محاکمه بازداشت شدگان حوادث ایران آغاز شد

محاکمه بازداشت شدگان حوادث ایران آغاز شد

محاکمه بازداشت شدگان در جریان ناآرامی های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شد.

اولین جلسه محاکمه پس از ساعت نه صبح روز شنبه (اول اوت، 10 مرداد) و در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری تهران (مجتمع امام خمینی) برگزار شد.

خبرگزاری فارس شمار افرادی که به عنوان متهم در دادگاه حضور یافته اند را نزدیک به 100 نفر اعلام کرد.

هرچند پیشتر دادستانی تهران در بیانیه ای خبراز رسیدگی به اتهام های "عوامل میدانی آشوب ها" داده بود، اما در این جلسه چند تن از فعالان سیاسی شناخته شده نیز در مقام متهم در جلسه حضور داشتند که منابع خبری محسن میردامادی (دبیرکل جبهه مشارکت)، بهزاد نبوی (عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی)، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده، محسن صفایی فراهانی (اعضاء شورای مرکزی جبهه مشارکت)، محمدعلی ابطحی (عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز)، و محمد عطریانفر (عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی) را از میان این فعالان نام برده اند.

صالح نیکبخت، که وکالت آقایان ابطحی، نبوی، صفایی فراهانی، امین زاده، و رمضان زاده را بر عهده دارد نزدیک به یک ماه قبل اتهام موکلان خود را اقدام علیه امنیت ملی عنوان کرده بود.

در گزارش خبرگزاری ها اعلام نشده که جلسه بصورت علنی برگزار می شد یا غیر علنی.

کیفرخواست: متهمان به صحت انتخابات 'اعتراف' کرده بودند

خبرگزاری نیمه دولتی فارس در شرح اتهام های مطرح علیه متهمان، کیفرخواست معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران را منتشر کرده است که در آن ادعا می شود متهمان با کمک نهادهایی بین المللی مانند بنیاد سوروس، موسساتی در هلند و شورای روابط خارجی آمریکا، از پیش از برگزاری انتخابات مشغول هماهنگی برای فراهم کردن شرایط "انقلاب مخملی" بوده اند.

معاون دادستان در طرح اتهام، به "اظهارات یک جاسوس که هم اکنون در بازداسشت به سر می برد و با هدف ایفای نقش در انتخابات به ایران بازگشته بود" اشاره می کند و از زبان این فرد (که نام او "به دلایل امنیتی" عنوان نمی شود) به تشریح ساختار عوامل اجرایی یک کودتای مخملی می پردازد.

معاون دادستان در کیفرخواست و برای استدلال سازماندهی شده بودن ناآرامی های اخیر، آن را به نقل از "جاسوس" بازداشت شده، حاصل عملکرد "سه بازوی فکری، رسانه ای و اجرایی" می داند و چندین نفر از شخصیت های سیاسی اصلاح طلب، فعالان اجتماعی، فعالان حقوق بشر و اصلاح طلبان حاضر در دادگاه به عنوان متهم را به عنوان افرادی که در این بازو ها به ایفای نقش پرداخته اند نام می برد.

در کیفرخواست ادعا شده که برخی از متهمان حاضر در جلسه اول دادگاه به صحت نتیجه انتخابات اذعان کرده اند و درباره وجود تقلب در انتخابات ایران به ابراز تردید پرداخته اند.

معاون دادستان از این اظهارات با عنوان "اعتراف" و "اقاریر" یاد کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از کیفرخواست می نویسد: "NGO ها (سازمان های غیر دولتی) در کنار گروه غیرقانونی 88 که توسط احزاب مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و کارگزاران راه اندازی شده بود، سازماندهی و هدایت تجمعات غیرقانونی، قبل و بعد از انتخابات را به عهده داشتند."

معاون دادستان تهران در کیفرخواست به صراحت سه حزب مذکور را به نقش داشتن در "زمینه سازی و اجرای کودتای مخملی در ایران" متهم می کند.

