گفتگوی روز با پدر آخرین قربانی، امیر جوادی فر : چند جای بدن فرزندم شکسته بود

گفتگوی روز با پدر آخرین قربانی، امیر جوادی فر

چند جای بدن فرزندم شکسته بود

جوادی فر، دانشجوی مدیریت دانشگاه آزاد قزوین روز گذشته در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. پیکر بی جان این جوان 25 ساله را که روز 18 تیر بازداشت شده بود،دیروز در حالی به خانواده اش تحویل دادند که آنها پیش از آن نمی دانستند فرزندشان کجا و در چه شرایطی نگهداری می شود. علی جوادی فر، پدر این جانباخته که به شدت متاثر است و نمی تواند به راحتی سخن بگوید،از سال ها پیش فرزندش را بدون مادر بزرگ کرده و امروز جز پسری کوچک،دیگر فرزندی ندارد. با وی از امیر گفته ایم. این مصاحبه را می خوانید.


آقای جوادی فر، امیر کجا و به چه صورتی بازداشت شد؟
 هیچ اطلاعی از اینکه کجا بازداشت شد، نداریم فقط می دانیم به اتفاق یکی از دوستانش در نزدیک منزل بازداشت شده است.

گویا پس از بازداشت او با شما تماس گرفته بودند و شما او را در بیمارستان دیدید؛ قضیه چه بود؟
روز 18 تیر با من تماس گرفتند و گفتند بچه شما در بیمارستان فیروز گر است و از ما خواستند به این بیمارستان برویم. ما هم رفتیم. در آنجا آثار ضرب و شتم برروی بدن امیر مشخص و تحت مداوا بود. ما از آنجا او را با ماموری که همراهش بود به بیمارستان لاله در شهرک غرب منتقل کردیم. در آنجا فهمیدیم چند جای بدنش شکستگی دارد و تا ظهر روز 19 تیر تحت درمان بود اما ظهراو را مرخص کردند و ما چون مامور همراه او بود مجبور شدیم او را تحویل بدهیم. خودم به اتفاق مامور او را بردم و به پلیس امنیت تهران تحویل دادم تا مساله حل شود.


پس از آنکه امیر را تحویل دادید خبری از او داشتید که کجا و در چه شرایطی است؟
متاسفانه از آن تاریخ هیچ اطلاعی از او نداشتیم و در به در دنبال او می گشتیم اما نتوانستیم هیچ خبری کسب کنیم؛ در لیست زندانیان اوین هم نام پسرم نبود تا اینکه اطلاع دادند بیائید بچه تان را تحویل بگیرید.


کجا؟

از پزشکی قانونی کهریزک تحویل گرفتیم.


شما آخرین کسی هستید که امیر را زنده دیده اید؛ موقعی که او را تحویل میدادید از نظر روحی و جسمی در چه شرایطی بود و آخرین حرفی که زد چه بود؟
ببینید پسر من مشکلی نداشت؛ خب از نظر جسمی چند جای او شکسته بود اما مورد درمان قرار گرفته بود؛ از نظر روحی هم مشکلی نداشت.  به من هم گفت "بابا دارم میرم؛ انشاالله زود حل می شه و بیرون میام". بچه من خیلی راحت رفت؛ چون فعالیت خاصی نداشت و کار خطرناکی هم مرتکب نشده بود. برای همین چیزی هم احساس نمی کردیم و فکر می کردیم مساله حل و زود آزاد می شود. برای همین الان خیلی گنگم. هنوز نسبت به چیزهایی که اتفاق افتاده است، ناباور هستم.


آیا امیر در اعتراضات و تجمعات اخیر شرکت میکرد؟ نگاهش به مسائل اخیر چگونه بود؟
ببینید پسر من عضو هیچ گروهی نبود؛ من پسرم را خوب می شناسم. 25 سال زحمت کشیدم و بزرگش کردم. خصوصیات اخلاقی او را نیز خوب می دانم. امیر دانشجوی مدیریت بود اما عاشق فیلم و سینما بود و تمام ساعاتش یا به درس می گذشت یا به هنر. از بحث هایی هم که در خانه می کردیم کاملا می دانستم که کاری به سیاست ندارد و عاشق هنر است. هیچ مساله ای هم نداشت و من هرگز تصور نمی کردم چنین اتفاقی بیفتد. قضیه خیلی برای من مبهم است.


