عشق کافی نیست

عشق کافی نیست

 تعجب نکنید ، این تنها عنوان فیلم سینمایی یا رمان نیست. عنوان مقاله های آموزشی و علمی نیز می تواند باشد! چون حقیقت دارد. مطالعات امروز حاکی از این حقیقت است که فاکتورهای دیگری نیز در کیفیت ازدواج موثر هستند. بیشتر خوانندگانی که مشغول مطالعه این متن هستید ، به دنبال عشق گمشده خود نیز می باشید. جامعه و فرهنگ به ما می گوید که عشق درمان گر همه چیز است و به دنبال آن شادی واقعی شکل می گیرد. ما به دنبال کسی هستیم که ما را کامل کند. و زمانی که ما عشق خود را یافتیم با او ازدواج کرده و این آمیزه ای از شعف و سعاد ت را به همراه خواهد داشت. اما کمی از نتیجه تحقیقات دانشگاه استرالیا دراین زمینه بشنویم. از نظر آنها عشق تنها چیزی نیست که دوام و کیفیت زندگی را بعد از ازدواج تضمین می کند. آنها به مدت 6 سال حدود 2500 زوج را مورد مطالعه قرار داده تا در واقع بفهمند که چه چیز بعد از ازدواج قوام و دوام آن را تحت تاثیر قرار می دهد. نتیجه مطالعات آنها نشان می دهد که فاکتورهای دیگری به غیر از عشق نیز موثر است.

در ادامه به بعضی از فاکتورهای اتفاقی  که به طور موثری در این زمینه نقش بازی کرده و موجب موفقیت و شکست در ازدواج می شوند اشاره می کنیم.
1-     اختلاط فامیلی: 20  درصد از ازدواج هایی که شامل فرزندانی از ارتباط قبلی است منجر به طلاق می شود.
2-    دومین یا سومین ازدواج: 90درصد از این زوج ها تمایل به جدایی و طلاق دارند.
3-    سن:  اگر مرد در زمان ازدواج از نظر سنی کمتر از 25 سال باشد و یا 9 یا 10 سال بزرگتر از همسر خود باشد ، تمایل او برای طلاق دو برابر بیشتر از مردانی است که سن آنها بیشتر از 25 سال است و یا از نظر سنی به همسر خود نزدیکتر می باشند.
4-    آرزوی داشتن فرزند: اگر زن بسیار قوی تر از مرد مایل به داشتن فرزند باشد ، این ازدواج به نظر چندان موفق نیست.
5-     وضعیت ارتباط والدین: زوج هایی که حاصل والدین طلاق باشند 17درصد  بیشتر از بقیه مستعد پیروی از والدین خود هستند!
6-    استعمال دخانیات: ارتباطاتی که در آن یک نفر عادت به مصرف دخانیات دارد اغلب با شکست مواجه می شود.
7-     پول: ریشه تمام گناهان؟! دقیقا نمی توان چنین ادعایی کرد اما 16درصد از ارتباط هایی که در آن مرد فاقد درآمد است منجر به جدایی و طلاق می شود.

مطالعه ای دیگر مدعی است که عکس های همسر شما در دوران دبیرستان می تواند آینده و دوام ازدواج شما را بازگو کند!!
در این مطالعه میزان وسعت لبخندهای افراد در عکس ها و ارتباط آن با  میزان موفقیت آنها در ازدواج بررسی شده است. افرادی که لبخندهای قوی (در عکس ها) بر لب دارند در زندگی مزدوج نیز موفق بوده و طلاق نگرفته اند و برعکس. اگر چه این ارتباط به نظر چندان منطقی نیست اما ادعاهای روان کاوی می گوید که طبع و گرایش شاد و خرم عموما در میزان موفقیت افراد در ازدواج موثر است.
مطالعه ای دیگر مدعی است که موفقیت و  شکست در ازدواج قابل پیش بینی است. برای مثال دانشمندان دانشگاه استکهلم گزارش می دهند که ژن الفت و محبت _ ژنی که در تنظیم هورمون تنگ کننده رگ ها _ موثر است ، ارتباط قوی با میزان موفقیت افراد در ازدواج دارد. این مطالعه میگوید اگر مردان این هورمون را به مقدار بیشتری در مغز داشته باشند تمایل بیشتری نیز برای حفظ دوام زندگی زناشویی خود خواهند داشت.
در حالی که بسیاری از این فاکتورهای ذکر شده به نظر مسخره می آیند اما ما بسیاری از این فاکتورهای  مانع نظیر بچه ها، طلاق قبلی و تفاوت سنی را نیز نادیده می گیریم و تنها به دنبال رایحه قوی عشق هستیم.
گاهی وقتها هورمون عشق به قدری قوی عمل می کند که منطق و دلیل داشتن یک ارتباط رمانتیک را تحت تاثیر قرار می دهد.