خبرگزاری های فارس و ایرنا از پاسخگویی محمدعلی ابطحی به اتهام های مطرح شده خبر داده اند، اما هیچکدام توضیحی درباره محتویات اظهارات او نداده اند.

تلاش برای آزادی بازداشت شدگان

دادستانی تهران اعلام کرده بود برخی از متهمان "از روی تصاویر به دست آمده از آنها در هنگام ارتکاب جرم، توسط مردم مورد شناسایی و بازداشت شده اند."

دادستانی تهران اتهام این افراد را "حمله به مراکز نظامی با سلاح گرم و سرد و بمب های آتش زا، حمله به مراکز دولتی و به آتش کشیدن آنها، تخریب اموال عمومی و شخصی، ایجاد رعب و وحشت در بین مردم، ارتباط با گروه های معاند و محارب مانند گروهک منافقین (مجاهدین خلق)، ضرب و شتم شهروندان، تهیه گزارش برای رسانه های بیگانه و دشمن، توزیع شبنامه بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و ضرب و شتم مامورین انتظامی و امنیتی" عنوان کرده است.

بررسی اتهام های مطرح شده علیه بازداشت شدگان در ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری پنج روز پس از آن آغاز می شود که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران در نامه ای به دادستانی، خواستار مشخص شدن تکلیف بازداشت شدگان شد.

نحوه بازداشت و نگهداری بازداشت شدگان نیز مورد انتقاد صریح برخی شخصیت های سیاسی از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران قرار گرفته بود و برخی مراجع تقلید نیز خواهان آزادی بازداشت شدگان بودند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان نیز در اولین حضور خود در نماز جمعه تهران به عنوان خطیب پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خواستار آن شد که با آزاد کردن بازداشت شدگان، اعتماد مردم به جمهوری اسلامی احیاء شود.

تا یک هفته قبل (شنبه 3 مرداد، 25 ژوئیه) قوه قضائیه شمار افراد باقی مانده در بازداشت را 300 نفر اعلام کرده بود. پس از آن در روز سه شنبه ششم مرداد ماه، کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از آزادی 140 نفر از بازداشت شدگان با قرار وثیقه خبر داد و شمار افراد باقی مانده در زندان را 150 نفر برآورد کرد.

با این وجود او گفت علاوه بر این عده، ۵۰ نفر از چهره های سیاسی و اعضای "گروهک های ضد انقلاب" و "برخی افراد خارجی دخیل در اغتشاشات" هم در زندان هستند که از نظر دادستانی نقش آمر را در "اغتشاشات" داشته اند و بعضی از آنها "اتاق فکر اغتشاشات" بوده اند.

javaad - ایران - تهران
جاسوس ماسوس همش کشکه. اینها بهانه ایه برای از بین بردن مخالفان و دگر اندیشان. مرگ بر حکومت فاشیستی
شنبه 10 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش. مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش. مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش
شنبه 10 مرداد 1388

niloochi - آلمان - دوسلدورف
rani1 - المان - هسن. بچه ها دیوار نویسی دولت را فلج میکنه. شعار>>. مرگ برخامنه ای . دیوار نویسی ساواک را فلج کرد سپاه و بسیج شیطان را هم فلج میکند.
شنبه 10 مرداد 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
همین حرفها را زمان 2 خرداد بر علیه اینها می زدند. ولی معلوم نیست چرا بعد از 8 سال حکومت افتاد دست رقیب ! حالا رقیب همه را کرد رندان که زهر چشم بگیرد. (همه باید بدانند که وقتی کار برای خدا نباشد این مشکلات همیشه هست). این انقلاب فقط توسط مردم زمین می خورد نه آمریکا یا 4 موسسه خارجی ُ اگر مردم ناراضی باشند 57 دیگر تکرار می شود. این خارجی ها بودند که آمدند سوار بحران داخلی ایران شدند نه اینکه آنها بحران را به راه انداختند. با محاکمه این افراد مشکلی حل نمی شود . مسپولین باید بدانند که در این بحران خون ریخته شده ودامن آنها را خواهد گرفت.
شنبه 10 مرداد 1388

