واقعیت های سفر احمدی نژاد به تبریز از زبان اکبر اعلمی

واقعیت های سفر احمدی نژاد به تبریز از زبان اکبر اعلمی

پیش از انقلاب همزمان با یکی از سفرهای محمد رضا شاه و همسرش به تبریز ،میهمان یکی از خویشاوندانم بودم که منزلشان در نصف راه واقع شده بود. آنروز قرار بود که شاه و کاروان همراهش از مسیر نصف راه به سمت مرکز شهر و استانداری عبور نمایند. از روستاهای اطراف جمعیت زیادی را با اتوبوس به شهر آورده و بدست هریک از آنها نیز پرچم سه رنگ شیر و خورشید داده بودند تا در مسیر عبور شاه از این خیابان از او استقبال کنند. با دیدن این جمعیت دیگران نیز کنجاو می شدند و بدون آنکه خود بخواهند به صف مستقبلین می پیوستند تا بالاترین مقام کشور را از نزدیک ببیند. فامیلی که آنروز میزبانی مرا برعهده داشت و اتفاقا کمی هم تحت تاثیر بدگوئی های من وانمود می کردند که نسبت به شاه و سیاست هایش دل چرکین هستند ،از جمله کسانی بودند که ولع شدیدی برای پیوستن به جمعیت حاضر در خیابان مجاور منزلشان از خود نشان می دادند و با وجود اینکه خیلی تلاش کردم تا هنگام عبور کاروان شاه مانع از حضور آنها در خیابان شوم اما موفق نشدم و حس کنجکاوی آنها برای مشاهده شاه و شهبانو بر تقاضای من فائق آمد و به هر قیمتی که بود مرا در خانه خود تنها گذاشته و به جمع مستقبلین پیوستند تا شاه و شهبانو را از نزدیک ببینند و پس از بازگشت به خانه می گفتند ازدحام جمعیت در خیابان بحدی بود که موفق به  دیدن فرح نشده اند!

شکی ندارم که شاه و شهبانو هم با دیدن جمعیتی که اینچنین باستقبالشان آمده بودند بوجد آمده و سر از پا نمی شناختند و آنرا به حساب رضایتمندی مردم از خود گذاشته و تصور می کردند که مردم شیفته آنها هستند، اما یکی دو سالی بیشتر طول نکشید که از همین تبریز نهضتی آغاز شد و دودمان شاه و طومار سلطنت را در هم پیچید و جالب اینجاست که همین فامیلم هایم نیز از جمله کسانی بودند که در خیابان های تبریز  به صف ‘مرگ بر شاه’ گویان پیوستند!

دومین سفر استانی تبلیغاتی احمدی نژاد به تبریز و نمایش و سازمان دهی به عمل آمده برای استقبال از او و هیات همراهش ،ناخود آگاه مرا بیاد سفر آنروز شاه به تبریز و بهره برداری های تبلیغاتی پس از آن انداخت . 

عباراتی نظیر: " ازدحام شدید جمعیت، استقبال گرم مردم تبریز ،ابراز احساسات هزاران نفر ، استقبال کم نظیر مردمی ،حضور چشمگیر اقشار مردم ، ازدحام بیش از حد جمعیت ، جمعیت 50 هزار نفری حاضر در ورزشگاه ، ازدحام استقبال کنندگان ، اغلب خیابان های منتهی به ورزشگاه تختی با ترافیک شدید مردمی مواجه بود ،حضور پرشمار مردم ، حضور حماسی مردم تبریز در استقبال از هیات دولت ، ورزشگاه "تختی" تبریز مملو از مشتاقان دیدار با رییس جمهوری است.استقبال مردم تبریز از رئیس جمهوری به حدی بود که بسیاری از آنان مجبور به تجمع در پشت درهای ورودی ورزشگاه شدند " که بنوعی تکرار همان تبلیغات اغراق آمیز گذشته است ،کم و بیش مهمترین و برجسته ترین ترجیع بند و پیام نسبتا مشترک اخبار رسانه های دولتی و نیمه دولتی بود که در رابطه با دومین سفر استانی دکتر احمدی نژاد به تبریز ،به خورد مخاطبینشان داده شد.

