سیزده عضو جندالله به استثنای عبدالحمید ریگی اعدام شدند

سیزده عضو جندالله به استثنای عبدالحمید ریگی اعدام شدند

عبدالحمید ریگی در میان سیزده اعدام شده روز سه شنبه نبوده است

سیزده نفر به جرم عضویت در گروه جندالله اعدام شده اند اما اجرای حکم یکی از محکومان به تعویق افتاده است.

روز سه شنبه، 14 ژوئیه (23 تیر)، به نقل از ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان، گزارش شد که احکام سیزده نفر که به جرم عضویت در گروه جندالله به اعدام محکوم شده بودند به اجرا گذاشته شده اما حکم عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی، رهبر این گروه، چند روز به تعویق افتاده است.

آقای حمیدی در مورد دلیل تعویق در اجرای این حکم گفته است که یکی از مراجع امنیتی استان سیستان و بلوچستان اطلاعاتی در مورد این پرونده به دست آورده که تکمیل آنها مستلزم ادامه تحقیقات از عبدالحمید ریگی است.

پیشتر اعلام شده بود که احکام اعدام در ملاء عام در یک پارک عمومی در زاهدان اجرا خواهد شد اما رئیس دادگستری استان گفته است که احکام در بامداد سه شنبه در محوطه زندان به اجرا گذاشته شد.

او در مورد علت تغییر در محل اجرای حکم توضیحی نداده است.

مقامات قضایی ایران اسامی اعدام شدگان، نحوه بازداشت، و روند رسیدگی به پرونده آنان جزئیاتی انتشار نداده اند اما گفته اند که این افراد به جرم محاربه و فساد در ارض، حملات تروریستی و گروگانگیری به مرگ محکوم شدند هرچند مشخص نیست که آیا همه آنان با این اقدامات ارتباط داشته اند یا به دلیل یا ظن عضویت در گروه جندالله محکوم دانسته شده اند.

حمیدی اسامی اعدام شدگان و جزئیات پرونده را فاش نکرده است

همچنین، پیشتر به نقل از مقامات قضایی استان سیستان و بلوچستان از محکومیت دوازده نفر به اعدام خبر داده بودند اما روز سه شنبه، اعدام سیزده نفر و تعویق در اجرای حکم یک نفر دیگر گزارش شد.

روز سه شنبه هم خبرگزاری کار ایران به نقل از اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گزارش کرد که دوازده نفر از اعضای جندالله که دستگیر شده بودند در دادگاه انتقلاب محاکمه و به اعدام محکوم شدند.

در مورد عبدالحمید ریگی نیز اخبار ضد و نقیضی انتشار یافته و چند هفته پیش، یک شبکه تلویزیونی وابسته به دولت جمهوری اسلامی گزارش کرد که آقای ریگی قبل از اعدام، در مصاحبه ای از ارتباط خود با آمریکا پرده برداشته است.

اعتراض به نحوه صدور احکام

جندالله مسئول انفجار در مسجد امیرالمومنین شناخته شده است

در پی اعلام تصمیم دادگستری استان سیستان و بلوچستان به اعدام این افراد، چند گروه مدافع حقوق بشر نسبت به محاکمه عادلانه متهمان ابراز تردید کرده و خواستار توقف اجرای حکم اعدام و پایبندی نظام قضایی جمهوری اسلامی به تعهدات خود در رعایت موازین شناخته شده دادرسی شدند.

گروه عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، صدور احکام اعدام را فاقد ارزش قضایی خوانده و گفته است که این مجازات در واکنش به رویدادهای اخیر منطقه صادر شده و ماهیتی سیاسی و امنیتی دارد.

جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - یک گروه مسلح مخالف دولت جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت سنی مذهب ایران به خصوص در استان سیستان و بلوچستان اعلام داشته و رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد.

در سال های اخیر، این گروه مسئولیت یک رشته اقدامات خشونت آمیز از جمله حمله به ماموران دولتی و چند مورد بمب گذاری را برعهده گرفته است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.

رئیس دادگستری سیستان و بلوچستان گفته است که وزارت امور خارجه مدارکی را در مورد اقدامات گروه جندالله تهیه و آنها را به مراجع قضایی پاکستان تحویل داده و از پلیس بین المللی خواستار دستگیری اعضای این گروه شده است.

