آیت‌الله بیات: تنفیذ رهبری برای کسی که با تقلب روی کار آمده، مشروعیت نمی‌آورد

فتوایی تازه علیه رئیس‌جمهور تقلبی و انتخابات کودتایی

آیت‌الله بیات:

تنفیذ رهبری برای کسی که با تقلب روی کار آمده، مشروعیت نمی‌آورد

آیت‌الله بیات زنجانی، از مراجع تقلید مخالف کودتا، با صدور فتوای مهمی که در پاسخ به سؤال یکی از مقلدانش صادر شده است، تصریح کرد که تنفیذ رهبری برای رئیس‌جمهور برآمده از انتخابات تقلبی، مشروعیت نمی‌آورد.


به گزارش «موج سبز آزادی» در این فتوا آمده است: اگر کسی اطمینان پیدا کند که فرد مزبور، از راههای نامشروع و بر اساس تقلب روی کار آمده، تنفیذ رهبری و نیز انجام مراسم تحلیف چونکه تمام العلة برای مشروعیت نیستند و این دو زمانی نافذند که شخص بر اساس رای سالم به این مقام دست یافته باشد، مشروعیت آور نیستند.
آیت‌الله بیات همچنین در ادامه‌ی فتوای خود تصریح کرده است: در فرض مذکور از باب نهی از منکر و امر به معروف از هر وسیله ممکن می توان در معرفی نامشروعیت فرد مزبور، استفاده کرد.
«موج سبز آزادی» متن کامل این استفتا و پاسخ آیت‌الله بیات به آن را عینا و بدون ویرایش از سایت این مرجع تقلید نقل می‌کند:
بسمه تعالی حضرت ایت الله العظمی جناب آقای بیات زنجانی (دامه عزه) با عرض سلام و تقدیم احترام سوالات خود را در سه بخش به استحضار حضرتعالی می رسانم و در صورت صلاحدید به اینجانب پاسخ دهید. با توجه به اعلام عدم مشروعیت سیاسی دولت دهم از سوی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و تعدادی دیگر از شخصیت های سیاسی کشور و هم چنین عدم مشوعیت شرعی دولت دهم از سوی برخی از مراجع بزرگوار تقلید و فعالان دینی عنوان شده است . در صورتی تنفیذ حکم ریاست جمهوری دولت دهم در 12 مرداد 1388 برگزار شود و ریس جمهوری توسط مقام رهبری حکم تنفیذ خود را دریافت دارد و در مجلس شورای اسلامی مراسم تحلیف و سوگند را اجرا نمایند. 1- آیا با حکم تنفیذ که توسط مقام رهبری صورت می یرد دولت دهم و ریس جمهور مشروعیت خود را باز پس می گیرد؟ 2- در صورتی که بعد انجام مراسم تنفیذ و تحلیف کماکان دولت دهم و ریس جمهور آن مشروعیت سیاسی و شرعی ندارد آیا پرداخت قبوض آب و برق و گاز و مالیات و هر گونه وجوه دیگر که باید از طرف ملت به دولت پرداخت شود پرداخت ان کما کان جایز است و وظیفه ملت است که در هر شرایطی وجوه قبوض مصرفی را پرداخت نمایند و یا اینکه از مصرف کردن خودداری کنند؟ 3- در صورت عدم مشروعیت ریس جمهور و دولت دهم ایا همکاری کردن با دولت دهم در سطوحی حرام است و یا اینکه به علت نیاز باید از روی ناچاری با آن همکاری نمود.ج - 23/04/1388

