مصرف گوشت بوقلمون باعث آرامش و سرحالی می‌شود

مصرف گوشت بوقلمون باعث آرامش و سرحالی می‌شود

یک متخصص تغذیه گفت: بوقلمون کلسترول بد خون را کاهش می‏‏دهد که آرامش و سرحالی ایجاد می‏کند، از سرطان جلوگیری می‏کند و سیستم ایمنی را تقویت می‏کند.

مرتضی صفوی در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: بوقلمون در گروه ماکیان قرار دارد و از نظر ترکیبات بیشتر به گوشت مرغ شبیه است. گوشت بوقلمون بدون پوست به طور طبیعی چربی کمی دارد و معادل یک گرم چربی در هر 30 گرم گوشت آن است و کسانی که دارای رژیم غذایی کم‏ چرب هستند، می‏توانند از آن استفاده کنند.
وی گفت: 150 گرم گوشت بوقلمون حدود نیمی از اسید فولیک مورد نیاز روزانه را تأمین می‌کند و منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، روی و پتاسیم و ویتامین‏های B1 ، B3 ، B6 و B12 و اسید آمینه تریپتوفان است.
این متخصص تغذیه افزود: بوقلمون کلسترول بد خون را کاهش می‏‏دهد که آرامش و سرحالی ایجاد می‏کند، از سرطان جلوگیری می‏کند، ترشح هورمون تستسترون را افزایش می‏دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‏کند.
صفوی گفت: گوشت سفید و بدون پوست بوقلمون یک ماده غذایی با پروتئین بالا و چربی کم است که برای کسانی که باید غذاهای کم چرب مصرف کنند می‌تواند مفید باشد.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: قسمت روشن‏تر گوشت بوقلمون که بدون پوست باشد، دارای چربی، چربی اشباع و کلسترول کمتری از گوشت مرغ و گاو است. اسید آمینه تریپتوفان برای فعالیت سلول‏های T لازم است و سلول‏های T یک نوع از سلول‏های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول‏های سرطانی را از بین می‏برند و در فقدان تریپتوفان، سلول T فعال می‏میرند.
صفوی گفت: ناقلان عصبی از اسیدهای آمینه تشکیل می‏شوند و ناقل عصبی به نام «سروتونین» از اسید آمینه تریپتوفان تشکیل شده است. سروتونین باعث سرحالی و آرامش در بدن می‏شود به همین علت مصرف غذاهایی مثل بوقلمون باعث سرحالی می‏شود.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: اسیدآمینه تریپتوفان نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن به عهده دارد و مطالعه‌ای که بر روی موش‏ها نشان داد که متابولیت‏های تریپتوفان (مولکول‏های ناشی از تجزیه تریپتوفان در بدن) اثر داروهایی را دارند که برای کاهش علائم بیماری ام اس استفاده می‏شوند.
صفوی گفت: کمبود پروتئین در برنامه غذایی مردان مسن، منجر به افزایش گلوبولین باند شده با هورمون جنسی و کاهش فعالیت هورمون تستسترون می‏شود که کاهش اثر تستسترون باعث کاهش عملکرد جنسی و توده عضلانی و گلبول‏های قرمز خون می‏شود و منجر به پوکی استخوان می‏شود.
این متخصص تغذیه افزود: اسید آمینه تریپتوفان نقش مهمی در خواب دارد و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی‏خوابی مزمن می‏شود. گوشت بوقلمون دارای اسید آمینه پورین است که مبتلایان به نقرس باید آن را به میزان خیلی کم مصرف کنند.
وی اضاففه کرد: گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است و بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی خیلی کم باید آن را مصرف کنند که بوقلمون‏هایی که به طور طبیعی و ارگانیک پرورش داده می‏شوند، هیچ نوع هورمون و آنتی بیوتیکی در بدن خود ندارند.
صفوی افزود: تقریباً تمام چربی بوقلمون در پوست آن موجود است و گوشت تیره رنگ آن چربی بیشتری از گوشت روشن‏تر (سفید) آن دارد که قبل از پختن گوشت بوقلمون تمام پوست آن را جدا شود و افراد مبتلا به چربی خون بالا،‌ بهتر است از گوشت روشن‏تر آن استفاده کنند.

آزادمرد - ایران - تهران
خوردن گوشت بجز ضرر به سلامتی - شکنجه و کشته شدن میلیونها حیوان بی گناه و سنگدل شدن عاقبتی ندارد. با گیاهخواری به طبیعت و زندگی و انسانیت احترام بگذاریم.
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
بله گوشته بوقلمون مرده رو هم زنده می کنه ولی نه تو ایران با گوشت آشغال کیلو 20000 تومان / ملت عکس بوقلمون می زنن رو دیوار خونشون با دیدن و تصورش انرژی می گیرن
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

chkavak - ایران - تهران
شاید اینروزها تنها چیزی که به من و میلیونها جوان خشمگین و معترض ایرانی آرامش بنونه بده ریختن خون آخوندهای کثیف و حرامزاده و فرزندان نانجیب و مزدوران بی ناموسشان است. مرگ بر جمهوری کثافت اسلامی
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

n.shina - المان - المان
تو ایران مردم بیچاره گوشت مرغ را هم به زور گیر میارن.چه برسه بوقلمون. بوقلمون فقط گیر اخوندهای روضه خون گدا گشنه میاد تا گردنشون کلفت تر بشه همچین که با تبر هم قطع نشه.اشغالای عوضی تئوریسین های خوبی هستند.فقط بذارشون تز بدن.
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

30omin - ایران - تهران
برای من که زنده اش بیشتر باعث آرامش و سرحالی می‌شود. چون عاشق پرنده هام بدون استثنا.
پنج‌شنبه 8 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.