تلاش هنرمندان برای نجات شهلا جاهد

تلاش هنرمندان برای نجات شهلا جاهد

پرونده شهلا جاهد که این روزها در دایره صلح و سازش دادسرای جنایی تهران خبرساز شده، توجه سینماگران را نیز به خود جلب کرده و عده یی از این هنرمندان روز گذشته در دادسرا حاضر شدند تا آمادگی خود را برای جلب رضایت از اولیای دم اعلام کنند.

به گزارش خبرنگار ما روز گذشته هدیه تهرانی، مریلا زارعی، هما روستا، جعفر پناهی، کیانوش عیاری و تعداد دیگری از هنرمندان به دفتر قاضی فخرالدین جعفرزاده سرپرست دادسرای جنایی تهران رفتند و از او خواستند جلسه یی با حضور آنها و اولیای دم لاله سحرخیزان برگزار کند تا آنان بتوانند برای جلب رضایت اولیای دم نسبت به شهلا اقدام کنند.

شهلا جاهد که بعد از دور دوم محاکمه نیز به قصاص محکوم شد، در زندان روزهای پرالتهابی را پشت سر می گذراند. پرونده او اکنون روی میز قضات دفتر رئیس قوه قضائیه است و آیت الله شاهرودی که پیش از این یک بار حکم قصاص شهلا را خلاف قانون و شرع دانسته بود، این بار نیز باید نظر نهایی را اعلام کند.

شهلا جاهد یک سال بعد از بازداشتش به قتل اعتراف کرد و یک سال بعد از اعتراف نیز برای اولین بار توسط قاضی جعفرزاده محاکمه شد. او در سه جلسه محاکمه اش که یکی از آنها به صورت غیرعلنی برگزار شد، عنوان کرد از احساساتش در اعتراف گیری استفاده شده است. این زن مدعی شد برای نجات ناصر محمدخانی از فشارهای روحی و روانی به قتل اقرار کرده و ناصر از او خواسته این کار را انجام بدهد و به او قول داده است از خانواده لاله برایش رضایت بگیرد و نگذارد او اعدام شود. اما ناصر محمدخانی در جلسات متعدد محاکمه که برای شهلا برگزار شد، بر مجازات شهلا اصرار کرد و به عنوان قیم یکی از فرزندانش که به سن قانونی نرسیده است، خواستار قصاص شهلا شد. پس از دور اول محاکمه و تایید حکم قصاص شهلا از سوی دیوان عالی کشور 19 ایراد در 16 صفحه بر این حکم وارد شد و رئیس قوه قضائیه از شعبه هم ارز خواست این ایرادات را برطرف کند. سپس پرونده در اختیار قاضی حسین پور قرار گرفت و بعد از تشکیل دو جلسه محاکمه قاضی حسین پور اعلام کرد ایرادات را وارد نمی داند و رای قصاص درست است.

هرچند عبدالصمد خرمشاهی وکیل مدافع شهلا اعلام کرد اگر رئیس دادگاه ایرادات را وارد نمی دانست لزومی به تشکیل جلسه دادگاه نبود و زمانی که دادگاه تشکیل می شود یعنی ایرادات پذیرفته شده، اما اعتراض او تاثیری بر رای دادگاه نگذاشت و یک بار دیگر شهلا حکم قصاص خود را دریافت کرد.

پرونده شهلا این بار به درخواست وکیل مدافعش به دیوان عالی کشور رفت تا برای چندمین بار مورد بررسی قرار گیرد اما باز هم رای صادره از سوی دیوان تایید و پرونده به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد.

قاضی جعفرزاده این بار نه در کسوت رئیس دادگاه بلکه در مقام رئیس دادسرای جنایی تهران از اولیای دم لاله سحرخیزان خواست در جلسه صلح و سازش شرکت کنند. به این ترتیب ناصر محمدخانی، پدر و مادر لاله سحرخیزان و دو فرزند او در این جلسه حاضر شدند و همگی دوباره بر قصاص تاکید و عنوان کردند به هیچ وجه شهلا را نمی بخشند.