you39 - بلژیک - هاسلت
ای توف به ریش این حرام زاده ها که اینقدر راحت هر بر چسبی که بخوان می زنند .. اینها روی هرچی کفتار رو سفید کردند... فکر کنم الان وقت اون رسیده این بسیجی ها و باقی دسمالها به خودشون بیان و ببین که این رژیم کفتار به مهره های خودش هم رحم نمی کنه.... .
شنبه 10 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش. مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش. مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش. مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش
شنبه 10 مرداد 1388

irany awareh - سو پد - استم
مرگ بر خامنه ایس
شنبه 10 مرداد 1388

irani azad_2010 - تایلند - بانکوک
abiabi - انگلستان - لندن----- خواهشن مشخص کن کدام پسر آخه تازگی یه حرامزاده دیگه هم پیدا شده که ادعای پسری اونا میکنه
شنبه 10 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
خامنه ای قاتله ولایتش باطله ....
شنبه 10 مرداد 1388

ali.kuwait - کویت - کویت
ایمیل سفارتخانه های خارجی برای دعوت به عدم شرکت در مراسم تحلیف محمود. 31/07/2009 23:31 بالاترین . تو این مطلب آدرس ایمیل سفارت خانه کشورهایی مثل آلمان، فرانسه، هلند، سوئد و .. در تهران گذاشته شده که میشه حتی بهشون ایمیل فارسی زد و خواست که در مراسم تحلیف محمود شرکت نکنند. من متن رو اینجا کپی می کنم هر چند ممکنه درست جواب نده /// با کمک شما برخی ایمیل های سفارت کشورهای خارجی در ایران را جمع آوری کردیم تا به آن ها ایمیل بزنیم و دعوت کنیم که در تحلیف محمود شرکت نکنند. به ما کمک کنید و در این حرکت شریک شوید. فرصت کمی داریم. اگر سفارت دیگری را پیشنهاد دارید به ما خبر بدهید. آدرس ها به شرح ذیل است. نیازی به یک ایمیل خیلی دقیق و کامل نیست. فقط به هر صورتی حتی فارسی برایشان بنویسید که شرکت آن ها در این مراسم تایید یک دولت غیرقانونی است و باعث آزردگی ایرانیان خواهد شد. چون در این سفارت ها مترجم هست نوشتن ایمیل به فارسی مشکلی ندارد. سفارت ایتالیا: segreteria.teheran@esteri.it /// سفارت فرانسه در تهران: https://www.ambafrance-ir.org/auteur.php3?id_rubrique=124id_auteur=12 سفارت آلمان در تهران: https://www.teheran.diplo.de/Vertretung/teheran/de/Kontakt.html دو ایمیل از سفارت انگلیسی در تهران: BritishEmbassyTehran@fco.gov.uk /// Tehran.Consular@fco.gov.uk /// سفارت سوییس در تهران: teh.vertretung@eda.admin.ch /// سفارت استرالیا در تهران: dfat-tehran@dfat.gov.au /// immigration.tehran@dfat.gov.au /// سفارت هلند در تهران: teh@minbuza.nl /// سفارت سوئد در تهران: /// ambassaden.teheran@foreign.ministry.se /// ambassaden.teheran-visum@foreign.ministry.se . .
شنبه 10 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
irani azad_2010 - تایلند - بانکوک. سلام دوست عزیز . گل گفتی . پس از این به بعد مینویسم مرگ بر خامنه ای و اون دو تا پسرای حرامزادش . و در ضمن مرسی ایران ازاد عزیز که یاد اوری کردی
شنبه 10 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.