عبدالحمید ریگی در پاکستان بازداشت و سال گذشته توسط دولت پاکستان به جمهوری اسلامی تحویل داده شد.

fak zan_uk - انگلیس - لیور پول
همین گروه جندا... خواب را ازگداعلی ربوده.این اعدامها از ترس و هراس رژیم است که می خواهند جنبش مردم را به خیال خود مهارکنند.ولی نمیدانند که تیشه به ریشه خود میزنند.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
احسنت به این برادران سنی که شیعیان را به آسمان فرستادند و آفرین بر این برادران شیعه که سنی های عزیز را به جایگاه برزقون عند الربهم ارسال نمودند. هر چه از شمار این مسلمین متعصب کمتر شود، در نهایت سود آن به جیب مردم ایران و دنیا خواهد بود.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

green country - لوس انجلس - کالیفرنیا
دکتر محسن سعادت رئیس قسمت ارتباطات کمیته در گفتگوی تلفنی بایکی از پزشکان مطلع از چگونگی قتل شادروان سهراب اعرابیShare
Yesterday at 7:02pm
دکتر محسن سعادت رئیس
قسمت ارتباطات کمیته در گفتگوی تلفنی بایکی از پزشکان مطلع از چگونگی قتل شادروان سهراب اعرابی:سهراب اعرابی بر خلاف ادعاهای چند روز گذشته در زندان اوین براثر شکنجه منجر به خونریزی داخلی فوت کرده است
این پزشک مسئول (نام محفوظ)که در حال حاضر به یکی از کشورهای خارجی پناه اورده است در گفتگو با کمیته حقوق بشر و ازادی افزود پیکر شادروان
سهراب اعرابی در تاریخ 12تیرماه درحالی که غرق درخون و اثار شکستگی وسوختگی دربدن او به وضوح مشاهده میشد در بیهوشی کامل توسط4لباس شخصی و2 افسر پلیس به بیمارستان اورده شد.
متاسفانه به علت خونریزی شدید داخلی تلاش پزشکانن میسر واقع نشد و سهراب اعرابی 2 ساعت بعد از تحویل به بیمارستان به شهادت رسید.دکتر...ادامه دادطبق اطلاعات واصله طبق دستور دادستانی با امضای شخص سعید مرتضوی داروهائی به جسد مرحوم اعرابی تزریق شد که باعث متلاشی شدن جسد به سرعت میشودتا هرگونه اثار جرم از بین برود.
کمیته حقوق بشر و ازادی ضمن محکوم کردن این جنایت ضد بشری وتسلیت به خانواده مرحوم اعرابی از همه هموطنان گرامی
استدعاداردکه با معرف کمیته به عزیزانی که خطر جانی تهدیدشان مینماید به م کمک کنیدکه با کمک به این عزیزان کشورهای امن از تکرار فجایع اینچنینی جلوگیری کنیم

.پاینده ایران زنده باد ملت شیردل ایران
کمیته حقوق بشر و ازادی
13 julay 2009
سه‌شنبه 23 تیر 1388

Nim Rokh - ایران - تهرام
همین رادیو فردا که از اشوبهای اخیر تهران حمایت می کرد یک زمانی با برادر این ملغون که حنایتکار است مصاحبه می کرد کسی که معلوم نیست در کدوم سوراخ موش قایم شده ولی رادیو فردا می داند! جز این نیست که این گروه معاند دست پروده خود امریکا است و دستشون به خون ایرانیان الوده است.
پس طرفداران رادیو فردا هم می شه گقت از حامیان این گروه هستند
سه‌شنبه 23 تیر 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
گم شید معلومه که زیر شکنجه های شما جلادان مردم هویت خودشونم یادشون میره
سه‌شنبه 23 تیر 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
ان ربک لبالمرصاد. عاقبت این جانیان به سزای جنایات خود رسیدند. به امید ریشه کن شدن تمامی کسانی خواهان پاشیدن بذر اختلاف بین سنی و شیعه هستند.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

محمد بهاره - ایران - تهران
مگه جرات دارن اعدامشان کنند؟؟؟اینها گروگانهایی دارند که آزادی انها مستلزم آزادی این افراد بود.ضمنا طوری منافع و اموال شخصی افراد رژیم را تحدید کردن که فرادی روز اسارت حکم آزادی آنها از تهران ابلاغ شد
سه‌شنبه 23 تیر 1388

amirhosein110ir - چین - شانگهای
الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر
سه‌شنبه 23 تیر 1388

shirdelan2009 - هلند - ایده
مرگ و جهنم برای اون نظام کثیف جمهوری اسلامی ایران و طرفدارانش.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

