بیانیه دو تن از مراجع تقلید در مورد بازداشت شدگان

بیانیه دو تن از مراجع تقلید در مورد بازداشت شدگان

آیت الله صانعی: مبادا فشارها موجب یاس و ناامیدی شما گردد

دو تن از مراجع تقلید به نامه گروهی از شخصیت های اصلاح طلب برای حمایت از بازداشت شدگان و خاتمه بحران کنونی واکنش نشان داده اند.

گروهی از شخصیت های اصلاح طلب، از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، همراه با آقایان کروبی و موسوی در نامه ای به مراجع تقلید، آنچه را که برخوردهای خشونت آمیز با اقشار مختلف مردم می دانند باعث تیره و تار شدن چهره جمهوری اسلامی دانسته و وضعیت بازداشت شدگان را باعث نگرانی دانسته بودند.

در این نامه از مراجع تقلید درخواست شده بود تا "به عنوان مرجع و ملجا ملت شریف ایران پی آمدهای زیانبار اتخاذ شیوه های قانون گریزانه را به دستگاه های ذیربط خاطر نشان ساخته و آنان را نسبت به اشاعه بیدادگری در نظام جمهوری اسلامی برحذر دارید."

در این نامه دستگاه های امنیتی متهم شده بودند که "مصرانه در پی اثبات فرضیه های خیال پردازانه و سراپا اشتباه خود برای معرفی فعالان به عنوان عوامل وابسته به بیگانه و محرکان انقلاب مخلمی هستند و از همین رو، به شیوه های غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرشرعی اعترف گیری توسل جسته اند."

در پاسخ به این نامه، آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در قم، بیانیه ای صادر کرده که در آن خطاب به کسانی که آمر و عامل "ضرب و جرح و قتل و زندانی کردن افراد بوده و به آزار زندانیان می پردازند" هشدار داده شده است که "اینگونه ظلم ها به کسانی که هیچ پناهگاهی جز خداوند ندارند از گناهان کبیره به شمار می رود."

آیت الله صانعی خواستار آزادی فوری تمامی زندانیان و "اجازه برگزاری مراسم به خانواده شهدای حوادث اخیر" شده و گفته است که آمرین، عاملین و محرکین این حوادث نیز باید توبه کنند و رضایت مضروبین و آسیب دیدگان را به دست آورند.

وی از دولت خواسته است تا پیشنهادهای اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت، برای حل بحران سیاسی کنونی را اجرا کند تا پرونده دولت "سنگین تر نشود."

آیت الله موسوی اردبیلی: واقع تاسف بار اخیر در شان نظام اسلامی نبوده است

آیت الله صانعی در بخشی از پاسخ خود خطاب به نویسندگان نامه نوشته "بار دیگر به شما و همه ملت شریف و عزیز ایران اسلامی در داخل و خارج و همه کسانی که تلاش می کنند صدای مظلومین معترض به انتخابات را به گوش جهانیان برسانند عرض می کند که مبادا فشارها و اذیت ها و حق کشی ها موجب یاس شما گردد و خواسته ستمکاران تحقق یابد."

همزمان، آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، یکی دیگر از مراجع تقلید در قم، با صدور بیانیه ای هشدار داده است که ادامه روند کنونی باعث تضعیف نظام و اعتماد عمومی به آن شود و افزوده است که "حرمت شکنی و ایراد اتهاماتی که در دادگاه های صالحه ثابت نشده اند به بزرگان و شخصیت های ملی و دینی نه تنها جامعه را آرام نمی سازد بلکه آتش فتنه را شعله ور تر می کند."

وی از مسئولان و دست اندرکاران خواسته است تا هر چه سریعتر "به ترمیم شکاف های ایجاد شده جبران اسیب های وارد آمده اقدام نمایند" و ضمن رعایت حقوق افراد بازداشت شده، کسانی را که مرتکب جرمی نشده اند هر چه سریعتر آزاد کنند.

