تایمز: مردگان در تهران رژیم بی رحم را فریاد می زنند

تایمز: مردگان در تهران رژیم بی رحم را فریاد می زنند

تظاهرات پنجشنبه به یادبود چهلم قتل ندا برگزار می شود

روزنامه تایمز چاپ لندن در شماره پنجشنبه، 30 ژوئیه (8 مرداد) به مناسبت برنامه بزرگداشت کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات ایران مجموعه گزارش هایی را به وضعیت کنونی جمهوری اسلامی اختصاص داده است.

مارتین فلچر در گزارشی با عنوان "در تهران، مردگان رژیم سرکوبگر را فریاد می زنند" می نویسد که چهل روز پس از مرگ ندا آقا سلطان، هنوز هم تظاهرکنندگان در برابر سفارتخانه های ایران در سرتاسر جهان تصاویر او را با خود حمل می کنند و تی شرت هایی بر تن دارند که روی آنها نوشته شده است: "ندا، هیچ چیز جز دموکراسی قابل قبول نیست."

این مقاله یادآور می شود که سیلی از پیام های تسلیت، شعر و آهنگ در ستایش و یاد این زن جوان در شبکه اینترنت به راه افتاده و نام او حتی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، و رهبران بسیاری دیگر از کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده و اینک ندا به نماد جهانی آزادی و دموکراسی و پاسخی کوبنده به رژیمی تبدیل شده است که همواره مدعی برتری اخلاقی بوده است.

به نوشته تایمز، رژیم ایران به انواع و اقسام وسایل متوسل شد تا چنین القا کند که خانم آقا سلطان را سایر تظاهرکنندگان، یا ماموران خارجی به گلوله بستند و حتی ادعا کرد که بی بی سی به منظور بهره برداری تبلیغاتی، قتل او را سازمان داد و در عین حال، مقامات دولتی مانع از آن شدند تا خانواده ندا به برگزاری مراسم یادبود برای فرزندشان مبادرت ورزند و با رسانه ها مصاحبه کنند اما همه این اقدامات بیهوده و بی نتیجه بوده و تمامی ایرانیان می دانند ندا آقا سلطان که بود و چگونه کشته شد.

این روزنامه می افزاید که میرحسین موسوی و سایر رهبران مخالف دولت مرگ او را نمونه ای از وحشیگری رژیم و خیانت به ارزش های اسلامی دانسته اند و مردم عادی نیز می خواهند از مزار او دیدن کنند اما مادر ندا از ارعاب توسط ماموران دولتی خبر می دهد.

تایمز می نویسد که ندا آقا سلطان کانون یک گردهمایی روز پنجشنبه در تهران است که به یاد قربانیان تظاهرات عظیم 20 ژوئن، برگزار خواهد شد و آقای موسوی شخصا در برابر مزار این زن ادای احترام خواهد کرد و هزاران شمع به یاد او برافروخته خواهد شد اما در داخل ایران، محسن روح الامینی و سهراب اعرابی نیز به عنوان نمادهای نیرومند دیگری از وحشیگری رژیم ظهور کرده اند.

تایمز: ایرانیان می دانند ندا آقا سلطان که بوده و چگونه کشته شده است

این روزنامه با یادآوری نحوه کشته شدن این دو تن به نقل از مادر سهراب اعرابی می نویسد که در حالیکه فرزندش کشته شده بود، مقامات دولتی او را به بازی گرفتند و در مورد محسن روح الامینی هم می نویسد که ماموران دولتی در زندان کهریزک تهران این جوان بیست و پنج ساله را طی دو هفته بازداشت، زیر کتک گرفتند و در حالیکه مقامات قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرده اند که او به خاطر ابتلای به مننژیت جان خود را از دست داد، خانواده روح الامینی گفته اند که فرزندشان در نتیجه ایست قلبی و خونریزی ریوی از پای درآمد.

تایمز با اشاره به موقعیت پدر محسن روح الامینی در تشکیلات حکومتی ایران، یادآور می شود که هرچند ماجرای قتل محسن روح الامینی بر نوار ویدیویی ضبظ نشد، اما تاثیر مرگ او می تواند حتی بیشتر باشد.

