اعتراضی‌ترین نمازجمعه‌ی تاریخ معاصر ایران

اعتراضی‌ترین نمازجمعه‌ی تاریخ معاصر ایران

 

صحنه‌ای از نماز جمعه تهران، بیست و ششم تیرماه

 

شاهدان عینی از پرازحادم‌ترین و اعتراضی‌ترین نماز جمعه تاریخ سی سال اخیر ایران خبر می‌دهند. هنگامی که رفسنجانی خواهان آزادی زندانیان معترض به نتیجه انتخابات شد، تأیید جمعیت این خواست را همراهی کرد.

 

بعد از اعلام رسمی دفتر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر اقامه نماز جمعه تهران توسط وی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که هم‌گام با مردم برای ادامه اعتراضاتشان در نماز جمعه این هفته شرکت خواهند کرد.

 

به گفته‌ی شاهدان عینی از ساعت ۱۰ صبح درهای ورودی دانشگاه تهران بر روی مردم بسته شده و به آنان اجازه ورود به داخل دانشگاه داده نمی‌شد. شرکت‌کنندگان در مراسم امروز از تعداد بسیار زیاد مردمی که به سمت دانشگاه تهران حرکت می‌کردند گفته‌اند. یکی از این شاهدان، جمعیتی را که از میدان فلسطین به سمت دانشگاه تهران حرکت می‌کردند بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر تخمین می‌زند. وی می‌گوید: «از تقاطع  طالقانی - وصال جمعیت به حدی زیاد بود  که نمی‌شد جلوتر رفت و مردم جای جای خیابان طالقانی نشسته بودند. قبل از سخنرانی رفسجانی  فردی پشت تریبون رفت  و خواستار گفتن ’’مرگ بر امریکا‘‘ بود که همه‌ی مردم با شدت ’’مرگ بر روسیه‘‘ می گفتند و بعد هم  ’’یا حسین میرحسین‘‘».

 

دستگیری شادی صدر

 

قبل از شروع نماز جمعه حدود ساعت ۱۲ ظهر به وقت تهران، شادی صدر وکیل و فعال زنان در حالی که با دوستان و همکارانش به طرف محل برگزاری نماز جمعه می‌رفتند، توسط نیروهای لباس شخصی در بلوار کشاورز دستگیر شد. زهرا سعیدزاده حقوقدان و از همکاران شادی صدر که هنگام دستگیری وی با او بوده مشاهداتش را اینگونه بیان می‌کند: «من و دوستانم داشتیم می‌رفتیم نماز جمعه. مثل همه‌ی آدمهای که می‌توانند بروند نماز جمعه، خیلی ساده و راحت. ناگهان یک موتورسوار به ما حمله کرد و گفت، این خانم را دستگیر کنید. دو نفرکه پیاده بودند شروع کردند به گرفتن شادی و به طرف ماشین بردندش. ما اعتراض کردیم که برای چی می‌خواهند این کار را بکنند. برای این که نه پلیس بودند، نه نیروی انتظامی. گفتند شما کاری نداشته باشید، بروید کنار بایستید. شادی را انداختند تو ماشین».

 

وی همچنین از برخورد خشن افراد دستگیرکننده خانم صدر با وی می‌گوید و اینکه او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند: «ما در ماشین را باز کردیم که شادی را بیرون بیاوریم، با وضعیت خیلی وحشتناک و غیرانسانی مانتوی شادی را از تنش درآوردند و یکنفر از جلو به او حمله کرد و اصلا روسری‌اش را از سرش درآوردند. من گفتم، شادی بیا بیرون. اینها کی هستند دارند تو را می‌برند. که شادی به سمت خیابان دوید تا از دستشان فرار بکند، ولی یک آقایی با یک باتوم فنری به او حمله کرد و خانم صدر را بغل کرد و انداخت تو ماشین. یعنی دیگر آن موقع نه حجاب مطرح بود، نه محرمی و نامحرمی. فقط می‌خواستند شادی را ببرند. پشت سر آن هم دوتا ماشین بنز آمدند وسط خیابان که من دیگر آنموقع گفتم مردم کمک کنید، دارند می‌برند، لخت‌اش کرده‌اند و دارند می‌برندش. اما مردم همین طور مبهوت مانده بودند. مثل این که از یک مدتی این موتورسوارهای لباس شخصی دنبال ما بودند».