به موازات انتقال این قبیل پیام های نوشتاری و گفتاری ،صدا و سیما نیز طبق معمول در کنار عکاسان خبرگزاری های دولتی بکمک دوربین های پیشرفته و لنزهای تله و واید در پرسپکتیو صحنه، جمعیت پراکنده شرکت کننده در مراسم استقبال از هیات دولت را که در خیابان ها و پیاده رو های باریک مسیر عبور کاروان هیات دولت مجموعا  از 15- 20 هزار نفر تجاوز نمی کرد را چنان اغراق آمیز و بیش از واقعیت و بصورت فشرده و انبوه نشان داد که رئیس جمهور را نیز به اشتباه انداخته و در جلسه استانی هیات دولت اظهار داشت: "دیروز دریای انسان های مومن و شجاع به بهانه استقبال از خادمان خود به صحنه آمده بودند"! جالب است بدانیم که همین رسانه ها و مسئولین تظاهرات دهها هزار نفری مردم و خصوصا جوانان تبریزی در اول خرداد 1385 را که از دانشگاه تبریز تا اواسط خیابان امام ادامه داشت را تظاهرات چند صد نفره عده ای اوباش که از بیگانگان خط گرفته اند وانمود می کردند!

گرچه میهمان دوستی ، حقشناسی و قدرشناسی مردم نسبت به زحمتکشان و خدمتگزاران واقعی خود جزء عناصر غیر قابل تفکیک فرهنگ ایرانی و آذربایجانی است و عملی نیکو و مستحسن محسوب می شود و حضرت محمد(ص) می فرماید: "کسیکه سپاس مخلوق را در برابر کار نیکش نگوید از عهده سپاس خالق بر نیاید" اما این قدرشناسی باید مستحق و موجه و توام با دلیل باشد. مردم تبریز در دور اول سفر رئیس جمهور به شهرشان نشان دادند که احمدی نژاد از چنین استحقاقی برخوردار نیست. حال در شرایطی که سیاست های نادرست این دولت و شخص احمدی نژاد امان از روزگار مردم بریده و عرصه را بر مردم تنگ کرده و در عرصه های گوناگون تنگناهای فراوانی را برای آنان ایجاد کرده است ،چه اتفاق جدیدی رخ داده است که مردم تبریز در پایان عمر دولت احمدی نژاد این چنین مشتاق دیدار یار شده اند!!

چرا دوسال قبل که نخستین سفر استانی رئیس جمهور به تبریز صورت گرفت ،احمدی نژاد با سردترین استقبال مردم این شهرستان مواجه شد و علیرغم تبلیغات و تدارکات گسترده به عمل آمده و گسیل نیروهای بسیج ادارات و پایگاه ها و سایر نیروهای تشریفاتی ،در هنگام استقبال از رئیس جمهور حتی نیمی از استادیوم 20 هزار نفری تختی نیز پر نشد!

واقعیت این است که تقریبا از یکماه قبل دست اندرکاران دولتی همه تلاش خود را صرف این کرده بودند تا به هر قیمت ممکن حداقل 50 هزار نفر از مردم را در مسیر حرکت اتومبیل حامل رئیس جمهور قرار دهند.

برای همین منظور طبق گزارش رسا نیوز و سایر منابع موثق ،از سوی ارگان های دولتی و شهرداری تبریز 50 هزار پرچم، هزار متر بنر و 5 هزار تراکت در استقبال از رئیس جمهور چاپ و توزیع شده بود.(1)

ماه گذشته که در تبریز حضور داشتم بنرهای تبلیغاتی برای سفر رئیس جمهور به در و دیوار نصب شده بود. مناطق مختلف آموزش و پرورش با برگزاری جلسات مختلف از مسئولان و دست اندرکاران آموزش و پرورش با اصرار می خواستند که به هر نحو ممکن ،عدم استقبال مردم در نخستین دور سفرهای تبلیغاتی احمدی نژاد به تبریز را جبران کنند. مسئولیت دو یا سه ناحیه از نواحی پنجگانه آموزش و پرورش تبریز معطوف به بسیج دانش آموزان برای استقبال خیابانی از رئیس جمهور و دو ناحیه دیگر حضور در ورزشگاه تختی شده بود.