جواب: مشروعیت و یا عدم مشروعیت دولت از طرق زیر امکان پذیر است: الف) شورای نگهبان که در قانون اساسی مقام رسمی برای اعلام صحت و یا عدم اعلام صحت انتخابات، بویژه انتخابات ریاست جمهوری شناخته شده است. ب)مجلس شورای اسلامی که بر اساس قانون اساسی بررسی صلاحیت و عدم صلاحیت(عدم کفایت سیاسی-اجرائی) رئیس جمهور را بر عهده دارد. ج)اینکه یک فرد علم وجدانی پیدا کند که فرد به ظاهر منتخب، شرایط لازم مشروعیت را ندارد و برای مثال از راههای نامشروع که برای فرد به اثبات رسیده است متصدی امر شده؛ بنابراین صرف اعلام نامزدهای انتخاباتی، برای اعلام عدم مشروعیت کافی نیست مگر اینکه از قول آنان، اطمینان به دست آید. روی این فرض اگر کسی اطمینان پیدا کند که فرد مزبور، از راههای نامشروع و بر اساس تقلب روی کار آمده، تنفیذ رهبری و نیز انجام مراسم تحلیف چونکه تمام العلة برای مشروعیت نیستند و این دو زمانی نافذند که شخص بر اساس رای سالم به این مقام دست یافته باشد، مشروعیت آور نیستند و در فرض مذکور از باب نهی از منکر و امر به معروف از هر وسیله ممکن می توان در معرفی نامشروعیت فرد مزبور، استفاده کرد. در این مورد اگر عدم همکاری در برکناری فرد نامشروع و یا لااقل در کم کردن تصمیمات غیر قانونی او اثرگذار باشد، از باب نهی از منکر لازم است. در پاسخ به سئوال سوم نیز باید توضیح داد که اگر شخص و یا اشخاصی به این نتیجه برسند که رئیس دولت واجد شرایط لازم نیست، این معنا سطوح حوزه ریاست را نا مشروع می سازد ولی دولت و هیات وزیران را نامشروع نمی سازد؛ ولی اگر کسی رئیس دولت و نیز دولت را نامشروع بداند، نمی تواند با آنان کار کند و در صورت همکاری، جزو اعوان ظلمه به شمار می رود مگر آنکه آنقدر اضطرار پیدا کند که ناچار به همکاری شود که در اینصورت مکلف است به حداقل اکتفا کرده و در حد توان موجب تقویت دولت نامشروع نگردد و در حد امکان، برای حل مشکلات افراد صالح از تلاش خویش مضایقه نکند.

shabah51 - ایران - تهران
این درگیری های رودر رو میان ملایان و کسانی که دین را از سیاست جدا نمی دانند بهترین خبر برای ملت ایران و جنبش سبز است. واقعیت این است که مردم اساسا این نظام مذهبی را نمی خواهند وچه چیزی بهتر از اینکه آنها خودشان به جان هم بیفتند. من روز به روز امیدوارترمیشوم. تا دوماه پیش هیچکدام از ما همین روزها را هم پیش بینی نمی کردیم پس شک نکنید که تا چند ماه دیگر اتفاقات بهتری می افتد . مرگ رژیم دیکتاتوری خیلی خیلی نزدیک است.در میدان باشید
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

Yek Aryaee - ایران - تهران
سنایی:
عقل عالمان به جامه و ریش وز درون صد هزار ویرانی
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

faramarz65 - ایران - تهران
این حکومت دیگه کارش تمومه . البته هر کسی جای اینا بود به اینجا میرسد وقتی قدرت ؛ پول و استفاده ابزاری از دین در کنار هم قرار میگیره در نتیجه حاکم رو به مستبد و دیکتاتور میکنه و همه مردم دنیا در مقابل ظلم و دیکتاتوری به صورت غریزی و فطری ایستادگی میکنند و غریزه و فطرت قابل سرکوبی نیست .
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

dkdk - ‌د‌‌انمارک - اسلیس
aghozdar - ایران - تهران
من متاسفم انسانهایی چون شما اینقدر سطحی فکر میکنید.اخه چرا نمیخواهید کسی را که خودش اعلان میکنه معتقد به نظام اخوندی هست را قبول دارید؟ کسیکه سالها در خدمت رژیم بوده و دستورات رهبرش را بروی چشمش گذاشته را حالا خادم ملت خودش را معرفی کرده را تائید میکنید.اینقدر حماقت از ایرانی تیز هوش بعیده..چه بخواهید چه نخواهید موسوی مهره رژیم اخوندیست و معتقد به نظام پس لطفا خودتان را گول نزنید.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

