ترکیه حوادث چین را نسل کشی خواند

ترکیه حوادث چین را نسل کشی خواند

در استانبول، معترضان به کشته شدن مسلمانان اویغور پرچم چین را آتش زدند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خشونت های قومی در ناحیه سینکیانگ چین را "نوعی نسل کشی" خواند.

آقای اردوغان گفت: "راه دیگری برای اظهارنظر درباره این حادثه وجود ندارد."

او این مسئله را پس از آن بیان کرد که در شهر اورومچی، پایتخت استان سینکیانگ که در آن مسلمانان اویغور و چینی های هان در روز یکشنبه گذشته با یکدیگر درگیر شدند، مجددا مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام شد.

پس از آنکه مقام های چینی مدعی شدند کنترل شهر اورومچی را در اختیار دارند، این مقررات به مدت دو روز لغو شده بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، شمار کشته شدگان این درگیری ها از 156 نفر به 184 نفر افزایش پیدا کرده است و بیش از هزار نفر هم مجروح شده اند.

آقای اردوغان در آنکارا به گزارشگران گفت: "ما نمی توانیم درک کنیم که چطور رهبری چین می تواند در مواجهه با چنین حوادثی تنها نظاره گر باشد."

او همچنین رهبران چین را فراخواند که "به مسئله حقوق بشر رسیدگی کنند و آنچه را که لازم است برای مجازات افراد گناهکار انجام دهند."

عمده جمعیت ترکیه مسلمان هستند.

اظهارات آقای اردوغان یک روز پس از آن مطرح شد که نیهات ارگون، وزیر تجارت و صنایع ترکیه کشورش را به تحریم کالاهای چینی فراخواند.

دولت چین تا کنون واکنشی رسمی به انتقادهای آقای اردوغان نشان نداده است، اما این دولت اعلام کرد از 184 کشته، 137 نفر از چینی های هان بوده اند.

تصمیم برای اجرای مجدد مقررات منع رفت و آمد شبانه پس از آن گرفته شد که با وجود ممانعت مقام های محلی برای برگزاری مراسم نماز جمعه در مساجد، تجمع مسلمانان اویغور باعث شد دو مسجد نمازگزاران را به داخل راه دهند.

اما پس از نماز، میان آن دسته از معترضان اویغور که خواستار آزادی دستگیر شدگان بودند و نیروهای پلیس درگیری رخ داد.

ظاهرا ایستگاه مرکزی اتوبوس این شهر نیز آکنده از مردمی است که می خواهند از ناآرامی ها بگریزند.

rezanl - هلند - امستردام
هر چند خودشون بخاطر نسل شی به ارمنستان بدهکارند ولی باز این هم شهامتشون رو نشون میده!
شنبه 20 تیر 1388

esfahan_20 - ایران - اصفهان
خوب کاری میکنن.اردوغان تو هم خ.....ف...ه..شوید لطفا.
شنبه 20 تیر 1388

pouriya - ایران - رودسر
توجه توجه
فراخوان دانشجویان دانشگاه شیراز:راهپیمایی در 22 تیر
ما دانشجویان دانشگاه شیراز قصد داریم روز دوشنبه 22 تیر در اعتراض به کودتای 22 خرداد در خیابان ملاصدرا از ساعت 7 تا 8 گردهمایی مسالمت آمیزی داشته باشیم. از تمامی مردم شیراز میخواهیم از این حرکت پشتیبانی کنند.22 هر ماه باید به خیابانها بیاییم و اعتراض خود را به رژیم کودتا نشان دهیم.از دانشجویان شهرهای دیگر تقاضا داریم به این حرکت بپیوندند و محل و ساعت تظاهرات را در شهرهای خود اعلام کنند.
خداوند نگهدار ایران باد
جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز
شنبه 20 تیر 1388

ehsan_2nd_time - یو کی - لندن
ترکیه بیشتر از هر دولت دیگه ای حملات غزه رو محکوم کرد و الان هم نسل کشی تو چین رو . همچین دولتی شرف داره به آخوندهای ایرانی ستیز خرفت که مرگ زن مصری براشون مهمتر از ندا آقاسلطان بوده . فقط باس گفت باید برن بمیرن . به امید روزی که خامنه ای هم مثل صدام بره بالای چوب اعمالش .
شنبه 20 تیر 1388

