اینجا خانه ندا آقا سلطان است , خانه ای کوچک با رنجی عظیم

اینجا خانه ندا آقا سلطان است , خانه ای کوچک با رنجی عظیم

مادران شهدا

اینجا خانه ندا آقا سلطان است. خانه ای کوچک و آرام در منطقه ی شرق تهران. بر در خانه، نه پارچه ی سیاه است و نه نشانی. تنها زنگ در را که می زنی صدای ضجه های زنی را می شنوی که بر تصویر دخترش اشک می ریزد. اینجا خانه ی ندا آقا سلطان است. متولد بهمن 1361. دختر جوانی که 30 خرداد 1388 به ضرب گلوله کشته و به سمبل جنبش سبز مردم ایران تبدیل شد.

و تاریخ، پنج شنبه، هشتم مردادماه، مصادف با چهلمین روز در گذشت اوست. جمعی از مادران عزادار، فعالان جنبش زنان، اعضای کمپین یک میلیون امضا و کمیته گزارشگران حقوق بشر به تسلیت گویی رفته اند. برای لحظه ای در آغوش گرفتن مادرانی عزادار و گریستن در عزایی که حتی اجازه ی عمومی شدن هم ندارد.

وارد خانه که می شوی آن انتها نزدیک دیوار، میز کوچکی ست با قاب عکسی بزرگ از دختری جوان که کوچکی دنیا را تاب نیاورد و رفت. برگه ی با خطوط درشت هم آن بالاتر خودنمایی می کند: " ندا، همیشه در یاد ما زنده است." اما او تنها نیست. این روزها، روز کوچ بزرگان است. روز عروج آنان که ظلم را تاب نیاوردند و در خون غلتیدند. کمی آن طرف تر چهره ی جوان کیانوش آسا خودنمایی می کند.

کیانوش، متولد کرمانشاه، دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران بود و هنگامی که جنازه اش را تحویل گرفتند از مال دنیا تنها یک گلوله در پهلو و یکی دیگر در گردن داشت. جسد او ابتدا قابل شناسایی نبود. خانواده اش بارها و بارها به تصویر او نگریستند و در نهایت با مشاهده ی از نزدیک، توانستند عزیزشان را باز شناسند. کیانوش، با ذهن پرسش گرش همیشه حقایق را جستجو می کرد. چرایی های بسیاری داشت. و پاسخ آخرینش را به داغی سرب دریافت کرد. روز 25 خرداد ماه، از ناحیه پهلو به او گلوله ای شلیک شد و 3 تیر ماه که جنازه را تحویل گرفتند گلوله ی دیگری هم در گردنش بود. چرا؟ هیچ کس نمی داند. کیانوش اهل موسیقی بود و تنبور می زد. نقاش هم بود. کاریکاتور می کشید و دلش در گرو هنر بود. و بزرگترین هنرش آزادی خواهی. هنری را که ظلم بر نمی تابد.

تصویر مسعود هم در کنار کیانوش لبخند می زند با آن نگاه سرشار از جوانی 27 ساله اش. مسعود سنتور و ساز دهنی می زد و نقاشی می کشید و طرح می زد بر این دنیای بی رحم. اولین تیر را که یک بسیجی مقابل پایش می زند حقیقی بودنش را باور نمی کند. جلو می رود و ناگهان می سوزد. گلوله ای در سینه اش جا خوش کرده و قطرات ریز اشک در گوشه ی چشمانش حلقه می زند. ساز دهنی اش کجاست؟ او هیچ شبی را پیش از درد دل گفتن با سازش چشم بر هم نگذاشته. کاش فرصتی بود برای وداع با مادر. کاش زمانی بود برای گفتن آنکه چقدر زود دیر می شود. مسعود که بر خاک افتاد یک بسیجی آن طرف تر اسلحه بر زمین انداخت و واقعیت مرگ را بر سر کوبید.