مازیار - یاسیچ - یاسیچ
فتوا یا مبارزه -- جنگ جنگ قدرت است -- اخوندا میکشند طرف خودشان ----نظامیان هم میکشند طرف خودشان
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
نظر من این است که نباید فقط به دلیل اینکه گوینده آخوند است اعتراض کنیم . هیچ کس نمیتواند منکر اهمیت کمک عده ای از همین آخوند ها برای به بار نشستن مشروطیت در ایران باشد. من و همه کسانی که با تمام وجود در انتظار گشایشی در راه آزادی و دمکراسی هستیم یک کمک حتی خیلی جزئی را از هر شخصی که باشد فراموش نخواهیم کرد. سیستم دمکراتیک نمیتواند وجود آخوندها و طرفدارانشان را منکر شود . دیگر دوران بگیر و ببندهای رضاشاهی گذشته . اگر در آینده نظامی دمکراتیک بر ایران حاکم شود هر گروه فکری بایستی به اندازه تعداد رای شان در تصمیم گیری شریک باشند . در غیر این صورت دیگر نخواهیم توانست اون نظام را دمکراتیک بنامیم . ما اختلاف نظر با خیلی ها داریم ولی با هیچ ایرانی که دستش به خون آلوده نباشد دشمنی نداریم ضمن اینکه حتی اگر کسی مرتکب قتل هم شده باشد بایستی در دادگاهی محاکمه شود که در آن تمام حقوق متهم رعایت شود .
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

mahnadi - هلند - هارلم
شعارملت این است دین از سیاست جداست
درضمن خانه از پایبست ویران است خاجه در بند نقش ایوان است
ماشما را با مشروعیت بی مشروعیت نمیخواهیم شما رفتنی هستید
زنده باد مردم شریف مبارز ایــــــــــــــــــــــــــــــــــران
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
آقای خاینه ای نصیحت منوگوش کن تا دیرتر از این نشده برای بقای خودت و انقلاب عنتر را بکش همه چیز ختم به خیر میشود این تجربه تاریخ است مردم غیور و شجاع ایران قادر به سرنگونی هر حکومتی هستند خلاصه بهت گفتم اما پر معنی احمق بازی در نیار این آخر عمری اوسگول.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

$persian$ - ایران - تهران
shabah51 - ایران - تهران
من عاشق جملات امید بخشم دمت گرم خدا از دهنت بشنوه به امید روز آزادی
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
خوب ایشان گفته اند صرف عدم مشروعی توسط کاندیداهای معترض باعث عدم مشروعیت نمی گردد و شورای نگهبان و مجلس است که بعنوان مقام رسمی مشروعیت را عیان می سازد که در مورد احمدی نژاد هم شورای نگهبان نتیجه را تایید کرد. با تغییر عبارات نمی تونید واقعیت را انکار کنید
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

Nim Rokh - ایران - تهران
اعتبار همه مناصب و مقامات حکومتی، مشروعیت تصرفات و اقدامات در قلمرو مصالح عمومی وظیفه قانونی ناشی از نصب مستقیم و غیر مستقیم با تائید ولی فقیه است.
فصل الخطاب همه مسائل مقام مظعم رهبری است و هر گونه انحراف و زاویه از راه و مواضع رهبری انحراف از آرمان‌های انقلاب اسلامی و رای ملت و خط اصیل امام خمینی (ره) است.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

ukguy4u - بریتانیا - لندن
سرنگون باد جمهوری اسلامی
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

