تظاهرات در تهران و چند شهر دیگر در چهلم قربانیان خشونت ها

تظاهرات در تهران و چند شهر دیگر در چهلم قربانیان خشونت ها

عصر روز پنجشنبه هزاران نفر از عزاداران سر مزار ندا آقا سلطان رفتند که در مواردی با برخورد پلیس مواجه شدند

بی بی سی : تهران روز پنجشنبه همزمان با چهلم شماری از قربانیان خشونت های پس از انتخابات، شاهد یک تجمع بزرگ در بهشت زهرا و همزمان اعتراضات پراکنده اما گسترده در سطح شهر بوده است. برخی گزارش ها همچنین حاکی از برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در برخی دیگر از شهرهای بزرگ ایران از جمله اصفهان و رشت است.

در تهران به غیر از بهشت زهرا که شاهد تجمع حداقل چندین هزار نفر بر مزار ندا آقا سلطان، از قربانیان خشونت ها بود، معترضان در نقاط مختلف بخش های مرکزی و شمالی شهر در دسته ها کوچکتر به سر دادن شعار پرداختند.

بسیاری از معترضان قصد داشتند در مصلی بزرگ تهران در بزرگراه رسالت برای کشته ها عزاداری کنند اما با برخورد نیروی ضدشورش روبرو شدند و به همین دلیل اعتراضات پراکنده به خیابان های اطراف یا حتی نقاط دورتر چون میدان ولیعصر کشیده شد.

پلیس ضدشورش عصر پنجشنبه در گورستان بهشت زهرا و همچنین در خیابان های مرکزی تهران با معترضان درگیر شد و برای پراکنده کردن آنها از باتوم و گاز اشک آور استفاده کرد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای بزرگداشت یاد کشته شدگان حوادث اخیر تهران حدود ساعت چهار بعد از ظهر در بهشت زهرا حضور یافتند، اما مأموران پلیس برای آنها محدودیت ایجاد کردند و با عزاداران درگیر شدند.

به علاوه مادر و برادر سهراب اعرابی از دیگر قربانیان خشونت های پس از انتخابات بر سر مزار ندا آقا سلطان حاضر شدند و در باب "مظلومیت" کشته ها سخن گفتند.

هزاران تن از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که قصد داشتند در مصلای تهران گرد هم آیند با برخورد صدها نیروی پلیس ضد شورش روبرو شدند که با استفاده از باتوم و گاز اشک آور به متفرق کردن جمعیت پرداختند.

پس از این برخورد معترضان در نواحی اطراف پراکنده شدند و ویدئوهایی که در این روز توسط شهروندان خصوصی گرفته و منتشر شده نشان می دهد که به دلیل همین پراکندگی، معترضان در بسیاری موارد از گزند نیروهای امنیتی در امان مانده اند.

گزارش هایی از وقوع تجمع های اعتراضی در میدان ونک، خیابان مطهری، خیابان بهشتی، خیابان حافظ شمالی، خیابان ولیعصر، خیابان زرتشت و خیابان فاطمی منتشر شده است.

ویدئوهایی که در طول پنجشنبه شب به تدریج در وبسایت "یوتیوب" قرار داده شد حاکی از شعارهای تند برخی از تظاهرکنندگان علیه آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و پسر او مجتبی خامنه ای بود. در این ویدئوها شعارهای "مرگ بر خامنه ای"، "خامنه ای قاتله، ولایتش باطله" و "مجتبی بمیری، رهبری رو نبینی" شنیده می شود.

اما شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "عزا عزاست امروز، ایرانی با غیرت صاحب عزاست امروز" بیش از هر شعار دیگری در تجمعات این روز شنیده شد.

"استقلال آزادی، جمهوری ایرانی" شعار دیگری بود که برای اولین بار در جریان اعتراضات پس از انتخابات شنیده شد.

معترضان در وبلاگ ها و شبکه اجتماعی "توییتر" از راهپیمایی و تجمعات اعتراضی در برخی شهرهای دیگر از جمله اهواز، رشت، اصفهان و شیراز خبر می دهند. ویدئوهای متعددی از راهپیمایی اعتراضی مردم در رشت، اهواز و اصفهان منتشر شده است.