اینجا خانه ندا آقا سلطان است و خانواده های دیگر شهدای خرداد 1388، نیز آمده اند. مادران شهدای مزبور که از حق مسلم برپایی عزاداری برای فرزندان خود محروم شده اند صبورانه به یادآوری خاطرات فرزندانشان نشسته و از توانایی ها و محاسن آن عزیزان می گویند. سرخی چشمان و سکوت اجباری شان حکایت عجیبی دارد از آن همه درد جاری وجود. از روزهای سخت تربیت و حمایت از فرزندانشان می گویند. از روزهای بمباران که آنها را به دندان می گرفتند و این سو و آن سو می بردند تا مبادا بمبی جگر گوشه شان را از آنها بگیرد. آنها روزهای جنگ را در همین آب و خاک در کنار دیگران تاب آوردند و کشور را به دست دشمن ندادند و در روزگاری دیگر، جوانی جوانانشان را نه گلوله دشمن که هم وطنی نا هم وطن پرپر کرد.

مادر ندا آقا سلطان برای ندای اسطوره اش زمزمه می کند. سیاه پوش و گریان سر در آغوش آن دیگر مادران می گذارد و تنها می پرسد چرا. وقتی می گویند حال که قاتل شناسایی شده است امکان شکایت و پی گیری پرونده وجود دارد، آرام سربر می آورد و لبخندی بر لب می گوید: "برای من قاتل نیاورید. او تنها مجری بوده است. من قاتل را می بخشم." او دلخوش حضور مردم و همین دیدارهاست و یادی که هر روز زنده تر می شود را تنها دلیل صبوری اش می داند.

کسی از میان فعالان جنبش زنان، برگه ای در دست می گیرد و به یاد ندا و همه ی عزیزانمان مطلبی می خواند و خوب می گوید جنبشی چنین مردمی هیچ گاه نمی تواند نمادی ساختگی را بپذیرد و ندا، نمادی شد که از آغاز با حقیقت وجودی اش سبزی حرکتی مردمی را با خون آزادی خواهی در آمیخت. نمادی که هیچ گاه از یاد نخواهد رفت.

اینجا خانه ندا آقا سلطان است. خانه ای کوچک با رنجی عظیم. مادران عزادار و دیگرانی با چانه های لرزان و حلقه های اشک در چشم. چهل روز گذشت از آن روز که دختری از خانه بیرون رفت و هیچ گاه بازنگشت و پسری وعده ی بازگشت داد و میان سیاهی شهر گم شد.
اینجا خانه ندا آقا سلطان است و فردا ماه برخواهد آمد دوباره و خواهد نگریست بر این شهر ماتم زده با چشمان ندا و شب مملو خواهد شد از صدای تنبور کیانوش و سازدهنی مسعود و هم نوایی سروهای خرامانی که تن به تن بر زمین فرو افتادند.
یادشان گرامی!
کمیته گزارشگران حقوق بشر

mitra.d - المان - هانوفر
اگر جسمشان نیست یادشان در قلبها جاریست.دژخیمان ای جلادان جمهوری اسلامی مرگتان باد.کو اشکی برای دلداری مادران.کو فریادی.بغض گره خورده در گلو فقط وفقط با مرگ این دیکتاتورها باز میشود.
جمعه 9 مرداد 1388

niloochi - المان - دوسلدورف
دست تک تک شما رو میبوسم .فداتون بشم.حیف.........................
جمعه 9 مرداد 1388

wine leaves - انگلستان - لندن
رهبری بی عزت جانت فدای ملت. احمدی بی غیرت جانت فدای ملت.
جمعه 9 مرداد 1388

fati1378 - فرانسه - پاریس
بمیرم برای ان دل سوختان از خدا وند برای همه شما صبر میخواهم
جمعه 9 مرداد 1388

free iran 4ever - سوییس - برن
خدا به مادر شهدا صبر بده.... مرک بر این حکومت ادم کش !!!!!!
جمعه 9 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ای مرگ بر ملا .اسلام.و تازیان وحشی. مادران ایران زمین درود بر شما که گل افریدید برای گلستان ایران. ننگ بر دامانی که ملا بسیجی لباس شخصی افرید.
جمعه 9 مرداد 1388