طبق گزارشات موثق برخی از پایگاه های بسیج ماموریت یافته بودند تا از اطراف و اکناف شهر تبریز تا آنجا که می توانند مردم را در مسیر عبور کاروان همراه رئیس جمهور قرار دهند. بنا برگزارش خبرگزاری رسا که از حامیان دولت است ،بسیاری از استقبال کنندگان از شهرهای مجاور تبریز و نیز روستاهای اطراف برای استقبال از رئیس جمهور حضور یافته بودند.(2)

برای جلب توجه گروهی از مردم و کشاندن آنها به خیابان ها ،شهرداری تبریز ده ها ایستگاه صلواتی و پذیرایی از مردم در خیابان های مرکزی شهر و در مسیر تردّد کاروان هیات دولت برپا کرده بود.(3)

صدا و سیمای تبریز از مدتها قبل از سفر احمدی نژاد به تبریز ،در یک تبلیغات بسیار وسیع مردم را به استقبال از رئیس جمهور تشویق می کرد.

مسیر 17 کیلومتری حرکت رئیس جمهور از فرودگاه تبریز تا ورزشگاه تختی توسط دستگاه های دولتی و شهرداری آذین بندی شده بود.

در روز ورود هیات دولت به تبریز ،اغلب مدارس و دبیرستان های تبریز و خصوصا مدارس و دبیرستان های مجاور استادیوم تختی و مسیر حرکت کاروان هیات دولت تعطیل شده بود. حدود 2000 نفر را در اطراف فرودگاه گردآورده بودند.

با این وصف و علیرغم تبلیغات گسترده دو ضلع استادیوم 20 هزار نفری تختی و بسیاری از جایگاه ها خالی بود. خبرگزاری رسا در توجیه حضور کمرنگ مردم تبریز در استادیوم تختی می نویسد: ‘تاخیر دو ساعته سخنرانی رئیس جمهور در جمع مردم تبریز باعث برهم خوردن نظم ورزشگاه و پراکنده شدن برخی از جایگاه ها شد.’ (4)

اگر از این نمایش های تبلیغاتی صرفنظر نمائیم ،مصوبات دولت نیز بنوبه خود در خور توجه و قابل نقد و بررسی است؛

واقعیت این است که مصوبات سفرهای استانی هیات دولت ،اقدامی پوپولیستی و غیر اخلاقی برای شخصی جلوه دادن تلاش و تصمیمات جمعی قوای سه گانه و جایزه و عطیه وانمود کردن وظایف حاکمیتی و سهم مناطق مختلف از درآمدهای ملی با هدف بهره برداری های شخصی و تبلیغاتی است که اگر در جوامع توسعه یافته چنین روشی(تبلیغ شخصی با بودجه عمومی) اتخاذ شود ،چه بسا مرتکب به عنوان قانون شکنی و سوء استفاده از بودجه عمومی برای انجام تبلیغات انتخاباتی تحت تعقیب قرار گیرد.

احمدی نژاد در این سفر نیز مدعی شد که از میان ٢هزار و ٥١٠ پروژه تصویب شده در دور اول سفر هیات دولت به استان آذربایجانشرقی 2 هزار و ٣٧پروژه به مرحله نهایی رسیده است!(مصوبات مذکور در واقع کلیه طرح ها و پروژه های ملی ،استانی سهم آذربایجانشرقی در طول چند سال است که ارتباطی با سفر هیات دولت ندارد و در بودجه های سنواتی منظور می شود) و این در حالی است که پس از گذشت دو سال برخلاف ادعای احمدی نژاد ارزش ریالی پروژه های باجرا در آمده حتی یکسوم ارزش کل مصوبات قبلی هیات دولت نیز نبوده است و همچنانکه اشاره شد کل این مصوبات سهم استان آذربایجانشرقی از بودجه عمومی است و دولت به بهانه سفرهای استانی خود برای عوامفریبی آنرا به سفر استانی خود پیوند زده و بنام خود تمام می کند!

