محکومیت وزیر صنایع در ثبت یک اختراع

محکومیت وزیر صنایع در ثبت یک اختراع

روزنامه همشهری: دادگاه عمومی تهران، با صدور حکمی ضمن تایید تقلب در ثبت اختراع اتاق امن، ‌دستور به تغییر نام مخترعان داد.

به‌دنبال شکایت فرزاد سلیمی از موسی مظلوم و علی اکبر محرابیان(وزیر صنایع) مبنی بر ثبت اختراع او توسط این دو نامبرده به نام خودشان، دادگاه براساس شواهد تایید کرد که اختراع «اتاق امن زلزله» پیش از آنکه به نام محرابیان به ثبت برسد، توسط شاکی اختراع و طراحی شده بود و شاکی، این طرح را سال 82 به شهرداری تهران و سال 83 به مطبوعات ارائه داده بود.

بر این اساس دادگاه نتیجه گرفت که مقامات وقت شهرداری تهران با دریافت طرح، آن را به نام خود ثبت کرده‌اند. در نهایت دادگاه حکم به بطلان ثبت اختراع به نام محرابیان و همکارش داد و حق معنوی اختراع را از آن فرزاد سلیمی و محمود حسینی دانست.

مقامات وقت شهرداری تهران، پس از ثبت اختراع سلیمی به نام خود، کتابی با همین عنوان (اتاق امن) نیز منتشر کرده و این اختراع را تحت آن معرفی کردند.

براساس مدارک ارائه شده به دادگاه، فرزاد سلیمی سال 1382 این طرح را به شهرداری تهران و مرکز مدیریت بحران شهر تهران ارائه داد اما مقامات وقت شهرداری ظاهرا از آن استقبال نکردند و سلیمی را به مؤسساتی نظیر مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ارجاع دادند.

سلیمی و همکارش پس از آن، طرح خود را در مطبوعات منتشر کردند اما در کمال ناباوری شاهد مصادره طرح توسط مقامات وقت شهرداری تهران شدند. علی اکبر محرابیان پس از انجام آزمایش‌هایی روی طرح اتاق امن زلزله، آن را در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی به نام خود و موسی مظلوم ثبت کرد و سپس کتابی تحت همان عنوان به چاپ رساند.

فرزاد سلیمی و همکارش سرانجام برای احیای حقوق خود نسبت به این اختراع، به دادگاه عمومی شکایت کرده و خواستار لغو ثبت اختراع به نام محرابیان و مظلوم شدند و دادگاه نیز تایید کرد که طرح به ثبت رسیده توسط محرابیان، تقلیدی از طرح سلیمی بوده و هیچ نکته جدیدی نداشته است، بنابراین طرح تنها باید به نام سلیمی و همکارش ثبت شود.

در این حکم، ثبت اختراع به نام محرابیان و مظلوم باطل اعلام شد. به تازگی نیز دادگاه تجدید نظر این حکم را تایید کرد و آن را قطعی خواند.

اتاق امن زلزله، سازه‌ای است که با نصب آن در یکی از اتاق‌های منازل مسکونی، آن اتاق در برابر زلزله‌های شدید مقاوم می‌شود. سال 83 شهرداری پس از انجام آزمایش‌هایی روی این سازه، با تبلیغات وسیعی روی بیلبورد‌های شهری اعلام کرد که با طراحی و ساخت اتاق امن زلزله، به راهکاری عملی و مؤثر برای مقاوم کردن منازل مسکونی و کاهش تلفات در برابر زلزله دست یافته است.