part - ایران - ساری
جرات اعدام کردن شو نداشتن چون عبدالله مالک تک تک شونو........... ترسیدن> راستی موقعی که اینا رو گرفتن گروه ریگی 15 سرباز ایرانی رو گرگان گرفته بود گفت اگه برادرم رو ازاد نکنین هرروز یکی رو میکشم مثل اینکه اون بد بختا همه شون مردن
سه‌شنبه 23 تیر 1388

basafa - ژاپن - توکیو
alireza.ch - سوییس - نوشاتل
یه جا بگو 90 درصد مردم ایران اعدام کنیم تموم بشه بره دیگه.مرد حسابی این حرفها چیه میزنی؟خودت خوشت میاد که بگیرن بچت تیکه تیکه کنن که اونجوری حرف میزنی؟
سه‌شنبه 23 تیر 1388

mosalmane_ejbari - ایران - قم
هی گفتید الله اکبر و هم را بیچاره کردید.بابا مثل ادم فارسی حرف بزنید
سه‌شنبه 23 تیر 1388

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
پسر کرد ایران زمین-حیف این نام که روی خودت گذاشتی اگه کرد باشی که نیستی و مطمینا جز یک جاش جیره بگیری که اینجا فقط مزدت را حلال میکنی!!!! اگر کرد ارزشی نزد بقیه ایرانیان دارد به خاطر مزدوری نکردن برای علی شیره ای آدمکش است///کسانی مثل ریگی خیلی وطن پرست تر از تو هستند و اسم جنبش خود را (جنبش مردمی ایران) گذاشته اند و تنها عیبشان اینست که بنام سنی از رژیم انتقام میگیرند در حالی که رژیم به ما شیعه ها کمتر از سنیها ظلم نمیکند و باید امروز همه بدون فکر کردن به مذهب و ملیت و قومیت فقط به نابودی این ضحاکهای خون اشام فکر کنیم ولی در کل ریگی و گروهش به چند میلیون از بیسوادهای نادانی مثل تو می ارزند
سه‌شنبه 23 تیر 1388

msnam - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهران
اجمدی نژاد یهودی هم دست پرورده اسراپیل است. و شماها مردم را به جایی رسوندید که کسانی متل جندالله دارند تبدیل به افسانه های ملی می شوند. و این چیزی نیست جز به خاطر ظلم ستمکارانی مثل شما. روزگاری نه چندان قبل ملت هابایز فرار از دست چنگیزهای مفول و هیتلرها و اسکندرها و عباسیان و امویان هم همین حالت را داشتند.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

ir1234 - انگلستان - لندن
green country - لوس انجلس - کالیفرنیا
بازم دروغ و ادعای پوچ کردید.این جوان برومند که بگفته مادر عزادارش توسط بسیج هدف گلوله قرار گرفته و کشته میشود.اما مادرش بی اطلاع از قتل وی بخاطر مراجعه نکردنش بخانه نگران شده و به زندان اوین میرود تا شاید از گمشده اش خبری بیابد.غافل از اینکه عزیزش 3 روز پیش بقتل رسیده و شناسائی نشده.این خبر موثق از طرف خاله سهراب منتشر شد.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

periske - المان - دورتموند
رزیم فاسد جمهوری اسهالی فکر میکنه که با اعدام عده ای بیگناه می تونه ترس ووحشت را بر ایران حاکم کنه. همه میدونن که عامل بمبگذاری خود ه مافیای وزارت اطلاعات به دستور خامنه ای ست.مردم ایران بیدارتر از همیشه دیگر ترس از باند مافیای اسلامی ندارند.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

EBI UAE - امارات - ابوظبی
طبق اخرین خبری که من داشتم برادر عبدالمالک دو سال قبل گرفته شده ولی میخواستن ازش به زور اعتراف‌بیگیرن ولش نکردن
سه‌شنبه 23 تیر 1388

hamed-irooni - ایران - زابل
periske - المان - دورتموند
این اراجیف چیه میگی؟
سه‌شنبه 23 تیر 1388