پیش از این نیز چندتن از مراجع تقلید و روحانیون ارشد از نحوه برخورد دولت با اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات انتقاد کرده و خواستار احترام به نظر مردم شده اند اما در عین حال، شمار دیگری از روحانیون ارشد واکنشی در این زمینه نشان نداده اند هر چند اکثر آنان برخلاف رویه معمول، تا کنون از ارسال پیام های تبریک برای محمود احمدی نژاد، که برنده انتخابات اخیر اعلام شده، خودداری ورزیده اند.

درخواست مجوز برگزاری مراسم چهلم

موسوی و کروبی از مراجع تقلید استمداد کرده بودند

همزمان، نامزدهای اصلاح طلب انتخابات اخیر در صدد برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان اعتراضات اخیر هستند و دو تن از مراجع تقلید خواستار پایان اقدامات دولت علیه معترضان شده اند.

مهدی کروبی و میر حسین موسوی، دو نامزد معترض انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، از وزارت کشور خواسته اند تا مجوز برگزاری مراسمی به یادبود قربانیان اعتراضات اخیر را صادر کند.

آقایان موسوی و کروبی خطاب به وزیر کشور نوشته اند که با گذشت چهل روز از آغاز حوادث ناگواری که طی آن عده از هموطنانمان جان خود را از دست دادند درخواست برگزاری مراسم یادبود این عزیزان را داریم.

در این نامه آمده است که در نظر است این مراسم روز پنجشنبه، 8 مرداد، در محل مصلای تهران و تنها با تلاوت قرآن برگزار شود و در آن، هیچ سخنرانی ایراد نخواهد شد.

براساس این نامه، شرکت کنندگان نیز در طول مراسم تنها با سکوت خود نسبت به قربانیان حوادث اخیر ادای احترام خواهند کرد.

از زمان اعلام نتایج بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری، میرحسین موسوی و مهدی کروبی درخواست هایی را برای برگزاری تجمع های آرام مردم تسلیم وزارت کشور کرده اند اما با این درخواست ها موافقت نشده است.

برای مراسم یادبود کشته شدگان حوادث اخیر درخواست مجوز شده است

آقایان موسوی و کروبی که بر تبعیت از قوانین در ابراز اعتراضات خود تاکید داشته و گفته اند که صدور مجوز برای گردهمایی های مختلف را همچنان دنبال می کنند.

در عین حال، در خلال بیش از یک ماهی که از آغاز اعتراضات مردم به نتایج انتخابات می گذرد، تهران و برخی دیگر از نقاط ایران به طور متناوت شاهد تظاهرات در اعتراض به نتیجه انتخابات برای گردهمایی بوده که با خشونت ماموران دولتی مواجه شده است.

مقامات دولتی تا کنون کشته شدن بیست تن در گردهمایی های اعتراضی را تایید کرده اند اما نهادهای امنیتی مانند نیروی انتظامی، شبه نظامیان بسیج و وزارت اطلاعات مسئولیت کشتن مردم را برعهده نگرفته اند و در عین حال، نهاد یا افراد دیگری را نیز به عنوان مسئول این اقدامات معرفی نکرده اند.

همچنین، در هفته های اخیر به تدریج اخباری نه تنها از کشته شدن معترضان در اثر تیراندازی ماموران، بلکه در نتیجه عوامل نامشخص در طول بازداشت انتشار یافته و باعث نگرانی در مورد وضعیت بازداشت شدگان شده است.

SOHRAB-IRANZAMIN - ‌‌‌‌‌‌‌‌دبی - ‌‌‌‌‌‌‌‌دبی
ایت شیطان صانعی و موسوی اردبیلی شما هم باید به خاطر جنایاتی که انجام داده اید مجازات شوید.هر نوع اطلا عیه از طرف اسلامیون و تازیان مردود است.ایران سرزمین تازیان و مسلمانان نیست.
دوشنبه 5 مرداد 1388