Prince_Of_Persia - ایران - تهران
کسانی سعی دارند مبارزه ما را از مسیر خود که حرکت در مسیر اسلام است منحرف کنند و حتی میگویند درباره کشته شدگان لفظ شهید بکار نبرید چون واژه مذهبی است. لطفا به این عکسها دقت کنید. همه مسلمان و محجبه هستند. حتی دو نفر سمت راست از چادر استفاده کرده اند.
جمعه 9 مرداد 1388

paria_e - بلزیک - بروکسل
ندا، همیشه در یاد ما زنده است.
جمعه 9 مرداد 1388

کورش پارسی - امریکا - سانتاباربارا
فردوس برین جایگاه ابدیتان باد...
جمعه 9 مرداد 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
نابودباد خامنه ای وارتجاع سرمایه داری بسرکردگی امریکا وروسیه وچین وکفتار پیرانگلیس.عمری همه میدانن اخوند خامنه ای به خانه ها برای پنج تومان مخ زنهای عقب افتاده وبیسوادرا می بردند.حالاصحبت بالای میلیارددلاراست قدرت .چقدر بدبخت بودی خامنه ای که درنماز جمعه گریه کردی که قاتلین شستشوی مغزی شده ات برند وجان نداهارا بگیرند.خوشحالم جوانان مابدون دخالت ما بزرگترهای فریب خورده خمینی قاتل نفس تو واسلحه های پینوکیویت راگرفتن.اینها جوانان متولد همین انقلابن مرگ برخامنه ای ومالکی حرامزاده قاتل.درود به همه شهدا وخانوادهاشان
جمعه 9 مرداد 1388

sanaz1swe - سوید - ستگهلم
اخی
جمعه 9 مرداد 1388

babak z uk - انگلستان - منچستر
خموتنان ایرانی آه وناله مضلومان بزودی دودمان آخوند های آدم کش را خواهد سوزاند درود بر تمامی شهدا چه اشرف چه تمامی ایران .مرگ بر رژیم آدم کش خمینی درود بر ایران و هر ایرانی ضد رژیم قرون وسطایی .
جمعه 9 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
روح ندا شاد . ولی میخواهم به مادر ندا بگم ناراحت نباش مادر خون ندا پایمال نمیشود . و این خون دامنه خامنه ای را میگیرد . ندا جان خودش را برای ازادی این مملکت گذاشت ( روحش شاد و روح تمام شهدای ازادی شاد ) و مرگ بر این خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش
جمعه 9 مرداد 1388

Goşa Çay - ایران - قوشاچای
همه تون رو بخدا واگذار میکنیم اون قادر متعال جای حق نشسته. خامنه ای من نمیدونم چه جوری عذاب قبر رو خواهی کشید ولی امر مسلمین ایران لبنان فلسطین نه چچن نه چین وجاهای دیگر. انترخان تو هم آخرین روزاته شهید ره اسلام خواهی شد بزودی انشاالله. سردار عراقی مرتضوی فیدوز آبادی جنتی احمد خاتمی هم همین طور
جمعه 9 مرداد 1388

sskk - اسپانیا - ماراکایبو
عاشقان عروج خونینتان مبارک. مرگ بر دیکتاتور. مرگ بر جمهوری اسلامی. مرگ بر خامنه ای. مرگ بر مرگ آوران شوم. درود بر آزادی. درود بر مادران صبور ایرانی. درود بر آزاد اندشان . خدایا خودت صبر بده.
جمعه 9 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ندا جان در کنار گلهای دیگر ارام بخواب جاودانه شدی و مادران گرامی ملت با شماست و روزی نور بر ظلمت پیروز خواهد شد.
جمعه 9 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
خبرو داشته باشید : منبع العربیه فارسی ( دولت از این دیوستر ؟. از سوى دیگر خبرگزارى فارس که مواظعى نزدیک به سپاه پاسداران دارد و به شدت با اصلاحگرایان و جنبش سبز مخالفت مى کند، امروز (پنج شنبه) خبر از آن داده است که ندا آغا سلطان در حال حاضر زنده است و در یونان به سر مى برد./این خبرگزارى که پیروزى احمدى نژاد را صبح فرداى انتخابات با 90% از آراى روستائیان و حومه نشینان اعلام کرد، مدعى شده است که دلایل و شواهدى در دست دارد که نشان مى دهد ندا آغا سلطان با سفارت ایران در آتن تماس گرفته است و به زودى به ایران باز مى گردد.
جمعه 9 مرداد 1388

