مرور روزنامه های صبح تهران، پنجشنبه ۲۵ تیر

مرور روزنامه های صبح تهران، پنجشنبه 25 تیر

تیترهای اول

"جان باختن ۱۶۸ ایرانی در سقوط توپولف روسی" تیتر اول آفتاب یزد است، "پرواز مرگ" تیتر اعتماد، اعتمادملی "فاجعه توپولف" را برگزیده و ایران "تلاش بی نتیجه خلبان" را در صدر اخبار خود آورده، جام جم از "بار دیگر سقوط، باز هم توپولف" خبر داده، جوان از "آواز مرگ در آسمان شانزده دقیقه بعد از پرواز" نوشته، حیات نو از "تکرار کابوس سقوط"، "پرواز بی بازگشت مسافران تهران - ایروان" عنوان اصلی سرمایه است، کیهان از "جزئیات فرود خونین ۷۹۰۸" نوشته و مردم سالاری "۱۶۸ قربانی سقوط یک توپولف دیگر" را تیتر صفحه اول خود قرار داده است.

"مشهدالرضا آماده استقبال باشکوه از منتخب ملت" عنوان اصلی حزب الله است، "میرحسین روز جمعه در میان صفوف شما حاضر خواهم بود" تیتر اول صدای عدالت، و رسالت "دلسوزان در مسیر کدورت زدائی گام بردارند" را از قول احمد جنتی امام جمعه موقت تهران خبر اصلی خود قرار داده است.

"افشای برنامه «سیا» برای ترورهای سیاسی در خارج از آمریکا" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و دنیای اقتصاد با تیتر "سکانداران پول دور هم آمدند" خبر از تشکیل شورای پول و اعتبار داده است.

گزیده مقالات

سقوط توپولف


احمد خرم وزیر سابق راه در مقاله ای در اعتماد ملی ضمن اشاره به اقداماتی که در دوران دولت سابق برای خرید هواپیماهای جدید و نوکردن ناوگان کهنه هوائی کشور انجام شده بود پرسیده در دولت احمدی نژاد برای خرید هواپیما، با وجود وفور درآمدهای نفتی چقدر اعتبار اضافه شده؟ هیچ. رقمی اضافه نشده و آنچه انجام شده همان مبالغ مصوب دولت قبل بوده است.

به نوشته این مقاله مردم تاوان بی‌ توجهی دولت به استانداردهای هوایی و حوزه حمل و نقل و نبود اولویت‌ بندی در توسعه شبکه حمل و نقل کشور را می‌پردازند زیرا برای مسوولان استانداردها دغدغه نیست راه‌آهن اصفهان - شیراز آماده نشده افتتاح می‌شود، تهران - پردیس بدون تکمیل تونل‌ها گشایش می‌ یابد تنها برای آنکه در مقابل دوربین‌های تلویزیونی هورا بکشیم و برای خود کف بزنیم. در حالی که راه‌های اصلی معطل اعتبار هستند راه‌های روستایی در اولویت قرار می‌گیرند تا رای برای ما به ارمغان آورد.

آقای خرم در مقاله اعتماد ملی اضافه کرده این چنین می‌شود که حادثه‌ای مثل سقوط توپولف در قزوین آرامش قبل از توفان را بر هم می‌زند و ما را به فکر می‌ اندازد در حالی که بسیار دیر شده است. اگر روند تکمیل خطوط هوایی در بهترین شرایط درآمدهای نفتی دنبال می‌شد امروز مسافران توپولف راهی ارمنستان زنده و سلامت بودند نه اینکه جان خود را بر اثر بی‌دقتی‌ها در یکی از فاجعه‌آمیزترین سقوط‌های اخیر از دست دهند.

ابتکار در سرمقاله خود با عنوان بازهم سقوط هواپیما نوشته شاید چند ماه یا چند سال دیگر خبر مرگ خود من یا خود شما یا عزیزانتان بر اثر سقوط یک هواپیمای دیگر در رسانه ها منتشر شود و یکی دو روزی عزاداری و بعد فراموشی و دیگر هیچ. کما اینکه خبر کشته شدن صدها هموطن دیگر در سوانح هوایی ایران اکنون به فراموشی سپرده شده است.

به نوشته این مقاله اصولا ایران کشور حادثه ها است از زلزله گرفته تا تصادف خودرو و حالا سقوط هواپیما. باز هم بگویید تحریم های جهانی کوچک ترین تاثیری بر مردم ایران نگذاشته است. وقتی تمام دنیا هواپیماهای نو و مدرن سوار می شوند و ما مجبوریم به خاطر تحریم ها، هواپیمای دست دوم و مستعمل روسی بخریم همین می شود. آیا در بین عقلای قوم کسی پیدا نمی شود که به این وضعیت پایان دهد.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در حالی که نیک می دانیم که تحریم وسایل جانبی صنعت هواپیمایی، کشور را با چه مشکلا تی روبرو کرده است آیا نباید چاره اندیشی کرد. ممکن است در روزهای آینده در خصوص فاجعه مذکور نهایتا نوعی سهل انگاری قلمداد شود. اما قطعا افکار عمومی به دنبال پاسخ گویی صریح و شفاف است.

