تولید سیگار بهمن پایه بلند چینی در ایران

انتقاد دخانیات از نحوه همکاری نیروی انتظامی در قاچاق سیگار

تولید سیگار بهمن پایه بلند چینی در ایران

مدیرعامل شرکت دخانیات روز گذشته به جمع خبرنگاران آمد تا سیاست‌های این شرکت را در خصوص قاچاق سیگار،واردات،تولید برندهای جدید و... تشریح کند. در این نشست چند خبر ویژه اعلام شد اولین خبر مربوط به تولید سیگار در ایران از سوی چینی‌ها بود.خبری که نشان می‌دهد چین در یک حوزه دیگر اقتصادی ایران نیز نفوذ کرد.قرار است چین در بندر انزلی سیگار بهمن پایه‌بلند تولید کند.نکته دیگر به کاهش همکاری نیروی انتظامی با این شرکت در بحث قاچاق سیگار پرداخت خبری که به‌طور حتم واکنش نیروی انتظامی را به‌دنبال خواهد داشت. محمدعلی ابطحی مدیر عامل شرکت دخانیات در جمع خبرنگاران درباره قاچاق سیگار اظهار کرد: جلوگیری از قاچاق تنها راه خودکفایی است و در موضوع سیگار به دلیل سودجویی و اهداف سیاسی نمی‌توان به سرعت این کار را انجام داد. وی افزود: افراد سودجو در بحث سیگار با واردات سیگارهای مختلف توانسته‌اند سیگار را در بین جوانان و زنان اشاعه دهند. مدیرعامل دخانیات تصریح کرد: ما ناچاریم تا وقتی تقاضا وجود دارد سیگار را تولید کنیم و البته مازاد مصرف را به صورت واردات تامین کنیم تا از قاچاق پرهیز شود. ابطحی با اشاره به اینکه واردکنندگان سیگار معتقد به واردات سیگار بی‌ضرر هستند، گفت: هیچ سیگاری بدون ضرر نیست و واردکنندگان با ارائه سیگارهای بی‌استاندارد توانسته‌اند ذائقه مصرف‌کنندگان داخلی را تغییر دهند.
سرانه مصرف در ایران 5/2 نخ
ابطحی سرانه مصرف سیگار در ایران را 5/2 نخ و مصرف کلی را 12 میلیارد نخ عنوان کرد و گفت: شرکت دخانیات در راستای سلامت مصرف‌کنندگان با اجرای قوانین سختگیرانه به تولید سیگارهایی با درصد ضرر کمتر اقدام کرده علاوه بر این بر سیگارهای وارداتی نیز نگاه و کنترل ویژه‌ای داشته است. مدیرعامل دخانیات با بیان اینکه هیچ اطلاعاتی درباره محتوای سیگارهای قاچاق نداریم، گفت: چه‌بسا سیگارهای وارداتی با داشتن مواد اعتیادآور مصرف‌کنندگان داخلی را با تغییر ذائقه به مواد دیگر نیز معتاد کرده‌اند. به گفته ابطحی بازار دخانیات ایران بازار 30 هزارمیلیارد تومانی است که با توجه به سود 168 درصدی تولید در سال گذشته جاذبه زیادی برای ورود به این بخش ایجاد کرده‌ایم.
در کاهش واردات موفق نبودیم
ابطحی درباره عدم تحقق برنامه دخانیات روی کاهش واردات گفت: سال گذشته برنامه‌‌ریزی کردیم تا میزان واردات سیگار را به 7/3 میزان کل مصرف کاهش دهیم اما توانستیم تنها به 7/6 درصد کل حجم مصرف کاهش دهیم که البته این با توجه به رشد 37 درصدی تولید قابل توجه است. وی اظهار کرد: این را نیز باید در نظر گرفت که هفت سال قبل 47 درصد از مصرف داخلی توسط قاچاق تامین می‌شد و در سال 86 به 5/6 درصد رسید. که این نشان‌دهنده 22 درصد کاهش واردات سیگار در این مدت است. ابطحی با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده گفت: وقتی مالیات بر ارزش افزوده مطرح شد موضوعی را مطرح کردیم که تصمیم‌گیری برای دخانیات بسیار ظریف است و بین واردات و قیمت کالای تقلبی باید تعادلی ایجاد شود چون حاشیه سود قاچاق زیاد است و این امر موجب افزایش قاچاق خواهد شد.
پس از درج علائم هشداری ضرر کردیم
وی ادامه داد: در سال گذشته شروع به چاپ علائم هشداری روی سیگارها کردیم که همین امر موجب شد تا عده‌ای از واردکنندگان با تبلیغ این موضوع که سیگارهای تولید ایران مضر هستند و صحت آن از انتشار عکس‌های روی پاکات سیگار قابل اثبات است، توانستند ذائقه مصرف‌کنندگان داخل را به سوی سیگارهای وارداتی خودشان معطوف کنند و از این راه ما ضرر کرده‌ایم. مدیرعامل شرکت دخانیات ادامه داد: همچنین نوسانات قیمت ارز نیز از سوی دیگر موجب ضرردهی ما شد. به این صورت که در مرزهای کشور کسی که قاچاق سیگار می‌کند دلار را 670 تومان به دست می‌آورد بنابراین در برابر تعویض کالا در مرزهای کشور سود کلانی به واردکنندگان می‌رسد. ابطحی با اشاره به مبارزه با قاچاق سیگار گفت: کمپانی فیلیپ موریس 4/3 بازار داخلی را با قاچاق پر کرده که این امر تمهیدات ویژه‌ای را می‌طلبد.وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته نیروی انتظامی همکاری خوبی با شرکت دخانیات برای مبارزه با قاچاق سیگار داشت ولی در سال 87 کمترین همکاری از سوی نیروی انتظامی انجام شد و موفقیت‌های فعلی ما تنها ناشی از گشت پرسنل و شرکت خودمان می‌باشد. وی ادامه داد:ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قوه قضائیه باید ما را یاری کنند و درباره حق کشف مسائلی را عنوان می‌کنند که امیدواریم در سال جاری حل شود.
تولید 75 درصد نیاز داخل تا پایان سال جاری
مدیرعامل دخانیات افزود: امروز مدیریت بازار در دست شرکت دخانیات است و هیچ اتفاقی در امور رسمی نمی‌تواند شکل گیرد بنابراین طبق برنامه استراتژی تا پایان سال 89، 75 درصد تولید داخل می‌باشد و حتی سیگارهایی که از مبادی رسمی وارد کشور می‌شوند نیز جلوگیری شده و سعی خواهیم کرد به تولید مشارکتی در این زمینه‌ها برسیم. ابطحی اظهار کرد: در حال حاضر 84 درصد بازار را کنترل و مدیریت می‌کنیم که این البته با در نظرگرفتن تولید داخل و تولید مشارکتی است و اگر در سال جاری با کمپانی‌های دیگر نیز به نقطه تولید مشارکتی برسیم سهم بازار افزایش قابل توجهی خواهد کرد. ابطحی به تولید سیگار وینستون در ایران اشاره کرد و گفت: با کمپانی GTI توافق کردیم و تا پایان سال 88 سیگار وینستون نیز در داخل کشور تولید خواهد شد که البته برای سیگار مونتانا نیز همین اقدامات در حال پیگیری است.
کمپانی، KT&G
و تولید دو برند در داخل
وی افزود: هم‌اکنون کمپانی‌های مشهور با تولید سیگار در پاکستان تولید خودشان را مستقیم به ایران وارد می‌کنند بنابراین پس از مذاکرات فشرده با این کمپانی‌ها درصدد هستیم تا ظرف سه سال این کمپانی‌ها نیز وارد ایران شده و همین تولیدات را به صورت مشارکتی در ایران انجام دهند. بر این اساس کمپانی KT&G دو برند را در داخل کشور تولید خواهد کرد.
چینی‌ها در بندر انزلی
بهمن پایه‌بلند تولید می‌کنند
وی افزود: همچنین برای تولید بهمن بلند با کمپانی چینی به توافق رسیدیم تا در بندر انزلی به تولید این سیگار پرداخته و عمده نیاز منطقه آزاد انزلی را تامین و کار صادرات این سیگار را آغاز کنند. ابطحی اظهار کرد: ما در پی آن هستیم که به جای سود دیگران خودمان سود کنیم و شرایطی را به وجود آوریم که تولیدکنندگان و بخش خصوصی به سمت بازار ایران سوق پیدا کنند. مدیرعامل شرکت دخانیات تصریح کرد: به هیچ‌وجه اجازه نخواهیم داد برند جدید در داخل کشور توزیع شود. ابطحی از تولید سیگاری خبر داد که در شش ماه دوم سال اطلاع‌رسانی آن را انجام خواهد داد و اظهار امیدواری کرد که این سیگار در بازار اسلامی جاذبه ایجاد خواهد کرد. مدیرعامل شرکت دخانیات میزان واردات سیگار در سال 87 را 4/22 میلیارد نخ خواند و گفت: این میزان نسبت به سال 86، 4درصد کاهش یافته و برآورد قاچاق در سال 86 به 5/6 میلیارد نخ رسید که نسبت به سال گذشته آن 22 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
82 میلیارد تومان سود کردیم
ابطحی درباره میزان فروش سال گذشته گفت: تا جایی که مجازم بگویم فروش سال گذشته 270 میلیارد تومان بوده که شامل فروش سیگار تولید داخل و مشارکتی‌ها می‌شود و دو هزار و 98 میلیارد ریال سود خالص سال 87 بوده که هنوز به تصویب مجمع نرسیده است. بنابراین می‌توان گفت 82 میلیارد تومان سود داشتیم و 164 درصد افزایش فروش داشتیم. مدیرعامل شرکت دخانیات درباره خصوصی‌سازی این شرکت گفت: من معتقد به خصوصی‌سازی هستم و تاکنون نیز 18 مجوز تولید سیگار در داخل صادر شده ولی با توجه به اینکه بانک‌ها با وجود عدم بدهی دخانیات به این شبکه، حاضر به ارائه تسهیلات به این بخش نیستند. وی ادامه داد: ایران هم‌اکنون هیچ‌گونه صادرات سیگاری ندارد اما در سال جاری اولین سالی است که می‌توانیم به میزان 10 درصد تولید صادرات داشته باشیم .