mahyar1212 - ایران - تهران
مرگشون نزدیکه تهتهش 1 سال دیگه
جمعه 9 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
Prince_Of_Persia - ایران - تهران . قوچعلی می خواستی در کشور کوفتی اسلامی بی حجاب باشند؟؟؟شرم کن دلقک با این ای دی مسخره . مسیر خون و اختناق اسلام افتخار نداره پرنس دارالمجانین.
جمعه 9 مرداد 1388

babak z uk - انگلستان - منچستر
با درود به روان پاک این شهدا در تاریخ 28 جولای طی صفر خانم مریم رجوی به دعوت شهردار رم در ایتالیا یکی از خیبانهای شهر رم به نام ندا نامگذاری شد. به کوری چشم آخوند های زن کش .
جمعه 9 مرداد 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک
از بس گریه کردم نمی توانم متن را بخونم خداوند به شما مادران زجر کشیده. صبر دهد
جمعه 9 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
قوی باشید مادران داغدار. ما برای آرامش روح عزیزانتان دعا می کنیم و مطمئن باشد تاوان خون عزیزان پاک شهید شما را از رژیم ددمنش و آدمکشانش خواهیم گرفت و آمر اصلی جنایات خامنه ای را دار خواهیم زد
جمعه 9 مرداد 1388

paria_e - بلزیک - بروکسل
Prince_Of_Persia - ایران - تهران . ایا در ایران هیچ زنی میتونه بدون حجاب بیاد بیرون.هر کس میدونه که حتی اقلیت مذهبی هم اجازه نداره بدون حجاب بیاد بیرون.فکر میکنی هر کسی را که چادر سرش میکنه تو ایران مسلمانه.ماهیت این مذهب برای همه اشکار شده الان. بلزیک بروکسل
جمعه 9 مرداد 1388

lamasab - آلمان - هامبورگ
prince of persia. دوست عزیز. قانون حجاب اجباری را بردار ببین از همین پنج مادر دل‌ سوخته چند نفرشان حجاب را استفاده میکنند. از شیرزنانی که در اطراف خود میشناسی یا در تظاهرات‌ها میبینی‌ بپرس ببین آنها چه انتخابی دارند. علاوه بر این قرار نیست کسی‌ بزور حجاب را مثل رضا خان از سر آن مادران یا دیگران بر دارد. دین یک مسئله شخصی‌ است نه زور حکومتی.
جمعه 9 مرداد 1388

siamaktg - ایران - تهران
تسلیت . مرگ بر اسلام جمهوری اسلامی که بقاش از راه کشتنه!!!! نه صحبت
جمعه 9 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
مرگ بر خامنه ای دجال و اون پسر حرامزادش
جمعه 9 مرداد 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
هرگزم نقش تو از لوح دل وجان نرود. هرگز از یاد من ان سرو خرامان نرود. تقدیم به شهیده مظلوم ایران زمین ...کسی که با رفتن مظلومانه اش دنیا را گریاند ندا اقاسلطان رمز پیروزب ملت ستمدیده ودر بند ایران. بخدا این ملت تا انتقام خون ندا ونداها را تگیرند ارام نخواهتد تشست
شنبه 10 مرداد 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
افسوس بر این گلهای پر پر شده......همیشه در قلب ما جا دارید و فراموشتان نمیکنیم و در روز آزادی شما را بیاد خواهیم داشت...
شنبه 10 مرداد 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
لعنت خدا و تمام انبیا بر خمینی دجال کثاقت هندی و.....و گدا علی بیناموس و.....و دکی جنایتکار بیشعور و......و تمام مسئولین و مزدوران که خون جوانان بیگناه را ریختن.مرگ بر شما جنایتکاران .مرگ بر رژیم اسهالی که با دروغ بنیان شد و با نفرت در حال فروپاشیست.زنده باد ازادی و گرامی باد راه شهدای راه حق و ازادی ملت ایران برای بازپس گرفتن ایران عزیز.
شنبه 10 مرداد 1388

