مطبوعات ایتالیا : به احتمال زیاد، رژیم ایران در سراشیب فروپاشی قرار دارد

مطبوعات ایتالیا : به احتمال زیاد، رژیم ایران در سراشیب فروپاشی قرار دارد

روزنامه های ایتالیا نیز همانند رسانه های همگانی اکثر کشورهای جهان، آن چه را که در ایران می گذرد از نزدیک دنبال می کنند و گزارش های مشروحی درباره آن انتشار می دهند. از فحوای کلام و شیوه گزارش دادن این روزنامه ها چنین بر می آید که اکثر مفسران ایتالیائی بر این باورند که رژیم اسلامی ایران در سراشیب سقوط حتمی قرار گرفته و آن چه امروز در ایران می گذارد یک نبرد قدرت در داخل دستگاه حاکمه است که هر روز شدید تر می شود. هم زمان، شکاف بین هیات حاکمه و مردم روز به روز عمیق تر می گردد و مردم برای رسیدن به حقوق و آرمان های خویش پای فشاری می کنند و از گزمه های رژیم، دیگر هراسی ندارند.
روزنامه های ایتالیا اکثرا بر این باورند که سخنان هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه، موجب رسوائی گسترده تر رژیم گردید و سودی به حال جناح محروم داخل حکومت نداشت و تنها، موجب رسوائی هر چه بیشتر جناح تمامیت خواه حکومت شد.
روزنامه "ایل ریفورمیستا" نوشت: «اوضاعی که در ایران جریان دارد، کاملا واقعی است، ولی آن قدر شگفت انگیز است که انسان از خود می پرسد آیا به راستی واقعیت دارد؟»
روزنامه "کوریره دلا سرا" نوشت: «علی اکبر هاشمی رفسنجانی کلیت رژیم را به چالش کشیده است». این روزنامه نوشت: «رژیم ایران اکنون در عمق بحران قرار دارد، زیرا آن چه به عنوان نتایج انتخابات عرضه شده مورد قبول مردم قرار نگرفته و حتی رفسنجانی نیز آن را مشکوک خوانده است».
کوریره نوشت: «هاشمی رفسنجانی به شدت به وضع موجود اعتراض دارد و به طور غیرمستقیم در خطبه اش خامنه ای را مورد انتقاد قرار داده است. او از پشت همان میکروفونی با مردم صحبت می کند که از همان جا علی خامنه ای به توبیخ مردم پرداخته و از آنان خواسته بود که نتایج تقلبی انتخابات را بپذیرند و دم برنیاورند.»
«با این همه، رفسنجانی در خطبه خود جانب احتیاط را به دقت رعایت کرد: او نامی از خامنه ای نبرد و خواست ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات جدید را نیز مطرح نساخت. این امر (ابطال انتخابات) خواست مرکزی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بود که هنوز هم برای برگزاری انتخابات دوباره پای می فشارند. ولی رفسنجانی چنین خواستی را مطرح نکرد. رفسنجانی همچنین نتوانست از فرصتی که هنگام برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران به وی داده شده بود، به صورت بهینه استفاده کند.  او میزان قانونی بودن دولت احمدی نژاد را به زیر سؤال نبرد».
روزنامه "لارپوبلیکا" نیز نوشت: «تهران زیر ستم، به نقطه انفجار رسیده است و ماموران رژیم برای دستگیری و ضرب و شتم تظاهرکنندگان پس از سخنرانی نماز جمعه به امامت رفسنجانی، وارد میدان شدند و رفسنجانی گفت که مردم ایران رئیس جمهوری برگزیده خود را می خواهند».
"لارپوبلیکا" در مقاله دیگری درباره ایران نوشت: «سرکوبگری های دوباره رژیم و دستگیری ها و قتل های جدیدی که بعد از اعلام نتایج انتخابات آغاز شده بود، ظاهرا فروکش کرده است. ولی این یک آتش زیر خاکستر است و تنش و غلیان در هر نقطه تهران و سراسر ایران ادامه دارد. رژیم تلاش بسیار کرد تا از طریق اخراج خبرنگاران خارجی و محدود ساختن خبرنگاران داخلی و شیوه های اختناق دیگر، از درز کردن اخبار ایران به خارج از کشور جلوگیری کند. ولی در همان حالی که ماموران به تظاهر کنندگان حمله می برند و آن ها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، دوربین هائی وجود دارند که از این صحنه ها فیلمبرداری می کنند و آن را با استفاده از تکنولوژی مدرن به خارج از کشور می فرستند و در سراسر دنیا پخش می شود. ماموران، هر کس را که نسبت به او کوچکترین سوءظنی دارند بازداشت می کنند. می گویند در هفته های صدها و شاید هزاران نفر دستگیر گردیده و روانه زندان شده اند. از نام و سرنوشت بسیاری از این بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست. ولی آنانی که آزاد شده اند، از شکنجه و آزار شدید در زندان ها خبر می دهند و بسیاری از آگاهان می گویند: شمار افرادی که به دست ماموران رژیم به قتل رسیده اند، بسیار بالاتر از شمار قربانیانی است که حکومت اعلام می کند».
"ایل ریفورمیستا" در مقاله دیگری نوشت: «خطبه نماز جمعه رفسنجانی به همه گوشه ها و زاویه های خانه های ایرانیان از طریق رادیو و یا طرق دیگر رسید و همگان شنیدند که او تقلب در انتخابات را تائید کرد و بدون سرپوش و لفافه، و به صراحت تمام اعلام داشت که رژیم با بحران روبرو شده است.
او می گوید: ایران به رئیس جمهوری نیاز دارد که برگزیده مردم باشد. او از لزوم آزادی همه زندانیان سیاسی سخن می گوید و علنا اجرای آن را خواستار می گردد و شورای نگهبان را مورد حمله و انتقاد قرار می دهد و در لفافه رهبر حکومت سید علی خامنه ای را نیز مقصد می داند و بدون آن که نامش را ببرد، می گوید: اگر مردم با تو نیستند، و تو را نمی خواهند، تو نمی توانی ولی فقیه آنان باشی.»
«رفسنجانی معروف به کوسه، همچنان سخن می گوید و با هر کلامش موج تازه ای به راه می افتد و رنگ سبز جان می گیرد و همچنان نیرومندتر می گردد. خطبه نماز به پایان می رسد و نیروهای سرکوبگر با مردم درگیر می شوند و به سرکوب تظاهرکنندگان می پردازند و تنش بالا می گیرد. ولی آیا رفسنجانی تمامیت رژیم را به چالش می کشد و یا خواهان نوعی معامله و تبانی است؟»
"ایل ریفورمیستا" در پایان این ارزیابی خود نوشت: «تردیدی نیست که رژیم ایران لرزان شده، ولی هنوز اوضاع به نقطه پایان نرسیده و آن را کم دارد و باز با ناباوری پرسیده می شود "اآیا آن چه امروز در ایران می گذرد یک خواب و خیال نیست؟ ایا واقعیت دارد؟».