در این دور از سفر استانی هیات دولت به تبریز هم ،رسانه های دولتی خبر دادند که هیات دولت برای شتاب بخشیدن به روند توسعه و آبادانی در دور دوم سفرهای استانی خود به استان آذربایجان شرقی بیش از 220 مصوبه داشته است!!

برای آگاهی مردم از ماهیت مصوبات و اینکه احمدی نژاد وانمود می کند که مصوبات استانی در حکم پاداش دولت به منطقه ای است که به آنجا سفر کرده است ،لازم است به چند اصل از اصول قانون اساسی اشاره نمایم تا معلوم شود که مصوبات هیات دولت پدیده جدیدی نیست که بدون سفر قابل تحقق نباشد و در واقع سهم همان استان از درآمد ملی است که به عنوان عطیّه و نتیجه سفر دولت به آن مناطق به خورد ملت داده می شود:

یک- طبق اصل 74 قانون اساسی ،لوایح قانونی پس از تصویب مجلس قابلیت اجرا دارد.

دو- بموجب اصل 53 قانون اساسی همه پرداختهای دستگاه های دولتی در حدود اعتبار مصوب و به موجب قانون انجام می گیرد.

سه- بموجب اصل 52 قانون اساسی ، بودجه سالانه کل کشور از سوی دولت تهیه و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی قابل اجراست. هرگونه تغییر در ارقام بودجه نیز تابع مراتب مقرر در قانون خواهد بود.

چهار- طبق اصل 51 قانون اساسی هرگونه معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می شود.

پنج- مستفاد از اصل 55 قانون اساسی هزینه های هیچ دستگاهی نمی تواند از اعتبارات مصوب تجاوز کند و هر وجهی باید در محل خود به مصرف برسد.

با توجه به محدودیت های قانونی فوق الاشاره ،هیات دولت خارج از چارچوب های تعیین شده در قانون اساسی و سقف بودجه مصوب مجلس و سایر قوانین مصوب اساسا نمی تواند بصورت خودسرانه تصمیم گرفته و یا مازاد برآنچه در قانون آمده است را حاتم بخشی نماید ،بنابراین ؛براساس بررسی های بعمل آمده ماهیت مصوبات سفرهای استانی و مشخصا 220 مصوبه اخیر هیات دولت در استان آذربایجانشرقی و منابع تامین اعتبارات آن را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

- قسمتی از مصوبات ،همان چیزی است که قبلا در قانون بودجه سنوات گذشته و سالجاری به تصویب رسیده است و در واقع سهم استان از درآمدهای ملی و نفتی و درآمد های استانی (بودجه عمومی دولت) محسوب و ارتباطی به سفرهای نمایشی و تبلیغاتی ندارد.

- اعتبار بخشی از مصوبات از محل جابجائی اعتبارات ملی ، استانی و اعتبارات دستگاه های اجرائی سهم قانونی استان می باشد و اعتبار جدیدی را برای استان بارمغان نخواهد آورد.

- بخشی از مصوبات ،تنها نوعی قانونگذاری است و فاقد ارزش اقتصادی می باشد.

- دسته ای از مصوبات تکرار شعارها و وعده های بلاعمل و تحقق نایافته سفر نخست هیات دولت به آذربایجانشرقی است.

بخشی از مصوبات بی پایه و اساس بوده و با هدف بازی دادن افکار عمومی است و فاقد هرگونه ضمانت اجرائی و پشتوانه قانونی است و یقینا تحقق نخواهد یافت.

- قسمتی از مصوبات در تعارض آشکار با قانون اساسی و قوانین موضوعه بوده و مادامیکه قوانین اصلاح نشده قابل اجرا نخواهد بود.

- بخشی از مصوبات ،جز وظایف وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف دولتی است که بصورت قانونی باید باجرا درآید.