'صدای همچنان رسای مخالفان'

تایمز: سرنوشت احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای به هم گره خورده است

روزنامه تایمز در مطلب دیگری با عنوان "صدای مخالفان همچنان رساست" می نویسد که پیش بینی در مورد تحولات سیاسی ایران اقدامی نابخرادنه بوده است و قبل از انتخابات اخیر، کمتر کسی می توانست حمایت گسترده از میرحسین موسوی در انتخابات ماه ژوئن، یا تقلب فاحش رژیم در این انتخابات و اعتراضات پس از آن را پیش بینی کند و کسی هم نمی توانست پیش بینی کند که با گذشت شش هفته، مخالفان هنوز هم با تحرک، و رژیم در پراکندگی باشد.

این گزارش می افزاید که دولتی که ادعای قهرمانی ارزش های اسلامی را داشت با رسوایی بدتر از زندان ابوغریب دست به گریبان است و در برابر چشم همه، به فجایعی دست زده که رژیم شاه به خاطر ارتکاب برخی از آنها سرنگون شد.

تایمز می نویسد که در همانحال، محمود احمدی نژاد با نادیده گرفتن دستور آیت الله خامنه ای، رهبر ارشد و حامی خود، برای برکناری یکی از خویشانش از سمت معاونت رئیس جمهوری، یاران محافظه کار خود را به خشم آورده است و در حالیکه روزنامه نگاران خارجی از ایران اخراج شده اند، درک وقایع تهران و قم به تخصص کسانی نیاز دارد که در زمان شوروی سابق، به بررسی وقایع درونی رژیم کمونیستی می پرداختند.

این روزنامه در ادامه می نویسد که با اینهمه، اینک نمی توان این سئوال را که آیا آقای احمدی نژاد از این حوادث جان به در می برد سئوالی مهمل تصور کرد.

به نوشته تایمز، تا کنون نیروهای امنیتی قادر به سرکوب مخالفان نبوده اند و آقای موسوی از تشکیل یک جبهه سیاسی فراگیر برای طرح مطالبات مردم در زمینه عدالت و آزادی سخن گفته است و در عین حال، محمود احمدی نژاد بخشی از حمایت مجلس را از دست داده، در داخل دستگاه حکومتی برای خود دشمنان نیرومندی ساخته و با شرایط اقتصادی دشواری مواجه است که اگر بحران هسته ای ایران حل و فصل نشود، با تشدید تحریم های بین المللی در سال آینده بدتر هم خواهد شد.

تایمز می نویسد که با اینهمه، احمدی نژاد می داند که سرنوشت او و رهبر ارشد رژیم به یکدیگر گره خورده زیرا آیت الله خامنه ای، با حمایت آشکار از محمود احمدی نژاد و دفاعی جانانه از انتخاب مجدد او چنان از خود مایه گذاشته و امتیازات خود را قربانی کرده که کنار انداختن این سوگلی نافرمان احتمالا به نابودی هر دو نفر خواهد انجامید.

الهام بخشی دختر مقتول

تایمز در گزارش دیگری تحت عنوان "یاد دختر مقتول الهام بخش قیام" می نویسد که امروز، پنجشنبه، مخالفان چالشگر رژیم، که از افشای آزار زندانیان و فوران اختلاف بین احمدی نژاد و بنیادگرایان حامی او به هیجان آمده اند، بار دیگر به خیابان های تهران می ریزند تا چهلمین روز قتل ندا آقا سلطان به دست نیروهای امنیتی را گرامی دارند.

این روزنامه یادآور می شود که درخواست مجوز برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان تظاهرات پس از انتخابات از سوی مقامات دولتی رد شد و در نتیجه، مخالفان در نظر دارند دست کم از نه نقطه مختلف پایتخت دست به راهیپمیایی بزنند و مهدی کروبی و میرحسین موسوی نیز گفته اند بر مزار کسانی که در جریان اعتراضات مردمی کشته شدند حضور خواهند یافت.