sepideh_j - ایتالیا - ونیز
shabah51 - ایران - تهران
برای همه تهرانی ها هزاران بار امید و سلامتی آرزو می کنم. خسته نباشید.
روحیه از همه چیز مهمتره.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

niloochi - المان - دوسلدورف
یک فکری به نظرم رسیده که از این طریق با هموطنانم در داخل ایران در میان میذارم.
به نظرم میاد که مردم ما برای کمتر اسیب دیدن ,گمراه کردن این مذدوران و نفوذ در اجتماعات خیابانی باید سعی کنند تا جائی که امکان داره ظاهر خودشون رو شبیه این لباس شخصیها کنند و از به همراه داشتن هر نشان سبزی پرهیز کنند در صورت امکان هم 2 نفری بر روی موتور در رفت و امد باشند که بتونند تلفنی شرایط رو به دیگران گزارش بدهند اگر امکان داشت حتی از یک شیئی شبیه بیسیم استفاده کنند اینها که همگی همدیگر رو نمیشناسند تا بیان تشخیص بدند کلی وقتشون گرفته شده و مردم بیشتر به اهدافشون میرسند.
در مورد خانمها هم برای اینکه کمتر بهشون شک کنند در تجمعها در صورت امکان یا از چادر استفاده کنند یا اینکه با حجاب کامل بطوری که تصور بشه شما از خانواده های خودی هستید و همچنین هیچ نشانی از رنگ سبز با خود همراه نداشته باشید.باور کنید باید مثل خودشون از پشت بهشون خنجر زد.لطفا این موارد رو برای دوستان و اشنایانتون هم عنوان کنید.هر ایرانی خودش میتونه یک رهبر باشه وما نمیتونیم در حال حاضر دست از مبارزه برداریم و منتظر یک رهبر باشیم.فقط خواهش میکنم بهم نگید که بیرون گود نشستم. خانوادم به جای من همراه شما هستند.خدا میدونه که چقدر ناراحتم از این که در این شرایط نمیتونم کنار هموطنانم باشم.
به امید ازادی ایران و ایرانی
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
ما که نگرفتیم چی شد . یکی به ما بگه تنفیذ یعنی چی ؟ تنفیذ رهبری یعنی چی ؟ - به زور انگلیسی رو یاد گرفتیم حالا واسه اینکه اخبار وطنمون رو بخونیم باس عربی هم یاد بگیریم . عجب گرفتاری شدیم !
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

all_alone313 - المان - هامبورگ
مرگ بر حکومت اسلامی
مرگ بر انقلابی که واسه ما شده یه بت مقدس
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
این اخوند و ان اخوند همه در این زمان بفکر افتاده اند برای نجات جان خودشان.چرا نمی کوئند ما به ولایت فقیه احتیاجی نداریم.تمام مشگلات ما از این ولایت خلیفه گری است.همه شما ها رفتنی هستید.اخوند خوب . اخوند مرده است.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

abdi1 - ایران - تهران
حرف حق را انسان در هر شرایطی باید بزند.خدا پدرت را بیامرزد.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

hirowa - ایران - هیرو
Nim Rokh - ایران - تهران
یه دفعه بگو خداست و کار خودت رو راحت کن ... آخه مردک بی..ور تو حالیته چی میگی؟؟؟ خدا به پیغمبرش هم همچین اختیاراتی نداده بود که این رهبر تو (ببخشید بت تو) همچین هارت و پورتی داشته باشه...اگه به خدا و روز قیامت اعتقاد داری از همین الان بهت هشدار میدم توی اون دنیا جمله ی هند جگر خوار رو به رهبرت نگی که روز فتح مکه به بت هبل می گفت تو خیلی ما رو گمراه کردی ... اینکه خیال کنی اگه حرف رهبرت فصل الخطابه و توی اون دنیا جزای گمراه کردن امثال شما رو از رهبرت می گیرن یه حرف مفته چون اختیار با خودته. نه رهبرت پیامبر هستش و نه تو عرب جاهلی صدر اسلام که کرو کور و بی عقل بود و پیغمبر همه جا باید دستش رو می گرفت تا گند بالا نیاره(البته به دومیش شک دارم)
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