شاهدان عینی در گفتگو با مجله آمریکایی تایم راهپیمایی در این سه شهر را تایید کرده اند.

یک شاهد عینی در تهران به خبرگزاری رویتر گفت: "پلیس ضدشورش را دیدم که بعضی از تظاهرکنندکان در خیابان عباس آباد را دستگیر کرد. آنها همچنین شیشه ماشین هایی را که رانندگان آنها به نشانه حمایت از موسوی بوق می زدند شکستند."

در برخی خیابان ها اتومبیل ها راه را بند آورده و مسافران با پیاده شدن از اتومبیل شعارهای اعتراضی سر می دادند.

پیش تر شاهدان عینی که در بهشت زهرا حاضر بودند، گفتند که آقای موسوی کوشید که بر سر مزار ندا آقاسلطان، دختر جوانی که در جریان اعتراضات روز ۳۰ خرداد تهران کشته شد، حضور یابد، اما مأموران پلیس ضد شورش آقای موسوی را احاطه کردند و در حالی که صدها تن از عزاداران شعار "یا حسین، میر حسین" سر می دادند، او را به اتومبیلش باز گرداندند.

هاجر رستمی مطلق مادر ندا آقا سلطان در پارکی در نزدیکی خانه اش با روشن کردن شمع به عزا نشست

به گفته شاهدان عینی، گروهی از عزاداران اتومبیل آقای موسوی را احاطه کردند و کوشیدند مانع از رفتن آقای موسوی شوند، اما مأموران پلیس به زور راه را باز کردند تا اتومبیل از محل دور شود.

آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان عینی گزارش می دهد که پس از آنکه موسوی مجبور به ترک محل شد جمعیت در اطراف مزار ندا آقا سلطان به چندین هزار نفر افزایش یافت.

بنابه این گزارش حمله پلیس به جمعیت زمانی شروع شد که مهدی کروبی سعی کرد بر سر مزار ندا سخنرانی کند. آقای کروبی در پی حمله مجبور به ترک محل شد و به نوشته وبسایت های هواداران مخالفان، چندین نفر از یاران او کتک خوردند.

به گزارش آسوشیتدپرس حتی پس از این درگیری هزاران نفر از عزاداران همچنان به سوی مزار ندا آقاسلطان سرازیر شدند.

شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفتند که عده ای از عزاداران به سوی گروهی از مأموران پلیس که مهدی کروبی را محاصره کرده بودند، سنگ پرتاب کردند.

سحام نیوز، وبسایت رسمی حزب اعتماد ملی (حزب آقای کروبی) تایید کرده است که هم آقای کروبی و هم آقای موسوی توانسته اند برای لحظاتی بر سر مزار ندا آقاسلطان توقف کنند و فاتحه بخوانند.

در ویدیویی که از این مراسم در سایت یوتیوب منتشر شده شعارهایی همچون "نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم" و "مرگ بر دیکتاتور" شنیده می شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی نوشته است که پلیس با باتوم و کمربند با عزاداران برخورد کرده است.

به گزارش "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" هاجر رستمی مطلق، مادر ندا آقا سلطان که قبلا قصد خود برای رفتن به مزار دخترش در روز چهلم او را اعلام کرده بود، چهارشنبه شب به دلایل نامشخص گفت که او و خانواده اش برنامه خود برای رفتن به بهشت زهرا را لغو کرده اند.

مأموران پلیس در میدان ونک به سمت معترضان کپسول گاز اشک آور شلیک کردهاند
برخی گزارش ها حاکی از فشار بر خانواده آقا سلطان برای خودداری از برگزاری این مراسم در بهشت زهرا بوده است. به گفته "کمپین بین المللی حقوق بشر" مادر ندا که هر پنجشنبه در محل قتل او شمع روشن می کند این روز را در پارکی در نزدیکی منزلشان شمع روشن کرد و به عزا نشست.

پیش تر وکیل مهناز محمدی، مستندساز ایرانی از بازداشت او، جعفر پناهی و رخساره قائم مقامی در بهشت زهرای تهران خبر داده بود.

خانم محمدی، آقای پناهی و خانم قائم مقامی صبح پنجشنبه به همراه تعداد دیگری از فیلمسازان و مستندسازان ایرانی برای گذاشتن گل بر مزار کشته شدگان حوادث اخیر به بهشت زهرا رفته بودند.

