توپولوف ۱۵۴ یکی از ناامن ترین هواپیمای جهان است

توپولوف 154 یکی از ناامن ترین هواپیمای جهان است

هواپیمای توپولوف با نام اختصاریTU- 154 Mبه عنوان نا امن ترین هواپیمای مسافربری جهان شناخته می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این هواپیما از نظر فنی در دنیا تحریم و مجوز پرواز بین المللی به اتحادیه اروپا و آمریکا را ندارد.

شرکت هواپیمایی توپولوف به دلیل زیان ده بودن در سال 2002 اعلام ورشکستگی و در 5 شرکت هواپیما سازی روسی ادغام شد. این هواپیما برای نخستین بار در چهارم اکتبر 1968 به پرواز درآمد.

توپولوف 154 هواپیمای مناسب مسافربری برای مسیرهای هوایی که در پروازهای داخلی روسیه و سایر کشورهای آسیای میانه و تا اندازه ای در اروپای شرقی و ایران به کار خود ادامه می دهد.

نزدیک به 900 هواپیمای توپولوف در مدلهای گوناگون تاکنون در جهان ساخته شده و در ایران اغلب شرکتهای هواپیمایی ایران از مدل TU- 154m این هواپیما استفاده می کنند.

هواپیمایی که امروز در استان قزوین سقوط کرد چهارمین هواپیمای توپولفی است که طی سالهای اخیر در ایران سقوط کرد.


توپولوف سقوط کرده هواپیمای دست دومی که پس از 12 سال از عمرش از هواپیمایی آریانا افغانستان خریداری شده بود


سقوط یک توپولف دیگر پس از توافق برای خرید بیشتر و تولید داخلی

فاجعه سقوط یک فروند دیگر از هواپیماهای مسافربری روسی توپولف- ۱۵۴ و کشته شدن تمامی سرنشینان آن در حالی روی داده که تنها چند روز از بازگشت هیئت بازاریاب روسی برای فروش پنج فروند هواپیماهای مسافربری توپولف ۲۰۴ از ایران می‌‌گذرد.

طی بیست سال گذشته بیش از ۱۸۰۰ تن جان خود را طی سوانح هوایی در ایران از دست داده‌اند. از این رقم بیش از ۶۵۰ نفر طی ده سال گذشته در حادثه های سقوط هواپیما در ایران جان باخته اند. این رقم به نسبت جمعیت، در حد بالاترین میزان سرانه تلفات هوایی در سراسر دنیا محسوب می شود.

به جز دو نوع دیگر از هواپیماهای روسی ( و اوکرائینی) ایلوشین و آنتونف که هر دو در ایران سابقه سقوط و تلفات جانی قابل ملاحظه داشته اند، هواپیماهای توپولف رکورد دار سقوط و تلفات جانی در پرواز های داخلی در ایران محسوب میشوند.

اولین هواپیمای نوع توپولف ۱۵۴ در اسفند ماه سال ۱۳۷۱ (فوریه سال ۱۹۹۳ ) در ایران سقوط کرد. هواپیمای یاد شده که متعلق به خطوط هوایی ایران ایر تورز بود پس از برخاستن از فرودگاه مهرآباد و در حال اوج‌ گیری با یک فروند هواپیمای سوخو ۲۴ نیروی هوایی، برخورد کرد. در حادثه یاد شده ۱۳۱ نفر سرنشین هواپیمای توپولف جان سپردند. از عمر هواپیمای یاد شده در زمان حادثه تنها دو سال میگذشت.

آخرین حادثه سقوط توپولف ۱۵۴ در شهریور سال ۱۳۸۵ (سپتامبر سال ۲۰۰۶ ) روی داد. طی حادثه یاد شده در لحظه پرواز چرخ هواپیما پس از ترکیدن، از بدنه جدا شد و پس از بروز انفجار، هواپیما در آتش سوخت. تقریبا تمامی سرنشینان پرواز یاد شده در اثر خفگی جان خود را از دست دادند.

پیش از حادثه هوایی توپولف در مشهد ، یک فروند دیگر از همین نوع هواپیما در اسفند سال ۱۳۸۱ ( فوریه سال ۲۰۰۲) در خرم آباد سقوط کرد و تمامی ۱۱۹ سرنشین پرواز یاد شده نیز بقتل رسیدند.

کشورهای غربی در واکنش به سیاست خارجی جمهوری اسلامی طی سال های بعد از انقلاب، تحریم های متعددی را علیه ایران اعمال کرده اند. تحریم های غربی علیه ایران، فروش هواپیماهای مسافری را نیز در بر می گیرد.

