رییس سازمان انرژی اتمی و معاون رییس‌جمهور از سمت خود استعفا کرد

رییس سازمان انرژی اتمی و معاون رییس‌جمهور از سمت خود استعفا کرد

خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تماس با رضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی، صحت برخی اخبار در مورد استعفای وی از مسوولیت‌هایش در سازمان انرژی اتمی و معاونت رییس‌جمهور که گفته می‌شد حدود 20 روز پیش به رییس‌جمهور تقدیم شده را جویا شد که وی این مطلب را تایید کرد.

آقازاده همچنین از پذیرش استعفایش خبر داد.

مهندس رضا آقازاده از سال 1376 به مدت 12 سال در سمت ریاست سازمان انرژی اتمی و معاونت رییس‌جمهور مشغول به کار بوده است.

بنا بر این گزارش،‌ وی از هر دو مسئولیت خود یعنی ریاست سازمان انرژی اتمی ایران و معاونت ریاست جمهوری استعفاء‌ کرده‌است.

درخواست استعفاء غلام‌رضا آقازاده در حدود ۲۰ روز پیش به محمود احمدی‌نژاد، ارائه شده‌بود و آقای آقازاده امروز از پذیرش استعفایش خبر داد.
در مورد دلایل این استعفاء تاکنون خبری منتشر نشده‌است.

پذیرش این درخواست استعفاء یک روز پس از تأکید هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا بر محدودیت زمانی پیشنهاد واشینگتن برای مذاکره هسته‌ای با ایران صورت می‌گیرد.

تأکید وزیر خارجه آمریکا بر اظهارات اخیر رئیس جمهوری آن کشور بود که گفته‌است «پیشنهاد مذاکره مستقیم برای ابد مطرح نیست و سران ایران باید باید در خصوص آن تصمیم بگیرند.»

از سوی دیگر استعفاء رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در آستانه تغییرات گسترده در دولت بعدی محمود احمدی‌نژاد انجام می‌گیرد. انتظار می‌رود این جایگزینی‌های گسترده، تا ماه آینده اعلام شود.

محمود احمدی‌نژاد، ماه گذشته قول داد تا با «انجام تغییراتی قابل توجه در هیئت وزرا»، ساختار دولت جدید خود را تغییر دهد.

غلام‌رضا آقازاده از سال ۱۳۷۶ به مدت ۱۲ سال در سمت ریاست سازمان انرژی اتمی و معاونت رئیس جمهوری مشغول به کار بوده‌است.

وی هم‌چنین از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ وزیر نفت ایران بود. آقای آقازاده در زمانی که میرحسین موسوی وزارت امور خارجه را بر عهده داشت معاون امور اقتصادی او بود و زمانی که میرحسین موسوی به مقام نخست وزیری رسید، آقازاده معاونت اجرایی وی را بر عهده گرفت.

آقازاده یکی از اعضای فعال حزب جمهوری اسلامی بود و در سال ۱۳۵۸ مدیر داخلی روزنامه جمهوری اسلامی گردید٬ که توسط میرحسین موسوی اداره می‏شد.


بی بی سی : آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران استعفا کرد

غلامرضا آقازاده، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از مقام خود استعفا کرده است.

او از سال 1376 این سمت را در اختیار داشت و در هر دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ریاست این سازمان را عهده دار بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای آقازاده حدود 20 روز پیش استعفایش را به رئیس جمهوری داده بود.

سازمان انرژی اتمی ایران مسئولیت راه اندازی و نگهداری نیروگاه های اتمی در ایران و تهیه سوخت هسته ای و نظارت بر تولید این نیروگاه ها را برعهده دارد.

فعالیت این سازمان و تلاش ایران برای دستیابی به انرزی هسته ای، پرونده اتمی ایران را به مهمترین موضوع این کشور در عرصه بین المللی در سالهای اخیر بدل کرده است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم کرده اند و خواهان توقف غنی سازی اورانیوم از سوی ایران هستند.

