خواص غذایی گوجه سبز

خواص غذایی گوجه سبز

 گوجه سبز  به میوه ی درختان مختلفی که متعلق به نژاد PRUNS از خانواده ی ROSE هستند، اطلاق می شود. بر پایه ی نوشته های قدیمی، نژاد این گیاه قدمت 2000 ساله دارد و چینی ها اولین کسانی بودند که به کشت آن اقدام کردند. گفته می شود که این گیاه از طریق سوریه یا ایران به یونان آورده شده است. درختان گوجه سبز در نواحی معتدل بهترین رشد را دارند و در آب و هوای ملایم به رنگ های ارغوانی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز روشن در می آیند. آب و هوای سرد باعث ایجاد رنگ قهوه ای و ظاهر نامطلوب میوه ی گوجه سبز می شود. این میوه به سرعت می رسد و مدت نگهداری آن در یخچال 4 روز است. گوجه سبز به صورت تازه و پخته در خورش ها  مصرف می شود. این میوه غنی از ویتامین C  ، اسید مالیک، اسید سیتریک است. مصرف زیاده از حد گوجه سبز باعث نفخ معده می شود.

ارزش غذایی 100 گرم گوجه سبز

کربوهیدرات 51/8 گرم ، چربی 84/2 گرم ، پروتئین 6/1 گرم ، فیبر خام 5/0 درصد .

با مصرف 100گرم گوجه سبز ، 5 درصد ویتامین A  ،1/2 درصد ویتامینB1  ( تیامین ) ، 9/1 درصد ویتامین B2  ( ریبوفلاوین ) ، 8/2 درصد نیاسین  ، 13 درصد ویتامین C ، 5/1 درصد کلسیم  ، 2/2 درصد فسفر  ، 5 درصد آهن  و 6/3 پتاسیم مورد نیاز در روز تامین می شود.

خواص درمانی

CULPEPES، گیاه شناس معروف قرن 17 عقیده داشت که مصرف گوجه سبز برای بهبود طعم دهان مفید است و پختن برگ های درخت گوجه سبز در سرکه می تواند در درمان کرم های حلقوی موثر باشد. از خواص دیگر این میوه ، خاصیت مسهلی آن است که به خوبی شناخته شده است. همچنین اثرات منحصر به فرد آن شامل کاهش فشار خون  و چربی خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم عملکرد معدی- روده ای است.

گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می شود، از این رو می تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول و سرطان  دارد. اسید بنزوئیک، ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی دارد. این ماده به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد. همچنین، بعضی از تحقیقات بیانگر خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی این میوه هستند.

مطالعات نشان می دهد که این میوه می تواند در درمان تومورها موثر باشد. همچنین به دلیل وجود اسید اسکوربیک ( ویتامینC )، برای افراد مبتلا به نقرس توصیه می شود.

zayanderood - نروژ - برگن
آخ خ خ ! دهنم آب افتاد! میدونی‌ چند ساله که گوجه سبز نخوردم !؟!!
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

parvaz39 - آلمان - هامبورگ
توجه....توجه.....
طبق اخبار موثق که محسن سازگارا اعلام کرد نماز جمعه توطعه رفسنجانی با خامنه ای علیه موج هست. لطفا اطلاع رسانی کنید که نماز جمعه باید 100% تحریم بشه. مگر با اطلاعیه کتبی، رسمی و مستقیم موسوی خواسته بشه. موسوی ابراز بی اطلاعی کرده از این دعوت. بچه های داخل ایران حتما اطلاع رسانی کنن
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

elora - نروژ - اسلو
zayanderood - نروژ - برگن
مغازه های ترک و عرب اسلو گوجه سبز میفروشن .
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

arashneda - انگلستان - لندن
نه رهبر نه اکبر نه انتر - دولت شرکت در نماز جمعه به عنوان تایید نظام تلقی خواهد کرد. همان طور که در جریان رای گیری همین کار را کردند. - لطفاْ نماز جمعه را تحریم کنید.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

zayanderood - نروژ - برگن
elora - نروژ - اسلو
آره آسیا بوتیک‌های اسلوخیلی بهتر از برگنه. اینجا که من ندیدم
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

roya_2000 - انگلیس - لیدز
وای اب دهنم راه افتاد. کسی میدونه که ایا گوجه سبز در انگلیس پیدا میشه؟
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

alileedsy - انگلیس - لیدز
roya_2000 - انگلیس - لیدز
سلام.منم تو لیدز زندگی می کنم و همین امروز از سوپر ایرانی(هر هیلز)خریدم البته دیگه شیرین شدن.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

7-aseman - اتریش - وین
جاتون خالی اتریش خیلی زیاده هم مغازه ها هم ترکها دارند هم سرتاسر رودخانه هاش گیلاس و گوجه سبز فراون داره
من حتی یک درخت ذغالخته دیدم و یک درخت توت خیلی برام عجیب بود فقط یک درخت از هر کدام بیشتر از این ندیدم ولی گوجه سبز تا دلتون بخواد
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

RAHE SABZ - بلژیک - انتورپن
پاسخ مهندس موسوی به دعوت مردم در خصوص شرکت در نماز جمعه
میرحسین: روز جمعه در میان صفوف شما حاضر خواهم شد
قلم - مهندس موسوی در پاسخ به دعوت مردم طی بیانیه ای اعلام کرد: روز جمعه مورخ 26/4/88 در میان صفهای شما حاضر خواهم شد.چرا بی خودی از خودت حرف درمییاری parvaz39 - آلمان - هامبورگ تو سایت قلم که مال ایشان است میتونی بخوانی تو که تو المانی فیلتر نمشی مگر قصددیگری داری از این توجه... توجه اقای 100٪ درود بر ایران و ایرانی واقعی ودرود به روان پاک شهدای راه سبز
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

bluestar - ایران - تهران
زنده باد گوجه سبز
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

mahdiye - مالزی - پیننگ
7-aseman - اتریش - وین
خوش به حالتون .کاشکی من یدونه گوجه سبز داشتم الان
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

darya_r - انگلستان - لیورپول
roya2000-انگلیس
عزیزم تو انگلیس که پر گوجه سبزه . اگه توی پارکها به دقت به درختها نگاه کنی می ببنی . یا مناطقی که دور از مرکزشهره درختاش زیاد دیده میشه
جات خالی من امسال فکر کنم یه 3 کیلویی خودم چیدم وخوردم
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.