این کار قاضی جعفرزاده مورد اعتراض وکیل مدافع شهلا قرار گرفت و عبدالصمد خرمشاهی گفت باید او و شهلا نیز در این جلسه شرکت و رودررو با خانواده لاله صحبت می کردند. ضمن اینکه پرونده همچنان در شعبه اجرای احکام باقی مانده و هنوز استیذان نشده است، با این حال قاضی جعفرزاده عنوان کرد تا زمان وجود ذره یی امید این جلسات را ادامه خواهد داد.

شهلا جاهد در آخرین گفت وگویش با خبرنگار اعتماد گفت از آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه می خواهد قبل از پایان دوران ریاستش تکلیف پرونده او را مشخص کند. او گفت؛ آیت الله شاهرودی به خوبی به پرونده من اشراف دارد و ابهامات آن را می داند. بنابراین چه بهتر که خود او این پرونده را به پایان برساند. شهلا که در آستانه 40سالگی است، می گوید؛ از سن 31سالگی در زندان هستم و بهترین دوران زندگی ام را در زندان بودم. فکر می کنید بعد از این همه سال و این همه فشاری که بر من وارد شده است، چه احساسی می توانم داشته باشم؟ به هر حال به نظر می رسد شهلا همچنان به زندگی امیدوار است. او که قبل از دستگیری پرستار بیمارستان بود، اکنون در زندان به تحصیل خود در رشته روانشناسی ادامه می دهد و دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور است.

دیروز حضور هنرمندان در دادسرای جنایی تهران این واقعیت را یادآوری کرد که هنوز ابهاماتی در مورد پرونده شهلا وجود دارد و به گفته وکیل مدافع این زن افکار عمومی در مورد پرونده اقناع نشده است یا حداقل اینکه شهلا را تنها مقصر این ماجرا نمی داند و خود او یک قربانی در این پرونده محسوب می شود.

به درخواست هنرمندان قرار است به زودی جلسه یی توسط قاضی جعفرزاده در دادسرای تهران تشکیل شود و در آن اولیای دم لاله سحرخیزان و این هنرمندان رودررو با هم صحبت کنند و سینماگران از اولیای دم برای شهلا تقاضای بخشش بکنند.

irani1 - المان - هسن
این فاشیستهای رذل به رهبری علی گدای رذل را باید زیر فشار گذاشت تنه لشهای بی مصرف اخوند. بچه ها مرگ بر خامنه ای روی دیوارها یاد تون نره.
شنبه 10 مرداد 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
من یکی از جلسات دادرسی شهلا جاهد رو در شبکه بی بی سی جهانی دیدم.شهلا زن فوق العاده وقیحیه.طرز صحبت و رفتارش اصلا به یک خانم سالم و خوب نمیخورد. قاضی ازش پرسید اشنایی شما و اقای محمد خانی از چه طریقی بود؟ گفت من در میدون ازادی ایستاده بودم حمید درخشان منو سوار کرد!! و بعدها با ناصر اشنا شدم! این خانم به گفته خودش حتی برای محمد خانی تریاک هم می خریده!!!! دیگه خودتون فکرش رو بکنید زنی که بره از دلالان مواد مخدر.تریاک بخره چطور زنی میتونه باشه؟
شنبه 10 مرداد 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
خدا لعنت کنه ناصر محمد خانی رو که به خاطر هوس بازی خودش پای یک چنین زنی رو به خونه و زندگیش باز کرد.حالا هم اشک تمساح میریخت که لاله اصلا قابل مقایسه با شهلا نبود! لاله واقعا عاشق من بود! عشق شهلا هوس بود! دلم میخواست بهش بگم ناصر خان اون زمان که این خانم رو توی خونه و زندگی لاله بیچاره میبردی عشق شهلا هوس نبود؟
شنبه 10 مرداد 1388

pinkstar - امریکا - تنسی
9سال نیست خیلی کمتره مگه این همون قاتل لاله بیچاره نبود که باچاقو تیکه تیکش کرد حالا میخوان نجاتش بدن؟؟؟؟؟؟
شنبه 10 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
هرکس لاله سحرخیزان را به قتل رسانده خیلی ظالم بوده. مادر دو کودک را با ضربات چاقو کشتن کار حیوان است
شنبه 10 مرداد 1388

khodekhodeshe - بلژیک - انت ورپ
مهرگان. مخت پر از کپکه. ریشه یابی مسایل رو در نظر داشته باش.
یکشنبه 11 مرداد 1388