$persian$ - ایران - تهران
Nim Rokh - ایران - تهرام
زیاد قدقد کنی میگم همین ریگی بخورتتا همین این جنایتکار بدرد شما میخوره چون کاملا باهم هم سبکید
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
پسر آقا
این اسم برات بهتره
سه‌شنبه 23 تیر 1388

mohsenkmp - هلند - ماستریخت
نگویید الله اکبر که هیچ بزرگی جز در کشتار در این الله نیست
سه‌شنبه 23 تیر 1388

boobi.iran - امارات - دبی
mardin delfani - انگلیس - برادفورد
درود برشما با حرفهایتان موافقم.
این 13 نفر که امروز اعدام شدند فقط چند نفرشان از اعضای گروه عبدالمالک بودند و دیگر انهایی که اعدام شدند هیچ ارتباطی با جنبش نداشتند فقط جرمشان بلوچ و اهل سنت بودن بود. جالب اینجاست که چند نفرشان حتا چند مدت بیش محکوم شده بودند به چند سال زندان و داشتند زمان محکومیتشان را میگذراندند. و به خاطر اینکه فامیلیشان ریگی و وفاپی بود وبرای راضی کردن اقلیت مزدوران زابلی انهارا اعدام کردند.
دوستان عزیز ببینید و قتی اقایانی مثل ابطحی را مجبور می کنند و ازشان اعترافات تلویزیونی می گیرند و انهارا مزدور انگلیس و امریکا می خوانند.
بس نباید توقع داشته باشیم که این کار را با جوانان بلوچستان نکند در بلوچستانی که نه خبر نگاری هست که اخبار بلوچستان را به جهان خارج انعکاس دهد و حتا بعضی از برادرانمان در دیگر شهر های ایران گول حرفهای رزیم جنایت کار را خورده اند و قیام مردم بلوچ را تجزیه طلب معرفی می کنند و برادرانمان هم تبعیض امیز به این مسله می نگرند.
ولی اینطور نیست فقط ملت بلوچ بخاطر حقوق از دست رفته یشان و ظلمی که اقلیت زابلی در حق مردم بلوچ روا می دارند به با خواسته اند. وتا اخرین قطره خونشان هم ارام نخواهند نشست
به امید ایرانی ازاد و اباد برای تمام ایرانیان عزیز
سه‌شنبه 23 تیر 1388

eblisemast666 - ایران - اصفهان
مرگ بر هر چی .... خونخواره. گثیف تر از این گروه دیگه گروهی وجود نداره هیچ غلطیم نمیتون بکن
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

persepolis2 - ایران - تهران
mardin delfani - انگلیس - برادفورد
خیلی خنده دار است که این گروه را جنبش مردمی بدانیم زیرا این گروه به مردم بلوچستان هم رحم نمی کند چه برسد به شیعه ها.من در مسافرتی که به زاهدان داشتم همه مردم آنجا آرزو می کردند که از شر ریگی آسوده شوند.اگر خبر نداری خودت بیا و ببین.ضمنا یکی از ننگین ترین جنایات گروه ریگی این بود که افراد مسلح وابسته به این گروه با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.آیا به این می توان گفت جنبش مردمی؟!!!قتل مردم بیگناه بلوچستان تا کی؟!!..اگر یک کمی فکر کنی خواهی فهمید که اصلی ترین فعالیت این گروه قاچاق و ترانزیت مواد مخدر است و مبارزه آنها با ماموران مرزی ایران هم تنها بر سر عبور قاچاقچیان مواد مخدر از مرز است.بنابراین آنها بیشتر بفکر منافع شخصی خودشان هستند تا ملت ایران.بنابراین هیچ تفاوتی هم با آخوند ندارند و هردو آدم می کشند.من مطمئنم که حتی اگر یک دولت مردمی و ملی در ایران روی کار بیاید باز هم مجبور خواهد بود که با قاچاقچیان مواد مخدر مبارزه کند.زیرا مواد مخدر جوانان ایران را به خاک نیستی می کشاند.و طبق آمار عمده درآمد گروه ریگی(حدود 90 درصد) از تجارت مواد مخدر است و بقیه از راه آدم ربایی و ...تامین می شود..و مبارزه با مواد مخدر امری جهانی است.و تنها به ایران مربوط نمی شود.کشورهای مانند مکزیک نیز درگیر با قاچاقچیان مواد مخدر هستند.تاریخچه گروه ریگی بخوبی نشان می دهد که این گروه تنها برای تجارت مواد مخدر پا گرفته است و نام جنبش مردمی نیز پوششی برای اقدامات جنایتکارانه این گروه است.ضمنا من هم طرفدار آزادی ملت هستم ولی نباید دست به دامان این گروه تروریستی شویم که دستش به خون صدها نفر از مردم بیگناه بلوچ آلوده است.(من قصد توهین نداشتم و هدفم تنها بیان حقایق و واقعیت ها درباره این گروه بود.همین و تمام).
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
alireza.ch - سوییس - نوشاتل
و احسنت به شما که مثل همیشه با کلا م زیبایت لبخند را به لبان ما هدیه کردید.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