امیر چندمین فرزند خانواده بود؟
من کلا دو پسر دارم و امیر فرزند دوم من بود. از 6 سال پیش که مادر امیر فوت کرد من بودم و همین دو بچه که الان یکی دار فانی را وداع گفته. من مانده ام و بابک.


آقای جوادی فر شما مرگ پسرتان را پی گیری خواهید کرد؟
ما امروز تدفین کردیم؛ هنوز در شرایطی نیستم که بدانم چه کاری باید انجام دهم. هنوز هیچ تصمیمی نگرفته ایم و فعلا در حالت گیجی و منگی هستیم.


برخی رسانه ها عنوان کرده اند که برای تحویل پیکر امیرشرایطی برای شما گذاشته و از شما تعهد نامه گرفته اند. این شرایط چه بود؟
تاکنون هیچ اظهار نظری از سوی من با هیچ خبرنگار و هیچ جایی صورت نگرفته و شما اولین خبرنگاری هستید که من با او صحبت می کنم. برخی نوشتند که من نامه نوشته ام و یا به نقل از من مطالبی منتشر کردند در حالیکه در شرایطی که ما بودیم اینقدر گرفتاری بود و اینقدر شرایط دشواری بود که وقت نامه نوشتن نداشتیم. هیچ نامه نگاری با هیچ جایی نکرده ام  و به شدت ناراحت هستم که از قول من به دروغ مطلب نوشته اند.


در رابطه با تعهد نامه و... ؟
از من تعهد نامه ای نخواسته اند؛ البته مسائلی هست که انشالله دو، سه روز دیگر که کمی شرایط عادی تری پیدا کنم خدمت شما عرض خواهم کرد.


فامیلی شما جوادی فرست یا جوادی لنگرودی؟

فامیلی ما جوادی فر است و لنگرودی نیست یعنی فامیلی ما دنباله لنگرودی ندارد نام پسرم هم امیر جوادی فر بود.

 

مصاحبه در اینجا تمام شد؛ در حالیکه آقای جوادی فر،از شدت تالم قادر به سخن گفتن نبود. قرار شد با او مجددا مصاحبه کنیم. اما در این میان روزنامه سرمایه روز گذشته به نقل از یکی از نزدیکان امیر جوادی فر نوشت: در حالی که برای تحویل جسد امیر رفته بودیم به ما گفتند باید بگویید برادرتان از قبل دچار بیماری ریه بوده است در حالی که چنین چیزی محال است زیرا امیر کاملاً سالم بود همچنین از خانواده امضا گرفتند که تشییع جنازه فقط با حضور افراد فامیل و خودی برگزار شده و شعاری در آن داده نشود.

ham-safar - ایران - تهران
مرگ بر این دولت مردم فریب. درود به روان باک شهدای راه ازادی
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

gelareh - ایران - تهران
اتتقام خون تک تکشونو خواهیم گرفت
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
ای بابا :((
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
فراخوان،هشت مرداد،مراسم چهلمین روز جان باختگان راه آزادی و یاد بازداشت شدگان:مکانهای تجمع روز هشت مرداد،ساعت پنج بعدازظهر:میدان ونک (آلترناتیو اول میدان سرو - آلترناتیو دوم پارک وی)میدان محسنی ( آلترناتیو اول بولوار کاوه - آلترناتیو دوم میدان هروی )میدان هفت حوض ( آلترناتیو اول فلکه سوم تهرانپارس - آلترناتیو دوم فلکه اول تهرانپارس)میدان فاطمی ( آلترناتیو اول میدان هفت تیر - آلترناتیو دوم میدان فردوسی ) پل گیشا ( آلترناتیو اول فلکه صادقیه - آلترناتیو دوم میدان انقلاب )هموطنان در دیگر شهرستانها حتمامراسم مشابهی را در وسط میادین شلوغ و اصلی و مرکزی شهر برگزار نمایند .
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