مراسم روز پنجشنبه در بهشت زهرا به مناسبت چهلمین روز درگذشت کسانی برگزار شد که در اعتراضات روز ۳۰ خرداد در تهران کشته شدند.

روز ۳۰ خرداد، یک روز پس از آنکه آیت الله علی خامنه ای در نماز جمعه خواستار پایان یافتن اعتراضات خیابانی شد، تعداد زیادی از معترضان به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در اثر برخورد نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج کشته، مجروح یا بازداشت شدند.

مقامات ایران تعداد کشته شدگان حوادث آن روزهای تهران را حدود ۲۰ نفر اعلام کردنداما مخالفان دولت می گویند تعداد کشته شدگان بیش از این ها است.

برخی از مسئولان نظامی و انتظامی ایران کشته شدن این افراد را به "اغتشاشگران" نسبت داده اند، اما مخالفان می گویند که نیروهای حکومتی به سوی معترضان تیراندازی می کردند.

wine leaves - انگلستان - لندن
رهبری بی عزت جانت فدای ملت. احمدی بی غیرت جانت فدای ملت.
جمعه 9 مرداد 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
دیروز هم بهشت زهرا بودم وهم مصلی،هم بهشت زهرا کتک خوردم وهم مصلی. دیروز تقاطع عباس اباد مراسم سگ کشی هم داشتیم، چندین موتور سوار بسیجی به دست مردم افتادند که اونها رو به قصد کشت زدند.با اطمینان می گویم که حرکت مردم نه تنها متوقف شدنی نیست بلکه مسیر اصلی خود را هم پیدا کرده.شعارها اکثرا متوجه خامنه ای ملعون شده،مردم ترسی از شناسایی شدن ندارند،تهدیدات و وحشیگری های بسیجی اثر خود را از دست داده ؛. شکست اهریمن نزدیک است،تا ان زمان یک لحظه ارام نخواهیم گرفت.
جمعه 9 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
از دیدن عکس مادر ندا شهید راه آزادی که اینگونه غریبانه در یک پارک در سوگ فرزند شهیدش به ماتم نشسته بود قلبم آزرده شد. از خودم می پرسم آیا خدا هنوز زنده است و یا هنوز قدرت بینایی و شنوایی دارد تا ببیند در این سرزمین چه می گذرد و فرستادگان عمامه دار و مزدوران تا به دندان مسلح هارش در این سرزمین چگونه بنام نامیش آدم می کشند و جنایت می کنند؟. مرگ بر جمهوری کثیف اسلامی. مرگ بر تیره دلان کثیف حکومت اسلامی. مرگ بر آمر اصلی جنایات بیشمار سید علی خامنه ای رهبر شرور و بی آبروی رژیم نام مشروع اسلامی
جمعه 9 مرداد 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
بجز بعضی از امامان جمعه که حقوق بگیر و مفت خوران بیت رهبری هستند اکثر مراجع قم و قشر وسیعی از ا فراد این نظام بر علیه این حکو مت هستند. و با اکثریت مردم هستند. اگر تنها بازاریان شریف به مردم بپیوندند کمر این نظام ضد بشری خواهد شکست. نابودی نظام ولایت وقیه وایجاد یک انتخابات دموکراتیک و ازاد ما را در جهت سیر سعودی قرار خواهد داد و نتیجه ان داشتن ایرانی ازاد و بدون دخالت دین در حکومت خواهد بود.ایرانی با غیرت اتحاد اتحاد
جمعه 9 مرداد 1388

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
محسن راجا ایران تهران . دوست عزیزم ما هم اینجا مراسم یادبود داشتیم و در سوگ زیباترین گلهای وطن گریستیم اما میدونم مراسم ما زمین تا آسمون با اونچه که بر شما در ایران میگذره فرق داره . دوستت دارم و امیدوارم دستهایی که به روی شما عزیزان دلم بلند شد از بیخ کنده بشه .فقط بدونید زندگی ما شده اشک و اعتراض .به امید آزادی
جمعه 9 مرداد 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
zahra50 - دانمارک - کپنهاگ. درود بر شما و همه ایرانیان وطن پرست در سرتاسر گیتی که با حمایتشان باعث دلگرمی هر چه بیشتر ما می شوند،به امید برگزاری جشن ازادی ایران به همراه شما
شنبه 10 مرداد 1388

