موسوی خواستار اجماع عمومی بر گرد قانون اساسی شد

موسوی خواستار اجماع عمومی بر گرد قانون اساسی شد

میرحسین موسوی می گوید که معترضان باید با استفاده از ظرفیت قانون اساسی ایران مطالبات مدنی را پیگیری کنند و زیر شعارهایی جمع شوند که بتواند اجماع عمومی ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آقای موسوی روز چهارشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) در دیدار با گروهی از مدیران رسانه ها، استادان دانشگاه و روزنامه نگاران گفت: "قانون اساسی ایران این پتانسیل را دارد که مردم از هر گروه و طیفی بتوانند دور آن حلقه بزنند و مطالبات خود را پیگیری کنند".

آقای موسوی گفت: "نماد سبز در ماه های گذشته نشان داد که می توان افراد بسیاری را با گرایش ها و منافع مختلف در کنار یکدیگر قرار داد به نحوی که همه آنها بر سر حداقل هایی به توافق برسند".

هواداران آقای موسوی قبل از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران رنگ سبز را به عنوان نشانه هواداری از او به کار می بردند، اما پس از انتخابات این رنگ به نشانه ای برای تمام معترضان به نتایج انتخابات تبدیل شد و اعتراض آنها "جنبش سبز" نام گرفت.

اکنون آقای موسوی می گوید که حفظ "اجماع" در میان معترضان به نتایج انتخابات باید از "اهداف اصلی" حرکت های آینده باشد و "قانون اساسی" را شعاری می داند که قابلیت این کار را دارد.

او گفته است: "باید به قانون اساسی توجه کرد، یعنی آن را مانند نماد سبز در سرلوحه پیگیری مطالبات آینده قرار داد چون خاصیت ایجاد اجماع میان اقشار مختلف را دارد".

همه نیروها باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند تا خسارت های این فضای شبه کودتای تحمیل شده را به حد اقل برسانند

میرحسین موسوی

سایت قلم نیوز هم گزارش داده است که آقای موسوی در دیدار روز چهارشنبه تأکید کرده است که بحث کردن دائمی در مورد انتخابات اخیر ریاست جمهوری و زنده نگاه داشتن این مسئله یک "ضرورت ملی" است و "هیچ کس نباید فراموش کند که این دولت در چه فرآیندی شکل گرفته است".

او با تأکید بر ظرفیت های قانون اساسی ایران گفته است: "اگر از چارچوب قانون اساسی خارج شویم، جامعه با یک آنارشی لجام گسیخته رو به رو خواهد شد که جمع کردن آن غیر قابل پیش بینی خواهد بود؛ همه نیروها باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند تا خسارت های این فضای شبه کودتای تحمیل شده را به حد اقل برسانند".

بر اساس گزارش ایلنا، آقای موسوی گفته است که قصد دارد با ایجاد یک "مرکزیت کوچک سیاسی، متشکل از برخی چهره های سیاسی" زمینه ایجاد یک "هویت بزرگ اجتماعی" را ایجاد کند.

او گفت: "اگر به این شکل عمل شود، ضریب آسیب پذیری هم کاهش می یابد، تجربه نشان داده است که احزاب در ایران آسیب پذیر هستند اما اگر هویت اجتماعی شکل گیرد، نمی توان آن را از حرکت بازداشت".

آقای موسوی سه هفته پیش اعلام کرده بود که قصد دارد به همراه "گروهی از نخبگان" با تشکیل "جمعیتی قانونی" به "صیانت از حقوق و آرای پایمال شده مردم" بپردازد.

مخالفان آقای موسوی به شدت نسبت به احتمال تأسیس یک حزب سیاسی یا جبهه سیاسی توسط او واکنش نشان دادند، اما کمی بعد یکی از مشاوران او احتمال تشکیل یک جبهه سیاسی "به معنای رایج که متشکل از احزاب سیاسی متفاوت است" را منتفی دانست و اعلام کرد که احتمال تشکیل یک "جبهه سیاسی متفاوت" به صورت "شبکه ای" توسط آقای موسوی وجود دارد.

اکنون به نظر می رسد که منظور آقای موسوی، سازماندهی جنبش اجتماعی موجود از طریق ایجاد یک هسته کوچک سیاسی برای آن است.