ایران با رد درخواستهای بین المللی برای تعلیق غنی سازی اورانیوم، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را در این زمینه نادیده گرفته و تاکید کرده است که برنامه های اتمی اش اهدافی صرفا صلح آمیز را دنبال می کند.

آقای آقازاده به عنوان ریاست این سازمان در 12 سال گذشته در بخش فنی برنامه هسته ای در مذاکرات ایران با کشورهای غربی نقش مهمی داشته است.

هر چند در این مذاکرات دبیر شورای عالی امنیت ملی مسئول مذاکرات ایران و غرب برسر مسایل هسته ای است.

با آنکه سیاستهای دولتهای محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد در قبال برنامه هسته ای و مذاکرات ایران با غرب متفاوت بود. اما تصمیم گیرنده نهایی در زمینه برنامه هسته ای ایران، آیت الله خامنه ای رهبر ایران است.

غلامرضا آقازاده که از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود در سالهای نخست پس از انقلاب از مدیران روزنامه جمهوری اسلامی به سردبیری میرحسین موسوی بود و در آغاز دهه شصت خورشیدی در زمانی که میرحسین موسوی وزیر امور خارجه بود، یکی از معاونان این وزراتخانه شد و با آغاز نخست وزیری آقای موسوی از معاونان نخست وزیر بود.

غلامرضا آقازاده در سال 1364 در دومین دوره نخست وزیری آقای موسوی وزیر نفت شد که این مقام را به مدت 12 سال تا پایان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی در اختیار داشت و با آغاز ریاست جمهوری محمد خاتمی به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شد.

او همچنین از اعضای مجمع تشخیض مصلحت نظام است.

WAXY - امریکا - سیاتل
احسن نشون دادی غیرت داره و مثل بعضی ها حروم لقمه نیستن
واقعا کارکردن زیر دست دیکتاتورها ا.ن و خ.ر مشکله چون کسیکه جلو تلویزیونی اینجوری پرخواشگر باشه مطمینا در جلسات خصوی بی پروا میتونه هرچی فحش و داد وبیداده سر اونا بزنه واقعا بعضی ها چی باخفت پول میبرن واسه زن و بچه اشون , گدا شرافتش از اونها بیشتره.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
اون مردک ززمانی این خبر تغییرات را اعلام کرد که در خواست استعفای این بابا رو میزش بود بعد واسه اینکه ضایع نشه اومده از تغییرکابینه اش میگه. چون هر کی یک نخود هم عقل تو سرش باشه با کابینه ای که رهبر و رئس جمهورش سردسته اراذل و اوباش هستند کار نمی کند.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

7-aseman - اتریش - وین
حتما جایگزین رئیس سازمان انرژی اتمی یکی از فامیلهای بیسوادش هست که دنیا را به دلخواه این نامردان به هوا بفرستند
این اقا محمود و مجتبی خامنه ای از ماه دیگه دستور میدند به مردم ایران که باید لباس زیر و لباس پوشیدنتون با اجازه ما و نظر و سلیقه ی ما باشه
و طراحهای لباسهای ایران هم باید استفا بدند و یکی از ننه جون یا ننه اقا یا بابا جونهای این بیسوادها جانشین طراح لباس و زیر لباس مردم باشند
اینا از کدوم جزیره یا غارهای متروکه اومدند
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

pokalu - المان - دورتموند
بچه‌ها صحبت‌های امروز محسن سازگارا رو ببینید و به بقیه برسونید، راجع به نماز جمعه فردا راهکار‌های خوبی داره.
https://www.youtube.com/watch?v=LiX2C9Ixi5w
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

ballotak - ایران - تهران
کاندیدای ریاست جمهوری 1392ه.ش.
البته اگه انتخاباتی در کار باشه !!!
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
افرین به این شیر مرد.....ایشون از محدود مسئولین روشنفکر هستند.. نامزد ریاست جمهوری در 4سال دیگه هم هستند..رقیب لاریجانی و حداد عادل هستند.رفیق شفیق میر حسین..ایولا داره
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

ehsasoeshgh - گوتنبرگ - سوئد
بابا یکی به این احمدی نژاد بیشعور بفهماند که او رئیس جمهور ایران نیست
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.