partiman - ایران - تهران
من پورتره ندارو بک گراند کامپیوتر گذاشتم و هر بار که بهش نگاه میکنم یاد مظلومیت اون و بقیه شهدا می افتم . الان هم که دارم می نویسم اشک تو چشمام جمع شده. انتقامتون رو از اون جلاد ها و از اون خامنه ای قاتل می گیریم .
شنبه 10 مرداد 1388

chistaan - استرالیا - آدلاید
یه لحظه بایستید فکر کنید..... این همون اشتباهی نیست که تو انقلاب 57 کردیم؟؟؟؟؟؟. این هم یه حرکت متآثر از هیجاناته. انقلابه. اگر به ثمر برسه تازه میشه یه کوفتی مثل حمهوری اسلامی. هیچ انقلابی در تاریخ به امنیت و آسایش ختم نشده. هیچ انقلابی حق آزادی مردم رو تآمین نکرده. بلکه همه دیکتاتور ها از انقلاب سر در آوردن. فیدل کاسترو . خمینی . لنین . استالین . روبسپیر . رضا خان .... بازم بشمرم؟
شنبه 10 مرداد 1388

تایماز - ایران - تهران
روحتان شاد و یادتان پیوسته سبز باد. راهتان را ادامه خواهیم داد. ای همیشه جاودان در دل ما
شنبه 10 مرداد 1388

sam116 - انگلیس - لندن
خدا بیامرزتشان ولی خاطره ای از جنگ بیاد دارم از روزهای پایانی جنگ در سر دشت که در اثر بمباران شیمیایی صدام معدوم درظرف جند دقیقه صدها ندا و صدها بانوی همسن مادر نداو صدها کودکونوجوان وصدها مرد وپیرمرد پرپر شدند.وبقیه هم سالهای بعد شهید شدند ولی با وجود فیلم برداری ونشان دان ان از تلویزیون ایران دریغ از یک گزارش یک دقیقه ای از این جنایت از رادیو امریکاو یا بی بی سئ حا لا چی شده که انقدر ایرانیان برای انها عزیزشده اند و برایمان اشک تمساح میریزند.نباید به این بیگانگان دل خوش نمود.
شنبه 10 مرداد 1388

manenarenji - المان - اسن
خانم مریم رجوی از کی تا حالا ادم شده و دلش واسه ندای عزیزمون سوخته بهتره بدونه که هم خودش و هم یارانش بایگاه مردمی ندارند و باید بدونه مردم رو اونا هم حسابی باز نمیکنن.ندا عزیزم تا روزی که زنده ایم یادت برامون جاودانی است.
شنبه 10 مرداد 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
درود فراوان بر این مادران شجاع که رنج نبود عزیزانشان را تحمل مى کنند به امید روزى که ایران داراى یک حکومت ملى شود که حقوق تمامى آحاد ملت را پاس بدارد و رنج و آلام مردم خاتمه داده شود
شنبه 10 مرداد 1388

Prince_Of_Persia - ایران - تهران
paria_e - بلزیک - بروکسل . lamasab - آلمان - هامبورگ. اگر حجابشان اجباری بود لازم نبود حتما چادر بپوشند و انقدر با دقت پوشیده باشند
شنبه 10 مرداد 1388

irani1 - المان - هسن
درود بر مادران خودم من را جای خاک پای فرزندانتان قبول کنید. مرگ بر علی گدای .. ولعنت برروح مادرش که یه همچین ... عقده ای تحویل ایران داده .لعنت به روح خبیث خمینی با این جانشین خبیث تر از خودش.
شنبه 10 مرداد 1388