raana8888 - ایران - تهران
حالا دیگه اینا ادم شدن و اون یکیا که معلوم نیست کین بده... همه چی که دست شماست این بیانیه ها به چه درد می خوره؟ برین رییس زندان و بگیرین.. بسیجی ها رو گوش مالی کنین اگه راست می گین . نشستین هی بیانیه می دین که چی؟ گندیه که خوداتون بالا آوردید. حالا همه شدن فرشته. لعنت به همه تون.
دوشنبه 5 مرداد 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
چرا همیشه این دو تا مرجع نسبت در این خصوص بیانیه صادر می کنند. ضمنا شان مرجعیت این نیست که کسانی برای آنها تصمیم بگیرند که چی بگویند و چی نگویند بلکه این مرجع است که خود باید با علم خودش نظر خود را در خصوص مسایل صریحا اعلام نماید نه اینکه از قبل برای انها تعیین تکلیف شود.
دوشنبه 5 مرداد 1388

zolfaghar.ghar.ghar - ایران - تهران
رهبر حکومت اسلامی ایران«روح الله خمینی»، 14 قرن بعد از کشتار خوارج چنین گفت : یوم الله واقعی،روزی است که امیر علیه السلام شمشیرش را کشید و خوارج را از اول تا به آخر درو کرد و تمامشان را کشت. (سخنرانی خمینی در سال 1361 بمناسبت سا لگرد پیامبر اسلام). خداوند شر این اسلام جاهلی را از ایران اهوراپیمان بکند و شر این علمای مذهبی فاسد و ریاکار را به خودشان.
دوشنبه 5 مرداد 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
آقاجان ول کنید این کلم به سران و پشم الدین ها را. اینها همه سر و ته یک کرباسند. مرده شور خودشان و بیانه هایشان و اون دین سراپا خون و خونریزیشان را ببرد. در ایران آزاد آینده باید همه این کسانی را که بنام دین بر گرده مردم سوار هستند را از ایران بیرون ریخت تا هر خدایی را که دوست دارند در فلسطین و لبنان و خراب شده های دیگر بپرستند. مرده شور این دین سراپا نکبت را ببرد که فرزند طرف را کشته اند و حالا پدر و مادر داغدار بایستی مجوز بگیرند تا بتوانند در سوگ عزیزشان گریه کنند!!
دوشنبه 5 مرداد 1388

zolfaghar.ghar.ghar - ایران - تهران
جنگی به نام نهروان بین خوارج و لشکر علی درگرفت که در طی آن تعداد زیادی از خوارج بوسیله لشکر امام علی از دم تیغ گذشتند . بطوری که تاریخ طبری و فتوح البلدان می نویسند: هزاران جسد از خوارج زمین را پوشانده بود. خوارج به خلافتى معتقد بودند که انتخاب خلیفه از روى اختیار مردم باشد خواه از قریش و عرب و یا از هر قوم و ملتى باشد ؛ و میگفتند : خلیفه پس از انتخاب باید اوامر الهى را اطاعت آند وگرنه باید عزل شود .
دوشنبه 5 مرداد 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
مـرگ بــر خـامــنــه ای. مــرگ بــر تــمــام مــلاهــا. مــرگ بـر جــمــهــوری اســلامــی. بــامــیــد روز آزادی ایـــرانــمــان از ایــن تــازیــان . درود بــروان پـــاک عــزیــزان از دســـت رفــتــه. بــامــیــد روز مــحــاکــمــه تــمــام خــاىـنــین بـه ایــرانــزمــیـن
دوشنبه 5 مرداد 1388

ندای سبز ایران - ایران - تهران
سلام به تمامی اعضا سایت من عضو جدید هستم بچه ها 5 شنبه یادتون نره به یاد ندا و دیگر عزیزان در میدانهای تهران باشیم و شمع روشن کنیم فقط همه بیایید بیرون
دوشنبه 5 مرداد 1388

zendegi - آلمان - آلمان
ملت ستم دیده ایران احتیاج به رهبر و رهبریت ندارند.. این مردم هستند که رهبران را به جلو می برند. در حالیکه ما یاد گرفته بودیم که رهبران ما را به جلو ببرند.(حرکت خود جوش ملت)این حادثه ای بسیار شکوهمند است که در واقع مردم رهبر شدند. امروز تک تک ملت ما هر یک، یک قهرمان است..حمایت.حمایت. تا ایرانی آزاد داشته باشیم. تاآزادی ایران راهی نیست
دوشنبه 5 مرداد 1388

all_alone313 - المان - هامبورگ
مرگ بر اسلام مرگ بر هر چی ادمه سست عنصر که با یک سخنرانی نظرش عوض میشه. مرگ بر الله
دوشنبه 5 مرداد 1388