نظام سیاسی ایران طی سال های اخیر برای مقابله با تحریم های غربی و در عوض تجدید نظر در روابط خارجی و عادی سازی مناسبات با غرب، برای رفع نیاز حمل و نقل هوایی، بیشتر تکیه بر خرید و اجاره هواپیماهای دست دوم و یا دریافت هواپیماهای روسی کرده است.

تکیه ایران بر هواپیماهای روسی بخصوص توپولف در حالی است که شرکت های عمده روسی در خطوط خارجی خود (از جمله آئروفلوت) از هواپیماهای بوئینگ ساخت آمریکا و ایرباس ساخت اروپا استفاده می کنند.

چند سال پیش جهت تجهیز ناوگان هوایی بسیار فرسوده خطوط هواپیمایی خود، ایران مبادرت به خرید شش فروند هواپیمای ۳۱۰ دست دوم نوع ایرباس از ترکیه کرد این هواپیماها که در زمان انجام معامله موضوع بحث داغ داخلی مجلس نیز قرار گفته بود، اندکی بعد از دریافت به دلیل نیاز به تعمیر ( موتور ) زمینگیر شدند. مباحث روز مجلس به جز کیفیت بد هواپیماهای رد و بدل شدن کمیسیون های هنگفت را نیز در بر می گرفت.

گزینه دیگر دولت های جمهوری اسلامی، خرید هواپیما از روسیه و اوکراین بوده است. ضمن اینکه ایران با اعلام تولید هواپیماهای ایران- ۱۴۰ (آنتونف) برای انجام پروازهای کوتاه – تصمیم به مونتاژ این نوع هواپیماها نیز گرفته است.

ایران همچنین اخیرا اعلام داشته که قصد دارد تعداد ۱۰۰ فروند از هواپیماهای توپولف (۲۰۴) را در داخل تولید کرده و تعدادی از آنها را به کشور سوریه بفروشد. دیدار دو هفته قبل نمایندگان شرکت روسی به ایران برای فروش پنج فروند هواپیما توپولف ۲۰۴ و رسیدن به توافق برای مونتاژ تعدادی بیشتر از این هواپیما ها در ایران بود.

در حال حاظر ۲۰ در صد از ظرفیت حمل و نقل داخلی ایران را هواپیماهای توپولف تأمین میکنند. در صورت افزایش پنج فروند هواپیمای تازه به تعداد موجود توپولف ها، این نسبت افزایش بیشتری خواهد یافت.

به علاوه توپولف کمپانی روسی سازنده ایلوشین هم مترصد داخل شدن به بازار ایران بخصوص فروش تعدادی هواپیمای حمل و نقل به ارتش و سپاه پاسداران است. در حال حاضر حدود ۱۵ فروند هواپیمای ایلوشین که از زمان جنگ عراق به ایران آمده اند در نیروی هوایی جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار می گیرند.

سوانح متعدد هوایی در ایران تنها ناشی از کهنه بودن ناوگان هوایی و استفاده از قطعات فرسوده و تعدیل استانداردهای پرواز نیست. کادر های فنی ضعیف و نیروی انسانی غیر ماهر و مدیریت سیاسی ناظر بر سازمان های پروازی از جمله هواپیمایی کشوری، و ناوبری هوایی ابتدایی نیز در کنار ناوگان فرسوده و استفاده از هواپیماهای ارزان و بدون کیفیت روسی، در این زمینه مزید بر علت اند.

در صورت ورود ایران به مرحله مونتاژ هواپیماهای روسی، آنگونه که منوچهر منطقی مدیر تازه برکنار شده شرکت اتومبیل سازی ایران خود رو هفته پیش خبر داد، میزان مخاطرات و سوانح هوایی در ایران پیش از پیش افزایش خواهد یافت.

امنیت پرواز در هر حال بخشی از امنیت ملی ایران محسوب می شود. از دست رفتن جان بیش از ۱۸۰۰ ایرانی طی ۲۰ سال گذشته، نشان می دهد که امنیت پرواز در ایران پایین و امنیت ملی کشور از این لحاظ در مخاطره قرار گرفته است.

سوانح هوایی از این نوع، با رفع تحریمهای غرب علیه ایران کاملا در دسترس خواهد بود. یکی از نکاتی که در بسته پیشنهادی گروه ۵+۱ در اختیار ایران قرار گرفته، فروش هواپیماهای مدرن مسافربری و تامین قطعات فرسوده هواپیما ها در عوض قطع غنی سازی اورانیوم در ایران است.