MIGRANT - استرالیا - پرث
Prince_Of_Persia - ایران - تهران . دوست خوبم، این رو من تقصیر شما نمیدونم. انسان تا زمانی که در ایران هست فکر میکنه فقط درست همینه که ما داریم اما زمانی که اینجا زندگی کنید حتما به خودتان خواهید گفت اگر اینها انسانند پس ما چی هستیم در حالیکه مسلمانی نمی بینید. به خدا همش تقصیر آخوندها نیست ، مگه حکم سنگسار در قران نیست؟ مگه در قران نگفته "مردان را بر زنان برتری است". "قتلوا فی سبیل الله" یعنی چی؟در هر صورت من به اعتقاد شما احترام میگذارم فقط امیدوارم با یک دید یازتری نسبت به این مسئله نگاه کنید و تجربه این حکومت اسلامی رو از یاد نبرید.
شنبه 10 مرداد 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
لعنت به باعث و بانیش
شنبه 10 مرداد 1388

رضا 206 - ایران - سبزوار
متاسفم!
شنبه 10 مرداد 1388

مانفرد - ایران - ایران
p....of....persia اولش که تو این موقعیت جایز نیست با کلمات بازی کنی و مثل اینکه یه جورهایی دنبال چیزی میگردی که بهت بی احترامی بشه خوب ادم ناحسابی چه ربطی داره که اونها چادری هستن یا نه و اینکه اصلا مسلمونن یا غیر مسلمون الان فقط وفقط ایران ملاکه ایرانی بودن مگه توخونواده شما کسی نیستش که غیر چادری باشه ؟و اگه کسی لباسی بپوشه که باب طبع تو نباشه ادم نیست؟.دوم اینکه تو مسلمان نما بهتره که اسمتو عوض کنی چون پرنس کلمه متناسبی برای تو نیست و با شئونات اسلامی و مذهبی موجود در مرام نامه تو مغایره .
شنبه 10 مرداد 1388

mrm2020 - ایران - تهران
MIGRANT - استرالیا - پرث کاملا با نظرت موافقم و در ایران هستند کسانی که با اگاهی و مطالعه متوجه شدند که قران ایات شیطانیست
شنبه 10 مرداد 1388

lamasab - آلمان - هامبورگ
prince_Of _ persia. ظاهراً شما کامنت من را درست نخواندید. اولا چند درصد از زنان مانند آن دو مادر هستند، دوّماً همان مادران در مورد دختران و دیگر خواهران‌شان که در خیابانها مورد تعرض و وحشیگری اوباش حکومتی قرار میگیرند چه عقیده‌ای دارند. توسل به زور و خشونت در با حجابی و بی‌ حجابی و اصولا هر مسالهٔ شخصی‌ از عقاید فاشیستی صورت می‌گیرد. موفق باشید
شنبه 10 مرداد 1388

Bare hasti - المان - هامبورگ
prince_of_persia-ایران-تهران. چادر سر کردن ان دو خانم چه ربطی به جنبش به تعبیر شما اسلامی داره؟!!!! اگه با این معیار ابکی شما بخواهیم جلو بریم ان دو خانم روسری به سر اگه حکومت اسلامی نبود روسری سرشان نبود.. در ضمن ما خواهان ازادی هستیم که هر کسی با هر دین و اینی (چه با دین وچه بی دین ). ازادانه زندگی کند.ایا این خواسته زیادی است؟؟!!!!
شنبه 10 مرداد 1388

hany - ایران - یزد
Prince_Of_Persia - ایران - تهران. حالا پوشیدن که پوشیدن.به من و شما چه؟مگه ماها وکیل وصی پوشش مردمیم؟دوست داشتن حجاب بذارن چادر بپوشن.تن خودشونه دوست دارن اینجوری باهاش رفتار کنن.اگه اینجوری باشه که چه فرقی هست بین ما و آخوندا که حجاب رو اجباری کردن؟هر دو از دو طرف بوم افتادن. عزیز این مادرا در راه وطنشون بچه هاشونو دادن.چی میگی شما؟بالاتر از این که نیست!!!!!!!!
شنبه 10 مرداد 1388

paria_e - بلزیک - بروکسل
Prince_Of_Persia - ایران - تهران . خیلی دقت کردی که انها با دقت چادر پوشیده بودن.کمیته چیها و بسیجیها و پاسدارهای خون اشام هم همینقدر دقت دارند که تو داری.
شنبه 10 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.