به نوشته این روزنامه با توجه به سابقه حوادث مشابه برای این نوع خاص از هواپیماها حداقل انتظار از سازمان هواپیمایی دولت نهم این بود که کمی نسبت به جان افرادی که با این نوع هواپیما به انجام سفرهای خود مبادرت می ورزند حساس تر باشد اما چه بگوییم که هر چه بگوییم نوشداروی پس از مرگ سهراب است.

نماز جمعه هاشمی

بیش تر روزنامه های آخر هفته تهران درباره اهمیت اقامه نماز جمعه توسط هاشمی رفسنجانی به دنبال دو ماه غیبت وی نوشته و آن را با اهمیت دانسته اند.

در حالی که چند روزنامه صبح در صفحات اول خود خبر داده اند که مهندس میرحسین موسوی اعلام داشته که در نماز جمعه فردا شرکت خواهد کرد و به نوشته چند روزنامه سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه که قرار بود وزیر اقتصاد باشد تغییر کرده است، به نظر این روزنامه ها با توجه به حضور هاشمی رفسنجانی خطبه های فردا از اهمیت خاصی برخوردار ست.

ایران روزنامه دولت، گفته های یک نماینده مجلس هوادار دولت، را منعکس کرده که اظهار داشته با توجه به نظرات رییس مجلس خبرگان درباره انتخابات و دولت بهتر بود که وی به جای حضور در نماز جمعه نظر خود را به صورت مکتوب برای مردم می نوشت.

امیرمحبیان در سرمقاله رسالت به بحث درباره سرمایه های اجتماعی هر جامعه پرداخته و هاشمی رفسنجانی را از جمله سرمایه های اجتماعی جمهوری اسلامی خوانده و ابراز امیدواری کرده که وی مانند همیشه به استقرار نظام یاری برساند.

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته عده ای از افراد که هنوز نمی دانند نماز جمعه چند رکعت است و قنوت را با غ می نویسند و رکوع را رکو می گویند قصد دارند فردا در نماز جمعه تهران شرکت کنند و برخی از اخبار و گزارش های موثق از تلاش گسترده اعضای ستاد یکی از نامزدهای اصلاحات در فراهم آوردن تسهیلات لازم برای اعزام افراد به نمازجمعه فردای تهران حکایت می کند.

حسین شریعتمداری از "امت حزب الله" که به نوشته وی از آقای هاشمی رفسنجانی گلایه های برحق و قابل توجهی دارند خواسته با توجه به بسیج اصلاح طلبان نمازجمعه فردای تهران را خالی نگذارند. حضور توده های عظیم مردم وفادار و فداکار مثل همیشه توطئه های دشمن "که این بار قرار است به نمازجمعه کشیده شود" را ناکام می گذارد، اما بابد تابلو دار و با شعارهای روشن شرکت کنند که دیگران نتوانند از حضور آن ها سوء استفاده کنند.

در بخشی از سرمقاله کیهان به عنوان خبری موثق که البته منبع آن ذکر نشده آمده فردا عده ای قصد تحریک و نهایتا ایجاد درگیری در نماز جمعه - ولو درگیری لفظی- دارند، و حتی شنیده شده که قرار است افرادی با ظاهر حزب اللهی زمینه این تحریک و درگیری را فراهم آورند. بنابراین نمازگزاران جمعه باید توجه داشته باشند که به هیچ وجه فریب این ترفند را نخورند و کسانی را که احتمالا شعارهای تفرقه انگیز می دهند، طرد کرده و از خود برانند.

جمیله کدیور در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته نماز جمعه قم چند هفته پیش با شرایطی روبه‌رو شد که امامان جمعه، حضرات آیات جوادی آملی، امینی و استادی، از حضور در نماز جمعه امتناع کردند و کوشیدند با خیرخواهی و مصلحت‌اندیشی برای برون ‌رفت از بحران عدم اعتماد ملی چاره‌جویی کنند. اما به نظر می‌رسد نباید جایگاه نماز جمعه تهران را برای حضور، بیان و تحلیل وقایع پیش آمده دست کم گرفت.

مشاور مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی با اشاره به نماز جمعه فردای تهران نوشته سخن اصلی کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات، آقایان موسوی و کروبی این بوده که در یک حرکت گسترده اعتراضی به نتیجه انتخابات، در چارچوب نظام و بر مبنای یک حرکت مسالمت آمیز و بدون خشونت، حقوق ملت ایران را پیگیری خواهند کرد. نماز جمعه فرصتی است برای نشان دادن حضور مردمی که می‌خواهند دیده شوند و صدای اعتراضشان به گوش برسد.

