طرز تهیه آش‌های محلی استان مرکزی

آش‌های محلی استان مرکزی

آش جو (ترخینه جو):

از آش‌های مرسوم، یکی آش جو است که با کمی ‌تغییر در بیشتر شهرستان‌های استان تهیه می‌ شود. مواد اصلی آن جو به صورت پوست کنده یا نیم کوب یا بلغور آن است و حبوبات که شامل نخود ، لوبیا و عدس است. در بعضی مناطق سبزی هم دارد که شامل تره، جعفری، اسفناج، گشنیز و شوید است و به دلخواه، چغندر نیز اضافه می ‌کنند.

روش پخت این آش به این صورت است که یک روز قبل، حبوبات و جو را در آب خیس می کنند. سپس صبح روز بعد حبوبات و جو را بار می‌ گذارند و در صورتی که از سیرابی استفاده کنند، سیرابی را هم به آنها اضافه می‌ کنند. بعد از مدتی سبزی و چغندر را اضافه ‌کرده و در آخر کشک و پیاز داغ و گاه پونه یا نعناع داغ را اضافه می ‌کنند. نمک و زردچوبه را در هنگام پخت داخل آش می ‌ریزند.

آش شیر (ترخینه شیر): 

این آش از ترخینه شیر (گندم نیم‌کوب که در شیر پخته شده و بعد خشک شده است) تهیه می ‌شود. مواد دیگر آن، سیب زمینی ، پیاز داغ، نمک و زردچوبه است. این خوراک بیشتر به عنوان صبحانه مصرف می ‌شود و با نان خورده می‌ شود.

آش حلیم:

این غذا با حلیم متفاوت است و خاص شهرستان دلیجان است. حلیم شامل بلغور و گوشت است، در حالی ‌که آش حلیم، حبوبات نیز دارد، یعنی از بلغور، حبوبات (نخود، لوبیا و عدس) و گوشت تهیه می ‌شود که خوب می ‌پزند و بعد آن را می‌ کوبند. وقتی آش، حالتی به هم آمیخته و سفت به‌ خود گرفت، آن را روی نان می ‌ریزند و می ‌خورند.

آش انار:

این آش از بلغوری تهیه می ‌شود که یک روز در آب انار خیسانده شده و بعد در آن جوشانده می‌ شود. حبوبات را جدا می ‌پزند و بعد سبزی آش را به آن اضافه ‌کرده و در آخر بلغور با آب انار پخته شده را داخل آش می‌ ریزند.

نوع دیگر آش انار که در تفت پخته می‌ شود، همان آش رشته یا آش جو است که قاتق آن به ‌جای کشک ساییده شده، انار به ‌صورت دانه انار خشک شده یا رب انار است.

آش بی‌بی‌ سه‌شنبه:

این آش بیشتر جنبه نذری دارد. به ‌طوری‌ که یک داستان نیز پشتوانه آن است و طبق این داستان زنان این آش را نذر می‌ کنند و حاجت می ‌گیرند.

مواد آش عبارتند از: نخود، لوبیا، عدس، بلغور و گوشت که البته بیشتر در اراک رایج است و در مناطق دیگر آشی به این نام نیست، بلکه برای نذر سفره بی‌بی‌سه شنبه، کاچی می‌ پزند و حداکثر آش رشته هم سر سفره می ‌گذارند.

آش خیار:

این آش در شهریور ماه که فصل خیار چمبر است، تهیه می‌ شود. مواد آن شامل بلغور، نخود، لوبیا و خیار چمبر است که آن را خرد می‌ کنند و داخل حبوبات پخته شده می ‌ریزند. این آش را با کشک، نعناع، سیر و پیاز داغ می‌ خورند.

samandar - انگلیس - منچستر
وای که چقدر هوس ترخینه دوغ کردم...
سه‌شنبه 23 تیر 1388

shiva safa - ایران - تهران
می‌دونم حتما مهمونتون اومده ..چشمتون روشن باشه و به سلامتی‌ ..ولی‌ تورو به خدا اش خیار براش درست نکنین خوش باشین و سلامت حالا من برم اشمو درست کنم ..هی‌ داد زدم صد بر ولی‌ کسی‌ جوابمو نداد:(((( به امید فردا
ایران تهران
سه‌شنبه 23 تیر 1388

mahdiye - مالزی - پیننگ
آش خیار کسی خورده؟چه مزه ایی؟
سه‌شنبه 23 تیر 1388

garfild - ایران - تهران
والا من خودم اصالتا میشه گفت یه جورای اراکی هستم ولی غیر از 2 تا اولی هیچکدوم نه دیدم نه خوردم مخصوصا آش خیار - چه معجونیهههههههههههههههه افففففففف
سه‌شنبه 23 تیر 1388

alileedsy - انگلیس - لیدز
garfild - ایران - تهران
قربون دهنت.والا منم اراکی هستم ولی اش خیار!!!!!!!!!!نشنیده بودم.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
garfild - ایران - تهران
سلام.شما فراهانی نیستید؟
سه‌شنبه 23 تیر 1388

garfild - ایران - تهران
***mehregan*** - ایران - تهران از کجا فهمیدی ؟ آره عزیزم /
alileedsy - انگلیس - لیدز عزیز خدائیش که تصورش وحشتناکه این ماله دوشانگول آباده بابا زدن برا اراک لولللللللللللللللللل
سه‌شنبه 23 تیر 1388

dj amir - انگلستان - برادفورد
سلام من هم فراهانی هستم.مجداباد نو
سه‌شنبه 23 تیر 1388

shiva safa - ایران - تهران
سلام ..من اومدم دوباره ..عزیزم تلفن زد برداشتم گشیو و شروع کردم به شماره گرفتن ..داشتم ۱۰ دقیقه شماره میگرفتم ولی‌ وصل نمی‌شد ..هی‌ یه نفر میگفت وصل نمی‌شه بدن زنگ بزنین ..نمی‌ خام م م م م م م م م م م...می‌ خام وصل بشه ...لو سه این تلفنننننننننننننننننننننننننن
ایران تهران
سه‌شنبه 23 تیر 1388

***mehregan*** - ایران - تهران
garfild - ایران - تهران
dj amir - انگلستان - برادفورد

سلام.خوب فامیلیم دیگه!!!! شما از کدوم فراهانی ها هستید؟ درمنکی-دارستانی-ماستری-فرمهینی-واشقانی-هزاوه ای-مجد آبادی و....
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

shiva safa - ایران - تهران
صبح ۴ شنبتوون بخیر باشه ...امیدوارم روز خوبیو در پیش داشته باشین همگی‌ ..آرزوم اینه که همیشه تو زندگیتون سلامتی‌ و شادی باشه و با این غذاهای خوشمزه زندگیتونو شیرینتر کنین.....ما هم مهمنمون اومد ولی‌ مثل شما آشپزیم خوب نیست که از کسی‌ پذیرایی کنم ..خوش باشین
ایران تهران
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.