بررسی روزنامه های تهران؛ یکشنبه ۴ مرداد

بررسی روزنامه های تهران؛ یکشنبه ۴ مرداد

تیتراول ها

" نامه سرگشاده خاتمی،موسوی و کروبی به مراجع تقلید" تیتر اول آفتاب یزد، فرهیختگان و حیات نو است، اعتمادملی و سرمایه هم با عنوان "سکوت نکنید" همین گزارش را منعکس کرده اند.

"نباید به کسی بیهوده تهمت زد" تیتر اول ابرار و جمهوری اسلامی که سخنان رهبر جمهوری اسلامی را منعکس کرده اند، جام جم از همین گزارش را با عنوان "همه با سلایق مختلف کنار هم باشند" چاپ کرده و رسالت نوشته "اگر اختلاف سلیقه‌ها با هوای نفس مخلوط شد کار خراب می‌شود"، "قضایای چند روز اخیر نباید موجب اختلاف شود " عنوان اول ایران و کیهان است و "قضایاى اخیر نباید وسیله ایجاد اختلاف شود" تیتر جوان.

اعتماد در گزارش اصلی خود از "برخورد سپاه با تهدیدهای داخلی" خبر داده، روزنامه خبر "گزینه های معاون اول" را در صدر عنوان های خود آورده و "احمدی نژاد به استناد قانون نظر رهبری را پذیرفت" تیتر مردم سالاری است.

گزیده مقالات

نصب و عزل مشائی

روزنامه رسالت هوادار دولتدر سرمقاله خود نوشته اصولگرایان حامی رئیس جمهور هیچ گاه ادعای سهم خواهی نداشته و ندارند. اما کمترین انتظار آنان این است که آقای احمدی‌نژاد در تصمیمات کلیدی خود در خصوص چیدمان کابینه حداقل با رهبر انقلاب اسلامی و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وفق اصول 57 و 87 قانون اساسی یک سوی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در شکل‌گیری کابینه هستند مشورت کند.

نویسنده این مقاله پرسیده "مصلحت رئیس جمهور و دولت در چیدمان کابینه چیست" و خود پاسخ داده مصلحت دولت در این نیست که دولت ائتلافی تشکیل دهد یا رقبا سهمی در کابینه داشته باشند. اما در این هست که از کسانی که در افکار عمومی بویژهنزد علما، مراجع و اصولگرایان مشروعیت ندارند حداقل در ویترین بیرونی دولت استفاده نکند.

حسین شریعتمداری مدیر کیهان که دیروز رحیم مشائی را به علت تعلل در اجرای حکم آیت الله خامنه ای جزئی از پروژه انقلاب مخلمی خوانده بود امروز در نوشته ای با عنوان "هر چه آن خسرو کند شیرین بود" نوشته منظور رهبر اوست وقتی با زدن اتهامات تازه به افراد مخالفت کرده .

همین روزنامه در مقاله ای به انتقاد خبرگزاری جمهوری اسلامی پاسخ داده و پرسیده آیا این کیهان بود که پس از 6 روز سکوت دشمنان را با انتقاد از احمدی نژاد خوشحال کرد یا احمدی نژاد و مشایی که یک هفته دل تمامی انقلابیون را خون کردند؟ چه کسی را باید ملامت کرد؟

کیهان تاکید کرده که نه به سبک ایرنا که مرزها را نمی شناسد و هر غلط کاری را به دامن مصلحت می اندازد بلکه به روش خودش قطعاً به دفاع قاطع از احمدی نژاد و دولت او ادامه خواهد داد اما این نکته را فاش می گوید که احمدی نژاد اگر خدوم ترین و مردمی ترین مرد روی زمین هم باشد، بدون ولایت ذره ای ارزش ندارد و آن محاسن این عیب را -که ان شاءالله وجود نداشته باشد- هرگز نمی پوشاند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با تاکید بر نظر قبلی خود که ماجرای نصب و عزل رحیم مشائی را وسیله برای فراموشی اعتراض های انتخاباتی نوشته بود امروز تاکید کردهحـوادث دو روز اخـیـر یـکـی دیـگر از ادعاهای اصلاح طلبان را نیز ثابت کرد. این ادعا، وابستگی شدید احمدی نژاد به حلقه‌ای محدود - و در عین حال محبوب - از مشاوران و نزدیکان و عدم توجه به توصیه‌ها و هشدارهایی بود که نسبت به پیامد رفتار این حلقه محدود داده می‌شد.