او گفته است: "قدرت، همیشه میل به مطلق شدن دارد و تنها تحرکات مردمی می تواند این میل را مهار بزند".

آقای موسوی حضور "مردم" را در شکل گیری "گفتمان مورد نیاز" ضروری دانست، "آن هم در وضعی که این روزها حتی حضور فردی مثل هاشمی رفسنجانی را هم تحمل نمی کنند".

او با اشاره به این که "نخبگان تمایلی برای کار کردن در این دولت ندارند" و "دولت هم تمایلی برای استفاده از تجربه نخبگان ندارد" پیش بینی کرد که مشکلات داخلی و خارجی ایران در سال های آینده افزایش پیدا کند.

آقای موسوی گفت: "تنها شانسی که برای برون رفت از این بحران وجود دارد، اهمیت دادن به علاقه مردم است، علاقه ای که با جمع شدن حس اعتراض های مدنی در کنار تدبر می تواند زمینه شکوفایی سیاست را در آینده مهیا کند".

او آینده ای "پر از نشاط سیاسی" برای ایران پیش بینی کرد.

Nim Rokh - ایران - تهران
اقای موسوی یا همون مرد تقلب ها:
معمولا سر هر صندوق بین 20 تا 25 نفر فعال هستند... آنها برای اینکه بخواهند یک تخلف را سازماندهی کنند باید یک کلاس کارآموزی دو ساله داشته باشند که یاد بگیرند چگونه تقلب کنند و در قدم بعدی یاد بگیرند چگونه همدیگر را لو ندهند و بعد چه کار کنند که مردمی که رای می دهند متوجه نشوند و الی آخر...
بس است شیطنت برو به برادر زنت برس که با منافقین نشسته و برخاسته است.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

msforugh - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهران
چطور تو از برادر زن موسوی خبر داری ولی کیهان رجانیوز فارس و .......خبر ندارند. به اخر خط رسیدید دارید شکلات میخورید
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

palmera - ایران - اصفهان
Nim Rokh - ایران - تهران
تا کی می خوای خودتو به نفهمی بزنی. هیچکدوم حرفات مبنای عقلانی نداره.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
Nim Rokh - ایران - تهران
شما که چهار سال وقت داشتید تازه روسیه کلاسهای فشرده چند ماهه هم داره همراه روشهای سرکوب معترضین.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

nooshin tehrani - ایتالیا - رم
نوش دارو بعداز مرگ سهراب. زهرتون بشه. سی سال این ملت را زجر دادید حالا که منافعتون در خطر به فکر تغییر قانون اساسی افتادین. برین به درک واصل بشین.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
Nim Rokh - ایران - تهران
اون امام گور به گورت هم با رجوی زیاد نشسته بود یک سری توی عکسهای قدیمی بنداز. البته اگر رخ کامل داشته باشی یعنی یک چشمی نباشی.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

sepideh_j - ایتالیا - ونیز
Nim Rokh - ایران - تهران
برو گورت را بکن به آخر خط رسیدین.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

سنگ سبز - انگلیس - شفیلد
Nim Rokh - ایران - تهران
کی شرت رو از این سایت میکنی که یه جماعت از مفت گویی‌هات راحت بشن .... درود بر مهندس موسوی
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

abdi1 - ایران - تهران
درود بر تمام کسانی که در راه وطن از جان مایه می گذارند.
وطن فروشان از جمله(Nim Rokh - ایران - تهران) بدانند تمام این حرکاتشان بی پاسخ نخواهد ماند .
مردم شریف، تنها و تنها کاری که هر ایرانی در این موقعیت باید انجام بدهد روشنگری موضوع برای تمام هموطنان است چون اینها از تنها چیزی که هراس دارند آگاهی مردم است .هر خبر،عکس ،مطلب و حتی کلمه ای که هر نفر نشر بدهد در جهت آگاه سازی دیگران از هر جهادی واجب تر است . پس در اطلاع رسانی به دیگران و روشن نمودن مردم بکوشید و از پا ننشینید
پاینده ایران
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

shnasahand - دوبی - الاهلی
جناب نیمرخ با وجود شما ما مردم بیشتر به بودن بر صراط مستقیم مطمین میشویم پس بیشتر فکر کن ببین دیگه چطوری میتونی ما رو برای حق خواهی مصصممتر کنی
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