shahin 12 - انگلیس - یوکی
رفسنجانی معروف به کوسه، این یه تیکه خیلی باحال بود
یکشنبه 28 تیر 1388

antari nejad - انگلستان - لندن
به جونه علی گدا اگه احمدی دختر بود خودم میگرفتمش وای که چقدر این مرد خشگله
یکشنبه 28 تیر 1388

hezbollah - ایران - جیرفت
مرگ و ننگ بر ضد ازادی ایران دشمن استقلال ایران
مرگ و ننگ بر ضد ولایت فقیه
سلام و درود خدا وپیغمبر خدا به رهبر مظلومم سید علی خامنه ای
همه این ناسزاها را به جان میخرم تا ایران اسلامی در پناه ولایت راه طولانی خود رابه سوی قله های ازادی استقلال به سلامت بپیماید
تا بار دیگر ایران بزرگ شاهد اشغال تحقیر استعمار نباشد تا بار دیگر رضا شاه ها را در انگلیس امریکا عزل و نصب نکند
درود به رهبر عزیزم چون فرزند ایران است وحافظ اسلام و مدافع ملت ایران
نه مانند بعضی از حکام گذشته که فرزند خوانده انگلیس و امریکا و شوروی بودند دشمن اسلام وخائن به ملت ایران
پاینده باد جمهوری اسلامی ایران
بعضی از دوستان خارج رفته بی ادب و فحاش هر چه که از درونمایه اشکارتان تراوش میکند تقدیم به مسئولان سایت ضد ایران انگلیسی های ایران نما iraniianuk
یکشنبه 28 تیر 1388

irani1 - المان - هامبورگ
بگو امین.
اسلام باعث نابودی ملتها.خامنه ای باعث نابودی ایران.
مرگ بر اسلام مرگ بر خامنه ای.
یکشنبه 28 تیر 1388