به نوشته سردبیر این روزنامه تکذیب‌های شفاف تعدادی از اعضای "حلقه محبوب احمدی نژاد" و پافشاری آنها برعدم وجود ابلاغیه رهبری در خصوص مشایی علی‌رغم گذشتن 6 روز از این ابلاغ و افشای آن توسط نایب رئیس اصولگرای مجلس، نشانه‌ای بود که ثابت کرد حتی در خصوص عالی ترین مقام نظام در صورت لزوم، اطلاع رسانی غیر واقعی صورت می‌گیرد چه رسد به سیاستمداران حذف شده از قدرت یا مردم نجیب و تحت فشار.

مردم سالاری در سرمقاله خود ضمن تقیبح عمل رییس دولت در معطل کردن یک هفته ای حکم آیت الله خامنه ای نوشته پدیده ای به نام مشایی امتداد همان خط وابستگی و باور دولت نهم به منابع فیض ناپیدا و ماورائی است که پایه برخی از عملکردها در چهارسال گذشته بوده، که اگر هزار هزار تکذیب و انکار به میان آید نیم نگاهی به حکم انتصاب او و تکرار واژه "دولت کریمه" و دلباختگی به آقا امام زمان در آن بازگوی همه چیز است.

به نظر نویسنده این مقاله مابین مفهوم عزل و برکناری یا استعفا یا ادامه به کار آقای مشایی هیچ گونه تعارض ماهیتی وجود ندارد، چونکه آقای احمدی نژاد از قبل کاملا اشراف به عواقب تصمیم خود داشته اند و از نظرات دفعی و حساسیت ها مطلع بوده اند. کجای این سناریو دور از ذهن و خارج از معمول است که آقایان نقش شکات پرونده را بازی می کنند؟بنابراین به هیچ طریقی نمی توان صورت مساله را پاک کرد و بهتر است فکری برای غافلگیری های بعدی شود.


به نوشته این روزنامه همگان منتظر این بودند که همان گونه که مشائی با حکم احمدی نژاد به سمت معاون اولی منصوب شد به همان روش و با حکم احمدی نژاد از این سمت برکنار شود نه اینکه با پیامی ولایت دوستانه از سمت خود کناره گیری کند و منتی ابدی بر سر همگان بگذارد!

ازدیاد بیکاران

سرمایه در گزارش اصلی خود از قول وزیر تعاون نوشته با تمام تلاش هایی که توسط دولت ها در سال های اخیر صورت گرفته هنوز حدود چهار میلیون بیکار در کشور داریم.

به نوشته سرمایه آقای عباسی گفته " متاسفانه در شرایط فعلی کارکردن و ایجاد فعالیت های خصوصی در کشور ما مورد توجه نیست و این موضوعات به کاهش بهره وری دامن زده است. به لحاظ قانونی وزارت کار و امور اجتماعی می تواند برای اشتغال کشور ساختار ایجاد کند ولی تاکنون به این مساله پاسخ داده نشده است که اگر بانک ها تسهیلات نپردازند و اگر نتوانیم بین کارگر و کارفرما ارتباط برقرار کنیم چه دستگاهی پاسخگو خواهد بود؟"

فرهاد خرمی در سرمقاله همین روزنامه چهار شاخص را برای بیکاری برشمرده علاوه بر این که بحران اقتصادی هم به عنوان یک عامل کاملاً موثر، با کاهش درآمدهای نفتی، زمینه رکود سرمایه گذاری را در کشور فراهم کرده است. چرا که در کشور ما تنها درآمدهای نفتی توسعه سرمایه گذاری را باعث می شود آن است که ما نتوانسته ایم موتورهای دیگر اقتصادمان را به کار اندازیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرده اینکه دولت در کوتاه مدت چگونه می تواند تا حد امکان رشد سریع بیکاری در کشور را کمتر کند، بستگی به عواملی دارد؛ یکی تهییج تقاضا در بخش ساخت وساز و دیگری تقویت تولید و بازار خودرو. این دو صنعت از جمله صنایعی هستند که صنایع بالادستی و پایین دستی زیادی دارند در حالی که در این دو حوزه نیز چشم انداز مناسبی مشاهده نمی شود.