zorro.ir - ایران - تهران
یه زن سفید با یه مردسیاه بچه میشه شطرنجی مثل مار با جوجه تیغی بچه میشه سیم خاردار حالا به نظر شما محمود مخلوط عنتر با چیه؟
دوشنبه 5 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
کاملا درسته ولی نقش مذهب هم در این زمینه بسیار تاثیر گذار است
دوشنبه 5 مرداد 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک
به نظر من تمام اینها حرف پوچ است تنها چیزی که میتواند یک زوج را با تمام. عیوبشان و اختلافهای سنی و خانوادی زیر یک سقف نگهدارد فقط عشق است اما نه عشق یک شبه لازم به ذکر است تمام عشقها قبل از ازدواج بوجود نمیاید ...
دوشنبه 5 مرداد 1388

pare parvaz - هلند - امستردام
دقیقا درسته
دوشنبه 5 مرداد 1388

amirmontreal - کانادا - مونتریال
مرگ بر خامنه ای و دستمال کشاش. یه جوری ربطش بدین به موضوع. مرسی
دوشنبه 5 مرداد 1388

Eagle Eye - امریکا - سان فرانسیسکو
https://www.4shared.com/dir/12465907/69f9e88e/ElahiGhomsheyiM. P3-zip.html. حسین محی الدین الهی قمشه ای / گوش کنید/ امیدوارم خوشتون بیاد / شبها موقع خواب با یه هندزفری توی گوش که خیلی میچسبه.
دوشنبه 5 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
zorro.ir - ایران - تهران. یه زن سفید با یه مردسیاه بچه میشه شطرنجی مثل مار با جوجه تیغی بچه میشه سیم خاردار حالا به نظر شما محمود مخلوط عنتر با چیه؟ آخوند و عنتر = محمود عنتری زاده.
دوشنبه 5 مرداد 1388

bij - المان - المان
اس..م دین ننگ و وحشت در مورد زن و ازدواج:. حجت‌الاسلام‌ ایمانی‌، رهبر مذهبی‌ در «پل‌ دختر»، در کیهان‌ مورخ‌ ۲۶ می‌ ۱٩۸۵ می‌گوید: «یک‌ زن‌ هر شکنجه‌ و خشونتی‌ را که‌ از طرف‌ شوهرش‌ تحمیل‌ می‌شود باید تحمل‌ نماید زیرا وی‌ کاملاً در اختیار شوهرش‌ می‌باشد. او بدون‌ اجازه‌ شوهر نمی‌تواند حتی‌ بخاطر عمل‌ نیکی‌ (مثل‌ کار خیریه‌) خانه‌ اش‌ را ترک‌ گوید. در غیر آن‌ نماز و عبادت‌ وی‌ از جانب‌ خداوند قبول‌ نخواهد شد و مورد لعن‌ و غضب‌ خداوندی‌ قرار خواهد گرفت‌.» . ...
دوشنبه 5 مرداد 1388

darva - مالزی - سایبرجایا
هرکی عاشق بشه و به عشقش نرسه دنیا بی معنا و پوچ می شه!. و تلخ ترین و شیرین ترین دوران این دورانه . البته من عاشق نشدما از پسر همسایهمون شنیدم که به جرم عاشق شدن بروبچ بسیجی بعد از پذیرایی مفصل به جای نامعلوم فرستادنش.
دوشنبه 5 مرداد 1388

$persian$ - ایران - تهران
ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرک . باهات موافقم اینم سیم رابط وصلش کن به این سد مهدی یه دستمالچه از رو زمین کم بشه
دوشنبه 5 مرداد 1388

mrm2020 - ایران - تهران
در دین تازیان زن استهلاک داره و بعد از مدتی باید عوضش کنی
دوشنبه 5 مرداد 1388

taheree - ایران - قم
من کاملا موافقم.من عاشق همسرم بودم وازدواجمون هم براساس عشق من شکل گرفت 5سال گذشته هنوزهم خیلی دوستش دارم اما اتفاقات زیادی افتاد که زندگی رو به کاممون تلخ کرده یکی نداشتن پول دومی هم تعصبات کاملا سنتی ومسخره ای که خانواده اون داشتن.توهین نمیخوام بکنم اما من فارسم واونا ترک اصیل .من تازه فهمیدم وبه همه توصیه میکنم آب فارس وترک توی یه جوب نمیره واقعا دقت کنید..هرچند گاهی وقتها احساس میکنم شوهرم یه بچه سرراهی بوده چون اخلاقش اصلا مثل اونا نیست..هنوزم دوستش دارم
دوشنبه 5 مرداد 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
Eagle Eye - امریکا - سان فرانسیسکو. دوست عزیز از شما هموطن فرهنگ دوست متشکرم
دوشنبه 5 مرداد 1388

rostam2005 - ایران - تهران
روزگاریست همه عرض بدن میخواهند-- همه از دوست فقط چشم و دهن میخواهند / دیو هستند ولی مثل پری می‌پوشند --گرگ‌هایی که لباس پدری می‌پوشند / آنچه دیدند به مقیاس نظر می‌سنجند-- عشق‌را همه با دور کمر می‌سنجند / خب طبیعی ست که یک روزه به پایان برسد--عشق‌هایی که سر پیچ خیابان برسد
دوشنبه 5 مرداد 1388

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
mrm2020 - ایران - تهران . مرگ بر هرچی نژادپرسته
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.