آسودگی - ایران - تهران
ولی بعضی ها این اتفاق ها رو پوست اندازی انقلاب می دانند و معتقدند اتفاقا اینجور اتفاقات هر چند سال برای انقلاب لازمه تا چهره ی واقعی بعضی ها نمایان بشه .
یکشنبه 28 تیر 1388

eslahat - ایران - شیراز
دولت در عصر ارتباطات شکست می خواهد بخورد دولت نمی تواند ارتباطات را محدود کند
یکشنبه 28 تیر 1388

ukguy4u - بریتانیا - لندن
به امید سرنگونی رژیم جهل و جنایت و جشن ایرانیان در سراسر دنیا
یکشنبه 28 تیر 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
به احتمال زیاد راست میگی
یکشنبه 28 تیر 1388

kafar - المان - اخن
اگر دولتهای فرصت طلب اروپایی اجازه بدهند خیلی زودتر این حکومت کثیف به زباله دان تاریخ رفته بود ولی تا زمانی که هنوز راه برای چپاول ثروت و ذخایر این مملکت و مردم - با گرفتن باج از این دولت خائن هست کمی مشکل است - ولی با هوشیاری میتوان این فرعون خامنه ای را هرچه زودتر سرنگون کرد .
با درود به موسوی :
امیدوارم که در کنار ملت برای سرنگونی این نظام فرعونی خامنه ای بایستد - و این جنبش سبز مردم ایران را برای رسیدن به رفراندم بزرگ به یک پست ریاست جمهوری در کنار فرعون خامنه ای نفروشد .
یکشنبه 28 تیر 1388

سید جلال - ایران - مشهد
با سلام.من مدتهاست این مطالب تفرقه آفرین را میخوانم و واقعا نمیفهمم چرا بسیاری از سایت های اینترنتی تلاش در تفرقه افکندن میان مقام ولایت فقیه و مردم را دارند.الان درست است که مشکلاتی میان معترضان و دولت جناب دکتر احمدی نژاد پیش آمده اما این بدان معنا نیست که مردم از مقام عظمای ولایت رویگردان شده باشند.بر عکس همه مردم وی را رهبری آزاده و هوشیار میدانند که توانسته است توطئه های دشمنان اسلام و ایران را با تدابیر بسیار سنجیده خویش خنثی سازد.به جدم امام حسین قسم اینها فقط در پی تفرقه افکنی میان مردم و مسئولان متعهد و زحمتکش کشور هستند و به محض مشاهده کوچکترین اتفاقی مسئله فروپاشی نظام را پیش میکشند.اما همه ما میدانیم این کشور و نظام مقدس را خداوند متعال و امام زمان (عج) برای همیشه در مقابل دشمنان قسم خورده و پلید انقلاب حفظ خواهند نمود. سید جلال
یکشنبه 28 تیر 1388

malek khorshid - هلند - روتردام
جمهوری اسهالی خداحافظ.
یکشنبه 28 تیر 1388

amirzghashamsham - جزایرسولومون - سالی
رسانه های ایتالیایی غلت کردن چنین اظهار نظری کردن ...
یکشنبه 28 تیر 1388

punisher - ایران - شیراز
آری واقعیت دارد / و بزودی جهان شاهد دگرگونی اساسی در ایران خواهد بود
یکشنبه 28 تیر 1388

mehrab fallah - کانادا - تورنتو
hezbollah - ایران - جیرفت
نه عزیزم من یکی هیچ وقت به امثال شما هتاکی و فحاشی نمیکنم شما حق دارید ایدئولوژی و اعتقاد خودتون رو داشته باشید و این حق مسلم شماست.یک کبک برای رهایی از ترس و مطمئن کردن خودش از زنده ماندن سرش رو توی برف فرو میبره غافل از اینکه تقدیرش چیز دیگریه امیدوارم شما از این اسرار و شگفتیهای طبیعت که به گفته ی خودتون نشانه های عظمت خداست چیزی بیاموزید.
گیرم که فریفتید خلق را به هر طریقی با خشم طبیعت چه میکنید؟
شماها چرا حتی قضاوت در مورد رهبر پیر و خرفتی که قدرت حتی اخرتی رو که خودش قبول داره ازش گرفته معصیت میدونید؟
یکشنبه 28 تیر 1388