تخلف محرابیان در ثبت اختراع اثبات شد

دادگاه عمومی تهران انجام تقلب در اختراعی که به نام علی‌اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن و موسی مظلوم دانش‌آموخته علم صنعت و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید‌ رجایی ثبت شده بود تایید و این ثبت را بی اعتبار اعلام و دستور تغییر نام مخترعان را صادر کرد. همشهری آنلاین گزارش داد: به‌دنبال شکایت فرزاد سلیمی از موسی مظلوم و علی‌اکبر محرابیان(وزیر صنایع) مبنی بر ثبت اختراع او توسط این دو نامبرده به نام خودشان، دادگاه براساس شواهد تایید کرد که اختراع «اتاق امن زلزله» پیش از آنکه به نام محرابیان به ثبت برسد، توسط شاکی اختراع و طراحی شده بود.
اتاق امن چیست
در سال 82 فرزاد سلیمی به همراه یکی از همکاران خود به نام محمود حسینی طرح اتاق امن را به مازیار حسینی، رئیس سازمان مدیریت بحران ارائه می‌دهد اما با استقبال مسوولان شهرداری روبه‌رو نمی‌شود و محققان از سوی مسوولان شهرداری به موسساتی چون مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ارجاع داده می‌شوند.
ولی مسوولان شهرداری به‌طور مستقل روی این طرح کار را آغاز کرده و آن را به عنوان طرح ابتکاری خود قلمداد ‌کردند. محمود احمدی‌نژاد، شهردار وقت در آن زمان ادعا داشت اگر دولت آقای خاتمی با او همکاری کند ظرف سه‌سال تمام بافت‌های فرسوده تهران را به اتاق امن تجهیز خواهد کرد. طرحی که شهرداری آن را به نام خود ثبت کرد گرچه در حوزه مسوولیت سازمان مدیریت بحران قرار داشت اما علی اکبر محرابیان از سوی احمدی‌نژاد به عنوان مدیر اتاق امن انتخاب شد تا کارها را پیش ببرد. این طرح با تبلیغات فراوانی از طرف شهرداری همراه بود زیرا تبلیغات آن پس از زلزله مرگبار بم در حال انجام بود.مقامات شهرداری در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نهم مدعی نهایی شدن آزمایش‌های عملی آن بودند و با تبلیغات گسترده ادعا داشتند این طرح راهکاری کوتاه مدت برای مقابله با زلزله است.
در آن زمان محرابیان مدیر اتاق امن به همراه موسی مظلوم دبیر گروه علمی پروژه طرح «اتاق امن» را به عنوان یک پروژه ملی در کشور زلزله‌خیز ایران معرفی کردند که می‌تواند در تمامی مناطق کشور به ویژه در مناطقی که ساختمان‌ها اغلب بلند‌مرتبه نبوده و تا سه طبقه هستند و نیز از نظر اقتصادی امکان نوسازی و مقاوم‌سازی سریع بافت‌های مسکونی وجود ندارد، مورد استفاده قرار گیرد. آنها در 19 اسفند 83 اعلام کردند به زودی مستندات علمی و جزئیات کامل فنی و موارد اجرایی طرح مشتمل بر تسهیلات احتمالی برای دستیابی شهروندان به پروژه اعلام خواهد شد.
روزنامه همشهری در تیراژی بالا یک هفته بعد از آن در این‌باره ویژه‌نامه‌ای را منتشر کرد که در آن به تشریح ابعاد فنی طرح پرداخته بود.در آن زمان اتاق امن این‌گونه معرفی شد: اتاق امن قابی فلزی و سه بعدی است که در یک یا چند اتاق از واحدهای غیر‌مقاوم در برابر زلزله ساخته می‌شود. این قاب در صورت بروز زلزله از ریزش آوار بر سر ساکنان آن جلوگیری می‌کند. وزن هر قاب حدود ۵۰۰ کیلوگرم و هزینه ساخت آن حدود 500هزار تومان بوده و از این نظر امکان بهره‌مندی از آن برای اغلب شهروندان وجود دارد.
