خشونت پلیس علیه شرکت‌کنندگان در مراسم بهشت‌زهرا

خشونت پلیس علیه شرکت‌کنندگان در مراسم بهشت‌زهرا

به گزارش "قلم نیوز"، پس از مخالفت وزارت کشور با برگزاری مراسم سوگواری در مصلای تهران به مناسبت چهلم جان باختگان تظاهرات اعتراضی ٣٠ خرداد ، مهدی کروبی و میرحسین موسوی اعلام کردند که با حضور بر سر مزار شهدای حوادث اخیر در گورستان بهشت زهرا در کنار خانواده‌های قربانیان یاد آنان را گرامی خواهند داشت.

 

خبرگزاری فرانسه در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران و به نقل از شاهدان عینی از حضور ۱۵۰ پلیس و نیروی بسیج در اطراف محل برگزاری این مراسم خبر داد.

 

گفته می‌شود مادر ندا آقا سلطان که پیش‌تر اعلام شده بود در مراسم یادشده حضور خواهد یافت − بر سر مزار دختر خود حاضر نمی‌شود. وی روز چهارشنبه (۷ مرداد)، در جمع افرادی که برای تسلیت به خانه‌ی او رفته بودند، اعلام کرد، به دلایلی نمی‌تواند در مراسم شرکت کند. گفته می‌شود که مادر ندا سلطان دلیل عدم حضور خود را این‌چنین شرح داده است: «نمی‌توانم مسئولیت جان بچه‌های مردم را به عهده بگیرم. اعلام می‌کنم که من و خانواده‌ام نمی‌رویم، اما مسئولیتی در قبال رفتار مردم نداریم. امروز ندا فقط فرزند من نیست. فرزند همه‌ی مردم است و من فقط برای خودم می‌توانم تصمیم بگیرم.»

 

بازداشت دو فیلمساز

 

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی از بازداشت شرکت‌کنندگان در مراسم یادشده گزارش می‌دهد. حدود ظهر امروز به وقت تهران خبر دستگیری مهناز محمدی و جعفر پناهی منتشر شد. حسن آقاخانی، وکیل مهناز محمدی، دستگیری این دو فیلمساز و چند تن دیگر را تأیید کرده است. مهناز محمدی دستیار رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان، در تولید فیلم مستندی از حضور زنان در انتخابات بنام "ما نیمی از ایرانیم" بود.

 

خبرهای تکمیلی حاکی از این هستند که همسر و دختر جعفر پناهی را نیز دستگیر کرده‌اند.

 

مجبور کردن میرحسین موسوی به ترک بهشت زهرا

 

خبرگزاری فرانسه خبر ورود میرحسین موسوی به مراسم را در ساعت ۱۵ و ۵۰ دقیقه منتشر کرد. رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی از حضور نیروهای ضدشورش در محل خبر داد، نیروهایی که چند تن را دستگیر کرده و سعی در متفرق کردن «صدها» نفری دارند که بر سر مزار ندا آقا سلطان گرد آمده‌اند.

 

− «توپ، تانک، بسیجی − دیگر اثر ندارد»

− «مرگ بر دیکتاتور!»

− «ما اشک تمساح نمی‌خوایم − دولت مصباح نمی‌خوایم»

− «دولت کودتا، استعفا، استعفا!»

− «عزا، عزاست امروز. روز عزاست امروز»

− «نیروی انتظامی سهراب برادر توست،

    نیروی انتظامی ندا خواهر توست»

اینها از جمله شعارهایی هستند که در بهشت زهرا به گوش می‌خورند.

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مأموران امنیتی میرحسین موسوی را مجبور به خروج از بهشت زهرا کردند.

 

حضور کروبی

 

مهدی کروبی حدود ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه وارد بهشت زهرا شد. به گزارش شاهدان عینی ماموران پلیس او را محاصره کردند.

 

از سوی عزاداران به ماموران پلیس سنگ پرتاب شد.

 

جو پلیسی شهر

 

همهنگام خبر رسید که در تهران حضور نیروهای امنیتی محسوس است.

