آیا لواشک لاغر می‌کند؟

آیا لواشک لاغر می‌کند؟

دو گروه هستند که بیشتر از دیگران به خوردن آلو، آلوچه و لواشک علاقه‌مندند: خانم‌ها و بچه‌ها. آنها گاهی بی رویه از این مواد غذایی استفاده می‌کنند و از بابت مصرف‌شان آسوده خیال‌اند.

اگر مساله کنترل بهداشت و نظارت بر تهیه این مواد غذایی را کنار بگذاریم و از بابت بهداشتی بودن و تاریخ مصرف ‌شان مطمئن باشیم، باز هم جای آن دارد که توصیه کنیم خانم‌ها و کودکان حتما از مصرف بی‌رویه آنها خودداری کنند.

جالب است وقتی از خانم‌ها می‌پرسیم چرا این همه آلوی خشک شده را می‌خورید می‌گویند: چون کالری ندارد. آنها بر این باورند که فقط شیرینی‌جات چاق‌کننده هستند و مواد غذایی ترش حتی باعث لاغری‌شان می‌شوند!

باید در پاسخ به آنها گفت مگر برنج، آجیل و حبوبات شیرینی‌‌اند؟ البته که نه! ولی کالری بالایی دارند. میوه‌های خشک هم همین‌طور. اتفاقا به دلیل از دست دادن آب شان و این که حجم زیادی از آنها را به راحتی می‌توان خورد (چون خشک هستند، به چشم شما نمی‌آید که چقدر از آنها را خورده‌اید) نیازمند دقت بیشتری در هنگام مصرف هستند.

این مواد غذایی مقداری آهن و ویتامین‌های گروه B را دارا بوده و حتما باید در مصرف‌شان دقت شود، زیرا اولا مقداری کالری دارند(هرچند کم) و ثانیا به علت سیری کاذب، جانشین یک وعده غذای اصلی شده و باعث می‌شوند در درازمدت با سوءتغذیه مواجه شوید.

با توجه به افزایش شیوع چاقی در جامعه ما و به خصوص در میان بچه‌ها، به والدین تاکید و توصیه می‌کنیم که مراقب مصرف کالری در فرزندان خود باشید.

همان‌طور که می‌دانید چاقی مادر بسیاری از بیماری‌هاست. پس حتما خود و فرزندانتان، با دقت بیشتری از مواد غذایی مختلف استفاده کنید و هرگز به صرف ترش یا شیرین بودن ماده غذایی، به آن صفت پُرکالری یا بی‌کالری بودن را نچسبانید.

برلیانت بزرگمهر - مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی

مسئول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران

garfild - ایران - تهران
از هرچه بگذریم سخن لواشک ترش خوش تر است به به دهنم آب افتاد
شنبه 10 مرداد 1388

matias1987 - فنلاند - ترنیو
الهی دورت بگردم، خیلی‌ دلم هوستو کرده اما...... نوش جون همهٔ هموطن‌های که در داخل ایران زندگی‌ میکنند،اینجا که از این چیزا نیست.باید بریم هلسینکی فرشگاه ایرانیها تا بخریم،حالا کی‌ میره ۱۲ ساعت راهو واسه لواشک. با اینکه به قیمتت میرزد ولی‌ !!!!!!تقریبا پول سفر مساوی است با ۲۰۰-۳۰۰ تا پاکت لوشک فافا. لول
شنبه 10 مرداد 1388

farnooshee - انگلستان - لندن
وااااای خدا با این خبرتون مجبورم کردید برم لواشک و البالوی ایرانی بخرم اسم لواشک که میاد نیشم بازمیشه :))) حالا باید 40 دقیقه تو راه باشم برای چند تا لواشک اخه چرا اینقدر اذیت میکنید اقای خبرنگار.
شنبه 10 مرداد 1388

nahid amid - فرانسه - پاریس
. matias 1987فنلاند - ترینو. دوست عزیز، شما اگر هوس لواشک کردی، بیا قسمت تبادل نظر اونجا من عضو هستم بنام کاربرییnahid amid از طریق این قسمت برایم ادرست را ایمیل کن من پاریس زندگی می کنم و مغازه های ایرونی به منزلم نزدیک هستند می توانم براحتی برایت لواشک تهیه کنم و بفرستم و امیدوارم بعنوان پیش کش از یک هموطنت بپذیری.
شنبه 10 مرداد 1388

Gift - امریکا - اتلانتا
اخه چرا این عکسها رو نشون میدین اینجا گیرمون نمیاد.
شنبه 10 مرداد 1388

قازقلنگ - ایران - تهران
nahid amid - فرانسه. حالا که اینقدر خیری من هم یه دوست دختر فرانسوی میخوام برام میفرستی؟
شنبه 10 مرداد 1388

matias1987 - فنلاند - ترنیو
nahid amid - فرانسه - پاریس . من نوکرتم دادا. خیلی‌ سالاری!!!
یکشنبه 11 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.