با راه یافتن احمدی‌نژاد به نهاد ریاست جمهوری این طرح به فراموشی سپرده شد تنها حرفی که از آن زده شد در فروردین ماه سال 85 و در دیدار احمدی‌نژاد با مسوولان وزارت مسکن بود که در آنجا احمدی‌نژاد از آنها خواست: موضوع وجود یک اتاق امن در هر خانه را تا ایمن‌سازی کامل منازل مسکونی مردم پیگیری کنند.
کتاب اتاق امن
در 12 اردیبهشت 85 یعنی حدود 20 روز بعد از طرح در خواست احمدی‌نژاد کتابی با عنوان «نگاهی تازه به مقابله با زلزله،اتاق امن» منتشر شد. نام مولفان که از سوی انتشارت دانشگاه علم صنعت منتشر شده بود عبارت بود از موسی مظلوم،علی‌اکبر محرابیان(وزیر صنایع و معادن) و محمود احمدی‌نژاد سه‌همسایه در نارمک و دانش‌آموخته علم و صنعت. این کتاب در رتبه پر‌فروشترین کتاب‌ها قرار گرفت و به نظر می‌رسد با توجه به سمت حقوقی تدوین کنندگان از سوی نهادهای دولتی خرید آن با استقبال همراه بوده است، اما در چهار سال گذشته کسی که ادعا داشت سه‌ساله بافت‌های فرسوده را به اتاق امن تجهیز خواهد کرد هیچ گامی برای عملی‌شدن آن بر‌نداشت.
واقعیت چه بود
پس از ارائه طرح از سوی سلیمی و همکارش به شهرداری با انجام آزمایش روی آن و ابراز اطمینان طرح در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی به نام «علی اکبر محرابیان» و «موسی مظلوم» ثبت شد. آنها با کپی کردن طرح ارائه شده آن را به نام خود ثبت کردند. محرابیان درباره این طرح در مهرماه 84 به جوان گفت: پس از زلزله دلخراش دى‌ماه سال ۸۲ در بم و ارائه خدمات شهردارى که به دستور شهردار تهران براى شهر بم ارائه شد کمیته‌اى براى مقاوم سازى ایجاد و کار از بهمن ۱۳۸۲ توسط این کمیته روى ایده اتاق امن آغاز شد که پس از انجام فعالیت پژوهشى و آزمایش‌ها عملى در اواخر اسفند ۱۳۸۳ طرح اتاق امن نهایى شد. برخی از سخنان محرابیان در این گفت وگو در نوع خود جالب است او از انجام امور پژوهشی بر اساس استانداردهای جهانی سخن گفته و اضافه کرده است: «ما مى توانستیم سمینارها و کنفرانس‌هاى مان را براى معرفى اتاق امن کشور با یکسرى سیاستمدار برگزار کنیم یا مى توانستیم در وزارت مسکن و شهرسازى با یکسرى مدیر این طرح را در میان بگذاریم اما ترجیح دادیم که این کار را در دانشگاه‌ها و نشریات تخصصى مطرح کنیم. بر این باوریم که اگر یک طرح پژوهشى حتى از سوى یک دستگاه اجرایى ایجاد شود باید در محافل علمى و تخصصى عنوان شود و سپس از تایید کارشناسان به آن جنبه عملى داد. این روش متداول فعالیت‌هاى علمى و پژوهشى در دنیاست.» از سال 84 که محرابیان اینگونه سخن گفته حدود 4 سال می‌گذرد و چند روز پیش دادگاه تجدید‌نظر با تایید حکمی رای به آن داده است که مقامات وقت شهرداری تهران با دریافت طرح، آن را به نام خود ثبت کرده‌اند. دادگاه با تایید تقلب حکم به بطلان ثبت اختراع به نام محرابیان و همکارش داد و حق معنوی اختراع را از آن فرزاد سلیمی و محمود حسینی دانست. این حکم قطعی است.