تایمز: 'ماجرای شکنجه و قتل زندانیان بر مشکلات رژیم افزوده است'

این روزنامه می نویسد که برگزاری چهلم درگذشتگان برای مردم ایران یادآور اعتراضات زمان شاه است که مخالفان دولت وقت از این مراسم به عنوان بهانه ای برای ادامه تظاهرات استفاده می کردند، در جریان این تظاهرات کسان دیگری کشته می شدند، چهلم آنان به تظاهرات دیگری منجر می شد و این زنجیره تا سقوط نهایی رژیم ادامه یافت.

تایمز می نویسد که انتظار می رود هزاران نفر در روز پنجشنبه به خیابان ها بیایند و قطعا نیروهای امنیتی در صدد سرکوب آنان برخواهند آمد اما تظاهرکنندگان در خلال هفته های اخیر آبدیده و از شکاف در هیات حاکمه دلگرم شده اند.

این روزنامه سپس به بررسی تحولات هفته گذشته پرداخته و به خصوص با یادآوری ماجرای انتصاب و برکناری اسفندیار رحیم مشائی، و تحولات پس از آن می نویسد که محمود احمدی نژاد با این اقدامات، عمدا محافظه کاران حامی خود را تحریک کرده و به خشم آورده است.

به نوشته تایمز، ماجرای شکنجه و قتل زندانیان و شرایط زندان ها هم بر مشکلات رژیم افزوده و اظهارات زندانیان در مورد رفتار ماموران و زندانبانان، از جمله اینکه زندانیان را به نوشیدن آب توالت مجبور می کردند، آنان را در فضاهای تنگ جای می دادند، برای اخذ اعتراف ساختگی شکنجه می دادند و دست کم چهار نفر را زیر شکنجه به قتل رساندند، خشم مردم را برانگیخته است.

در ادامه این گزارش، مطالبی که خانواده زندانیان در مورد مراجعه به سردخانه های موقت پر از اجساد و نحوه شناسایی قربانیان گفته اند یادآوری شده و آمده است که حتی برخی از نمایندگان مجلس هم خواستار رسیدگی به این وضعیت و شناسایی و مجازات مرتکبین این قبیل اقدامات شده اند و یکی از آنان گفته است که کسانی که این مملکت را به یک حکومت پلیسی تبدیل کرده اند باید پاسخگو باشند.

تایمز به نقل از یک تحلیلگر سیاسی در ایران می گوید که بسیاری از محافظه کاران آنچه را که وقوع یافته باورکردنی نمی دانند و رژیم که از سنگینی اتهامات علیه خود آگاهی دارد، به امتیازدهی روی آورده و از جمله یکصد و چهل زندانی را آزاد کرده و آیت الله خامنه ای دستور تعطیلی بازداشتگاه مخوف کهریزک را داده و رئیس قوه قضائیه نیز گفته است که به پرونده بازداشتیان ظرف یک هفته رسیدگی می شود.

این روزنامه می افزاید که با توجه به این وقایع، انتظار می رود میرحسین موسوی تشکیل یک جبهه سیاسی را تا قبل از تحلیف احمدی نژاد اعلام کند.

به نوشته تایمز، در چنین شرایطی، می توان گفت که اینها فقط آغاز دشواری های محمود احمدی نژاد است و در حالیکه حتی رئیس مجلس هم به یکی از منتقدان او تبدیل شده، رئیس جمهوری نمی تواند به کسب سهل و آسان رای اعتماد مجلس به کابینه اطمینان داشته باشد.