جبهه سیاسی اصلاحات

حسین مرعشی در سرمقاله صدای عدالت نوشته آن گونه که از شواهد، قرائن و عملکرد مسوولان کشور و دولت فعلی پیداست، تن دادن به‌خواست عمومی اکثریت فعلا نادیده گرفته می‌شود و به این ترتیب از هر نخبه سیاسی، مذهبی و فرهنگی که خود را از جریان مستقر در دولت جدا می‌داند، انتظار می‌رود که در مسیر احقاق حقوق ملت گام بردارد و در این زمینه از هر حرکتی مهم‌تر، تقویت همگرایی و تشکیل جبهه است.

به نوشته این فعال سیاسی، این جبهه فراگیر باید نقش رهبری جریان و مدیریت را مشخصا به محبوب‌ترین چهره اصلاح‌طلب ایران بسپارد و هیچ اقدام سیاسی‌ای بدون هماهنگی با وی در جبهه اصلاح‌طلبی انجام نشود، در واقع یادمان نرود که اکثریت ملت ایران این نقش را برای میرحسین موسوی پذیرفته‌اند. ‏

استاندار سابق کرمان و معاون پیشین رییس جمهور در مقاله صدای عدالت نوشته اطمینان وجود دارد که این جبهه در میان بیش از ۲۰ میلیون ایرانی پایگاه خواهد داشت و با سازمان‌دهی چنین نیرویی می‌توان در مقابل تحرکات، قانون‌گریزی‌ها و دروغ‌پردازی‌هایی که آفت سیاسی امروز ایران است، برخورد کرد.

شهرداران منصوب

حزب الله در سرمقاله خود با عنوان "عقب‌گرد یا عدم کارآیی" نوشته شورای شهر تهران باز هم شاهد اعتراض‌های چمران است به عزم تازه مجلس برای بررسی و احتمالا تصویب طرح یک فوریتی انتصاب شهرداران شهرهای بالاتر از ۲۰۰ هزار نفر به‌وسیله وزیر کشور و تثبیت شهرداران شهرهایی با جمعیت کمتر از سوی استاندار محل.

به نوشته این روزنامه خیلی‌ها در ظاهر شعار «اتحدوا» می‌دهند اما نتیجه عملشان «تفرقوا» است! و حتی به جلسه‌ای استناد کرد که طی آن گفته شده بود شورا می‌خواهیم چه کار؟ خودمان شهردار تعیین می‌کنیم، برای شهرها پول می‌ریزیم و شهرها را می‌سازیم!

در ادامه سرمقاله حزب الله آمده: سخن مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نقل شده که گفته این کار نوعی عقب‌گرد و در هم‌زننده همه تحولات در مردم‌سالاری دینی است و نمایندگان مجلس کاری نکنند که موجبات سرشکستگی کشور به وجود آید.

mehditm - ایران - تهران
یکی به این مهدی چمران بگه کشور با تقلب انتخاباتی سرشکسته شده
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

pokalu - المان - دورتموند
بچه‌ها صحبت‌های امروز محسن سازگارا رو ببینید و به بقیه برسونید، راجع به نماز جمعه فردا راهکار‌های خوبی داره.
https://www.youtube.com/watch?v=LiX2C9Ixi5w
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

khooroos - -
در کمتر از یک ساعت تا حضور احمدینژاد در مشهد گروههای بسیجی به صورت گروهی و سازمان یافته در حال استقرار در محلهای از پیش تعیین شده مسیر استقبال از احمدی نژاد هستند.
وبلاگ «واینک آخرالزمان» از حاکم شدن جو شدید امنیتی در شهر مشهد برای استقبال از احمدینژاد خبر داد. در این خبر آمده است هم اکنون صدای آژیر پلیس مدام از خیابانهای مسیر حرکت احمذینژاد تا حرم شنیده میشود. پلیس راهنمایی و رانندگی نیز در حال جمع آوری تمامی خودروهای پارک شده در مسیر حرکت او میباشد.تصاویر بزرگی از احمدی نژاد و رهبری نیز در طول مسیر دیده میشود.این استقبال بسیار گستردهتر از سفر قبلی احمدی نژاد به مشهد می باشد که تنها چند روز پیش از انتخابات صورت گرفت.گفتنی است دولت درصدد است با اجرای یک نمایش تبلیغاتی و پخش گسترده آن در صدا و سیما جو موجود را به نفع خود تغییر دهد.
----------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی بنویسید.
با تشکر
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

khooroos - -
سحام نیوز:مهدی کروبی این هفته در نماز جمعه تهران شرکت می کند.اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی با اعلام این خبر گفت:آقای کروبی در نماز جمعه این هفته همراه با مردم شریف تهران شرکت می کند.
----------------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی بنویسید.
با تشکر
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
گاو پیر شریعتمداری امثال تو زباله که صد در صد مسلونی بلدی چه جوری ورد جادوگریت بنویسی اما پشتوندش کشتار تجاوز و تعرض را هم واسه خواهران و برادرانم نسخه پیچ میکنی تو جلاد که بزودی نفس کثیفتو زیر بیرق کاوه وپرچم 3 رنگ شیر خورشید و تیر و کمان ارش برای همیشه خاموش خواهیم کرد
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.