در مقابل و بودن پذیرش بسته پیشنهادی، دولت نهم ایران ضمن تهیه کردن بسته دیگری که مدعی است روش های حل مدیریت و حل مشکلات جهانی در آن قرار داده شده، اصرار دارد که غنی سازی اورانیوم به عنوان حق مسلم باید در ایران ادامه یابد.

منبع : رادیو فردا


رئیس جمهور ارمنستان بخاطر سقوط هواپیمای تهران - ایروان سفر کاری خود را نیمه کار گذاشت و به ایروان بازگشت ولی رئیس حمهور ایران سفر پنجشنبه خود را لغو نکرد

هواپیمای  توپولف-154 شرکت هوایی کاسپین ایران به شماره پرواز RV 7908 که روز چهارشنبه فرودگاه امام خمینی تهران را به مقصد ایروان ترک گفت، سقوط کرد. بر اساس آخرین گزارشات هر 168 نفر سرنشین و مسافران این هواپیما جان باختند. سقوط احتمالا بعلت آتش گرفتن یکی از موتورها رخ داده است.

چگونه این اتفاق رخ داد

اولین خبر درباره وقوع این سانحه هوایی در حدود ساعت 13.00 به وقت مسکو منتشر شد.

به گزارش اداره کل هواپیمایی کشوری ارمنستان، هواپیما ساعت 11.09 به وقت مسکو ، 16 دقیقه بعد از بلند شدن از باند فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران سقوط کرد. طی این مدت هواپیما به ارتفاع 8 کیلومتر رسیده و در حدود 200 کیلومتر مسافت را طی کرده بود.

دلیل سقوط بنا به گزارشات اولیه آتش سوزی در یکی از موتورهای هواپیما اعلام شده است. رسانه های گروهی ایرانی اعلام کردند که خدمه هواپیما تلاش داشتند تا فرود اضطراری انجام دهند. در این میان به گزارش شبکه تلویزیونی "الجزیره" برج مراقبت فرودگاه تهران هیچگومه خبری درباره نقص فنی از خلبان هواپیما دریافت نکرده بود.

هواپیما بر اثر برخورد به زمین متلاشی شده و قطعات آن تا صدها متر دورتر پراکنده شده است. محل حادثه در اطراف روستای فارسیان در حدود شش کیلومتری قزوین است . گودال عمیقی بر اثر برخورد هواپیما با زمین ایجاد شده ونیروهای آتش نشانی و امداد در محل حضور دارند.

یکی از شبکه های تلویزیونی عرب زبان به نقل از یک کارشناس گزارش داد که توپولف های 154  که توسط برخی از کمپانی های هوایی خاور نزدیک مورد استفاده قرار می گیرند، وضعیت کاملا مناسبی ندارند. اینگونه هواپیماها که از روسیه خریداری شده و در زمان شوروی سابق ساخته شده اند، اغلب بیش از 20 سال است که تحت بهره برداری قرار دارند. این کمپانی ها برای خرید "ایرباس" و یا "بویینگ" های جدید سرمایه کافی ندارند.

رسانه های گروهی ایران اسامی مسافرین این هواپیما را اعلام کرده اند.

در میان مسافرین این هواپیما اتباع ارمنستان، ایران و گرجستان دیده می شوند.

در حال حاضر لیست مسافران این هواپیما در فرودگاه " ازوارتنوتس" ایروان نصب شده و ستادی برای کمک به بازماندگان این حادثه تشکیل شده است.

خبرگزاری «نووستی-ارمنستان» به نقل از "آرلن داوودیان" نماینده "کاسپین ایر لاین" گزارش داد که بر اساس اطلاعات اولیه موجود، در میان مسافران این هواپیما، از 20 تا 25 نفر ارمنی بودند.

همچنین بر اساس گزارش رسانه های گروهی ایرانی و ارمنی، در میان مسافران این هواپیما، اعضای تیم ملی جودوی جوانان ایران نیز حضور داشتند. آنها برای حضور در تمرینات تیمی ملی عازم ارمنستان بودند و سپس قرار بود که ایروان را برای شرکت در مسابقات به مقصد مجارستان ترک کنند.

وزارت امور خارجه گرجستان نیز تاکنون خبر درگذشت دو نفر از اتباع خود را که در این هواپیما حضور داشتند یعنی "همسر یکی از مقامات سفارت گرجستان در ایران و مدیر مالی سفارت گرجستان در ارمنستان را تایید کرده است.

در دفتر نمایندگی کمپانی Caspian Airlines در ایروان به «ریا نووستی» اطلاع دادند که اطلاعی در مورد حضور اتباع روسیه در میان مسافران این هواپیما وجود ندارد.

