مغز، راست و دروغ را چگونه تشخیص می‌دهد؟

مغز، راست و دروغ را چگونه تشخیص می‌دهد؟ 

نورولوژیست‌های ایتالیایی و پرتغالی با استفاده از روزنانس مغناطیسی فضاهایی را در مغز شناسایی کردند که در تشخیص یک جمله راست از دروغ فعال می‌شوند.

در حالی که یک فرد جمله معروف "یک کیلو سرب سنگین تر از یک کیلو پر است" را می‌خواند، در مغز وی فضاهایی برای تشخیص واقعیت یا جعلی بودن آن فعال می‌شود.

بر خلاف آنچه که تا کنون تصور می‌شد این دو فضا متفاوت از فضای پردازش زبان هستند.

محققان دانشگاه "زندگی- سلامت" سن رافائله میلان و دانشگاه لیسبون که نتایج یافته‌های خود را در مجله علمی "کورتکس" منتشر کرده‌اند دریافتند که برای تائید یک واقعیت، فرایند ترمیم حافظه فعال می‌شود، در حالی که برای کشف یک دروغ مکانیزم‌های استدلال و حل مسائل فعال می‌شوند.

به گزارش مهر، این دانشمندان از گروهی از داوطلبان خواستند که جملات ساده‌ای را بخوانند که در آنها راستگویی به راحتی قابل تشخیص بود و داوطلب می‌توانست جعلی بودن و یا واقعی بودن جملات را درک کند.

برای تائید یک واقعیت، فرایند ترمیم حافظه فعال می‌شود، در حالی که برای کشف یک دروغ مکانیزم‌های استدلال و حل مسائل فعال می‌شوند.

در مدت آزمایش با کمک رزونانس مغناطیسی از مغز داوطلبان تصویربرداری شد.

نتایج این تحقیقات نشان داد که جملات راست در کورتکس آهیانه چپ و در هسته دَمی پردازش می‌شوند. هسته دَمی، ساختاری در پایه مغز است که در پردازش تحریکات خشنود کننده نیز فعال می‌شود. این در حالی بود که جملات جعلی در بخش پیشین کورتکس جلوپیشانی راست تحلیل می‌شدند.

تحقیقات پیشین نشان می‌داد تمام جملات مستقل از بررسی راستی و جعلی بودن آنها در کورتکس پیشانی زیرین پردازش می‌شوند.

zorro.ir - ایران - تهران
حتما باید محمود انتر را به همراه دارو دسته احمقش بیاریم و این آزمایش رو روشون انجام بدیم بدون شک همه تعجب خواهند کرد چون توی کله انها چند نفرلباس شخصی با باتوم و چماق نشته اند و مثل دیوانه ها ادا اتفار عجیب و غریب از خودشون در می آورند. جلل خالق
دوشنبه 29 تیر 1388

kafar - المان - اخن
مغز سران خیلی وقته قاطی کرده و دیگر راست گویی معنا ندارد .
مرگ بر خامنه ای فرعون ایران زمین -
دوستان عزیز هموطن :
- این جنبش سبز احتیاج به یک رهبر واحد و ملی دارد تا در راه براندازی این نظام نا مردمی و ایجاد شرایط رفراندم همگان را متحد و در زیر پرچم سه رنگ به سوی هدف راهبری کند - اگر اقای موسوی با قبول پست ریاست جمهوری به هدف خود برسد ولی نجات کشور از شر این فروعون امکان ندارد - هدف تنها سرنگونی حکومت اسلامی باید باشد .
مرگ ونابودی برای فرعون خامنه ای و تمامی حامیانش .
دوشنبه 29 تیر 1388

irani1 - المان - هامبورگ
ببینید انها کجایند واسلام ما را هنوز در با پای چپ یابا پای راست وارد خلا شدن نگهداشته.مرگ بر تحجرخامنه ای رذل. مرگ بر خامنه ای مرگ بر جمهوری اسقاطی ایران.
دوشنبه 29 تیر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
جالب بود. آخ خوراک مغز ساعت یک شبه تا فردا خوابم نمی بره
دوشنبه 29 تیر 1388

ali81_uk - یو کی - منچستر
میگم چرا این روز ها بخش پیشین کورتکس جلوپیشانی راست ام بیشتر از همیشه درد میکنه!! از بس مطالب جور وا جور راجع به دروغ و ریا و ظلم خوندم
چهار‌شنبه 31 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.