 

تنها نماز جمعه‌ای که با کف و سوت همراه بود

برخورد نیروهای امنیتی با مردم در نماز جمعه بیست و ششم تیرماه تهران

 

شاهد عینی دیگری که امروز از ساعات اولیه روز برای شرکت در تجمع اعتراضی نماز جمعه به سمت دانشگاه تهران رفته، مشاهداتش را اینگونه بیان می‌کند: «ما حدود ساعت ۱۲ رسیدیم و درهای دانشگاه را بسته بودند در حالی که هیچ وقت ساعت ۱۲ درها را نمی‌بندند. مردم اعتراض‌شان این بود که چرا ساعت ۱۲ درها را بسته‌اید و می‌گفتند بگذارید ما برویم داخل. حتا یک عده رفتند به طرف در که در آن را بشکنند و وارد بشوند که دیگر نتوانستند. مردم در تمام خیابان‌های اصلی، یعنی چهارضلع دانشگاه تهران نشستند. همه‌ی خیابانها پر شد، به غیر از میدان انقلاب. گارد ویژه، پلیس، بسیجی، لباس شخصی، هرچیزی که دلتان بخواهد هم بود. حرفهای خطیب قبل از رفسنجانی همه پخش شد و همه گوش کردند. به حرفهای هاشمی که رسید بلندگوها را قطع کردند یعنی توی محوطه‌ی دانشگاه صدای هاشمی پخش می‌شد. بعد دیگر مردم با رادیو ترانزیستوری خطبه‌ها را گوش می‌کردند. قبلش هم کلی شعار دادند. محور اصلی شعارها این دفعه مرگ بر روسیه بود. یعنی چیز جدیدی بود. چون این هواپیما هم سقوط کرده بود، مردم عقده‌ی عجیبی از روسیه گرفته بودند. یکی هم زندانی سیاسی آزاد باید گردد. و شعار ’’مجتبی بمیری، رهبری رو نبینی‘‘ و "یا حسین میرحسین‘‘.مردم با همین رادیوهای کوچک به همدیگر خبر می‌دادند که الان هاشمی دارد چه می‌گوید. آنجایی که درباره‌ی زندانیان سیاسی گفت، همه الله اکبر گفتند، دست زدند، کف و سوت زدند. این تنها نمازجمعه‌ای بود که کف و سوت داشت. بعضی‌ها می‌گفتند کف نزنید، سوت نزنید ولی مردم می‌گفتند دلمان می‌خواهد اصلا آمده‌ایم که کف و سوت بزنیم».

صحنه‌ای از پرتاب گاز اشک‌آور میان مردم در نماز جمعه بیست و ششم تیرماه تهران

 

این شرکت‌کننده در مراسم اعتراضی روز جمعه تهران همچنین از شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای انتظامی می‌گوید: «همین که خطبه‌های نماز تمام شد، یعنی هنوز نماز را نخوانده بودند که حمله کردند. بیشتر از همه چیز گاز اشک‌آور بود. صدای شلیک می‌آمد که مردم فکر کردند اینها دارند تیر می‌زنند ولی صدای تیر نبود، گاز اشک‌آور بود. دوباره مردم راه افتادند و شعار می‌دادند. شعار مرگ بر دیکتاتور، یا حسین، میرحسین. بعد همه هم سبزپوش بودند. یعنی اصلا مردم نترسیده بودند. همه مچ‌بند، روسری و نشانه‌های سبز داشتند. بعد آمدند سمت بلوار کشاورز و ولیعصر و دوباره دسته‌های تجمع راه افتاد. ولی گاز اشک‌آور و باتوم بیشترین چیزی بود که مردم را با آن متفرق می‌کردند. اگر می‌ایستادی، یکنفر هم بودی، می‌گفتند خانم رد شو، آقا رد شو و اگر نمی‌رفتی باتوم می‌زدند. من خودم سر خیابان ویلا  دیدم پسری را گرفتند و کلی او را کتک زدند و بعد هم او را بردند».