رادمرد - ایران - طوس
یکی از خوانندگان سایت شما گزارشی از وقایع بعد از نماز جمعه 26 تیرماه ارسال کرده بودند که با توجه به چیزهایی که من در روز جمعه اطراف دانشگاه دیدم، گزارش درستی بود ولی در آخر گزارششان نوشته بودند که ماموران عادی نیروی انتظامی اعمال خشونت نمی کردند و تنها پلیس ضد شورش و لباس شخصی ها و بسیجی ها بودند که با باتوم و گاز اشک آور به مردم حمله می کردند. می خواستم به شما و خوانندگان شما عرض کنم که حتی مامورین عادی نیروی انتظامی) که لباس سبز بر تن دارند) هم در آن روز به مردم حمله می کردند (البته بعضی از آنها و نه همه شان). یکی از افراد صدمه دیده هم خود بنده هستم. وقتی جمعیت معترض در حال شعار دادن از خیابان قدس به میدان ولیعصر رسید آنها با گاز اشک آور مردم را متفرق کردند. ما به سمت چهارراه ولیعصر در حال حرکت به سمت منزلمان بودیم که متوجه شدم ماموران نیروی انتظامی با باتوم و لگد در حال کتک زدن یک دختر جوان هستند. من از دور با موبایل شروع به فیلمبرداری این صحنه کردم که ناگهان یکی از آنها متوجه شد و فریاد زد "داره فیلم می گیره؛ بگیریدش!" و شروع کرد دنبال من دویدن. من که سرعت دویدنم خیلی از او بیشتر بود از جلو توسط 5 یا 6 مامور دیگر محاصره شدم. آنها مرا به زمین انداخته و 8،7 نفری آنقدر با باتوم و لگد به سر و کمر و پهلوی من زدند تا گوشی مرا گرفتند. می گفتم گوشی را بدهید جلو روی خودتان پاک میکنم ولی باز هم می زدند. بالاخره مردم کمک کردند و مرا از زیر مشت و لگد آنها درآوردند.
چند قدم جلوتر دوستی که همراهم بود گفت "سرت شکسته و داره خون میاد" تازه فهمیدم ضربه باتوم پشت سرم را شکافته و پشت سرم تا کمرم پر از خون است. کمکهای مردم را هرگز فراموش نمی کنم. خانومی که شالش را دور سرم بست، آقایی که با ماشین مرا به بیمارستان رساند و پزشک و پرستاری که در بیمارستان از هیچ کمکی مضایقه نکردند، حتی پول از ما نگرفتند و آن پزشک محترم لباس خودش را به من داد تا بپوشم و لباس پر از خونم برایم مشکلی ایجاد نکند. هیچکدام را فراموش نمی کنم.
نیروی انتظامی اگر غیرت داشت جلو لباس شخصی ها و بسیجی های قمه و زنجیر بدست وحشی را می گرفت تا مردم را تکه پاره نکنند. نه اینکه خودش با باتوم سر و دست و پای مردم را بشکند. اگر برای اثبات ادعایم لازم بود عکس سر شکسته پر از خونم در بیمارستان را هم می توانم برایتان ارسال کنم. به امید پیروزی جنبش سبز(به نقل از پیک نت)
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

