تمبر هندی؛میوه ای اشتها آور

تمبر هندی؛میوه ای اشتها آور

تمبر هندی از TAMARIA HINDI مشتق شده و به معنای میوه هندی می باشد . تمبر هندی درختی است بلند که منشا آن از هند و آفریقای شمالی بوده است، ولی امروزه در بیشتر مناطق گرمسیر دنیا پرورش می یابد .

برگ های آن متناوب و مرکب شامل 10 تا 20 جفت برگچه فشرده و نزدیک به هم است . گل های آن به رنگ زرد مایل به قرمز و به شکل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود .

میوه آن شبیه باقلا به شکل غلاف و با کمی خمیدگی است . این غلاف به طول 10 سانتیمتر می باشد که در آن بین 3 تا 10 دانه قرار درد .

برای تهیه تمبر هندی ها میوه ها را شکافته و قسمت گوشت دار آنها را با هسته بیرون آورده و خشک می کنند .

خشک کردن تمبر هندی طرق مختلفی دارد و در هر منطقه فرق می کند . مثلا در جزایر آنتیل قسمت گوشت دار آن را در ظرف بزرگی که دارای شربت غلیظ در حال جوشی است وارد می کنند تا شربت در منافذ میوه نفوذ کرده و آن را حل کند .

ترکیبات شیمیایی :

قسمت گوشت دار میوه، دارای کمی قند و پکتین و همچنین اسید سیتریک ، اسید مالیک ، تارتارات و اسید پتاسیم می باشد . در پوست درخت تمبر هندی مقداری تانن وجود دارد . سرشاخه های جوان و سبز این درخت دارای مقدار زیادی ویتامین های گروه B  می باشد.

خواص درمانی :

تمبر هندی از نظر طب قدیم ایران، سرد و خشک است.

- خوردن تمبر هندی باعث پائین آمدن تب می شود.

تمبر هندی به هضم غذا کمک می کند و اشتها  را افزایش می دهد.

- تمبر هندی خنک کننده بدن است.

- برای رفع تشنگی مفید است.

- دل به هم خوردگی و تهوع  را برطرف می کند.

- پوست تمبر هندی قابض و رفع کننده اسهال است.

- بهترین طریقه استفاده از تمبر هندی این است که این ماده را درآب خیس کنید و سپس آن را صاف کرده و با نبات بخورید .

- دم کرده تمبر هندی نیز اثر ملین دارد . برای تهیه این دم کرده ، یک قاشق غذا خوری تمبر هندی را با نیم لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت یک ساعت بگذارید بماند. سپس این دم کرده را در طول روز مصرف کنید .

- تمبر هندی را بپزید و ضمادی از آن درست کنید . این ضماد را روی ورم و قسمت های دردناک بدن بگذارید.

مضرات :

تمبر هندی برای ریه و طحال  خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیفی دارند ، ممکن است تولید اشکال کند . این گونه اشخاص بهتر است که تمبر هندی را با کتیرا یا خشخاش بخورند .

matias1987 - فنلاند - ترنیو
آخی دلم واسه قلیهٔ ماهی‌ بوشهری تنگ شد. یاد وطن بخیر اگه هر هفته ۷روز بود ما ۵ روزش ماهی‌ میخوردیم.
قلیه هم دقیقا با تمر هندی سخته می‌شه اما نه به شکل میوه، بلکه به صورت آبکی‌(مثل تمر ترش)استفاده می‌شه.
دوستان کسی‌ میتون به من بگه فسنجون چه مزهٔ؟؟به خدا تا حالا نخوردم.
مرسی‌.
دوشنبه 29 تیر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
آخ تمر هندی دهنم آب افتاد
دوشنبه 29 تیر 1388

mabi az alman - آلمان - کا یزر زلاترن
matias1987 - فنلاند - ترنیو

با سلام دوست عزیز راستش رو بخواهى من هم تا حالا قلیهٔ ماهى نخوردم چون اصلا ماهى دوست ندارم .ولى فسنجون خیلى خوش مزه است حتما امتحان کن
دوشنبه 29 تیر 1388

yaghout - آلمان - آلمان
به به...دلم قیلی ویلی شد...
دوشنبه 29 تیر 1388

venoosi - بلژیک - بلژیک
matias1987 - فنلاند - ترنیو
اخ گفتی من هم دلم قلیه می خواد.فسنجون را با رب انار و گردوی اسیاب شده درست می کنند که مزه ترش و شیرین داره .و با گوشت اردک غاز مرغ و بعضی ها با گوشت قرمز درست میکنند که من فکر میکنم مرغ از همه خوشمزه تره .
دوشنبه 29 تیر 1388

7-aseman - اتریش - وین
matias1987 - فنلاند - ترنیو
اگه بخوای میتونی تهیه کنی و نوش جانت کنی هم فسنجون هم قلیه ماهی . چون پیشرفت باعث شده همه چیز زود همه جا دراختیار همه قرار بگیره
طرز تهیه ی فسنجون
مرغ .در صورت دلخواه گوشت یا گوشت چرخ شده .گردو خرد شده .ربع انار یک یا دو لیوان بستگی به غلظت اون داره.نمک و ادویه به حد لازم . شکر به طعم دلخواه . پیاز یک عدد
مرغ فیله شده و خورد شده قطعات به اندازه ی دلخواه با پیاز و کمی نمک و ادویه گذاشته پخته شود. بعد گردو و رب انار را اضافه کرده تا خوب پخته شود تا روغن بندازه در صورت لازم رب انار غلیظ بود یک لیوان اب هم اضافه کرده در اخر مزه ی فسنجون را با شکر تنظیم کرده اگه شیرین بخوای با مزه کردن شکر اضافه کرده و اگر ترش مزه دوست داشته باشین شکر کمتر اضافه کرده.غذای ساده و خوشمزه ای نوش جان
دوشنبه 29 تیر 1388

salman411 - استرالیا - سیدنی
افرین خانم اسمان خوب قلیا هم بگو حالا کسای که از بوی ماهی خوشتون نمیادروئ ماهی نمک زردجوبه فلفل بمالید بعد اون رو باجعفری جند دانه سیر تازه ولیمو بوست وهسته رو بگیرید با روغن ریغن زیتون 1ساعت تو فر یا اون بگذارید توی المونیم بپیچید حالا میتونید ازتمر هندی هم بعد که پخته شد استفاده کنید فقط اون رو دباره20 دقیقه تو فر بگذارید بگم که دست پخت خانومهای ایرانی تک اینجوی سیدنی استرالیا
سه‌شنبه 30 تیر 1388

nilay - ایران - انزلی
وای دهنم اب افتاد دلم به تاب تاب افتاد.
سه‌شنبه 30 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.