Iraniii - ایران - ارومیه
من پیشنهاد میکنم دیگه کلمه ی شهید رو برای این جانباختگان عزیزمون استفاده نکنیم.این عربا لیاقتشو ندارن که ما به این عزیزانمون صفت عربی بدیم
دوشنبه 5 مرداد 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
نباید گول اینها رو خورد. اینها بوی سقوط رژیم به دماغشون خورده و دارن کم کم تغییر موضع می‌دن. چرا تا حالا ساکت بودن؟ وقتی مردم توی خیابونها کشته شدن چرا ساکت بودن؟ چ.ن فکر می‌کردن رژیم به زودی مردمو سرکوب می‌کنه و همه چیز به خیر و خوشی به نفع اونا تموم می‌شه. ولی حالا که دیدن مردم دست بردار نیستن دارن واکنش نشون می‌دن که بگن ما هم با شماییم. اینا از کفتار بدترن. همشون مستحق اعدام هستند. همه آخوندها. خوب و بد ندارن.
دوشنبه 5 مرداد 1388

مانفرد - ایران - مریوان
پسر کرد . یه نگاهی به کامنتت بنداز .خودت فهمیدی چی نوشتی؟ اولش داری تعیین تکلیف میکنی برای آخوندها .بعدش دم از شان مرجعیت میزنی. اولش گور بابای همه مراجع و کسانی که مثل میمون از اونها تقلید میکنند.دومش به تو چه.تو که همیشه مدافع مراجع وآخوندها هستی چه شده که حالا از اینها خرده میگیری؟تو آبروی هرچی کرد ایرانی رو بردی. تو حتی از عربها هم عربتری.
دوشنبه 5 مرداد 1388

zendegi - آلمان - آلمان
مراجع تقلید روحانیون.. طبق آخرین سخنان خامنه ای رهبرتون! این ایام در آزمون رد شده اید . رد شدنتون نه به این معناست که 1سال عقب افتاده اید.. بلکه سقــــــــوط !آقایان ! چرا از ملت کمک نمی خواهید ؟در عجبم چرا این آقایان اینقدرکوته بین هستند.آقای کروبی شما دولت احمدی نژاد را نامشروع میدانید بعد نامه فدایت شوم برای وزیر اطلاعات میفرستید که انرا هم با تیپا میندازن. واقعا شما نمیدانید کودتا شده.حتی حرف خامنه ای هم خریدار نداره وبعنوان ابزار از ایشان بهره میگیرند . ..تا کی ملت را به بازی میگیرید چرا این نامه ها را مستقیما برای ملت نمی نویسید! .
دوشنبه 5 مرداد 1388

Aryan33 - اتگلیس - لندن
مرگ بر مرجعیت سیدیت برده و کنیز دارئ دین کثیف ومتعفن اسلام.
دوشنبه 5 مرداد 1388