- بخش دیگری از مصوبات نیز در حکم وعده سرخرمن است و چنانکه تجربه نشان داده پس از سفر به فراموشی سپرده خواهد شد.

اعتبار باقیمانده مصوبات هم از محل اعتبارات استانی تامین می شود و در واقع هیات دولت سطح خود را در حد شورای برنامه ریزی استان و شهرستان ها تنزل داده و با دخالت در کار و تصمیمات این شوراها بجای آنها تصمیم می گیرد تا ایندسته از مصوبات را هم بنام خود تبلیغ کرده و پیشاپیش ترجیحات و اولویت های استانی و شهرستانی را بجای شورای برنامه ریزی استان و شهرستان تعیین نماید!!

اجرای بخشی از مصوبات هم در گرو تصویب مجلس و یا دولت آینده است و از حدود اختیارات دولت کنونی خارج است. عوامفریبانه بودن مصوبات اخیر زمانی آشکارتر می شود که بدانیم بودجه سال 1387 قبلا به تصویب رسیده و بودجه 1388 هم یکساله بوده و عملیاتی شدن آن درگرو تصویب مجلس است و عمر دولت نهم در سوم تیر 1388 بپایان خواهد رسید و تصمیمات آن برای دولت دیگر الزام آور نیست. به عبارت دیگر تنها آندسته از مصوبات که قابلیت اجرا دارد در واقع سهم استان از بودجه عمومی در سال های آینده است که بدلیل عدم زمانبندی و مشخص نبودن آغاز و پایان اجرای آن ،پیشاپیش سهم استان از بودجه عمومی در سنوات آتی بدون آنکه کار کارشناسی انجام گیرد اولویت بندی شده است!

زیر نویس:

* این گزارش با استناد به اطلاعات گرد آوری شده از سوی خبرنگاران محلی و افراد مورد وثوق در تبریز تهیه شده است.

(1-4)خبرگزاری رسا-  13/09/87

منبع : وب سایت شخصی  اکبر اعلمی

zorro.ir - ایران - تهران
هر وقت اسم این حرامزاده رو میشنوم از زندگی سیر میشم آخ اگه اینو بدن دست من.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

a_bamdad - ایران - تهران
سلام دوستان بعد از مدتها.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

HEZBoLLAH - ایران - کرمان
زنده باد ازادی زنده باد استقلال زنده باد ایران زنده باد پاینده باد جمهوری اسلامی ایران
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

حامی موسوی - ایران - تبریز
زنده باد آقای اعلمی همه اهل تبریز از آقای اعلمی راضی بودند واقعا مرد شریفی هستند اختلافی که با نماز جمعه تبریز شبستری پشمالو که تو تبریز همه از دستش ناراحتند داشتند ایشان از نماینده گی مجلس رد صلاحیت شدند ولی یه کمی گله مندیم که دیر اظهار نظر فرمودند زود تر از این انتظار داشتیم
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

sun-kh - فیلیپین - سبو
احمدی نژاد واقعا دزدی......
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

SHEPESH - هند - سیسی
اتل متل توتوله هیکتاتور کوتوله
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
با پوزش از هم میهنانی که نام شما رو در اینجا آوردم!
bluestar - ایران - تهران
kafar - المان - اخن
ir1234 - انگلستان - لندن
arashneda - انگلستان - لندن
و تنی چند از دیگر هم میهنان در اینجا و یا هرجا
همه هرکدام حکومتی درست کردید و به سروکله ی همدیگر می کوبید. این همون چیزی هست که ۳۰ سال خودی و بیگانه به شماها خندیدن
موسوی یا رضا پهلوی رو میتونم بپزیرم، ولی راستش رو بخاهید، من هیچکدام از شما رو نمیتونم باور کنم. شماها با این نگرشها و دیدهایی که دارید، از اونها یا هرکس دیگه ای هم که سر کار بیاد دیکتاتور میسازید، چون در نوشتارهاتون به روشنایی دیده میشه که چه اندیشه هایی در سر دارید.
شماها خاستار یک حکومت دیگر هستید، نه یک کشوردار، یک سرپرست ملی با باور مردم سالاری
اینگونه که گفتار میکنید، هیچ نشانی از ایران دوستی برای ایرانی ندارید و تنها بدنبال رسیدن به خاستهای خود هستید. دارایی، توانایی سیاسی و یا باور دینی تنها چیزیست که در نوشتارهای شما دیده میشود.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