 

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی از جمله رویترز در نماز جمعه تهران ۱۵ نفر دستگیر شده‌اند. شاهدان عینی اطلاعی از تعداد دستگیرشدگان نداشتند اما خبر دستگیری‌های گسترده را تایید کرده‌اند. سایت‌های خبری منتقد دولت احمدی‌نژاد شمار شرکت‌کنندگان در نماز جمعه‌ی اعتراضی امروز را بی سابقه و تا دو و نیم میلیون نفر تخمین زده‌اند.

kafar - المان - اخن
باز هم تلاش برای حفظ تاج تخت فرعون خامنه ای . ملت ازاده ایران در کل با این حکومت مخالف است چه احمقی نژاد چه با اقای موسوی همراه فرعون خامنه ای .
مرگ بر جمهوری اسهالی و ولایت فرعونی .
جمعه 26 تیر 1388

WAXY - امریکا - سیاتل
ظاهرا تاکتیک کودتاچی ها عوض شده جدیدا - چسبوندن رفسنجانی به رهبری هست , بابا ول کنید
جمعه 26 تیر 1388

Mr.Honest - انگلستان - لندن
مزدورانی مثل رجانیوز با اعلام عصبانیت خود از سخنان رفسنجانی ندای پیروزی سبز ما در نماز جمعه امروز رو میدن
جمعه 26 تیر 1388

sanaz1swe - سوید - ستگهلم
مردم بیکار مجبورند بروند نمازجمعه
جمعه 26 تیر 1388

darkoob - ایران - تهران
ما که رفتیم. روزی بیاد ماندنی بود. هاشمی خوب صحبت کرد. خدا خیرش بده
4 هفته دیگه همه هستیم. خوبیش این بود به راحتی نمیتونستن سرکوب کنن. عملآ هرچی دلمون خواست گفتیم.
جمعه 26 تیر 1388

fanishal - امریکا - سن فرانسیسکو
دوستان خارج از کشور به مردم داخل ایران کمک کنید!!! همین حالا گوشی تلفن را بردارید و با شبکه CNN تماس بگیرید و مصرانه از ایشان درخواست پوشش حوادث و اعتراضات مردمی در ایران را کنید. طبق قوانین مالوف و رسمی رسانه ای اگر تعداد درخواست ها بر سر موضوعی زیاد باشد امکان سر باز زدن و عدم تخصیص زمان کافی برای پخش وجود ندارد(زیرا در غیر این صورت به وسیله یونیون سو میشوند) ، بنا بر تجربه حداقل عرف رسانه سی ان ان معمولاً 500 تماس و درخواست مردمیست، خواهشاً همین حالا دست به کار شوید، "'"پوشش لحضه به لحضه این وقایع بسیار بسیار برای جنبش و اقدامات و موضع گیری های آتی دولت های خارجی تعیین کننده خواهد بود.""" تلفن سی ان ان: ۱۵۰۳-۸۲۷-۴۰۴ آتلانتا ۲۶۰۰-۸۲۷-۴۰۴ خبر رسانی به عهده شماست.
جمعه 26 تیر 1388

a_bamdad - ایران - تهران
دمن ملت گرم.امروز با دوستام همش می خندیدیم.میگفتیم تو جمهوری اسلامی رای نداده بودیم که دادیم.از موسوی و هاشمی حمایت نکرده بودیم که کردیم.همین مونده بود ما بی دینا بیایم نماز جمعه که اونم اومدیم.دم مردم گرم.دم هاشمی جیز.هاشمی فراتر از انتظار بود.
جمعه 26 تیر 1388

shirdelan2009 - هلند - ایده
مرگ همراه با جهنمی سوزنده و همیشگی برای اون نظام کثیف جمهوری اسلامی ایران و طرفدارانش.
جمعه 26 تیر 1388