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
این هنرمندان چرا نخود هر آشی میشن ما که موندیم توش .من با اعدام و شکنجه و این وحشی بازیها مخالفم ولی خانمهای هنرمند و خوش فکر تا حالا شده خودتونو جای لاله و بچه هاش بزارین؟. واسه امثال لاله چه کار کردین ؟چه جوری میشه یه آدمی رو به خاطر تمایلات جنسی کشت و حمایت هم شد .شما هنرمندا همون به کارای سینماییتون برسید و یه کمی دست از این ادای روشنفکری در آوردن بردارید .
یکشنبه 11 مرداد 1388

sepideh_j - ایتالیا - ونیز
***mehregan*** - ایران - تهران . اگر سوار شدن به ماشین کسی بده همون اندازه سوار کردن هم بده . چرا فقط یک نفر تقاص پس ده؟ این عدالت نیست. هر دو باید محاکمه بشن.
یکشنبه 11 مرداد 1388

SIMIN61 - ایران - تهران
خدا همه مردای خیانتکارو لعنت کنه از احمقی نژاد تا محمدخانی و ...............
یکشنبه 11 مرداد 1388

aryadokht - مجارستان - بوداپست
الاهی ذلیل بمیره هرچی مرد کثیف بی چشم و روهست. این مردک چیزی به نام وجدان هم داره؟ دلم میخواست قانونی بود که به زنها هم اجازه میداد شوهر دوم و سوم بگیرن<اونوقت امسال این مردا خوب حالشون جا میومد. این مردک عامل قتل همسر مظلومشه. الهی بمیری .
یکشنبه 11 مرداد 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
چقدر رو داره این زنه . اونهایی هم که طرفداریش رو میکنن اگه این بلا سر خودشون بیاد باز هم همینو میگن . اون بچه ها چه گناهی کردن که بخاطر هوس و طمع و حسادت این خانم بی مادر شدن . اگه این خانم مقصر باشه این هنرمندان چطور میخوان جواب خون رو بدن
یکشنبه 11 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
اگه بی گناهه تا پای دار می ره ولی به بالا کشیده نمی شه ایشون هم مطمئنا تنها نبوده و نقشه خودش هم نبوده ولی نفس عمل که کشتن هست رو انجام داده و باید به سزای همون کشتن مورد قضاوت عادلانه قرار بگیره /
یکشنبه 11 مرداد 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
sepideh_j - ایتالیا - ونیز من نظری راجع به قاتل بودن یا نبودن این خانم ندادم. فقط گفتم خدا لعنت کنه ناصر محمد خانی رو که پای همچین زنی رو به زندگی خصوصی اش باز کرده. شیر فهم شد
یکشنبه 11 مرداد 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
khodekhodeshe - بلژیک - انت ورپ. ببخشید جناب کارشناس ناهنجاریهای اجتماعی میشه این موضوع و رفتار این خانم رو برای من ریشه یابی کنید؟ نکنه خودت هم از همین قماشی که خیلی اتیش گرفتی؟ در ضمن من نظری راجع به قاتل بودن یا نبودن شهلا ندادم
یکشنبه 11 مرداد 1388

luxtin - ایران - تهران
هر که می کشه باید بمیره -این هنرمندای خوش گذرون ما هیچوقت جای اون دو تا بچه نمیتونن باشن پس صلاحیت ندارن واسه نجات یه قاتل پررو تلاش کنن.اعدام.
یکشنبه 11 مرداد 1388

