واکنش ها به سخنان هاشمی رفسنجانی در ایران

واکنش ها به سخنان هاشمی رفسنجانی در ایران

در حالی که چهره ها و احزاب جناح اصلاح طلب ایران از سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه ۲۶ تیر استقبال کرده اند، رسانه ها و چهره های هوادار دولت از این سخنان انتقاد می کنند.

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی دبیرکل آن است، به بی بی سی فارسی گفت که آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه "در میانه جریانات سیاسی" ایستاد و کوشید کف مطالبات دو طرف را مطرح کند.

به گفته آقای گرامی مقدم، یک طرف انتظار دارد مشروعیت انتخابات و دولت برآمده از آن توسط رقیبان پذیرفته شود و طرف دیگر، این انتخابات را مخدوش می داند و معتقد است که دولت مشروع نیست.

او گفت: "آقای هاشمی برای اینکه کشور و نظام از این بحران خارج شود، گفتند که در چنین شرایطی به وحدت نیاز داریم و مطالباتی را مطرح کردند که در میانه مطالبات اصلی دو طرف قرار دارد".

آقای هاشمی رفسنجانی با سخنانش نشان داد که مردم در میان مسئولان عالی رتبه نظام تنها نیستند... هاشمی طرف مردم ایستاد و سعی کرد حلقه واسطی باشد میان آنها و حکومت

غلامحسین کرباسچی

به گفته او "آزادی زندانیان سیاسی"، "ایجاد فضای آزاد سیاسی و مطبوعاتی" و "قانونگرایی" که در پیشنهادهای آقای هاشمی رفسنجانی مطرح شد، "کف" این مطالبات است.

'نقطه عطف'

جبهه مشارکت ایران اسلامی هم با انتشار بیانیه ای از "حضور میلیونی مردم تهران" در نمازجمعه این هفته تشکر کرد و نوشت: "آنچه از زبان خطیب محترم جمعه، آیت الله هاشمی رفسنجانی جاری شد و راهکارهای ایشان می تواند نقطه شروعی باشد که حاکمیت با اجابت از آنها گامی به سوی بازسازی اعتماد از دست رفته بردارد".

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و رئیس ستاد انتخاباتی آقای کروبی هم در مقاله ای در شماره روز شنبه ۲۷ تیرماه روزنامه "اعتماد ملی" که بر روی اینترنت منتشر شده، نماز جمعه دیروز را "نقطه عطف دیگری در تاریخ کشور و انقلاب" خوانده و با اشاره به درگیری های روز جمعه نوشته است: "برخی گروه ها کوشیدند زمینه ای فراهم کنند تا سخنان آقای هاشمی... تحت تأثیر خبرهای دیگر قرار گرفته و انعکاس کمتری داشته باشد".

آقای کرباسچی نوشته است که آقای هاشمی رفسنجانی با سخنانش نشان داده که "مردم در میان مسئولان عالی رتبه نظام تنها نیستند" و در شرایطی که "به نظر می رسد دیگر گوشی از مسئولان، شنیدار پیام مردم نیست"، راهکار حل بحران را ارائه داده است.

به نوشته آقای کرباسچی: "هاشمی طرف مردم ایستاد و سعی کرد حلقه واسطه باشد میان آنها و حکومت".

صادق زیباکلام هم در مقاله دیگری در همان شماره روزنامه "اعتماد ملی" نوشته است که آقای هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه نشان داد که در "مدیریت بحران" توانایی دارد و می تواند "کشتی نظام را از میان امواج و صخره ها به سلامتی عبور دهد".

آقای زیباکلام نوشته "نفس اینکه او (آقای هاشمی رفسنجانی) به خواست و اراده ارکان قدرت تن نداد و مهر تأیید به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد نزد" از بزرگترین نکات موضع گیری های او بوده است.

'جانبداری آشکار'

این در حالی است که طرفداران دولت آقای احمدی نژاد از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه انتقاد کرده اند.