6 ماه تا 3 سال حبس
براساس قانون حمایت حقوق و مولفان و فصل چهارم که در آن به تخلفات و مجازات‌ها اختصاص دارد هرکس اثری را به نام شخص دیگری غیر از پدید‌آورنده ثبت کند به شش‌ماه تا سه سال حبس تادیبی محکوم می‌شود.

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
فایدش چیه حالا دیگه؟!!!میدونید چه ضربه روحی خورده این طفلک وقتی با بیشرمی اختراعشو دزدیدن و تازه دوقورت و نیمشان هم باقی بود و جالبه که کتاب هم بنام ا.ن منتشر شد ....جالا چجوری میخوان این خسارات را جبران کنند؟!!!
دوشنبه 5 مرداد 1388

آسید مهدی - ایران - تهران
یه تخلف کوچیک بوده دیگه اینهمه جارو جنجال نداره این بابا هم یکم پولو پله بهش میرسید حرفی نمیزد
دوشنبه 5 مرداد 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
تمام وزرای دولت احمدی نژاد جاعل و شعبده باز از آب دراومدند. البته خودشم که خرافاتی و اهل هاله نور و امام غایب و از این حرفهاست که یه شاهی نمی‌ارزه.
دوشنبه 5 مرداد 1388

Farbod.88 - آلمان - درسدن
یه مشت دزد و گانگستر علمى، شده اند متولى تولید و پیشرفت علم و صنعت. حدیث مفصل بخوانید از اعطاى وام هاى کلان وزارت صنایع به بنگاه زود بازده.
دوشنبه 5 مرداد 1388

soogol - نروژ - اسلو
به به .ما توی ایران هرچی کم دارییم اما امثال کردان زیاد داریم.
دوشنبه 5 مرداد 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
حکومت دزدان. حکومت چپاول گران، حکومت بی ناموسهای تجاوزگر، حکومت سرکوبگران، حکومت ایرانی کُشان، حکومت اسلام تازی، حکومت الله تازی، حکومت تازی زاده و تازی پرستان.
دوشنبه 5 مرداد 1388

niloochi - آلمان - دوسلدورف
قتل یک دانشجوی دیگر زیر شکنجه در زندان. روزنامه اعتماد: یکی از دانشجویان مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد قزوین در زندان درگذشت. به خانواده امیر جوادی فر که در جریان تجمعات 18 تیرماه گذشته بازداشت شده بود اطلاع داده شده ساعت 9 صبح امروز، پیکر او را تحویل بگیرند. وی که در روز 18 تیر به دلیل شکستگی دست و بینی به بیمارستان منتقل شده بود، بعد از مداوای اولیه بازداشت شده بود.
دوشنبه 5 مرداد 1388

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
ببین اینا چه...خوری هایی کردن که این کوچیک کوچیک شون بوده لو رفته همشون ...زاده ها
دوشنبه 5 مرداد 1388

abiabi - انگلستان - لندن
روز روشن و دزدی . دزدی مگه شاخ و دم داره . وزیر مملکت که اینطوری دزدی کند وای به حال دیگران
دوشنبه 5 مرداد 1388

سنگ سبز - انگلیس - شفیلد
دوستان ازشما دعوت می‌کنم که اصل ماجرا رو در این سایت ببینید:. https://www.hamshahrionline.ir/News/?id=91565. و در ضمن به عکسی‌ که اونجا هست دقت کنید: اسم نفر دوم به طرزی‌ هوشمندن مثلا پاک شده اما کاملا خوانا و واضح می‌شه فهمید که کسی‌ نیست بجز جونور کثیف احمدی‌نژاد. این همون عکسیه که در همشهری روز ۵ شنبه همراه مطلب درج شده بود. درود بر کارکنان مردمی و باوجدان روزنامه همشهری
دوشنبه 5 مرداد 1388

man iraniam1 - هندوستان - بنگلور
بچه ها این سید مهدی چرا یه آ به اسمش اضافه شده ؟!!
دوشنبه 5 مرداد 1388

iran-azad2009 - ایران - تبریز
ماشالله این قدر مثل دایی شون(جناب عنتری نژاد) پررو تشریف دارن که به دنبال این کلاهبرداریها هم میرن. آخه شما تابحال توی جماعت حزب اللهی یک آدم نخبه دیدین؟ از ساده ترین شغل ها تا سخت تریت اونهاآ دم نخبه و مطرح حزب اللهی وجود نداره. یکی یکی مثل دکترای کردان پته هاشون رو میشه . مگه خود این تقلبی نژاد فوق لیسانس ودکتراش را چطوری گرفت؟ این مردکه خودفروش(دکتربهبهانی) که بعداْ به عنوان تشویقی وزیر راه شد براش فوق لیسلنس و دکترا جور کرد و پایان نامه اش را هم درمورد مونوریل نوشت. که به گفته تمام کارشناسان اجرایش درتهران نه اقتصادی است و نه ممکن .
دوشنبه 5 مرداد 1388