یک شاهد عینی از حضور سنگین آنان  بویژه از میدان تجریش تا چهار راه ولی‌عصر و از آنجا به سمت جمالزاده خبر داد.

 

توجه ویژه رسانه‌های جهانی

 

آژانس‌های خبری پیاپی در مورد اجتماع معترضان در بهشت زهرا خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه تعداد معترضان را دو هزار تن برآورد کرد. بنابر گزارش این خبرگزاری موسوی تنها توانست چند دقیقه در بهشت زهرا حضور یابد.

 

همزمان با اجتماع معترضان در بهشت زهرا، در سایت روزنامه‌ی "نیویورک تایمز" لحظه به لحظه در مورد رخدادهای گورستان مرکزی تهران گزارش داده می‌شد. در آنجا می‌توان ویدیویی را دید که گفته می‌شود گوشه‌ای از اعتراض امروز مردم در بهشت زهرا را بازتاب می‌دهد.

 

"آرامش"

 

خبرگزاری "مهر" اجتماع مردم در "بهشت زهرا" را این گونه منعکس کرد:

 

«به گزارش خبرنگار مهر، مراسم چهلم درگذشت برخی از درگذشتگان حوادث اخیر با حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی و  جمعی از مردم طرفداران آنها در آرامش برگزار شد.

شرکت کنندگان در این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله بر سر مزار برخی از این افراد چهلمین روز درگذشت آنان را پاس داشتند.

مشاهدات خبرنگار مهرحاکی از رفتار مناسب ماموران نیروی انتظامی با شرکت کنندگان در این مراسم است و ماموران پلیس هنگام حضور میرحسین موسوی و کروبی با درایت و تدبیر از هرگونه اغتشاش در بهشت زهرا ( س ) جلوگیری کردند.»

 

انتقال مکان اعتراض به مصلای تهران

 

بنابر یک خبر، حدود ساعت ۱۸ به وقت تهران باز دسته‌هایی از مردم وارد بهشت زهرا می‌شدند. نیروهای گارد ویژه زنجیروار مردم را از پا نهادن به محوطه‌ی قطعه‌ی ۲۵۷ باز می‌داشتند. در این قطعه مزارهای ندا آقا سلطان و سهراب اعرابی قرار دارند.

 

از حدود ساعت ۱۸ از تجمع‌هایی در اطراف مصلای تهران و نقاط دیگر پایتخت خبر رسید. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که حدود ۳۰۰۰ نفر در اطراف مصلی اجتماع کرده‌اند. همین خبرگزاری از قول شاهدان عینی نوشت که پلیس می‌کوشد مردم را متفرق کند

bluestar - ایران - تهران
موسوی آزاده آماده ایم آماده - ما همه سرباز توییم موسوی گوش به فرمان توییم موسوی - ما اهل کوفه نیستیم حسین تنها بماند - یاحسین میرحسین
جمعه 9 مرداد 1388

somebody - ایران - مشهد
چند وقت دیگه همه چیز فراموش میشه . ای کاش نمیشد
جمعه 9 مرداد 1388

m_h_gol - ایران - ایران
ای کاش آقای موسوی قدری دل و جگر داشت و در بهشت زهرا می ماند و به درخواست پلیس و بسیج آنجا را ترک نمی کرد. ایشان به قدری شجاعت و از خود گذشتگی نیاز دارد که متاسفانه در ایشان یافت نمی شود. من واقعا عصبی شدم وقتی شنیدم ایشان را به زور وادار به خروج از بهشت زهرا کرده اند. ایشان نباید به این درخواست پلیس تن می داد و باید در آنجا می ماند حتی به قیمت کتک خوردن و بازداشت و ... بچه ها لطفا نظر خود را در این مورد بگویید.
جمعه 9 مرداد 1388

chistaan - استرالیا - آدلاید
بالاخره یک نفر آدم عاقل پیدا شد. اونم مادر آقا سلطان
جمعه 9 مرداد 1388