این روزنامه با اشاره به مشکلات سنگین اقتصادی که پیش روی دولت قرار دارد، می نویسد که علاوه بر همه اینها، بخش عظیمی از مردم، شامل شماری از روحانیون و سیاسیون ارشد، دولت محمود احمدی نژاد را نامشروع می دانند و به نقل از یک تحلیلگر ایرانی می نویسد"احمدی نژاد در مخمصه ای سخت گیر افتاده، و اگرچه هنوز از پای درنیامده، اما به شدت زخم خورده و باید او را کالای معیوب دانست."

limoo - ایران - علی اباد کتول
واقعا که راست گفته
جمعه 9 مرداد 1388

iran-azad - ایران - تهران
محسن مخملباف در یک مصاحبه گفت: "روزی که بیست میلیون از مردم ایران تصمیم بگیرند که به خیابان بیایند آن روز اینها رفته اند". به امید روزی که "همه" مردم ایران از خواب بیدار شوند و این اجتماعات صدها هزار نفری به بیست میلیونی تبدیل شود.
جمعه 9 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
آنجه مرده خامنه ای و رژیم منفور اسلامی است. آنان که در راه آزادی شهید شدند جاودانه تاریخ کشورمان گشتند. نابودی جمهوری کثیف و فاسد اسلامی حتمی است و ما تا نابودی این حکومت از پای نخواهیم نشست.
جمعه 9 مرداد 1388

dannni - سوئد - استکهلم
بچه های جنگیم بجنگ تا بجنگیم و رهبر ما قاتله , ولایتش باطله.
جمعه 9 مرداد 1388

ali278 - ایران - تهران
ای امیر مومنان بیا . عمار بیا. مالک بیاامروز عمرو عاص و معاینه دباره حکومت میکنند
جمعه 9 مرداد 1388

nazi604 - کانادا - ونکوور
به امید سرنگونی ضلم و ازادی ایران
جمعه 9 مرداد 1388

raef_romantic - ترکیه - استانبول
تف به شرفتان خامنه ای و دارو دستش.
جمعه 9 مرداد 1388

131313 - ایران - یزد
منم عضو جدید هستم بر همه ایران دوستان سلام
جمعه 9 مرداد 1388

arian1 - ایران - ابادان
30 سال شکنجه وقتل وغارت ونابودی کشور بنام اسلام ودین. حقا که بزودی هم شما قاطلان اسلامی وهم دین شیطانی شما را نابود خواهیم کرد.
جمعه 9 مرداد 1388

ali278 - ایران - تهران
وا اسلاما وا محمدا !!!. با ید که برای اسلام و مسلمین خون گریه کنیم ! آیا سیره پیامبر اینچنین بود؟. آیا امیرالمومنین این چنین بود؟. نظر اسلام این است که منتقد باید در نزدیکترین جایگاه به حاکمان قرار گیرند(نامه امیرالمومنین به مالک اشتر را بخوانید). ولی امروز چه میبنیم !مسلمین به فریاد اسلام برسید. در این روزها چشم امید به ظهور ولی عصر دارم. خدایا بر این ملت مظلوم و بر مسلمین ترحم کن. امروز واقعا روحانیت درباری شده. مرگ بر روحانی نما های ضد اسلام. درود بر ملت آزاد خواه ایران.
جمعه 9 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
زندهباد ملت شریف ومبارز ایران وجوانان دلاور این شوری که دیروز شما برقرارکردید این حماسه ها که اینروزها لرزه براندام ظالمان وقاتلان انداخته اید وصف ناپذیر است این حسار خفقان شکسته شده با فریادهای رسای شما اشک شوق میریزم وخاک پای شما را گلباران خواهیم کرد وسلامت وتداوم راهتان را از یزدان پاک خواهانم . زندانیان سیاسی در بندرا فراموش نکنیم روز تحلیف را روز جهنمی خواهیم کرد نافرمانی مدنی -اعتصابا ت سراسری-تحریم صداوسیمای دروغین وکالاهای چینی ودولت روسیه روسیاه
جمعه 9 مرداد 1388