ahura - ژاپن - توکیو
HEZBoLLAH - ایران - کرمان
زنده باد ازادی زنده باد استقلال زنده باد ایران زنده باد پاینده باد جمهوری اسلامی ایران
تف به شرف تو و سید علی الاغ چلاق شیره ای .. و عنتر همیشه همراش محمود میمون و تمام عوامل جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل - حتی ... مالهای حقیری مث تو کثافت . مرگ بر تمامیت و کلیت رژیم اشغالگر و منحوس حکومت فاشیستی - تروریستی جمهوری اسلام
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
این مردک چرا اینقدر حرف میزند. همیشه صحبتهاش به اندازه سریالهای کره ای طولانی است.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

$persian$ - ایران - تهران
a_bamdad - ایران - تهران
سلام رفیق چه خبرا نبودی البته من خودمم نبودم تازه برگشتم
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

odin - بلژیک - انتورپن
HEZBoLLAH - ایران - کرمان
چون زیادی شعار میدی
چون ضد و نقیض حرف میزنی
چون اون سه تا زنده باد اولت با اخری در تناقض شدیده
خاک ...که طرفدار قاتل و سیستم قاتل پروری
حالا بازم یرو اسم عوض کن.
دیدن کامنت شما مزدورهای جیره خور حال ادم رو بهم میزنه
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

مانفرد - ایران - ایران
IranBozorgMehr
دمت گرم کا. حرف دل مونه زدی .
این حرفها رو من هم چند وقت پیش تو یه کامنت عنوان کردم .فکر میکردم شاید کسی هم عقیده من نباشه ولی حالا میبینم نه کسایی هستن که ملاک براشون فقط ایران وایرانیه ونه علم کردن مرام و مسلک دیگه ای.
جاوید باد یاد مصدق و خوش باشی.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

hirowa - ایران - هیرو
آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا
جناب آقای اعلمی شما در جریان اعتراضات اخیر یک بیکاره ی ترسو بودید که توی پستو کز کردید و دم نزدید در حالی که برای حرکت مردم تبریز آدمی مثل سردار ملی لازم بود که من به شخصه فکر می کردم روح ستار خان هاو باقر خان ها و خیابانی ها در رگ شما می جوشد اما اشتباه می کردم.
صد حیف و صد افسوس
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

ehsasoeshgh - گوتنبرگ - سوئد
حزب و الله- ایران کرمان
چند تا گونی سیب زمینی گرفتی چند تا صیغه کردی. روزی که باید بروی سوراخی میخری صد ملیون
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
درود بر اعلمی فرزند غیور ایران
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

nimaaa - امریکا - نیویورک
در ایران هر تظاهراتی میشه به امریکا نسبت میدن و میگن دسیسه دشمنان و امریکا هست.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

ترک ایران - ایران - تهران
زنده باد مردان با جرات ایران زمین
زنده باد آزادی
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
خوب باید هم بروند این موجود ماقبل از تاریخ دوران عصر یخبندان را که به علت گرمای کره زمین از یخ درامده را ببینند. همین موزه دانیاسورها در لندن برای انتقال محمود به لندن به مجتبی خامنه ای 300 میلیون افر داده.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

a_bamdad - ایران - تهران
$persian$ - ایران - تهران
سلام دوست جون.وجدانا تو این اتفاقا دیگه جای حرف زدن نبود و فقط باید عمل می کردیم.واسه همین حال و حوصله لاس زدن با این مزدورایی که توی سایت میرن رو اعصاب ملت رو نداشتم و بیشتر بیرون بودم.شما که خودت روبراهی؟من که خیلی دردسر کشیدم.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