ali278 - ایران - تهران
بروید کلام علی را بخوانید خواهید دید که امیر المومنین هیچگاه با اطاعت محض توصیه نفرموده اند(اعرف الق تعرف اهله) پس ولایت مطلق ضد تشیع نیست؟(قابل توجه کسانی که اعتقاد به پیروی بی چون و جرا از ولایت فقه دارند).
جمعه 9 مرداد 1388

biston - امریکا - اورلاندو
درود به شما ازادگان ایران زمین!. NAZANIN 2009 - ایران - ارومیه. اینجا میتونی ویدوها را دانلود کنی. https://zardos.mine.nu/. پیروز باشید. اورلاندو
جمعه 9 مرداد 1388

ali278 - ایران - تهران
بروید کلام علی را بخوانید خواهید دید که امیر المومنین هیچگاه با اطاعت محض از اشخاص توصیه نفرموده اند(اعرف الحق تعرف اهله) پس آیا نظریه ولایت مطلق فقیه و اطاعات محض ضد تشیع نیست؟(قابل توجه کسانی که اعتقاد به پیروی بی چون و جرا از ولایت فقیه دارند).
جمعه 9 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
اینم از مراسم چهلم هر چی زور زدید نتونستید هزار نفر را جمع کنید. برید دنبال یه طرح و مراسم و مناسب دیگه بگردید. آخرین تلاش خود را بکنید. به قول شاعر . دوست دارد یار این آشفتگی تلاش بیهوده به از خفتگی. به نظرم به جای موسوی بهتر است کروبی را بعنوان رهبر انتخاب کنید. اون هر چی باشه بجه لر است و دل و جرات دارد ولی موسوی تو بهشت زهرا ترسید از ماشینش پیاده بشه. ننگ لراست که دامادشون شده.
جمعه 9 مرداد 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
m_h_gol - ایران - ایران . من فکر میکنم که اومدن موسوی به بهشت زهرا و مکانهای عمومی دیگر عین شجاعته. برای این رژیم خونخوارکاری نداره در ازدحام جمعیت با یک تیر خلاصش کنه و با یک دادگاه نمایشی سروته قضیه رو هم بیاره مثل کاری که ده سال پیش با حجاریان کردند. اگر موسوی اونجا رو ترک کرده کار بجایی بوده هم برای خودش و هم برای مردمی که اونجا بودند چون درغیراینصورت حتما درگیریهاو خشونتها بیشتر میشد.باتشکر از شما دوست عزیز که نظر سایرین هم برات مهمه. موفق باشید.
جمعه 9 مرداد 1388

iranie sabz - ایران - کرج
m_h_gol - ایران - ایران . دوست عزیز دیروز 1 نفراز اون حرومزاده ها به سید گفت اگه نری جون همه اینا پای تو هستش واسه همین میر حسین رفت
جمعه 9 مرداد 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
biston - امریکا - اورلاندو . وای ازتون خیلی ممنونم دستتون درد نکنه..لطف کردید:)
جمعه 9 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
bluestar - ایران - تهران . تو هم خودت را کشتی با حسین حسین کردنت. اگر تاریخ را درست بخوانی، می فهمی که حسین هم قصد داشت برخلاف رای اکثریت کوفیان (که در نهایت با یزید بیعت کرده بودند)، به زور خلافت را در دست بگیرد. یعنی همین کار احمدی نژاد و خامنه ای را در ۱۴ قرن قبل مرتکب شود.
جمعه 9 مرداد 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
درود بـه شــمــا زنــان و مــردان دلــیــر ایــرانــی. راهــتــان را بـایــد ادامــه بــد هــیــد تــا نــابــودی حــکــومــت اســلامـی. مــرگ بــر خــامــنــه ای مـرگ بــر جــمـهــوری اســـلامــی مــرگ بــر مــلا
جمعه 9 مرداد 1388