معجزه ای در88 - ایران - تهران
ما دیروز از چالوس به تهران بر می گشتیم توی جاده جشنی به پا بود همه چراغ ماشین ها را روشن کرده بودند دست ها به علامت پیروزی بیرون بود نیروهای پلیس جاده هم چیزی نمی گفتند مردم حسابی توی مسیر شادی می کردند بهم تبریک میگفتند این دفعه جاده یک حال دیگه داشت فکر کردم چه خوبه که این کار تو تمام جاده ها عمومیت پیداکنه
جمعه 26 تیر 1388

Aryamehri - بلژیک - بروکسل
شورش امروز نماز جمعه در یوتوب
https://www.youtube.com/watch?v=RdQ3-jRv-Jk
جمعه 26 تیر 1388

WAXY - امریکا - سیاتل
مدیریت محترم سایت ظاهر تعدادی کاربر خاص با اسامی مختلف با هدف ترس و تفرقه بین هم میهنانمون پیام میگذارن !
لطفا با امکاناتی که دارید چک فرمایید .
جمعه 26 تیر 1388

hamed-irooni - ایران - زابل
Nim Rokh - ایران - تهران
سلام دوست عزیز
شما امروز فرمودید که آقای هاشمی اونطور که بیگانگان میخواستند صحبت نکردند و روز های قبل هم گفته بودید که هاشمی از ارکان نظام است.
حالا بنده از شما یک سئوال دارم خواهشمندم درست و منطقی پاسخ دهید، شما حتما مناظره ها را دیده اید، در مناظره آقای موسوی با احمدی نژاد آقای احمدی نژاد مدعی شدند که در اوایل دولت ایشان آقای هاشمی کتباً نامه ای به سران یکی از کشورهای عربی نوشتند و در آن عنوان کردند«شما نگران نباشید این دولت ظرف 6 ماه ساقط خواهدشد» شاید شما بزرگی اتهام را نفمید ولی اگر آقای احمدی نژاد اتهام دزدی تمام اموال مملکت را به ایشان میزدنند بسیار بهتر از این اتهام بود در اسلام مجازات دزد بریده شدن دستش است ولی نوشتن چنین نامه ای به معنای خیانت به مملکت و محاربه علیه حکومت اسلامی است و در این سطح تنها مجازات آن اعدام است، عنوان کلمه نگران نباشید در نامه مورد ادعای احمدی نژاد بدین منعاست که آقای هاشمی مسئول رفع نگرانی های سران یکی از کشور های خارجی است و در خدمت آنهاست! اگر آقای هاشمی این نامه را به یکی از مسئولین داخلی می نوشت( با وجود اینکه این مورد هم یک اتهام بزرگ است) محاربه محسوب نمی شد، سئول من این است که آیا آقای هاشمی که امروز اینگونه صحبت کردند و یکی از ارکان نظام و انقلاب و دوست 50 ساله مقام معظم رهبری هستند و یار امام (ره) می تواندد یک چنین نامه ای را کتبا به سران یکی از کشور های عربی بفرستند؟
اگر جوابتان بلی است یعنی شما تمامی صحبت های قبلی تان را نقض می کنید. و اگر جوابتان خیر است یعنی قبول دارید که احمدی نژاد فردی دروغگو است که برای رسیدن به قدرت حاضر چنین اتهاماتی به افراد بزرگی چون هاشمی رفسنجانی بزند.
و اگر بیان چنین صحبتی را از سوی آقای احمدی نژاد انکار می کنید باید به خدمتتان عرض کنم که اینجاب تقریبا تمام مناظره ها را ضبط کردم و در صورت تمایل حضرتعالی حاضرم این قسمت از فیلم را آپلود کنم.
دوست عزیز حقیقت جلوی چشمان شماست چرا آن را نمی بینید؟ به قول سهراب سپهری «چشمها را باید شست جور دیگر باید دید»
جمعه 26 تیر 1388