garfild - ایران - تهران
قیافه 2 تا اولی رو نگاااااااااااااه باید امشب باز نماز وحشت بخونم مردتیکه ها دیلی دارن البته اینقدر خرفتن که الان بگی سال دیگه یادشون میفته کورن انگار
دوشنبه 5 مرداد 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر نظام اسلامی و ننگ بر هر گروهی که باز با توسل به این دین ننگین بخواهد از حماقت مذهبی ملت بهره برد روی سخنم هم با گروه راست هم چپ هم مجاهد و اصلاح طلب است!!!
دوشنبه 5 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران . نه بابا جون(....) نه که مراجع دستمالچه نظام هرچی دلشون می خواد میگن و اصلانم چیزی بهشون دیکته نمیشه برو خجالت بکش
دوشنبه 5 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
ای مزدوران تازی زاده همه گم و گور شوید. ای پست فرومایه های تازی پرست، همه خفه شوید و به دیار اربابان خود گم شوید. هرچه پستی و فرومایه گی ست از فرهنگ نامردمی اسلامی شما بی خردان است. خفه شوید، گم شوید، گور شوید. ... الله شما خون آشام ...۱۴۰۰ ساله است. خود با الله چرکین تان با تازی نامه ی ننگینتان، با تازی زاده های ناخلف تان همه و همه به دیار جهنمی خودتان گم و گور شوید که بیش از این توان دیدن چهره های ننگین شما را نیست. مرگ بر شما، مرگ بر حکومت و رهبر منفور شما، مرگ بر بنیاد تازی گر شما، مرگ بر الله چرکین شما. برای پاکیزه کردن جهان، شما را باید به آتش کشید.
دوشنبه 5 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
ای مزدوران تازی زاده همه گم و گور شوید. ای پست فرومایه های تازی پرست، همه خفه شوید و به دیار اربابان خود گم شوید. هرچه پستی و فرومایه گی ست از فرهنگ نامردمی اسلامی شما بی خردان است. خفه شوید، گم شوید، گور شوید. ... الله شما خون آشام ...۱۴۰۰ ساله است. خود با الله چرکین تان با تازی نامه ی ننگینتان، با تازی زاده های ناخلف تان همه و همه به دیار جهنمی خودتان گم و گور شوید که بیش از این توان دیدن چهره های ننگین شما را نیست. مرگ بر شما، مرگ بر حکومت و رهبر منفور شما، مرگ بر بنیاد تازی گر شما، مرگ بر الله چرکین شما. برای پاکیزه کردن جهان، شما را باید به آتش کشید.
دوشنبه 5 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
محل های تجمع روز پنج شنبه 8 مرداد درتهران برای کشته وزندانیان . بازداشت شدگان:مکانهای تجمع روز هشت مرداد،ساعت پنج بعدازظهر:میدان ونک (آلترناتیو اول میدان سرو - آلترناتیو دوم پارک وی)میدان محسنی ( آلترناتیو اول بولوار کاوه - آلترناتیو دوم میدان هروی )میدان هفت حوض ( آلترناتیو اول فلکه سوم تهرانپارس - آلترناتیو دوم فلکه اول تهرانپارس)میدان فاطمی ( آلترناتیو اول میدان هفت تیر - آلترناتیو دوم میدان فردوسی ) پل گیشا ( آلترناتیو اول فلکه صادقیه - آلترناتیو دوم میدان انقلاب )هموطنان در دیگر شهرستانها حتمامراسم مشابهی را در وسط میادین شلوغ و اصلی و مرکزی شهر برگزار نمایند .
دوشنبه 5 مرداد 1388

mahnadi - هلند - هارلم
محل های تجمع روز پنج شنبه 8 مرداد در تهران.فعالین داخل-برای کشته . و بازداشت شدگان:مکانهای تجمع روز هشت مرداد،ساعت پنج بعدازظهر:میدان ونک (آلترناتیو اول میدان سرو - آلترناتیو دوم پارک وی)میدان محسنی ( آلترناتیو اول بولوار کاوه - آلترناتیو دوم میدان هروی )میدان هفت حوض ( آلترناتیو اول فلکه سوم تهرانپارس - آلترناتیو دوم فلکه اول تهرانپارس)میدان فاطمی ( آلترناتیو اول میدان هفت تیر - آلترناتیو دوم میدان فردوسی ) پل گیشا ( آلترناتیو اول فلکه صادقیه - آلترناتیو دوم میدان انقلاب )هموطنان در دیگر شهرستانها حتمامراسم مشابهی را در وسط میادین شلوغ و اصلی و مرکزی شهر برگزار نمایند .
دوشنبه 5 مرداد 1388

reza4554 - کانادا - تورونتو
هر دو اینها زمانی در حکومت خونخوار و مرتجع اسلامی دادستان انقلاب بودنند دستان اینها به خون فرزندان ایران و سیاسیها الوده است چون از حکومت کثیف اسلامی کنار گذاشته شده اند (تاریخ مصرفشان تمام شده ) نوشته صانعی را دوباره بخوانید (( آیت الله صانعی گفته است که آمرین، عاملین و محرکین این حوادث نیز باید توبه کنند و رضایت مضروبین و آسیب دیدگان را به دست آورند. )) چه راحت ....... مرگ بر تمامیت جمهوری اسلامی مرگ بر خامنه ای زندباد ازادی زنده باد برابری.
دوشنبه 5 مرداد 1388