baran_uk - انگلستان - لندن
chistaan - استرالیا - آدلاید. عاقل ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بیچاره از ترسش که باقی خانوادشو مفقود الاثر نکن چیزی نمی گه .
جمعه 9 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. به امید خدا برای چهله تو و رهبر یک دستت میلیونی میائیم زیاد حرص نخور.
جمعه 9 مرداد 1388

niagara - ایران - تهران
somebody - ایران - مشهد . لطفا ساکت.اگه کاری از دستت برنمیاد بقیه رو ناامید نکن.اگه شما یادت میره مرگ عزیران ما تا اخر عمر نباید از یاد هیچ ایرانی ازاده ای بره.تا پیروزی
جمعه 9 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
ashka - فرانسه - پاریس . ممکنه منبع معتبری را که نوشته حسین(ع) قصد گرفتن حکومت را داشت نام ببرید؟. من یه منبع به شما معرفی میکنم ((امام حسین و ایرانیان)) نوشته کورت فرشلر. در این کتاب نوشته شده که یزید به زور میخواست از امام حسین بیعت بگیره و امام حسین برای بیعت نکردن مراسم حج را نیمه کاره گذاشت و از مکه فرار کرد و به سمت عراق حرکت کرد. به اعتقاد آقای فرشلر امام حسین قصد حرکت به سوی ایران را داشت که طرفداران علی و فرزندانش در آن زیاد بودند.
جمعه 9 مرداد 1388

sahelearam - ایران - تهران
ashka - فرانسه - پاریس. عزیزم داشتن یه کم مطالعه بد نیست .اونیکه در مظلومیت بود و حق مسلمش خورده شده بود حسین بود .اونیکه با قول بیعت حرکت حرد و چوب خائنای ترسوی کوفه رو خورد حسین بود .والا یزید که با پول و ثروت و قدرت هرکاری خواست انجام داد .تو هنوز قدرت تشخیص مظلومیت و فرق بین ظالم و مظلوم رو نمیدونی ؟
شنبه 10 مرداد 1388

hamidfb52 - ایران - اهواز
کاش می شد اندکی تدبیر کرد. کار این ناجوان مردان یکی تفسیر کرد
شنبه 10 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
bluestar - ایران - تهران. حالا شما بچه مسلمونا منابعی را که خودمان در نقد جنبش حق طلبانه حسین معرفی می کردیم به رخمان می کشید؟ واقعا که دورویی جزو لاینفک شما مسلموناست. می دانی معنی این جمله که حسین فرار کرد یعنی چی؟ یعنی شیعه پشم. یعنی اسلام دوغ. یعنی تعالیم پیامبر به اهل بیت یک مزخرف واقعی بوده.
شنبه 10 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
sahelearam - ایران - تهران . اما چون خیلی به مطالعه علاقه داری، زحمت بکش و این کتاب را هم مطالعه کن تا بفهمی معنی واقعی ظالم و مظلوم چیست. کشتار گرگان توسط سپاه اسلام:. طبری می نویسد : "سعید عاص" شهر را محاصره کرد و آنگاه که آذوقه شهر به اتمام رسید مردم از گرسنگی زنهار ( امان ) خواستند . سپاه "سعید ابن عاص"
شنبه 10 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
sahelearam - ایران - تهران . قول داد که مردمان شهر را نکشد . لیکن بعد از عقد قرار داد سعید تمام مردم شهر ( مرد، زن، کودک، پیر و جوان) را به جز یک نفر از لب تیغ گذراند . در این کشتار عبدالله پسر عمر - عبدالله پسر عباس - عبدالله پسر زیبر - حسن ابن علی ( امام حسن ) - حسین ابن علی ( امام حسین ) در راس لشگر اسلام قرار داشتند . ( تاریخ طبری، جلد پنجم، صفحه 2116 تا 2117)
شنبه 10 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
sahelearam - ایران - تهران . برای درک نوشته های من لازم به مطالعه چندانی نیست. حرف من ظالم و مظلوم نبود جناب مطالعه. بحث من احترام به نظر جامعه بود. حسین در میانه راه باخبر شد که کوفیان با یزید بیعت کرده اند. پس اصرار او به ادامه راه و در دست گرفتن حکومت کوفه، کاملا متعارض با دموکراسی بود. شما اگر بخواهی بر مبنای تعالیم اسلام و معتقدات شیعه جلو بروی، نمی توانی شعار دموکراسی سر دهی. والسلام
شنبه 10 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
ashka - فرانسه - پاریس . نخیر عزیز من. چه کسی گفته فرار بده؟ آدم عاقل با دست خودش به استقبال مرگ نمیره و خودکشی نمیکنه. تداوم اسلام بر پایه هجرت(فرار تاکتیکی)از مکه به مدینه آغاز شد. زرتشت(ع) برای تداوم نهضتش از آذرآبادگان به بلخ فرار کرد.در بلخ هم به دست 4 تا مثل تو شهید شد. تو اصلا به عمرت یه بار کتابی رو که معرفی کردم دیدی؟
یکشنبه 11 مرداد 1388

