پشتیبانی صدراعظم آلمان از حقوق و آزادی ایرانیان

پشتیبانی صدراعظم آلمان از حقوق و آزادی ایرانیان

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کنگره حزب سوسیال مسیحی در نورنبرگ

آنگلا مرکل از جمهوری اسلامی ایران خواست موازین حقوق‌بشر را رعایت کند. او گفت، بیست سال پس از فروریختن دیوار برلین، وظیفه آلمان حمایت از انسان‌هایی است، که در دیگر نقاط جهان برای کسب آزادی به پا خواسته‌اند.

صدراعظم آلمان، که در روز جمعه (۲۶ تیر) در کنگره حزب سوسیال مسیحی بایرن در شهر نورنبرگ شرکت جسته بود، گفت: «ما از کسانی که در ایران قدرت را در دست دارند، می‌خواهیم که به مردم آن چیزی را دهند، که حقوق‌بشر و حقوق شهروندان نامیده می‌شود. این به معنای امکان آزاد ابراز عقیده و تظاهرات صلح‌آمیز است.»

اوضاع ایران نقش ویژه‌ای را در سخنان صدراعظم آلمان در زمینه‌ی سیاست خارجی به خود اختصاص داد. او با شفافیت کامل به رژیم ایران گوشزد کرد: «به مردم همان آزادی عقیده‌ای را دهید، که ما نیز آن را می‌شناسیم.»

صدراعظم آلمان‌، با نگاهی به تجربه شخصی خود در آلمان شرقی سابق و شرایط خفقان و سرکوب در این کشور، اعلام کرد، که بیست سال پس از فروریزش دیوار برلین، وظیفه آلمان حمایت از انسان‌هایی است، که در دیگر نقاط جهان برای کسب آزادی به پا خواسته‌اند. خانم مرکل افزود: «این وظیفه، وصیت و خواست تمام افرادی است، که آزادی را برای ما به ارمغان آوردند و از آن پاسداری کردند.»

صدراعظم آلمان در ادامه سخنان خود از شجاعت تظاهرکنندگان ایرانی تجلیل کرد، وی از مردمی یاد کرد، که برای احقاق حقوق خود به خیابان‌ها آمدند و در این راه بازداشت و یا مجروح شدند و حتا جان خود را از دست دادند.

"تهران دوباره سبز شد"

در صفحه نخست بسیاری از روزنامه‌های مهم آلمان، عکس‌ها وگزارشاتی مفصل از تظاهرات مردم پس از مراسم نماز جمعه ۲۶ تیر در تهران به چشم می‌خورد. روزنامه فرانکفورتر روندشاو با درج عکسی بزرگ از یک زن ایرانی که مچ‌بندی سبز به دست دارد و در حال اعتراض است، نوشت: «آنها دوباره آمده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.»

فرانکفورتر روندشاو در ادامه نوشته است، در پی هفته‌ها آرامش نسبی بار دیگر تظاهرکنندگان در ایران پا به میدان گذاشتند و دست به اعتراض زدند. نیروهای امنیتی و انتظامی نیز مجدداً با توسل به خشونت، پرتاب گاز اشک‌آور و ضرب و شتم معترضان کوشیدند، صدای مردم را خاموش کنند.

فرانکفورتر روندشاو به اشاره به خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی و یافتن برون‌رفتی از بحران پساانتخاباتی می‌نویسد: «قیام در ایران زنده است. و با آمدن معترضان به خیابان‌ها، تهران بار دیگر سبز شد.»

روزنامه "نویه تسورشه تسایتونگ" درباره اهمیت سخنان هاشمی رفسنجانی می‌نویسد: «رفسنجانی، به عنوان یک رهبر هوشمند اسلامی، تا حد ممکن از موضع آیت‌الله خامنه‌ای در حمایت از احمدی‌نژاد فاصله گرفت.» سخنان رفسنجانی، تسویه حسابی آشکار با جریانات شدیداً افراطی طرفدار احمدی‌نژاد به حساب می‌آید.

به گفته این روزنامه در ایران دو جهبه در مقابل هم صف‌آرایی کرده‌اند: دریک سوی ائتلافی از اصلاح‌طلبان و روحانیان برجسته ایران و در سوی دیگر جبهه‌ای متشکل از رهبر نظام، رئیس‌جمهوری، سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی.

تسوریشه‌تسایتونگ درباره‌ی تحولات آتی می‌نویسد: «بهترین حالت، برکناری آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان است و بدترین حالت ادامه سیاست فعلی در شکل یک کودتای نظامی خواهد بود، که منجر به دستگیری بیشتری از رهبران اپوزیسیون خواهد شد.»

baran shomal - نروژ - اسلو
ازادی اندیشه وابراز عقاید ازاد با خفه کردن نظرات هرگز ممکن نیست به طوری که در این سایت های ازاد هم میبینیم بعضی از کاربر های مخالف نظام هم طاقت شنیدن عقاید مخالف خود را ندارند و فکر میکنند این فقط انان هستند درست می گویند. حزب کارگر سلطنت طلب ازادیخواه خلاصه همه و همه حق دارند حرف بزنند. پس من میگم زنده باد ازادی و پاینده طرفدار ازادی
شنبه 27 تیر 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
حاج خانم شما بهتره این حرفها رو به اون کوشنر بگی هر چی باشه و ناسلامتی ما از فرانسه یعنی مهد آزادی انتظار بیشتر از اینها داریم
شنبه 27 تیر 1388

mn4434 - انگلیس - لندن
برای شنیدن جلسات اطلاعات برید اینجا https://www.zandiq.com/pandiq/0000000003.shtml
شنبه 27 تیر 1388

waxy - امریکا - سیاتل
دور از چشم بقیه یارانشون کودتاچی ها , دست به دامن دوستایی که تو اون جناح دارن میشن .
عکس حباب دیدن تو بالاترین , با یک اشاره انگشت ترکید, شرایط الان دولت کودتاست
شنبه 27 تیر 1388

shirdelan2009 - هلند - ایده
مرگ بر نظام کثیف جمهوری روسی ایران و طرفدارانش.تا روسیه اون نظام کثیف را رهبری میکند این وضع ادامه دارد. / باید روسیه تهدید بشه توصط جهانیان.مرگ بر روسیه و نظام فساد.
شنبه 27 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
shirdelan2009 - هلند - ایده
واقعا در مورد روسیه حرف جالبی زدی . روسیه برای تمام حکومتهای دیکتاتوری شده سرمشق . جریان دمکراسی بخصوص در کشورهای آسیای میانه خوب پیش میرفت ولی روسیه با اون حکومت تزاری خودش عملا باعث توقف اونها شد . یه زمان کشورها به دو گروه بندی کمونیستی و لیبرال تقسیم میشدند و حالا بطور روشن به دمکراتیک و دیکتاتوری.
شنبه 27 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.