TAAT - ایران - اردبیل
نمیدانم شاید منظور مبارزه منفی در چارچوبهای مدنی است. در هند که باعث استقلال شد.میگویند کم هزینه نیست.ولی جزو کم هزینه ترین هاست.شاید اگر گروهی نخواهند پای اجانب به کشورشان باز شود چاره ای جز آن نداشته باشند. به هر حال هر چه که هست از هر دو سو قابل محاسبه و برش است. امتیازی دو سویه که دقت بیشتری را می طلبد.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

mm1_dk - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهران
حرف باهنر رو تکرار کردی بدبخت از خودت حرفی نداری
هر چند من هم موافقم تقلب به اون شکل اصلا امکان نداره برای همین وزارت کشور با رایها کاری نداشت آمار من در اوردی رو قبلا رو کاغذ نوشته بودند در 20 روز بعدی هم وقت به اندازه کافی داشتند که ده دصد صندوقها رو پر کنند
اگه راست میگفتند چرا وقتی موسوی گفت هر صندوقی که من میگم شمارش بشه قبول نکردند پس معلومه یه ریگی تو کفشتونه
هرکه حساب پاک است از محاسبه چه باک است
در ضمن بچه ها به نظر من این طرفدارای احمقی برای این میان تو این جور سایتها تا بفهمند برنامه های ما چیه و برند به اربابهای بی صفتشون خبر بدهند ولی کور خوندن هیچ غلطی نمی تونند بکنند

پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

donavanmoor - امریکا - کالیفرنیا
اقا یا خانم نیم رخ !خیلی بد بختی و خدا واقعا چشم و گوشت رو بسته که هنوز نفهمیدی داری از کیا طرفداری می کنی ! چون محمود از امام رضا (ع) هم خجالت نمی کشه و میاد تو حرم اقا و درباره پرونده هسته ای اونهمه دروغ سر هم میکنه
البته می خواست جریان انحرافی ایجاد کنه که حواس مردم و تمرکزشون رو ببره سر مسائل دیگه که از قضیه اعتراضات منحرف بشن ولی مردم و رهبرانشون خوب فهمیدن و جواب این ابله رو ندادن
فقط بدون که تو زیارت عاشورا اونهایی که طرفدار یزید بودن با اینکه تو جنگ شرکت نکردن بازهم مورد لعن واقع شدن چون راضی شدن به کار یزید
وای به حال تو که از این متجاوزین به جان و مال و ناموس مردم داری دفاع می کنی !وای به حالت !
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

varamche2 - ایران - شیراز
Nim Rokh - ایران - تهران
..شو کاکو.حالا فقط تو یکی رو کم داشتیم که بیای واسه ما سخنرانی کنی.معلومه کی منافقه . به امید خدا پیروزی نزدیکه.......
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
ما اهل کوفه نیستیم حسین تنها بماند
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

iranie sabz - ایران - کرج
درود بر موسوی
مرگ بر علی چلاق و نوکر اش
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

MEHRIA - هلند امستردام - هلند امستردام
موسوی غلط کرد با اون زن عقده ای زشت لچک به سرش .
چه کسی شاهد این اه هاست
چه کسی وارث این داغ هاست
چه کسی خاتمه ی ترس و سکوت
در دل خامش این باغهاست
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