tabeshesahar - ایران - تهران
دوستان عزیز افکار دگم وفناتیک دوباره ما را به یک دیکتاتوری دیگر هدایت خواهد کرد.ما باید دشمن خود را نیز دوست بداریم.من هم از مرجعیت متنفرم.ولی ما باید به دنبال کشوری باشیم که همه بتوانند در غالب احزاب مختلف افکار خود را بیان کنند و با مراجعه به اراء عمومی تحت نظر سازمانهای بین المللی حرف صحیح را انتخاب کنیم.نباید خون مردم عزیزمان تباه شود.درود بر آزادی و به امید روزی که همه بتوانیم آزادانه حرف خود را بزنیم حتی همین مرجعیت مرتجع.البته جلادان و خون خوران آنها باید در دادگاه محاکمه شده و به سزای اعمال خود برسند.
دوشنبه 5 مرداد 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
IranBozorgMehr - ایران - اهواز. عالی بود دوست عزیز. بهترین از این نمی‌شد بگی. دست مریزاد!. نظر من هم همینه که شما به هنرمندی بیان کردی.
دوشنبه 5 مرداد 1388

lamasab - آلمان - هامبورگ
تا سرنگونی حکومت جنایت و ظلم از پای نخواهیم نشست. با درود به روان پاک تمام جانباختگان راه آزادی و برابری. https://www.youtube.com/watch?v=_nmMYjTjFfA.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

khooroos - امارات - دبى
بسر کرد یاد حرفات باش
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

Prince_Of_Persia - ایران - تهران
- ایران - تهران . از این به بعد تاریخ رو که میخونی کامل و بدون سانسور بخون. جنایات خوارج و کشتار آنها در تاریخ نوشته شده. زن حامله ابن خباب را کشتند و شکم او را دریدند و... با همه اینها علی(ع) قبل از جنگ نهروان 3 پیک صلح را به ترتیب به سمت خوارج فرستاد که هر سه را کشتند. Iraniii - ایران - ارومیه . کلمه اویغوری استفاده کنیم راضی میشی؟
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

Prince_Of_Persia - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو . 30 ساله که برای همه آرزوی مرگ میکنید و به خاطر همین حتی نتونستید 100 نفر رو به خیابان بکشانید. به شما حق میدم حالا که اصلاح طلبان با شعارهای اسلامی تظاهرات میلیونی ایجاد کرده اند حسادت کنید. IranBozorgMehr - ایران - اهواز . منافق حیا کن ایران و رها کن. من امثال تو رو میشناسم از اون بسیجی های خل و چل و مزدوری هستی که میخوای با این اراجیف در جنبش سبز مردم ایران که برگرفته از تعالیم اهل بیت(ع) هست شکاف ایجاد کنی. تو انقدر مستبد و خودخواه هستی که به دین مردم ایران توهین میکنی. تو از احمقی نژاد و علی گدا هم احمق تری. خدا رحم کرد که کاره ای نیستی.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

Prince_Of_Persia - ایران - تهران
SOHRAB-IRANZAMIN - ‌‌‌‌‌‌‌‌دبی - ‌‌‌‌‌‌‌‌دبی . تو اگه هویت ایرانی داشتی تو کشوری زندگی نمی کردی که به خاطر یه لقمه نون مجبور باشی تحت تکفل عرب باشی.
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
Prince_Of_Persia - ایران - تهران. یاز ...تو پاره کردی؟
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

mona22 - ایران - تهران
همین آقای اردبیلی در ایران حکومتی دارد چه اموالی که به نفع خودش مصادره نکرده از دانشگاه غیر انتفاعی تا زمین و باغات در شمال و کارخانه ها تحقیق کنید
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

Prince_Of_Persia - ایران - تهران
fanta - فرانسه - استراسبورگ . باز یادم رفت ..بندت رو ببندم
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.