"تیگران بالایان" سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان به «ریا نووستی» اطلاع داد که در وزارت امور خارجه این کشور خط ارتباط مستقیمی در رابطه با سقوط هواپیمای "توپولف-154" که در مسیر تهران-ایران در پرواز بود، گشایش یافت.

هواپیمای توپولف-154 حامل 153 مسافر و 15 خدمه در دویست کیلومتری تهران در استان قزوین سقوط کرد.

به گفته بالایان، اخبار مربوط را می توان با تماس با شماره تلفن ها 43-25-56(410) 37+ ،11-68-56(410)37+ و  41-40-54(410)37+ (داخلی 202 و یا 217) دریافت کرد.

"سرژ سرکیسیان" رییس جمهور ارمنستان که در حین سفری در شهر "اسپیتاک" (استان لریسکایا) حضور داشت، برنامه سفر خود را ناتمام گذاشته و به خاطر این سانحه هوایی به ایروان بازگشته است.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 24 تیرماه

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
نگفتم فضیه مشکوک میزنه!بفرما بفرما هواپیمای قرن حجری کاره خودشو کرده!
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

engamd - ایران - شیراز
احمدی وایسه یا بره هیچ فرقی نمیکنه.اتفاقی که نباید می افتاد افتاد.
امیدوارم براشون درسی بشه.هر چند که هیچ امیدی به اینا نیست.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

وارث با قلندران نشسته - ایتالیا - میلان
آقای احمدی نژاد باید حتما تهران اعلی حضرت را ترک کند وگرنه باید روز جمعه بجای حرافی در صحن رضوی به پای خطبه های رفسنجانی بنشیند
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
حقه کثیف رژیم در روز جمعه:
در روز جمعه هاشمی رفسنجانی قرار است تنها برای حفظ رژیم سخنرانی کند و موج سبز را با سخنان خودش دلسرد کند و برای آشتی با رژیم مردم را راغب کند مواظب باشید و فکر نکنید که رفسنجانی ذره ای به نفع مردم کار خواهد کرد امامت جماعت او نیز بخاطر همین تایید شده که بیاید از رژیم دفاع کند ، گول او را نخورید و این دسیسه را به همگان اطلاع دهید.
مرگ بر رهبر سفاک ،میمون نژاد و ایادی خود فروخته رژیم.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

yaghout - آلمان - آلمان
فعلا سران دولت جای اینکه فکر این جیزا باشن دارن جوان های مردم رو شکنجه میدن و به فکر بمب و اتم هستن برای سرکوب کردن تمام دنیا. خاک بر سر خامنه ای و احمقی نژاد که اینقدر ظلم می کنن...
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

saghar_sh - ایران - تهران
ارواح عمه یکی از غیرمسئولین ایران که گفته بود مردم ایران به مراتب بهتر از مردم
امریکا و کانادا زندگی میکنند!!!معلوم شد خیلی مرفه تریم که هواپیمای کارکرده رو بعد از 12 سال میخریم اون هم از کشور بسیار پیشرفته افغانستان...الهی ذلیل بشید بچه هاتون هم اینطوری بمیرن. چرا هواپیماهای حامل مسئولین سقوط نمیکنه هیچ وقت 160 نفرشون با هم بمیرن؟
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

سنجاقک - امریکا - چست سپرینگ
ای خاک بر سر دولت ایران کنند که با این همه ثروت باز آشغالهای روسی را میخره خاک دنیا بر سر شما حکومتی ها دزد انشاالله یک روزی همین جا بنویسند که یک هواپیما از شما آخوندهای دزد سقوط کرده و همتون به درک واصل شدید ای خدا بشنو
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

sun-kh - فیلیپین - سبو
خیلی خبر بدی بود...
من خودم 2 دفعه با این پرواز رفتم ارمنستان خیلی خیلی هواپیمای بدی بودن.واقعا متاسف شدم وقتی شنیدم.....
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

vahid22 - ایرلند - دوبلین
به یزدان که گر ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بد داشتیم!
تحریم ها روی ما هیچ اثری نداره!!هیچ!!
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