fardi - کانادا - هانوور
کسی که در این عصر با اعدام ، اعدام "هر کسی"، موافق باشه...انسان فوق العاده کم دان و متحجریست. بزاریم این طفلی زندگی کنه. این انسان فوق العاده روشنی هستش. حیفه بمیره. اون آفایی که به خانمش خیانت کرده و زندگی این خانم رو تیز به بازی گرفته بوده باید محاکمه و زندانی شه نه این زن بیچاره.
یکشنبه 11 مرداد 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
zahra50 - دانمارک - کپنهاگ. شما دروغ می گویید. شما اگر با اعدام مخالف بودید لزوم حمایت از یک زن محکوم به اعدام را درک می کردید. دیگر اما و ولی هم نداشت. شما فکر می کنید با اعدام مخالف هستید آنهم به زور و جبر زندگی در اروپا و گرنه اگر به کشور خود برگردید همان آدمی می شوید که بودید.
یکشنبه 11 مرداد 1388

parna53 - امریکا - سانفرانسیسکو
به جای شهلا باید ناصر محمد خانی را به زندان مى انداختند چون این آقا از طرفی به همسر اولش خیانت کرده دیگر این که دختر جوانی که متناسب با سنش و جوانیش شور و حال خاص خودش را داشته اغفال نموده و این که خود این آقا پول به یک مردی داده که با کشتن زن اولش هم از دست شهلا راحت بشه هم از دست مرحوم لاله . این آقا بسیار رند و دقلکار تشریف دارند او با برنامه ریزی دقیق به هدف اصلی خودش رسید .
یکشنبه 11 مرداد 1388

dosti - ایران - تهران
fardi - کانادا - هانوور . ...این انسان فوق العاده روشنی هستش. حیفه بمیره...
نمردیم و انسان خلافکار روشن هم دیدیم!!! لووول
یکشنبه 11 مرداد 1388

ferfereh - ایران - تهران
خیلی ها تا به حال محکوم به اعدام شده اند و حکمشون هم اجرا شده است. به نظر من چیزی که پرونده این زن رو اینقدر کش داده اینه که توی پرونده ایراداتی هست که به اونها رسیدگی نشده است و در صدور حکم به این ایرادات توجهی نشده. انگار یک عمدی در این هست که هرچه زودتر بدون توجه به این اشکالات پرونده این زن رو اعدام کنند. دلیل اینکه هنرمندان هم پیگیر اون هستند همینه. دلیلش اینه که بر اساس شواهد پرونده و ایراداتی که دارد قانع نمی شوند که این زن صد درصد قاتل بوده است. حالا می خواهد یک زن خراب باشد یا یک فرشته باشد.
یکشنبه 11 مرداد 1388

ferfereh - ایران - تهران
من نمی توانم احساس خانواده مقتول را درک کنم ولی نمی دانم شما ها که اینقدر اصرار دارید که شهلا زودتر اعدام شود چطور احساس خانواده اش را درک می کنید؟ یا آیا احساس شهلا را هم درک می کنید؟ چند درصد از شما که اینقدر موافق اعدام هرچه سریعتر این زن هستید در شرایط مشابه خانواده مقتول قرار داشته اید یعنی واضح تر بگویم چند درصد شما زن صیغه ای پدرتان مادرتان را به قتل رسانده که اینقدر دم از همدردی با خانواده مقتول زنید؟ به نظر من دادگاه باید این ابهامات را رفع کند. اگر این ابهامات رفع نشوند معنی اش این است که یا دادگاه صالح نیست و یا اینکه واقعا عمدی در بی توجهی به ابهامات پرونده شهلا جاهد هست. من با اعدام مخالفم چون به عقیده من تنها خداست که جان می دهد و تنها او هم هست که حق دارد جان کسی را بگیرد
یکشنبه 11 مرداد 1388