irani1 - المان - هامبورگ
بگو امین.
مرگ بر نظام کثیف جمهوری روسی ایران و طرفدارانش.
دیگر اسلامی در میان نیست. / حیله و ظلم و ستم در کار است.
اسلام باعث نابودی ملتها.خامنه ای باعث نابودی ایران
مرگ بر اسلام مرگ بر خامنه ای.
یکشنبه 28 تیر 1388

mahnadi - هلند - هارلم
راستی دوستان توجه کردید این روزها هرکسی که میاد از این رژیم وایادی دزدو جنایتکارش دفاعیه میده لقب سید داره باید منتظر حاجی هم باشیم
شماها چی فکر کردید ملت نمی بیننددوستانی که اینجا حضور دارند همه خوب به اوضاعی که در کشور اتفاق میفته بخوبی واقفند چی رو میخواهید ماست مالی کنید اگر رژیم نترسیده چرا دسته پاچه شده چرا تمام راه های ارتباطی رو بسته چرا سرکوب میکنه اگر از مشروعیت ودرستی خودش مطمءنباشه چرا باید دگراندیشان استادان برجسته دانشگاههاروزنامه نگاران فعالان حقوق بشر وحتی وکلای دادکستری رو دستگیر وبه زندان ببره اون هم درست در وقتی که اتفاقی به ضعم شما کوچک افتاده مسءولین متوهم دشمن ساز از سایه خودهم حراسانند شما رو به خدا بس کنید کمی واقع بین باشید تمام تحلیل گران دنیااز تحولی مثبت درایران میگویند چوپ پنبه ها رو از گوشتون بیرون بیاوریدتابشنوید باچشم بینا بنگرید
این ملت شریف خسته از تازیانه استبداد مذهبی فریادبرآوردند
زنده باد مردم شریف ایـــران زمین درودبروطن دوستان وانسان دوستی
باسپاس از مسءولین سایت با پوزش از متن بلند
یکشنبه 28 تیر 1388

یکی مثل همه - انگلستان - لندن
آسودگی جان عزیز، راست میگی ولی این پوست انداختن از اون درست و حسابیاشه عزیز برادر! بعداً میفهمی چی میگم!حزب الّله عزیز شما چرا خودتو ناراحت میکنی نیا تو این سایت داداش! سید جلال عزیز شما خودت وجدانن بگو کی بین مردم تفرقه انداخته ؟ کسی غیر از شما ها که مردم را خودی و غیر خودی کردید و شهروند درجه یک و دو و سه تعریف کردید؟ حالا که اوضاع پسه یاد اتحاد افتادید؟
دوشنبه 29 تیر 1388

mehditm - ایران - تهران
کاملا صحیح گفته اند
دوشنبه 29 تیر 1388

magmag - هند - دهلی
با این جنایتها بس میخواست تو سرابالای قرار بگیره.
دوشنبه 29 تیر 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
خ..ه شو سید ا....ل برو گمشو به کشور اجدادت اشغالگر.وجود تو هوای پاک و دمکراسی سایت ما را متعفن می کند. این سایت انقدر شریف است که اراجیف تو را انعکاس می دهد اما صدا سیما اربابان تو فریادهای مظلومانه مرم و خانواده داغداران و زندانیان را در نطفه خفه کرده. میبیند اما کورید.
دوشنبه 29 تیر 1388

ranya - ایران - تهران
سید جلال - ایران - مشهد
منظور شما از مردم (‌" اما این بدان معنا نیست که مردم از مقام عظمای ولایت رویگردان شده باشند." ) کدوم گروه از مردمه ؟!! همون 6 یا 7 میلیون طرفدار رهبر دجاله ؟ !!!....
نزدیک به 70 میلیون و بلکه بیشتر سالهاست که رویگردان شدند از مظهر ابلیس در زمین .حکایت شما و امثال شما سید نامی ها و باصطلاح حاجیها همان مضمون ایه171 سوره بقره است : " صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لاَ یَعْقِلُونَ " !!!... به امید بیداری جاهلان و طلوع خورشید دموکراسی بر فراز ایران زمین .
دوشنبه 29 تیر 1388