ایران جاوید - ایران - تهران
تا کی باید بشینیم و شاهد باشیم خانواده ها جنازه ی جگر گوشه هاشونو تحویل میگیرن؟ باید از این قوم ظالمین به کی شکایت کرد؟ یکی نیست جلوی این جنایت ها رو بگیره؟ مرگ بر جمهوری اسلامی مرگ بر خامنه ای جنایتکار مرگ بر احمدی نژاد جانی مرگ بر هر کسی که این جنایتها دست داره.....اینا بوی خون آزارشون نمیده!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟+
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

Nedaye Melate Mazlum Iran - آلمان - دوسلدورف
خدا به پدر داغدارش صبر و شکیبایی بده. الهی بمیرم. دلمون کاسهء خون بود ، دریای خون شد.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

sarzamine sabz - ایران - تهران
مرگ براحمقی نژاد
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
بنده خدا جگر گوشه اش را از دست داده ولی شما که رفته اید مصاحبه کنید فقط دنبال اهداف خاص سیاسی خودتان هستید و با این سوالاتی که کردیده اید مشخص است که فقط دنبال این بوده اید یک حرفی چیزی از زبان این بنده خدا بشنوید که به مذاق شما خوش آید. حداقل اجازه می دادید عزیزش را خاک کند بعد از چند روز میرفتید تا شاید به آن هدف خاص هم دست پیدا می کردید. به هر حال آتش که بگیرد تر و خشک نمی کند. وقتی آشوب و بلوا ایجاد می کنید معلوم است که در این بین بیگناهان هم کشته می شوند. در شرایط اظطراری مامورین یا هر کس دیگه که کاملا بر اعصاب خود مسلط نیستند و در این بین شلیکهای ناخواسته وکور هم صورت می گیرد
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر ملا و اسلامش و اطرافیان کثیفش.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
امیر عزیز و شهیدم!. راهت را ادامه خواهیم داد. آرام بخواب که نام نیکت در صفحات زرین تاریخ این مملکت ضبط خواهد شد. اگرچه فراقتان سخت است ولی خوشا به حالتان که خوب مردن افتخار بزرگیست که تنها نصیب آزادگان می شود
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

fafali - ایران - تهران
دوستان لطفا این لینک را ببینید و به بقیه هم بگویید ببینند جهت شناسایی افراد قاتل بسیجی . https://www.youtube.com/watch?v=ew7LoTgk6fA. فیلم پرت کردن دانشجویان از پشت بام توسط بسیجیان هم بعدا میفرستیم . تا جنایات این افراد را همه ببینند
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

vezveznazi - ایران - ایران
پدر جان ما همه فرزندان تو هستیم.زنده به ایران و ازادی ایران هستیم
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

dora - هلند - اسن
فقط از خدا برای پدر امیر صبر میخواهم همینطور برای خانواده همه شهدا ودستگیر شده ها و .. مرگ بر جلادان وبی دینهای نظام مرگ بر خامنه اى جلاد.مرگ بر خامنه اى جلاد.مرگ بر خامنه اى جلاد. مرگ بر ولایت فقیه. درود بر ایران دموکراتیک
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
ای خامنه ای دجال بچه های ...زادت روزی به این روز بیافتند.خمینی دجال با بی احساسی واز سر انتقام امد این شد که احمدش هم توسط تو رفسنجانی گور به گور شد مطمئن باش بدبخت کثافت ای دمل انفولانزای اخوندی نوبت تو هم نزدیکه
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

albalo - انگلستان - لندن
متاسفانه جوانان ما مثل گل پرپر شدند و هیچکس جواب گو نیست.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

malek khorshid - هلند - روتردام
روحش شاد.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

great dariush - ایران - تهران
توجه . چهلم خانم ندا آقا سلطان روز پنجشنبه و در ساعت 5 بعد از ظهر بر سر مزارآن شهید بزرگوار(قطعه 257 ردیف 41 شماره 32 ) در بهشت زهرا برگزار خواهد شد و بایسته است که ما هم برای ارج نهادن به آن بانوی آزاده و دیگر جانباختگان راه آزادی در این مراسم شرکت کنیم.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

gole sorkh - ایران - تهران
ای مرده شور این خامنه ای کثافت آدمکش را ببرد انشاله بزودی خودش و کس و کارش برن بر دل خمینی گوربه گور . همه چیز را به گند کشیدند امیدوارم خدا همه شان را به گند بکشد!
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
هر دم از این باغ بری میرسد . . تازه تر از تازه تری میرسد
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