es_amini - آمریکا - لافایت
خدا همشون رو بیامرزه.......فقط تو رو خدا یه کم دقت کنید..... تو ایران تو تظاهرات شب و روز خبر ایران تو CNN و BBC بود ولی من از این ماجرا خبری ندیدم. این نشون میده که چقدر مردم ما برا خارجیا اهمیت دارن..... ما خودمون باید خودمون رو تحویل بگیریم واگرنه پشیزی برا دیگران ارزش نداریم. مرحوم مایکل جکسون هم که فوت کرد همه چی تحت تاثیر اون قرار گرفت...... فقط این هم یه نگاه به مساله بود. خواهشمندم مساله رو جور دیگه تعبیر نکنید فقط این مساله برام خیلی جالب اومد.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
من از مسولین این سایت و همه کاربران میخوام که با فرستادن ... وزارت اطلاعات Nim Rokh - ایران - تهران به سطل ... موافقت کنند.
مرگ بر خامنه ای خائن کثیف و احمدی نژاد میمون
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

fak zan_uk - انگلیس - لیور پول
سنجاقک اخوندها که از این نوع هواپیماها استفاده نمی کنند.کجای کاری.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

shajan_00 - سوذ - استگهلم
این هواپیماها یک بارمصرفی است.اروپا هم میدونه و اجازه پرواز به این هواپیماها را به اروپا نمیده.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
ساعت 12 - ایران - تهران
با شما موافقم اما فکر نمی کنم به این راحتی خودش را خراب کنه هاشمی خیلی زرنگه باید دید در نماز جمعه چی می گه امیدوارم این رژیم هر چه زود تر زیر گل بره.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

delmorde - سوپد - یوتوبوری
رئیس جمهور ارمنستان بخاطر سقوط هواپیمای تهران - ایروان سفر کاری خود را نیمه کار گذاشت و به ایروان بازگشت ولی رئیس حمهور ایران سفر پنجشنبه خود را لغو نکرد
تنها مسولان کشور ما هستند که خائن به ملتند. و برای جان مردم هیچ ارزشی قائل نیستند. پس نتیجه می گیریم کلیه کسانی که از انها حمایت میکنند و بخصوص افرادی که انها را بعنوان مردان خدا باور دارند و در نمازهای جماعت به امامت این خائنین شرکت می کنند ضد دین خدا و مردمند. منافقین هستند. اگر معنی منافقین بفهمند خواهند دانست که عملشان نفاق در دین خداست. یعنی متظاهرینی هستند که در عین اینکه میدانند اینها جنایت کارند اما انها را نمایند فرامین خدا میدانند.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

dosti - ایران - تهران
این خلبانان هستن که باید پرواز با توپولوف را تحریم کنند...
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

آرسام - ایران - تهران
دروغی دیگر جهت لاپوشانی کردن کم کاریهای خودشان است جعبه سیاه اصلا نارنجی رنگ است در بدترین شرایط استانداردی آزمایش میشود در قعر اقیانوس به مدت یکماه سالم میماند .سفیر ارمنستان سفر کاری خودشو لغو میکنه اما انتر نژاد بیخیال است اگر یک عرب داخل هواپیما بود ایران عزادار میشد مرگ بر خامنه ای شیطان -مرگ بر احمدی نژاد -...خمینی کثافت که این مکتب و این انقلاب را برای ایرانیان آورد
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

iran-azad2009 - ایران - تبریز
دو سه ماه قبل یک هواپیمای ایران 154 (اشغالهای اوکراین -مونتاژ اصفهان)که قرار بود توسط یکی از شرکتهای هواپیمایی خریداری شود و خلبانان آن مشغول تحویل هواپیما بودند٬ هواپیما درحوالی اصفهان سقوط کرد. این خبر فقط درسایت تابناک درج شد و چند ساعت بعد ازروی سایت برداشته شد و درهیچیک ازبخش های خبری صدا و سیمای مزدور بدان اشاره ای نشد.
از سقوط هواپیمای مذکور اکثر ایرانیان بی اطلاعند.
مرگ بر خیانت کاران مزدور
زنده باد آزادی
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

سنجاقک - امریکا - چست سپرینگ
fak zan_uk - انگلیس - لیور پول..... عزیز
منکه نگفتم با این هواپیما ها... یکباردیگه برو بخوان گفتم انشاالله یک روزی همین جا بنویسند که یک هواپیما از شما آخوندهای دزد سقوط کرده ..حالا با هر هواپیمایی میخواد باشه فرقی نمیکنه همیطور که هر چی هواپیمای آشغالی و بی درو پیکر هست برای مردم بدبخت استفاده میکنند خودشان اگر سوار بهترین هواپیما ها بشند فرقی نمی کنه اتفاق اتفاقه و امیدوارم به همین زودی ها همین جا بخو انم که همچنین اتفاقی هم به خودشان افتاده
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

punisher - ایران - شیراز
آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند .... خمینی احمق
آره ارواح پدرت
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.