اگر بعضی مسئولان صدا و سیما با بهانه جویی های خود مانع از پخش اعترافات برخی از این زندانیان نشده بودند، جناب هاشمی نمی توانست این گونه خواهان آزادی زندانیانی شود که خودشان نیز به دسیسه و فتنه و ارتباط با محافل بیگانه اعتراف کرده اند

روزنامه ایران

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله روز شنبه ۲۷ تیرماه این روزنامه، سخنان آقای هاشمی رفسنجانی را "جانبداری آشکار از یک جناح سیاسی خاص" دانسته و از اینکه او شرایط کشور را "بحرانی" خوانده، انتقاد کرده است.

او آقای هاشمی رفسنجانی را متهم کرده که "آشکارا" از "قانون شکنان" حمایت کرده است.

روزنامه ایران، روزنامه دولت ایران هم در مقاله ای به قلم مسعود ابراهیمی نوشته است که آقای هاشمی رفسنجانی به "وجود بحران در کشور"، "وجود بی اعتمادی مردم نسبت به نظام"، "وجود تقلب در انتخابات" و "کنارگذاشتن و نادیده گرفتن رأی مردم" اشاره کرده و آنها را تلویحا یا تصریحا تأیید کرده است.

در این مقاله با اشاره به پیشنهاد آقای هاشمی رفسنجانی برای آزاد کردن بازداشت شدگان حوادث اخیر آمده است: "اگر بعضی مسئولان صدا و سیما با بهانه جویی های خود مانع از پخش اعترافات برخی از این زندانیان نشده بودند، جناب هاشمی نمی توانست این گونه خواهان آزادی زندانیانی شود که خودشان نیز به دسیسه و فتنه و ارتباط با محافل بیگانه اعتراف کرده اند".

او از آقای هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده که چرا از "حمایت" آیت الله علی خامنه ای از خود تشکر نکرده است.

مجتبی شاکری، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی هم در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته است: "جا داشت هاشمی تأکید کند که فصل الخطاب همه ما مقام معظم رهبری است و همه را به این راه دعوت کند ولی من در صحبتش نشنیدم که از رهبری سخن بگوید در حالی که مقام معظم رهبری در سخنانشان از هاشمی خیلی دفاع کردند".

این اظهارنظرها در حالی مطرح می شود که هنوز چهره ها و احزاب سنتی تر جناح اصولگرا به اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی واکنش نشان نداده اند.

علی اکبر ناطق نوری و محمدرضا باهنر از جمله کسانی بودند که در صفوف اول نمازجمعه این هفته تهران دیده می شدند.

7-aseman - اتریش - وین
ممنون هاشمی .
ادم کشهای دولت و طرف دار رهبر و انتری اونی که باید تشکر کنه خامنه ای از هاشمی هست چون خامنه ای خون خوار به نون و نوا و تخت رهبری رسیده صدقه سر هاشمی رسیده حتی شما ها دارید نون وخون مردم را میخورید اونم صدقه سر هاشمی هستش وافسوس که نتونستید بخورید وخودتون را گم کردید
و بی لیاقتی خودتون را نشون دادید
شنبه 27 تیر 1388

آناهید - ایران -
واقعا" باید از حضور مردم در روز جمعه تشکر کرد .باید انسجام خودمان را حفظ کنیم ما پیروزیم.
شنبه 27 تیر 1388

sepanta_mehr - ایران - تهران
من از طرفی خوشحالم که بالاخره مردم سکوت خودشان را شکستند و بر علیه زور برخاستند ولی از طرف دیگر ناراحتم که چرا این مردم از اشتباهات گذشته خودشان درس نمی گیرند.هاشمی گفت که باید از کشته‌شدگان دلجویی کرد و آنها را به آغوش نظام بازگرداند!! اگر قرار بود که کشته شدگان در بغل نظام باشند، دیگر به خیابان نمی‌رفتند. گفت مطبوعات باید در چارچوب قانون آزاد باشند. چارچوب قانون هم که مشخصه.دیگه چراآن چیزی را که دوست دارید به رفسنجانی و امثالهم نسبت می‌دهید.
شنبه 27 تیر 1388

varamche2 - ایران - شیراز
بعد از احمقی نجاد نوبت شریعتمداری است که اعدام شود.کاش همه طرفدارهای احمقی نجاد پست و نفهم نبودند.بلا استثنا همشون این طور هستند.ای خدا به دادمون برس که فقط خودت میتوانی به دادمان برسی
شنبه 27 تیر 1388