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
هموطن علیرضا سویس نوشاتل . لزوم دروغگویی ترس هست .چرا باید درباره عقیدم اینجا توی یه مملکت آزاد دروغ بگم ؟. منظور شما رو از *به زور و جبر زندگی در اروپا *متوجه نمی شم .شما که اینطرف هستین خوب میدونید تنها چیزی که اینجا نیست جبر و زوره .آدم میتونه با هر عقیده ای اینجا راحت زندگی کنه . من موافق اعدام شهلا و دیگران نیستم اما این دلیل نمیشه از یک جنایتکار حمایت کنم .کشتن آدما به خاطر جنایتی که کردن به هیچ چیز کمک نمیکنه .اما رسیدگی به این وضع که چرا میکشن و ریشه یابی دلیل جنایت مهمه که متاسفانه تا حالا هیچکس حتی همین هنرمندان روشنفکر(!) برای اینکار یعنی کشتن علت نه معلول اقدامی نکردن. موفق باشید
یکشنبه 11 مرداد 1388

bashoma - هلند - دلفت
این هم مثلا از هنرمندان مملکتمون.تو این مدت پر اشوب تهران اینهمه مردم تو خیابون ها ریختنو سر وصدا کردند. این همه جوان کشته ویا دستگیر شدند هیچکدام از این هنرمندان برای حمایت از مردم هیچکاری نکردند اون وقت از یک قاتل دارند حمایت میکنند.برید کشکتون و بسابید.
یکشنبه 11 مرداد 1388

darya_r - انگلستان - لیورپول
حالا چرا هنرمندان کشور سنگ این قاتل بی رحم را که در یک روز دو کودک بیگناه را با صحنه دلخراش جنازه مادر تکه تکه شده شان روبرو کرد ٬ به سینه می زنند و تا امروز درمقابل اینهمه جنایت که توکشورشون اتفاق میفته واینهمه جوان نازنین که با وحشیگری کشته میشن سکوت کردن .؟؟؟؟. جواب ساده است چون همه اونها بزدلند وحالا می خوان یک خانواه بدبخت رو با این داغ بزرگ در معذوریت اخلاقی قرار بدهند تا این شهلا خانم جایزه فساد خودش رو در برابر چشمان این دوکودک که حالا مردی شده اند با خلایی از حس مادری دریافت کنه !!! شرم انگیزه
یکشنبه 11 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
بابا اینو ازاد کنید عقدشم با ممد اقا بخونید تا خیال همه حقوق بشریها راحت بشه بره پی کارش
دوشنبه 12 مرداد 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
fereh - ایران - تهران . به نظر من چیزی که پرونده این زن رو اینقدر کش داده اینه که توی پرونده ایراداتی هست که به اونها رسیدگی نشده است //////////. بله خیلی مهمه. اگر همدستی وجود داشته باید قبل از قصاص مشخص بشه در غیر اینصورت ممکنه قاتل اصلی هیچ وقت مشخص نشه.
دوشنبه 12 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
bashoma - هلند - دلفت. دوست عزیز. من با شما موافق نیستم.به نظرم دارید کمی‌ بی‌ انصافی می‌کنید. به نظر من، این بار واقعا هنرمندان وارد صحنه شدند. شجریان و شهرام ناظری آهنگ خواندند. استاد شجریان برای اولین بار در تاریخ زندگیش با این شدت وارد معرکه شد. با رادیو‌ها مصاحبه کرد،به رئیس صدا سیما نامه نوشت، و مورد حمله مستقیم کیهان قرار گرفت. سینماگران نه تنها نامه نوشتند بلکه دستگیر هم شدند. آقایان عطاران، پناهی و خانم ترانه علیدوستی بازداشت شدند. محسن مخملباف در پارلمان اروپا سخنرانی‌ کرد. دیگر انتظار دارید کسی‌ مثل محسن مخملباف چکار کند که نکرده باشد؟ به نظرم اتفاقا این دفعه واقعا هنرمندان شجاعانه عمل کردند.
دوشنبه 12 مرداد 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
zahra50 - دانمارک - کپنهاگ. .............. اینکه می گویم دروغ می گویید دروغی از سر ترس و هراس نیست. بلکه شما به خود دروغ می گویید. به عبارت دیگر شما خود نیز بین لزوم وجود یا عدم وجود اعدام مردد هستید. همین تردید شما را وادار می کند تا در ذهن خود دلیلی بپرورید و بر آن نام «جنایت به علت تمایلات جنسی» بگذارید و سپس حکم غیر قابل حمایت بودن عامل آن را صادر کنید. من نمی فهمم بالاخره چه زمانی باید جامعه ما دست از کلی گویی و ژنرالیزه کردن در قضاوت های خویش بردارد؟!!! چرا اخلاق ما حتی در اروپا نیز اصلاح نمی شود؟!
دوشنبه 12 مرداد 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
zahra50 - دانمارک - کپنهاگ. اولویت ما مبارزه با قوانین قرون وسطایی هست. مخاطبین شما در این وب سایت جوانانی از ایران هستند که هنوز در مورد لزوم وجود یا حذف این قوانین مردد هستند. اگر خلوص نیتی در شما هست باید با صدای بلند از این محکوم به اعدام و دیگر محکومین به اعدام حمایت کنید تا ابتدا پرنسیب و خط مرزی افکار شما مشخص شود. این «ولی» و «اما» که در میان حرف می گذارید همه اندیشه شما را زیر سوال می برد. مگر ریشه یابی علل در مورد آدم مرده مصداق دارد؟ اگر هم بناست تا علل و انگیزه های این چنین رفتاری بررسی شود ابتدا باید تمام تلاش این باشد که این محکومین زنده بمانند.
دوشنبه 12 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
***mehregan*** - ایران - تهران. دوست عزیز، من هم آن فیلم را دیدم و اصلا از نحوه صحبت و رفتار و منش این خانم خوشم نیامد. به نظرم بسیار زن زرنگی بود. ولی‌ اینکه این شخص به قتل دست زده یا نه، چیزی هست که قاضی باید بگوید. به هر حال بحث مرگ و زندگی‌ هست. طبق قانون، اگر این شخص قاتل باشد باید مجازات شود. این قتل بسیار فجیع بوده است. اما کار آقای ناصر محمد خانی هم بسیار ناجوانمردانه بود و از کسی‌ که به هر حال یکی‌ از قهرمانان ورزشی ما بوده است و الگوی بسیاری از کودکان و جوانان بوده، نباید سر میزد. این پرونده نشانه ضعف سیستم قضایی ماست. چرا باید یک نفر ۹ سال در زندان بماند؟ بالاخره قاتل هست یا نه؟ متاسفانه این پرونده به بن بست خوردهٔ، و همین ادامه یافتن آن بیشترین فشار را هم به خود متهم، هم به خانواده او و هم به خانواده مقتول میاورد.
دوشنبه 12 مرداد 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - تهران دوست عزیز منهم هیچگونه اظهار نظری راجع به قاتل بودن یا نبودن این خانم نکردم. فقط طرز رفتار و صحبت کردن این خانم رو توصیف کردم و کار اقای محمد خانی رو نکوهش.موفق باشید
دوشنبه 12 مرداد 1388