vezveznazi - ایران - ایران
از مغز علیل و پوک این تازیان که چیزی تراوش نمی کنه جزقتل و غارت .لعنت به م...د قهوه ای تا خمینی و خامنه ای
دوشنبه 5 مرداد 1388

all_alone313 - المان - ه
هر دم از این باغ بری میرسد.
دوشنبه 5 مرداد 1388

haghju2009 - انگلیس - لندن
آسید مهدی - ایران - تهران . . شما همتون به رشوه دادن و گرفتن عادت دارین؟
دوشنبه 5 مرداد 1388

ssaeed - ایران - کرمانشاه
..زاده به داییش رفته
دوشنبه 5 مرداد 1388

aghozdar - ایران - تهران
وقتی وزیری اختراع دیگران را به نام خود میکند که میداند 50٪ امکان گند کار در امدنش هست.به سر بیت المال در اختیارش که هیچ حساب و کتابی هم در کارش نیست چه می اید خدا داند وبس.اخه حرص و طمع چقدر . وا... این سرزمین فقط مال شما نیست .این مردم بد بخت (به زعم شما دولتمردان ولی نعمت های شما ) هم سهمی دارند . یک دستگاه دولتی سالم نمی بینیم.
دوشنبه 5 مرداد 1388

shiva_v - ایران - شیراز
آسید مهدی - ایران - تهران . یه تخلف کوچیک بوده دیگه اینهمه جارو جنجال نداره این بابا هم یکم پولو پله بهش میرسید حرفی نمیزد . --------------------------------------. واقعا به این طرزتفکرت باید افرین گفت.. اقا جان اونی که به اصطلاح تو این تخلف کوچیکو مرتکب شده الان میبینیم بزرگترین مقام دولته.البته با دزدیدن رای های مردم به اینجا رسیده . مگه نخوندی به دستور ریس جمهور الان این دزدی رو کرده که اون موقع شهردار بودن. اینه که میگن عاقبت تخم مرغ دزد . شتر دزد می شود .
سه‌شنبه 6 مرداد 1388

نسیم مرگ - انگلستان - لندن
آسید مهدی - ایران - تهران. ... شهردار وقت محمود انتری نژاد بوده دزد خود شهردار بوده خوب بخون بعد بگو . ...
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

شاپرک - ایران - تبریز
من این مطلبو تو روزنامه خونده بودم.مربوط به زمانیه که هنوز رپیس جمهوری فعلی شهردار بود. توی ویژه نامه همشهری کلا درباره اش توضیح داده بودند. البته من اونو زمانی خودم که رپیس جمهور چندماه از انتصابش گذشته بود. تو اون ویژه نامه چند تا مقاله هم راجب ایشون نوشته بودن که مهندسی عمران داشتند یا یه همچین چیزی. خلاصه بیربط با این اتاق امن زلزله نبود... یادم نیست به اسم کی ثبت شده بود.
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

شاپرک - ایران - تبریز
من این مطلبو تو روزنامه خونده بودم.مربوط به زمانیه که هنوز رپیس جمهوری فعلی شهردار بود. توی ویژه نامه همشهری کلا درباره اش توضیح داده بودند. البته من اونو زمانی خودم که رپیس جمهور چندماه از انتصابش گذشته بود. تو اون ویژه نامه چند تا مقاله هم راجب ایشون نوشته بودن که مهندسی عمران داشتند یا یه همچین چیزی. خلاصه بیربط با این اتاق امن زلزله نبود... یادم نیست به اسم کی ثبت شده بود.
چهار‌شنبه 7 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.