قراردادهای گاز

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با شااره به این که قرارداد ناباکو بین کشورهای اروپائی بدون حضور ایران بسته شد نوشتهدرگیریهای کشورهای عضو نابوکو با ترکیه بر سر سهم خواهی این کشور از گاز انتقالی و استفاده از ابزار ترانزیت گاز به عنوان اهرمی برای عضویت در اتحادیه اورپا، از مشکلات پیش روی این طرح است که دولتمردان ایران را نسبت به گردش اعضای نابوکو به سمت جمهوری اسلامی امیدوار می کند گرچه به نظر می رسد به چند دلیل کارشناسان مستقل در این امیدواری و دلگرمی چندان با مقامات ایرانی همراه نیستند.

به نوشته این روزنامه دولتمردان ایران باید در عین حفظ منافع و رویکردهای تعریف شده ملی و اسلامی تحرک و پویایی بیشتری به دیپلماسی اقتصادی کشور دهند تا ضمن به شکست کشاندن برنامه های تدوین شده دشمنان برای به انزوا کشاندن ایران در پروژه های انرژی جهانی بتوانند با جذب منابع مالی خارجی شتاب بیشتری به طرح های بالادستی حوزه انرژی کشور ببخشند گرچه خط لوله پارسکه با هدف جایگزینی خط لوله نابوکو تعریف شده و می تواند گاز پارس جنوبی را به قلب اروپا برساند به حداقل 8 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

عملکرد اقتصاد

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته دولت باید بداند که اقتصاد و عملکرد آن منطق خاص خود را دارد که باید آن را به خوبی درک کرد و برمبنای آن تصمیم گرفت؛ اقتصاد صرفا آنگونه که ما می‌خواهیم و دوست داریم، عمل نمی‌کند؛ سیستم اقتصادی فارغ از خواست دولت، فرآیندهای حاکم بر خود را دارا است که نمی‌توان با صدور فرامینی که با فرآیندهای حاکم بر سیستم اقتصادی ناسازگار می‌باشد، آن را تحت اختیار گرفت و به بهشت وعده داده شده، برد.

به نوشته این روزنامه تیم اقتصادی جدید جهت تغییر رویکرد بنیادین به اقتصاد کشور، باید دارای ترکیبی هماهنگ، منسجم و سازگار با یک بنیاد تئوریک واحد باشد تا بتواند با قاطعیت تصمیم‌سازی کرده و با اراده‌ای منسجم تصمیمات اتخاذ شده را عملی نماید که این امر البته شرط لازم برای موفقیت در مدیریت اقتصاد کشور است بی‌توجهی به این امورنه تنها دردی را از اقتصاد کشور درمان نخواهد کرد، بلکه می‌تواند بر دردهای اقتصاد کشور بیافزاید.

وصل به آسمان

علی مزروعی در مقاله ای در اعتمادملی محمد یزدی نایب رییس مجلس خبرگان را متهم کرده که در حملات جدید خود به هاشمی رفسنجانی برای رد نظرات خود به نظراتی از فقها استناد می کند که وجود خارجی ندارد و نقل هائی از قرآن مجید می آورد که درست نیست.

این نماینده مجلس ششم در پایان استدلال های خود از محمد یزدی پرسیده آیا این همه تقلا و تکاپو برای قطع کردن رشته حکومت از زمین و وصل کردن آن به آسمان برای آن نیست که برای خلق‌الله بیچاره رابطی با آسمان دست و پا شود تا نظر او نظر آسمان تلقی گردد و همه از او به نیت اطاعت از آسمان تبعیت کنند؟

در پایان مقاله اعتمادملی آمده آقای یزدی از سید جمال اسد‌آبادی به این سو تا آخوندخراسانی و تا میرزای نایینی تا امام خمینی تمام بزرگان دینی ما تصریح کرده‌اند که اسلام واسطه ای میان خدا و مخلوق به رسمیت نمی‌شناسد و توحید هیچ نسبتی با استبداد ندارد و امروز شما تلاش می‌کنید در اسلام هم رابطه‌ای میان خدا خلق خدا بتراشید[...]

اعتمادملی بخشی از این مقاله را حذف کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از یک سایت هوادار اصولگرایان نوشته انتظار همگان بر این بود که با توجه به صدور دستور رهبر در 27 تیرماه محمود احمدی نژاد که خود را ولایت پذیر و مطیع فرامین رهبری می داند بدون لحظه ای تردید به برکناری دوست دیرین خود از معاون اولی اقدام کند نه اینکه شایعاتی منتشر شود که اگر مشائی نباشد من هم نیستم !

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.