اریانا - ایران - کیش
کی میشه علی یه دست به خاطر سرطانه ریه بمیره . به امید ان روز.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

great dariush - ایران - تهران
مهم ترین خبر: 5شنبه 8 مرداد ساعت 6 مصلای تهران؛گفته شده این تجمع دارای مجوز هست.تو دهنی به رهبر و عنتر بزنید. در ضمن به همه ایران دوستان سفارش میکنم که با نمادهای سبز و سیاه در این مراسم شرکت کنند و پوسترها و عکس‌های شهدا را نیز به همراه داشته باشند. همچنین در صورت بسته بودن دربهای مصلا شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم شهدا قرار است در خیابان شهید بهشتی (عباس‌آباد) بر روی زمین بنشینند و با حضور خود، همراه با سکوت و قرائت قرآن و روشن کردن شمع، یاد شهدای جنبش سبز را گرامی دارند
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
بنده خدا کاری نکرده بوده فقط فیلم زیاد میدیده بعد فیلم هم بعضی کارای تو فیلمو بصورت زنده تو خیابون روی اموال مردم بدبخت اجرا میکرده فقط همین خصوصا صحنه های اکشنشو
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

sara-j - سوید - استگهلم
امیدوارم روحش در آرامش باشه و واسه پدر و برادرش صبر رو آرزو می‌کنم.نمیدونم تا کی باید خبر مرگ هم وطن هامونو هر روز بخونیم لعنت بر خمینی کثیف که بنیانگذار این حکومت خونخوار بود.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

iranesabz - هلند - هلند
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. برو خجالت بکش با این حرف زدنت. بدبخت کسی‌ که اعصابش از دست مردم بهم ریخته علی‌ چلاق است و انتری نژاد. به امید روزی که خامنه‌ای جنایتکار به سزای عملش برسد و مجتبایش را به در پیشگاه ملت ایران محاکمه کنند.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

iran.karaj.ma - -
امیر جان ای کاش من به جای تو بودم چون شاهد پرپر شدن شما عزیزان بودن مثل روزی هزار بار مردن و زنده شدنه خدایا به فریاد ما برس شر این رژیم کثیفو که از سیاست موذیانه امریکا و انگلیس به ایران ما تحمیل شد و هنوزم از طرف اینا حمایت میشن از سرمون بردار . خدایا چرا وهمیشه میذاری که مظلوم کشی باشه حتی سیل وزلزله رو هم برای مردم فقیر و مظلوم میفرستی. کجایی نکنه اصلا نیستی و در مورد وجود تو هم اشتباه میکنیم ثابت کن که هستی اگه باشی و یه نگاهی به صورت مظلوم امیر عزیزمون بندازی حتما دلت به رحم میاد و صبرت تموم میشه.خدایا این دیوهای اسلامی رو از کشور اریایی ما دور کن.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

ukguy4u - بریتانیا - لندن
مرگ بر جمهوری اسلامی این حکومت فاسد و ضد انسان
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

depressed - ایران - مشهد
آسید مهدی .....خفه شو...... فقط خفه شو ..نمیخوای چشمای کورت و باز کنی نکن ضر مفتم نزن آشغال. برو به جهنم
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

galaxy - ایران - تهران
نفرین براین ادم کشهای عوضی که همش دم از آزادی می زنن!منظورشان از آسایش و امنیت و آزادی چیه که این همه جوونهای مردم رو بی گناه می کشن.تا کی باید خبر شهادت جوونامون رو بشنویم.چرا حقوق بشر کاری نمی کند؟ وای بر این حکومت مردم فریب. دوستان اوضاع ایران خیلی خیلی ناجوره!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

ستاره سربی - ایران - تهران
آسید مهدی - ایران - تهران فیلم اصلی رو وقتی که دهن امثال تو رو خرد می کنیم و زیر لگدهامون لهت می کنیم خواهی دید مزدور بی حیا چقدر می گیری میان اینجا نظرات اشغالتو مینویسی؟
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

ایران جاوید - ایران - تهران
به امید روزی که جنازه خامنه ای و بچه هاش احمدی نژاد و بچه هاش و آشغالهایی امثال سید مهدی و پسر کرد و .. خانوادهاشونو ببینیم.
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.