bluestar - ایران - تهران
boobi.iran - امارات - دبی
((ولی اینطور نیست فقط ملت بلوچ بخاطر حقوق از دست رفته یشان و ظلمی که اقلیت زابلی در حق مردم بلوچ روا می دارند به با خواسته اند. وتا اخرین قطره خونشان هم ارام نخواهند نشست))
آره جون خودتون. جندالشیطان یه گروه قاچاقچیه که بعضی وقتها هم گروگانگیری و اخاذی میکنه. هنوز حادثه تاسوکی در اسفند 84 یادمون نرفته که چطور این کفتارها 24 نفر از هموطنانمون رو شهید کردند.
و یا پاسگاه سراوان که 2 پرسنل کادر و 14 پرسنل وظیفه رو وحشیانه کشتند.
شما ها چوب دو سر نجس هستید. هم دولت ایران باهاتون دشمنه و هم مردم ایران
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

waxy - امریکا - سیاتل
سیاستهای غلط شون که مردم تندرو میکنه ۱۳ نفر ۱۳ نفر نیست ۱۳ فامیل ودوست هست یعنی بخشی از یک شهر
با این سیاست های قهر آمیز فقط تعداد دشمنانشون زیاد میکنن
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

persepolis52616 - ایران - تهران
baran shomal - نروژ - اسلو
agrin - استرالیا - سیدنی
baran shomal - نروژ - اسلو
نوکرهای محترم دموکرات و کومله جنایتکاربدینوسیله اعلام می کنم زدیم درب و داغونتون کردیم...کیف هم کردیم...بازهم میزنیم تو سرتون...چون فرهنگ زندگی با دیگران را ندارید...همش درحال شلوغ کردنید همه جاهم توسری میخورید (ایران -عراق-ترکیه)بازهم آدم نمی شوید
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

persepolis52616 - ایران - تهران
اینها یک مشت بیشرف بودن که مزدور و جیره خوار آمریکای عوضی هستند...از احساسات مردم ساده دل بلوچ سوء استفاده می کنند درست مثل کومله و دموکرات بیشرف عوضی
زنده باد جمهوری اسلامی که این بیشرفهارو میکشه
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

rezanl - هلند - امستردام
persepolis52616 - ایران - تهران
معلومه تو هم جیره خوار جمهوری اسلامی هستی وگرنه ادم عاقل نمیگه زنده باد جمهوری اسلامی
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

persepolis2 - ایران - تهران
rezanl - هلند - امستردام
انگار تو هم از اعضای گروهک تروریستی ریگی هستی.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

آنتی عرب - ایران - بوشهر
bluestar - ایران - تهران
من به هموطنی همچون شما افتخار می کنم.شما یک روشنفکر و اندیشمند و نیز یک اصلاحگر واقعی هستید.من در هیچ کجای تاریخ ایران رجل سیاسی به هوشمندی و کاردانی شما ندیده ام.شما تنها با امیرکبیر اندیشمند بزرگ ایران قابل مقایسه هستید.ضمنا امیدوارم که شما یک روز رییس جمهور ایران شوید.زیرا ایران امروز برای نجات به مردانی همچون شما(که امیرکبیر زمانه هستید) نیاز دارد.بدرود
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
آنتی عرب - ایران - بوشهر
عرب دوست عزیز ،دستت درد نکنه خیلی خندیدیم! ولی بهتر بود اونو با کریم خان زند مقایسه می کردید،چون خودشو وکیل مردم ایران میدونه ودایم از طرف اونا اراجیفش رو تکرار میکنه!
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
آنتی عرب - ایران - بوشهر
ضمنا فراموش کردم بگم بخاطر اینکه خودش رو وکیل مردم میدونه اونو با کریم خان زند مقایسه کردم وگرنه لیاقت تمیز کردن مس...اح کریم خان رو هم نداره!
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

آنتی عرب - ایران - بوشهر
mohsen_raja - ایران - تهران
من الکی و چشم بسته از بلواستار حمایت نکردم بلکه زمانی که کاربران عرب و افغان به ایرانی ها توهین می کردند بلواستار تنها کسی بود که جوابشان را می داد.بنابراین یک تار موی بلواستار به هزاران نفر شما می ارزد.چراکه ایشان حتی یک قدم هم بر ضد منافع عالیه ملی ایران برنداشته اند.ایشان وطن دوست و یک اصلاح طلب میانه رو هستند و از دیگر ویژگی های مثبت ایشان این است که ایشان با منطق و استدلال قوی صحبت می کنند تا احساساتی!!!
پنج‌شنبه 25 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.