seiied - ایران - یزد
مرگ بر شکنجه گر مرگ بر ضرغامی مرگ بر سردبیر ایران
شنبه 27 تیر 1388

yasamangoleziba - ایران - تهران
هاشمی گفت که باید از اسیب دیدگان دلجویی کرد و آنها را به آغوش نظام بازگرداند!! اگر قرار بود که اسیب دیدگان در بغل نظام باشند، دیگر به خیابان نمی‌رفتند، در اخر گفت شورای نگهبان از فرصت پنج روزه مقام معظم رهبری استفاده نکرد که البته این قضیه دیگه تمام شده. یکباره بگید مساله تقلب در انتخابات و شهدای پس از اون، همه به تاریخ پیوسته و حالا همگی پس از دلجویی شدن، با هم آشتی کنید و زیر لوای جمهوری اسلامی گرد آیید تا دشمنان نتونند ما رو تهدید کنند
شنبه 27 تیر 1388

majid59 - ایران - تهران
ما مردم ایران فقط باید با تکیه بر خودمان این ظالمان را از ایران عزیزمان بیرون برانیم. ما نه به موسوی، نه کروبی، نه خاتمی، نه رفسنجانی و نه ... باید دل‌ببندیم. تمام آقایون هدفشان حفظ نظام است نه ازادی مردم ایران. به هوش باشیم، که دیر یا زود تمام این آقایون را باید پشت سر بگذاریم و رهبری این جنبش را خودمان (مردم ایران) به دست بگیریم. مردم ایران برای مدت کوتاهی رهبری جنبش را به موسوی واگذار کرده‌اند، در آینده این آقایون هم باید از جنبش سبز ایران حذف شوند.
شنبه 27 تیر 1388

اریانا - ایران - کیش
مجتبی یکی از پاچه خوار رهبره . من تازه به جمع شما پیوستم. به امید سرنگونی دولت انتر ینژاد
شنبه 27 تیر 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اریانا - ایران - کیش
خوش اومدی عزیز هموطن.
ینظر من رفسنجانی بهتر و محکمتر میتوانست صحبت کند. چرا از فرصتیگه بدست آمد بعنوان یک مسءول و مقام بلند پایه خودش از ملت دلجویی نکرد و از خون شهدای عزیزمان مانند نداها و سهرابها یاد نکرد.با این گار هم بنفع ملت اقدامی مفید کرده بود و هم نجات خود و خانواده اش را تضمین میکرد.
شنبه 27 تیر 1388

persian boy00 - ایران - تهران
دوستان ساده لوح گول این حرفها را نخورید. اگه هاشمی واقعا با این رژیم و دولت کنار نمامد به هیچ عنوان اجازه بهش نمیدادند نماز جمعه را امامت کنه. پس رفسنجانی با رژیم خامنه ای و احمدی نژاد کنار امده. البته همه میدانیم یا باید بدانیم که این کنار امدن از طرف هاشمی بوده چون میخواهد هنوز جایگاهش را حفظ کند وگرنه هاشمی٬ هاشمی سالهای قبل نیست یعنی هیچ قدرتی ندارد حتی برای ابراز وجود. هاشمی خائنی است که فقط به مصالح شخصیش فکر میکند و بس. دوستان بدانید چرا داریداعتراض میکنید چرا دارید در راهه ایمانتان جان میدهید و به طرفداری از کی ؟ بازیچه نشوید. تا اخر خط را بخوان. شما ها را بازیچه قرار داده اند. اجازه ندهیم بازیچه مان بکنند. ما ایرانیان همیشه بازیچه و بازنده بودیم از انقلاب مشروطیت بگیر تا انقلاب ویرانگر 57. سعی کنید بازیچه نشوید برای یک تحول ویرانگر دیگر. جو گیر نشوید و احساساتی همچنین.
یکشنبه 28 تیر 1388

سید مهدی - ایران - تهران
این عمو پرویز ما هم فکر کنم کتک خورده این انقلابه چون خیلی چرت و پرت میگه راستشو بگو عمو پرویز چند تا بهت زدند حالا در رفتی نشستی اونور اب میگی لنگش کن هان .... درود بر دکتر دزد گیر بزرگ
دوشنبه 29 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.