rozbeh79 - ایران - شیراز
بازم بگین فرق تهرانیها با بقیه شهرستان ها توی چیه ؟
یک ماه هست بدون خستگی دارن از حقشون دفاع میکنن !!نه تنها از حق خودشون ، بلکه صدای تمام ایران شدن !!!
کاشکی یکم از این غیرت و مقاومتشون تو بقیه شهرها هم بود !!
البته جسارت به مردم بقیه شهرها نمی کنم ولی تهرانیها واقعا مقاومت کردن!!!
زنده وپاینده باشید!!!
جمعه 26 تیر 1388

ashegh22 - ایران - تهران
من اونجا بودم واقعا دیدنی بود. مردم نترسیده بودند که هیچ حتی شجاعتر هم شده بودن یاد اون حرف امام خمینی افتادم که گفت با هر قطره خون که ریخته میشه به زمان سقوط شاه نزدیکتر میشویم. اونایی که عقل خودشونو میدن دست بچه ای مثل مجتبی حالا بیان ببینن که مردم ایران که واقعیتش تو مردم تهران خلاصه میشه چطور کمر همت بستن که ریشه ظلم رو بخشکونن. راستی یه جیز دیگه این شهرستانیا یه عمر به بچه های تهران گفتن سوسول حالا معلوم شد کی سوسوله. کی رفت جلو گلوله با دست خالی؟ کی رفت زندان زیر شکنجه؟ کی کتک خورد؟ آره بچه های مشهدی اصفهانی یزدی تبریزی اهوازی شمالی و... مردونگی به زور و بازو نیست به دل و جراته که باید نه تنها از پسرای تهران که باید از دخترای تهرانی هم یاد بگیرید
جمعه 26 تیر 1388

iran-azad - ایران - تهران
من امروز توی بلوار کشاورز بودم جمعیت در حد انتظار نبود من امروز انتظار داشتم یه سر نمازجمعه میدان آزادی باشه سر دیگه اش میدان امام حسین یه سرش هم میدان ونک ولی متاسفانه بسیاری از مردم هنوز در خواب هستند و از این موقعیت های حساس تاریخی استفاده لازم نمی کنند حتی لازم بود شهرستانیها به هر وسیله خودشون رو می رسوندند تهرانیها که جای خود دارد حضور چند میلیونی مردم می تونست پیام بزرگی داشته باشه که متاسفانه از دست رفت
جمعه 26 تیر 1388

Yek Aryaee - ایران - تهران
اخبار ساعت 21 از خطبه های هاشمی که سوء استفاده کامل و کرد و سانسور شده و به نفع خودش پخش کرد. بعد هم مردم رو تو خیابون نشون داد و گفت: عده ای به مقاصد دیگری قصد آشوب در حوالی خیابان های دانشگاه تهران رو داشتن. همه بچه هایی که سبز پوشیده بودن و برای میر حسین شعار می دادن و نشون داد و پخش کرد نگفت که ما مردم و به نماز جمعه راه ندادیم رفتم دوروبر خیابون شعارشونو میدن.
جمعه 26 تیر 1388

zolfaghar.ghar.ghar - ایران - تهران
یا امام حسین خودت شر اسلام را از ایران اهورایی ما بکن. امین
وقتی بخواهم با دستبند سبز و به رهبری سید حسین موسوی و حجت‌الاسلام والمسلمین کروبی جلوی استبداد و ستم ملایان مذهبی بایستم دعام هم بهتر از این نمیشه. و من الله توقیف قیف قیف یک غار نشین مسلمان ..ن ..ن
جمعه 26 تیر 1388