Ezhaq - ایران - تهران
جالب نوشته بود٬ پنجشنبه بعد از ظهر می خواستم سر خاک این دختر (نداها) برم اما با سدی از خود فروخته هایه رژیم روبرو شدم دیروز بیشتر مردم با لباسهایه سیاه آمده بودن جمعیت زیادی بود فکر می کنم بیشتر از ده هزار نفر در یک دیده می شد تا حدودی سعی کردم فیلم بگیرم زیرا می دانم این رژیم مردمی که آمده بودن را انکار خواهد کرد فکر می کنم اگر در بیابان مردم جمع می شدن باز دست از سر مردم نمی کشیدند. زنده باد ایران آزاد
جمعه 9 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
رژیم بد قاطی کرده نمی دونه چطوری فرار کنه . ایرانی پیروزههههههههههههههههههههههههههههههه
جمعه 9 مرداد 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
درود بـه شــمــا زنــان و مــردان دلــیــر ایــرانــی. راهــتــان را بـایــد ادامــه بــد هــیــد تــا نــابــودی حــکــومــت اســلامـی. مــرگ بــر خــامــنــه ای مـرگ بــر جــمـهــوری اســـلامــی مــرگ بــر مــلا
جمعه 9 مرداد 1388

dannni - سوئد - استکهلم
131313 - ایران - یزد . .خوش امدی ولی چرا یزدیها تکون نمیخورند مثل تهران اصفهان رشت
جمعه 9 مرداد 1388

wine leaves - انگلستان - لندن
رهبری بی عزت جانت فدای ملت. احمدی بی غیرت جانت فدای ملت.
جمعه 9 مرداد 1388

hajimakkar2000 - انگلستان - لندن
لعنت بر خامنه ای و اسلام ..
جمعه 9 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
. درود به ایرانیِ ایران پرست. مرگ بر تازی و تازی پرست
جمعه 9 مرداد 1388

setare_shab - ایران - تهران
131313 - ایران - یزد . خوش اومدی دوست عزیز.
جمعه 9 مرداد 1388

niagara - ایران - تهران
ali278 - ایران - تهران . دوست عزیز اشتباه نکردی.اره سیره پیامبرو علی و اسلام همین بوده که میبینی.من که دیگه از گول زدنو توجیه کردن خودم خسته شدم.دیگه شرم دارم که بگم مسلمونم.زنده باد انسانیت
جمعه 9 مرداد 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک
131313 - ایران - یزد . . دوست عزیز خوش امدی
جمعه 9 مرداد 1388

somebody - ایران - مشهد
iran-azad - ایران - تهران. شاید هم شما خواب باشید
شنبه 10 مرداد 1388

somebody - ایران - مشهد
niagara - ایران - تهران. دین هیچ احتیاجی به شما نداره. خیلی هم شرمنده نباش و از باقی زندگیت لذت ببر
شنبه 10 مرداد 1388

somebody - ایران - مشهد
niagara - ایران - تهران. دین هیچ احتیاجی به شما نداره. خیلی هم شرمنده نباش و از باقی زندگیت لذت ببر
شنبه 10 مرداد 1388

azadazad - ایران - تهران
روی سخنم با کسانی است که می گویند ما با اصل نظام مخالف نیستیم و با اعمال و رفتارش مخالفیم . آخر مگر یک نظام و آیین جز نمادی از رفتارش چیز دیگری است . از این پوستین مسخره خارج شوید و حق را بگویید هر چند به ضرررتان باشد. ما هستیم . ساحل افتاده گفت گرچه بسی زیستم هیچ نه معلوم شد آه که من کسیتم . موج زخود رسته ای تیز خرامیدو گفت موجم اگر می روم گر نروم نیستم . ایران فقط جمهوری نه یک کلمه کمتر و نه بیشتر
شنبه 10 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
همین روزاست که دیکتاتورترین رژیم حال و حاضر دنیا از تو بترکه پس حواستون باشه هر وقت ترکید گوشاتون رو بگیرید چون بد میترکن
شنبه 10 مرداد 1388

yashasen32 - ایران - تبریز
با این وضیت شمارش معکوس کل رژیم شروع شده وبا مرگ خامنه ای ماردوش که بسشتر از 2 سال از عمرش نمانده به زباله دان تاریخ می پیوندد درود بر کاوه های تهرانی درود بر شما مردم آذربایجان که زمانی به مردم غیور معروف بودن باید بیان از شما درس بگیرن درود بر شما و شهیدان راه آزادی
شنبه 10 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.