Fati_ghati - ایران - تهران
HEZBoLLAH - ایران - کرمان
مرگ بر اسلام و مسلمین.مرگ بر اسلام و مسلمین.مرگ بر اسلام و مسلمین.مرگ بر اسلام و مسلمین.مرگ بر اسلام و مسلمین
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
HEZBoLLAH - ایران - کرمان
نکنه از همون گروهی باشی که قتلهای محفلی را انجام دادن؟!!شرم کنید.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

hezbollah - ایران - کرمان
odin - بلژیک - انتورپن
سلام
جمهوری اسلامی ایران
زنده باد
پاینده باد
عشق همه ازادی خواهان و استقلال طلبان عالم هستی اول
جمهوری اسلامی بعد حزب الله لبنان
اودین زیادی شعار دادن بهتر است از زیادی فحش دادنه
بعضی از چیزها نسبیه همین استقلال و ازادی رو با گذشته بسنج با کشورهای در حال توسعه و منطقه بسنج
اگر با بلژیک هم می خواهی مقایسه کنی ببین اونا کی از سلطه مطلق خلاص شدند و بعد از 30سال بدون جنگ فتنه های قومی ترور هزاران تحریم و .........
به کجا رسیدند
اگر جهان به ظاهر متمدن تازه به این نتیجه رسیده برای استقرار دمکراسی باید در عراق و افغانستان زن و کودک بکشه ایران عزیز از همون سال اول رهایی گرفتار طالبان و بعتی ها شد ایا چپ و راست بلژیک هم صدام و ملاعمر بودند
سعی کن حالت با دیدن جند تا کلمه بهم نخوره. من با دیدن نظر ahura - ژاپن - توکیو کلی خندیدم، موفق باشید.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

abbasssamimi - ایران - تهران
زنده باد ایرانی پاک سرشت و زنده باد صداقت
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

rezsor - ایران - تهران
میشه کسی بگه چطور میشه بدون فیلتر شکن وارد شد
تورو خدا فیلتر شکن جدید بدید خسته شدم همش بسته
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

حامی موسوی - ایران - تبریز
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
چیه حرفاش باب میل شما بسیجیها نیست اره ؟ خاک تو سر همین احمقی نژاد بود که رهبر شما کردها رو کشت و حالا کردستان در اعتصاب است تو وطن فروش بی غیرت حالا داری ازش طرفداری میکنی من اگه به جای کردهای شهرت بودم تیکه تیکه ات میکردم ا...ق ...
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

سید مهدی - ایران - تهران
زورو مزن در خانه کسی را که میزنن درت را .......... منتظر باش خس و خاشاک
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

smja - ایران - تهران
در قدیم به راهزن ها می گفتند حرومی برای همین به نظر من بهترین اسم برای این میمون حرومی نژاده چون از اعقاب همون حرومی هاست.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

آریارمن - ایران - تهران
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران :
ت برو به مامانت بگو بیاد.
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

4firat - ترکیه - استانبول
حامی موسوی - ایران - تبریز
سلام دوست گرامی...پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران این نادان داره از اسم کردها سو استفاده می کنه یه مزدور بسیجی وبیت المال خور است ... از دوستان گرامی تقا ضا دارم کسی به این مزدور جواب ندهید...اقای اعلمی یکی از پاکترین وشریف مرد ایران است
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

aghozdar - ایران - تهران
درد جامعه روشنفکر ایران همین عوامفریبی هااست که در تمام سطوح انجام میشه . طفلکی فکر میکرد روستایی های ما گول این حرکات را میخورن در حالی که دیدن همین حیف و میل بیت المال برای تبلیغات انها بزرگترین تبلیقات منفی بوده و هست
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

نسیم مرگ - لندن - لندن
دوستان این نفر با این آی دی( sheytone_esf - ایران - اصفهان) مزدور رژیم است در جایی که در مورد گوساله شبیه سازی نوشته شده بود م ما گفتیم این گوساله شبیه خامنه ای و انتری نژاده این نفر به همه بی حرمتی کرد لطفا این ...را بشناسید
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
مانفرد - ایران - ایران
درود کا، زنده و شایدار باشی جونوم!
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.