Bamdad_KH - آمریکا - شیکاگو
kafar - المان - اخن
کاملا باهات موافقم. ولی باید از یه جایی شروع کرد وگرنه همه سروته یه کرباسن.
جمعه 26 تیر 1388

badram - ایران - تهران
مهم مهم مهم
بسیجی ها ، لباس شخصی ها، پاسداران و همه شمایی که ملت را سرکوب می کنید تا دیر نشده به صف مردم بپیوندید در غیر این صورت سرنوشت دردناکی در انتظار شماست !!!
نهضت ادامه دارد حتی اگر شب و روز بر ما گلوله بارد. همان بلایی که سال 57 بر این سر کشور آوردند سر خودشان هم خواهد آمد.
جمعه 26 تیر 1388

p.h - هند - پونه
سانسور نماز جمعه در شبکه یک !!!!!
جمعه 26 تیر 1388

iraniii - ایران - ارومیه
من واقعا باید به این تهرانیا آفرین بگم.الحق که همشون شیرمرد و شیر زنن.دوستان بخدا شما تنها نیستید.اما تو شهرای کوچکی عین شهرای ما جمعیت کمه.باور کنید اگه هم جمع شیم پلیس بلافاصله میزنه داغون میکنه همه رو.ما از ته دل تمام سعیمونو میکیم و بدونین هر ثانیه یادتون با ماس.این نظام دیگه موندنی نیس
جمعه 26 تیر 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
a_bamdad - ایران - تهران
سلام پسر کجا بودی؟مدتی بود ازت خبر نداشتیم؟ فکر کردم گرفتنت ، خوبی؟ راستی حالا برای آنتی اسلام که مدتی است ازش خبر نداریم و برای مسلمان ایرانی-شیراز هم نگرانیم لطفا اگر شما هم سلامتید خبر دهید خیلی نگرانتونیم.
شنبه 27 تیر 1388

Nahid-Haghi - ایران - تهران
قیافه تمام رخ جناب نیم رخ بعد از صحبتهای هاشمی دیدنی بود . من که کلی از تصورش محظوظ شدم .
شنبه 27 تیر 1388

a_bamdad - ایران - تهران
ساعت 12 - ایران - تهران
سلام عزیزم.من خوبم.البته یه مدتی نبودم که دو تا دلیل داشت.یکی اینکه همون روزای اول توی تصاویری که از اعتراضات توی تلوزیونای ماهواره ای پخش شد من رو به طور واضحی نشون دادن و کلی از دوستا و اشناها زنگ زدن و سراغم رو گرفتن منم از ترس اینکه نکنه سربازان گمنام علی یه دست مورد عنایت قرارم بدن خونه نمیرفتم.دومین دلیلش هم این بود بعد یه عمر حرف زدن یه فرصتی گیرمون اومده بود که عملا مبارزه کنیم و واقعا دلیلی برای حرف زدن نمیدیدم وقتی می تونستم تو خیابون اعتراض بکنم.واقعا چقدر هوشحالم که دوستانی مثل تو اونقدر با معرفتن که جای خالیم رو دیدن و ممنون که نگرانم بودی.امیدوارم همه بچه ها سالم باشن به خصوص انتی اسلام عزیز.
شنبه 27 تیر 1388

kiya - آمریکا - نیویورک
با درود:
نماز جمعه هر هفته بهترین فرصت برای تجمع و راهپیمایی است در لباس بسیجی ها در نمازجمعه شرکت کنید و سعی کنید در صفهای اول نباشید و بعد از نماز به سمت صدا و سیما و زندان اوین جهت اشغال آنها اقدام کنید با جمعیت میلیونی نمیتونند کاری کنند.
به امید آزادی و حکومتی سکولار
خبر را پخش کنید
شنبه 27 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.