ham-safar - ایران - تهران
محصولات چینی و روسی را تحریم میکنیم
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

irani1 - المان - هانوفر
با دستور خامنه ای جلاد جوانان ما را شکنجه میدهید.
خامنه ای جلاد محاکمه و اعدام باید گردد.
https://www.youtube.com/watch?v=GZNGDVrwg_I
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

Bamdad_KH - آمریکا - شیکاگو
دوستان عزیز٬
همانطور که اطلاع دارید روز 25 جولای٬ مصادف با روز چهلم همرزم عزیزمان ندا آقا سلطان٬ به عنوان:
Global Day of Action for Human Rights in Iran
اعلام شده است. به همین مناسبت و برای ابراز همبستگی و پشتیبانی از مبارزات مردم ایران و ابراز تنفر از سرکوب وحشیانه رژیم جمهوری اسلامی ، تظاهراتی توسط ایرانیان مدافع صلح و حقوق بشر در شهر شیکاگو سازمان دهی شده است. برای برگزاری هر چه با شکوه تر این تظاهرات٬ دوستان مقیم شیکاگو و ایالت ایلینوی میتوانند به آدرس زیر به هموطنان ایرانی خود ملحق شوند:

SAT. JULY 25, 12:00 noon
Federal Plaza
Dearborn and Adams

به امید ایرانی آزاد و سربلند.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

hamid100 - یونان - اتن
با سلام
ham-safar - ایران - تهران
باهات صدرصد موافقم ولی جه بهتره که وسایل نوکیا و زیمنس هم را همچنین تحریم کنیم . دم بجه ها در ایران گرم که فروش نوکیا تا بالای 70درصد کاهش داشته.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
بزودی شاهد ساخت عمامه .عبا. قبا. نعلین. ودیگر ابزار ملاگری.
توسط کمپانی های چینی خواهیم بود. شایدیک حوزه ملایی در
شهر پکن هم احداث گردد.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
بابا جان کجای کار هستید. رهبر هم ساخت چین بودو چون جنس چینی کیفیت نداره دستش شکست و شد علی یکدست. احمدی نژاد هم در حقیقت یکی از ماسکهای تولیدیه چین بود برای شب هالوین که اشتباها توسط علی چلاق خریداری شد
جمعه 2 مرداد 1388

great dariush - ایران - تهران
توجه
1)دوستان و آزاداندیشان هم میهن من یک پیشنهاد دارم .از این پس تا میتوانید از خطوط هوایی نا امن جمهوری اسهالی برای انجام سفرهای خود استفاده نکنید و دوم اینکه قرار شده در روز تحلیف ا.ن(انتری نژاد) مردم آزاده ایران در اعتراض به این تقلب در میدان بهارستان گردهمآییم.
جمعه 2 مرداد 1388

farhadgp - ایران - کرج
مممم
شنبه 3 مرداد 1388

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.