سید مهدی - ایران - تهران
بیانیۀ هزارم موسوی!
ملت ایران!چه سلامی! چه علیکی!
چرا ساکت نشسته اید؟مگر شاهد نبودید که حتی خود احمدی نژاد هم به من رأی داد،ولی بعد از روز انتخابات خودش را برنده اعلام کرد.
مگر نمی دانید من ترک هستم. همسرم لراست.دخترم را به یک کرُد شوهر داده ام.و پسرم با یک دختر عرب ازدواج کرده است.همسر پسرخاله ام اهل شمال است و شوهر دختر عمه ام بچۀ جنوب. خودم دوران مقدس سربازی را در اصفهان بوده ام و قبر پدرم در شیراز است.مردم مشهد مرا « داداش» صدا می کنند و وصیت کرده ام بعد از مرگم مرا در یزد به خاک بسپارند. برادر زاده ام دانشجوی کرمان است و خواهر زاده ام ساکن بوشهر.
این همه دلیل نشان می دهد که همۀ مردم ایران به من رأی داده اند.
از ایرانی های خارج نشین نگویید که بابت هر کدام دلایل قاطعی دارم.
درامریکا شوهر خاله ام یک مزرعۀ بزرگ دارد. و در اروپا برادر همسرم کاشی کار ماهری است. باجناق سابقم بعد از طلاق همسر پنجمش ساکن قارۀ افریقا است. و مردم استرالیا تخته های موج سواری را از مغازۀ پسر عمویم می خرند.
پس با این همه دلایل مهم چگونه ممکن است که من رأی نیاورم؟
از شما تقاضا دارم به خیابان ها بریزید و به نشانۀ اعتراض قلیان ها را به آتش بکشید.چرا که دولت احمدی نژاد با واردات گستردۀ شلنگ قلیان از چین ، صنعت شلنگ قلیان سازی کشور را نابود کرده است.
اگر همچنان به سکوت خود ادامه بدهید به سیم آخر می زنم و جلوی نهاد ریاست جمهوری خود را حلقه آویز می کنم. پس اگر می خواهید رئیس جمهور اصلی خود را از دست ندهید به پا خیزید!

عقدۀ رئیس جمهور شدن!
موسوی!
خرداد 1420 هجری شمسی

پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

سید مهدی - ایران - تهران
با رویش سبزیهای زاید چیکار کنیم ؟ با رویش درختان کج چیکار کنیم؟ با رویش علفهای هرز چیکار کنیم ؟با رویش موهای زاید در بدن زیر بغل .. و ... غیره چیکار کنیم؟با رویش چمنهای مصنوعی چیکار کنیم؟ بابا مگر اینجا کلاس زیست شناسیه
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

ArdeshirBabakan - ایران - تهران
هر چی می کشیم از این قانون اساسی فاشیستی قرون وسطی ایه
یه روز میرسه که از هر تیر چراغ برق یه آخوند آویزون شده باشه
جمعه 2 مرداد 1388

Avayeh Edalat - ایران - تهران
این سید ها و نیم رخها و بیرخها مثل علف هرز از زیر هر سنگى سر در مى آورند و تفاله هاى مخ از کار افتاده خوشانرا بحساب اراجیف روى اینترنت در سایتهاى آزاد و ضد حکومت سعى در پخش کردن دارند خوب اجازه بدید نتیجه این تلاششونرو براشون توضیح بدیم:
1- با این کارشون تصمیم مردمرو در مخالفت با نظام مصممتر میکنند.
2- آنهایى هم که تا بحال بیطرفانه مسایل را دیده اند با خواندن اراجیف آنها به پوچ و مفت بودن حرفهاى ( دروغها ) این عقب افتاده هاى ذهنى پى مى برند و آرام آرام به صف مردم مى پیوندند و این ح...ها ( با پوزش از انجمن ح...ن دوستان ) را به حال و عاقبت اسفناک خودشان رها میکنند
3- آنها نشان میدهند که در سایتهاى خودشان اراجیف و محملات هیچ و پوچشان خریدار چندانى ندارد ( از آنجایى که 10 تا خالیبند زیر یک سقف دوام چندانى ندارند ) و براى ارضا نفس بیمارشان مجبورند به سایتهاى آزادتر و جمع انسانیتر و آدم ها روى بیاورند.
4- با نوشته هاى مبتذل و بى کلاس تنها عقب افتادگى فکرى و اجتماعى خود را نشان میدهند، بخیالشان که خیلى حرف بجا و درستى زده اند، غافل از اینکه آب در آسیاب ما میریزند ( خوب چه انتظاره دیگرى میشود از این دسته جانوران داشت بجز این و دیگر آن که جوانان وطن را پر پر کنند و کشور را به غارت بکشند).قدرت مردم ساختار پوچ این غارتگران آدمکش را در هم خواهد شکست
جمعه 2 مرداد 1388

vahid22 - ایرلند - دوبلین
سید مهدی - ایران - تهران
تو ا...پیغمبریُ برو قرآنتو بخونُاسلامتو بفهم (توصیه می کنم کتاب 23 سال را بخون)ل..ن تر از این دین و الله پیدا نمی کنی!
شنبه 3 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.