irani1 - المان - هسن
خاک پای همه ئ ازادیخواهان ایرانم.
شنبه 10 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
بعد از ساعت 8 شعارهای کوبنده مردم با بوق ماشینها گیجشان کرده بود و کار را از دستشان بیرون برده بود. به هر حال این غیرت مردم اصفهان بود امیدوارم بقیه هم بپیوندند و بدانند که خون نداها و سهرابها و اشکانها دامنشان را خواهد گرفت.قرار بعدی ما روز مفتضح تنفیذ احمدی نژاد.سبز باشید
شنبه 10 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
حوالی ساعت 8 عصر تجمع به سمت پل فردوسی و خواجو رفت و هر لحظه به جمعیت اضافه شد و قریب 30000 نفر شرکت کردند.البته تعداد زیادی اطلاع نداشتند و خبر رسانی ضعیف بود.حضور زنان دلاور از هر قشری و هر سنی وضعیت ممتازی را ایجاد کرده بود به خصوص آن مادر 65 ساله. مامورین نیروی انتظامی با حضور سردار رحمانی و اوباش بسیجی و لباس شخصی با تیپ های مختلف به مردم مشت و لگد می زدند و سعی در تفرق داشتند که البته ما با تاکتیکهای جالبی آنها را گیج کرده بودیم. مثلا آنها ما را متفرق می کردند و پس از 5 دقیقه در مسافتی چند متر آن طرفتر دوباره متشکل می شدیم.
شنبه 10 مرداد 1388

azadazad - ایران - تهران
بنده گانی که آزادی را فریاد می زنند اگر چه در بند هستند اما به واقع آزادگانند این آزادی بر ملت ایران مبارک باد . ما هستیم تا طلوع روشن آزادی برای همه ایرانیان . پاینده ایران زنده باد آزادی
شنبه 10 مرداد 1388

رضا 206 - ایران - سبزوار
مادر خانوم ندا باید بدونه ما تا آخر مبارزمون رو ادامه میدیم و خون ندا رو پس میگیری...نبینم ناراحت باشیدا
شنبه 10 مرداد 1388

mm1_dk - ایران - تهران
توپ و تانک و باطوم دیگر اثر ندارد _ به مادرم بگویید دیگر پسر ندارد
شنبه 10 مرداد 1388

ashoor - ایران - تهران
. شهر آزادیخواهان بزرگی مثل ستارخان و باقرخان و از همه مهمتر احمد کسروی. ولی متاسفانه ظاهرا از اون انسانهای آزاده و سلحشور دیگر در تبریز خبری نیست !!!.
شنبه 10 مرداد 1388

zahra50 - دانمارک - کپنهاگ
آبتین از اصفهان . هموطن نازنینم دست حق به همراهتون پیروز و سربلند باشید .
شنبه 10 مرداد 1388

Bare hasti - المان - هامبورگ
mohsen_raja-ایران-تهران . . شرمتده شما دوستان هستیم تنها کاری که ما در خارج میتوانیم بکنیم . شرکت در راهپیمایها است که تازه هر بار که میروم از خودم خجالت میکشم. که ما در شرایط کاملا امن شعار میدهیم و شماها در ایران با شهامت تمام . جان خود را به خطر می اندازید و به میدان نبرد میروید.خدا حافظ شماعزیزان. باشد.دستان تو و تمام مبارزان راه ازادی رامیبوسم. زنده باد ازادی مرگ بر رژیم دیکتاتوری ایران .
شنبه 10 مرداد 1388

Bare hasti - المان - هامبورگ
abtin_beo-ایران-اصفهان. دوست عزیز ببخشید از قلم افتادی ...درود بر تمام مبارزان راه ازادی خداوند. نگهدارتان
شنبه 10 مرداد 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
Bare hasti - المان - هامبورگ. درود بر تو هموطن عزیز.مهم نیست که کجا مبارزه می کنیم،مهم اینه که هدف همه ما یکی ست و ان ازادی وطن،و هر انچه از دستمان براید ،برای تحقق این مهم انجام می دهیم.
شنبه 10 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.