WAXY - امریکا - سیاتل
من اتفاقا آینده خوبی را پیش بینی میکنم
دوشنبه 29 تیر 1388

kourosh1 - فرانسه - پاریس
hezbollah iran jiroft
بمیر بابا
دوشنبه 29 تیر 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
mahnadi - هلند - هارلم
راستی دوستان توجه کردید این روزها هرکسی که میاد از این رژیم وایادی دزدو جنایتکارش دفاعیه میده لقب سید داره باید منتظر حاجی هم باشیم
----------------
دوست عزیز:
آخه اینها میخوان بگن همه طرفدارهای رژیم سید اولاد پیغمبر هستند. خودشون فهمیدن چه غلطی کردن اینبار و پاشون رو زیادی از گلیمشون بیرون اوردند و باعث شدند که حتی مومنان و معتقدان به اسلام و انقلاب هم چهره کریه و نفرت انگیزشون رو ببینند حالا با این ترفند سعی میکنن که اون عده رو متقاعد کنند و برگردونند به صف خودشون. زررررررششک
دوشنبه 29 تیر 1388

iwpower - ایران - شیراز
این اخوندها هر چه مخوان بگن کارشون تمومه. اون ممه رو لولو برد. ما کاملا به همه دنیا نشون دادیم که از چی ساخته شدیم. اون احمق خامنه ای فکر کرد بزور قران میتونه مجتبی اقاش رو بکنه .... زکی کاکو زکی.
دوشنبه 29 تیر 1388

shirdelan2009 - هلند - ایده
مرگ بر نظام کثیف جمهوری روسی ایران و طرفدارانش.
تا روسیه ایران را در کنترل دارد هیچ چیز تغیر نمیکند. اونها دارند به نظام کثیف جون و پر و بال میدند.
با این تاسیسات انرژی هسته ای خوب ایران را چاپیدن و محتاج به خود کردن.
راهش فقط این است = حمله جهانیان به روسیه
دوشنبه 29 تیر 1388

bij - المان - المان
مردم هرروز منسجم تر میشوند و توده ها متراکم تر. در برابر مردم مصمم و منسجم، عاملان نظام تنها نمایش انسجام میدهند. در دل کارگذاران دیکتاتوری، ترس از سقوط، قوی تراز رویای تداوم قدرت میشود. مردم در این مرحله همه کس را از خود میدانند، حال آنکه عاملان نظام، همه کس را دشمن خود میبینند. در این مرحله از تحول اجتماعی، صف مردم با حضور کارگذاران سابق و محافظه کاران نظام در کنار آنها، هر روز قوی تراز پیش میشود. در این مرحله، انگیزه "تغییر" بجای "ترس" و "تقدس" مذهب مردم میشود!!!
دوشنبه 29 تیر 1388

payande_iran - ایران - تهران
در جواب hezbollah - ایران - جیرفت مرگ بر خامنه ای و الله و محمد و همه امامان مسلمانان وحشی. پاینده باد ایران عزیز به دور از الله و مزخرفات وابسته به الله پلید.
دوشنبه 29 تیر 1388

openmind - امریکا - ال ای
سید جلال - ایران - مشهد
هی مشدی در ط...ه را باز کن بیا بیرون. بین دنیا چه خبره.
راستی یادم رفت موقع بیرون اومدن حزب املی از جیرفت را هم بیار گناه داره حیونکیییییییییی ...............................
یعنی دور از جون .. اینقدر خ.. هستید.
خدا شفاتون بده هر چند دیگه امیدی ندارم.
دوشنبه 29 تیر 1388

سید مهدی - ایران - تهران
درود به برادر عزیزم حزب الله حالت خوبه که امیدوارم همیشه در پناه حق باشی ... درود بر رهبر عزیزم و دکتر احمدی نژاد دزد گیر بزرگ ... رییس ستاد بزرگ دزد تاران ایران
دوشنبه 29 تیر 1388

openmind - امریکا - ال ای
سید جلال - ایران مشهد
راستی مشدی این سید مهدی مونده تو ط....له .صدای ... ر ش می اد بیارش بیرون تا ... نیانداخته.هو ی هو ی مشدی با توام.....
سه‌شنبه 30 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.