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
دوست عزیز علیرضا سوییس نوشاتل . مرسی از حسن توجهت اما چون نسبت به من به عنوان یک ایرانی پیش داوری کردی واقعا دست و پام بسته است برای پاسخ . فقط اصرار دارم که با اعدام مخالفم چون گره ای رو باز نمیکنه .و اصرار دارم از هیچ جنایتکاری حمایت نخواهم کرد چون قبل از جنایتکار به قربانی شدگان مرده و زنده و تاثیر جنایت بر جامعه و خانواده فکر می کنم .و در آخر من هرگز به اروپا نیامدم برای اصلاح شدن .قوانین اجتماعی اروپا و آزادی بیان را با ارزش میدانم اما فکر میکنم اینا هم احتیاج به اصلاح دارن در خیلی زمینه ها . موفق و سربلند باشید
دوشنبه 12 مرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
***mehregan*** - ایران - تهران. دوست عزیز، ممنون از جواب شما. برداشت من این بود که شما موافق اعدام شهلا هستید در حالی‌ که هنوز دقیقا مشخص نشده که قاتل هست با اینکه فعلا مظنون اول هست. بعد از توضیح شما متوجه شدم که منظور شما این نبوده. از این نظر معذرت می‌خواهم. به امید موفقیت شما.
سه‌شنبه 13 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.