bluestar - ایران - تهران
ashka - فرانسه - پاریس . در مورد اون خیالپردازیهایی که نوشتی همون کتاب فریشلر رو بخون. امام حسین یکبار هم به ایران نیومد. امام حسین قصد فرار یا هجرت داشت نه مبارزه. مبارزه به او تحمیل شد. چه کسی دست زن و بچه و خردسال رو میگیره و میره دنبال مبارزه برای پس گرفتن خلافت؟ یه کم از موهبت خدادادی عقل استفاده کن. نگذار آکبند بمونه
یکشنبه 11 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
bluestar - ایران - تهران. - اولا سعی نکن با بکار بردن کلمه نهضت به جای تعلیم و تبلیغ زرتشت، حسین را به ریش زرتشت ببندی. - هجرت = فرار تاکتیکی؟؟؟ لابد فرار هم یعنی هجرت تاکتیکی. یعنی می خواهی فرار حسین را هم مقدس کنی؟ شماها دیگه چه آکله هایی هستید؟ زیاده طلبی های حسین را نهضت می نامید. اگر پیروز می شد آن را امدادهای غیبی می نامیدید. کشته که شد، گفتید تنها این طوری اسلام نجات پیدا می کرد. حالا هم با افتخار می گویی فرار کرد. لابد قضای حاجتش هم "گشایش در امور مسلمین" می نامی.
یکشنبه 11 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
bluestar - ایران - تهران. - پس جنابعالی با استناد به کتاب فریشلر، تاریخ طبری را دروغ می دانی، آفرین به تو علامه. - حسین در همه جا جار می زد که حکومت حق اوست. در مکه طومار بیعت کوفیان را دریافت کرد. به طمع حکومت به آن سمت رفت و به دلیل اینکه آن را قطعی می دانست، زن و بچه اش را برد. نیمه راه فهمید که کوفیان با یزید بیعت کرده اند، دو راه داشت یا برگردد و تا آخر عمر مضحکه اعراب شود یا ادامه دهد. اما این که چرا اهل بیتش هم را تا آخر برد، اگر با فرهنگ عرب آشنا بودی این را نمی پرسیدی پروفسور.
یکشنبه 11 مرداد 1388

ashka - فرانسه - پاریس
bluestar - ایران - تهران. - آقای مطالعه. دعوای حسین و یزید، دعوای دو پسر عمو بود برای حکومت، نیازی به ارایه منبع نیست، "آدم " وقتی خلاف نظرش را می شنود، خودش به دنبال تحقیق و مطالعه می رود. - امثال من قاتل زرتشت بودند؟ باشد، قبول. لااقل من تکلیفم با خودم مشخص است. اعتراف می کنم که در دوره ای با مزخرفاتی که به اسم تعالیم اسلام به خورد من رفت، زرتشت درونم را کشتم. اما تو نمونه کامل یک شیعه، در این سایت کاملا شناخته شده هستی. یک منافق واقعی که در زمان های مقتضی حرفهای متفاوت می زنی. تو در زمره خطرناکترین ...ان هستی.
یکشنبه 11 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.