گروهبان قندلی - ایران - تهران
dkdk - ‌د‌‌انمارک - اسلیس
بشین بابا . اخه ترو چه به سیاست . همش کامنتهات تکراری و مزخرف.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

babak1 - ایران - مشهد
حرکتی جدی در آزادی زندانیان -بسیج عمومی برای رفتن به زندان -حالا که زندانیان را آزاد نمی کنند ما با حضور خود در زندانها -زندان را آزاد می کنیم
این حرکت حتی اگر عملی نشود حتی فکرش برای دولت کودتا دیوانه کننده است و تاثیر جهانی آن هم بی سابقه خواهد بود چرا که رهبران سبز -خانواده های زندانیان و تمام مردم اگر داوطلبانه بخواهند به زندان بروند حکومت را به لرزه می اندازد و دنیا را شوکه می کند -پس اگر می گویید آنها جاسوسند پس ما هم جاسوسیم چون هم فکر آنهاییم ما را هم زندانی کنید
لطفا بچه ها این موضوع را گسترش دهید حتی خبر آن هم حکومت را می تراساند متشکرم متحد باشید و اسیر ترفندها نشوید و اصل موضوع را گم نکنید
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
dkdk - ‌د‌‌انمارک - اسلیس
فکر میکنم تو جزء گروهی هستی که پول میگیرن تا مردم رو دلسرد کنی. چون باور کردن اینکه بعد از این مدت کسی هنوز موضوع رو درک نکرده ممکن نیست.
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ

dkdk - ‌د‌‌انمارک - اسلیس
دوستان سایت خیلی باهوشتر از این هستن که شما بخواهید تفرقه و یا دلسردشان کنید.شهدای راه موج سبز در دنیا ایرانیان را متحد کرده و هدف مقدس تر این حرفهاست پس به امید پیروزی ملت ازادیخواه و ملت همیشه سبز که با ریختن هر قطره خون شهدای موج سبز هزاران نفر به ملت و موج سبز پیوسته تا جایکه پایه های ررژیم منفور و دیکتاتورو.......لرزیده و از ترس واژگونی رنگ برخ ندارند.بزودی جشن نابودی رژیم را ملت ازادیخواه با نام (جشن موج سبز ایران )در وطن شاهدخواهیم بود.امیدوارم روشن شده و دست از شیطنت بیهوده برداری.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
باز هم دست ایشان درد نکند
دوستان دمکراسی مثل یک سیل می ماند که در یک رودخانه حرکت می کند مهم این است که در مسیر رودخانه و در جهت حرکت قرار گیریم بنابرین از تمام کسانی که امده اند چه در کناره های رودخانه و جه در وسط باید تشکر کرد همه را هیچ وقت نمی توان برد وسط بدون اینکه در کناره ها کسی نباشد
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهران
گور پدر رهبرت ،رهبر فقط فصل الخر است نه چیز دیگه ای
niloochi - المان - دوسلدورف
پیشنهاد شما کاملا اشتباهه عزیز می دونی برای چی اگه همه این پوششی که گفتی را استفاده کنند که خیابان تبدیل می شه به محل عبور و مرور لباس شخصیها و مردم با دیدن این و ضعیت کاملا نسبت به پیروزی نا امید می شوند ودر ثانی لباس شخصی ها روحیه می گیرند چون فکر می کنند تعدادشان از مردم بیشتره و جنبش آزادی هم شکست خورده چون اثر مردم مبارز بسیار کم به چشم میاد .پس این کار فقط به نفع رژیمه.
پنج‌شنبه 1 مرداد 1388

ashoor - ایران - تهران
بابک - ایران - سبزوار
این جریان اعتراضات رو خوب تشریح کردی من هم با شما موافقم. 
جمعه 2 مرداد 1388

نسیم مرگ - انگلستان - لندن
Nim Rokh - ایران - تهران
بچه دوروزه خامنه ای یک آدمی است نادان دروس حوزوی ندارد بعد از رهبری توسط آیت الشیطان شاهرودی دروسش را تمام کرد در زمن خمینی یک کافر بود یک شیطان من در دو کامنت گذشته با رساله خود خمینی ملعون ثابت کردم خمینی کافر بوده قبول نداری برات ثابت کنم بس اینقدر امام امام نکن این دو ملعون موی گندیده امامان معصوم هم نیستند آدمهای .... مثل تو هستند که باور میکنند
جمعه 2 مرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.