farnazflora - مالزی - کوالالامپور
عجب دنیایی شده !!! این مسلمانها چه حکومتشون اسلامی باشه چه نباشه وقتی اعترض کنند در هر دو صورت کتک میخورند و کشته میشن پس حداقل حکومت اسلامی نباشه که بهتره اینجوری تکلیف معلومه میگن طرف به دست کفار شهید شد دیگه نمیگن شورشی بوده!! :))
شنبه 20 تیر 1388

palmera - ایران - اصفهان
این یعنی استقلال واقعی! نخست وزیر ترکیه هنوز چند ماه از افتخارآفرینیش تو اجلاس مشترک با اسراییل نگذشته که اینبار دوباره کشتار مردم چین رو محکوم می کنه. اونوقت مسیولین حکومتنی ما از اون ور زخمی شدن یک سگ فلسطینی نمی گذزن. از این ور به دلیل وابستگی به حکومت چین خفقان گرفتن.
شنبه 20 تیر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
بهمان صورت که شماترکیه های .....ارمنیها را قتل عام کرده اید.
شنبه 20 تیر 1388

bluestar - ایران - تهران
مثل نسل کشی ارامنه
شنبه 20 تیر 1388

Kurdistani - فنلاند - هلسینکی
ترک ها یکی از نژاد پرستترین اقوام در این کره‌ خاکی می باشند. چون اویغورها ترک هستند چنین اظهار نظرهای می کنند. البته‌ که،‌ من از اقدام دولت چین حمایت نمی کنم. ولی وقتی انکار و ندیدن 25 میلیون کرد از طرف دولت نژاد پرست ترک می بینم، نمی توانم در مقابل این همه‌ تبعیض و نژاد پرستی دولت نژاد پرست ترک سکوت کنم.
شنبه 20 تیر 1388

niagara - ایران - تهران
دوستان من یک فکری دارم لطفا نظرتونو بنویسید.
چطوره یه راهپیمایی در اعتراض به کشتار چینی ها راه بندازیم این طوری با یه تیر چند نشون میزنیم. اولا اعتراض خودمون به هرگونه نسل کشی و سرکوب نشون میدیم که یک عمل انسانی و وظیفه همه انسانهاست چه برسه ایرانیهای ازادی خواه. دوما به دنیا نشون میدیم با سکوت دولت ایران در این مورد مخالفیم و مشت محکمی به دهن دولت نون به نرخ روز خورمون میزنیم.سوما دولت نمیتونه بهانه ای برای سرکوب این تظاهرات داشته باشه و در صورت انجام این کار به شدت در مجامع بین المللی وجهشو بدتر از پیش از دست میده. در ضمن میتونیم اتحاد خودمونو با هم به رخ حکومت بکشیم.در اخر هم شاید فرصتی برا اعتراضات خودمون پیش بیاد
شنبه 20 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
کسی که جنایات ارامنه در ایران رو خونده باشه که چطور آذربایجان غربی رو از ایران جدا کرده و با اعلام خودمختاری چقدر مردم بیگناه رو کشتند یا باید ایرانی نباشه که از ارامنه دفاع میکنه و یا اینکه مسئله خاصی رو پیگیری میکنه که من از درک اون عاجز هستم.
من در بحث کردها با ترکیه دخالت نمیکنم چون فکر میکنم اگر ترکیه بخواد در مسیر دمکراسی حرکت کنه باید حقوق اساسی کردها رو قبول کنه ولی در مورد ارامنه اصلا این نظر رو ندارم چون ارامنه نسبت به کل مردم منطقه حالت تهاجمی دارند مثلا در همین تهران در خیلی از مغازه های ارمنی نقشه ای هست به عنوان ارمنستان بزرگ که نه تنها قسمتهای وسیعی از ایران بلکه ترکیه و عراق و سوریه را هم شامل میشه مثلا میگن اسم تبریز دارویژ است و یا اسم اردبیل آردوآرد .
شنبه 20 تیر 1388

maryo - انگلستان - نیوکاسل
خبرگزاری دولتی ایرنا مسلمانان چین را هم مزدوران آمریکا خواند
ناآرامی های ایالت سین کیانگ چین برای تضعیف چین است
خبرگزاری ایرنا در مطلبی با عنوان "پشت پرده ناآرامی های سین کیانگ" به بررسی اقدام دولت چین در سرکوب کردن مسلمانان این کشور پرداخته است و با ارائه ی موضع گیری جالب توجهی دولت چین را از جنایت علیه مسلمانان سین کیانگ تبرئه کرد. این در حالی است که در این مطلب هیچ اشاره به نسل کشی مسلمان چینی در این منطقه نشده است.
شنبه 20 تیر 1388

LARA_87 - امریکا - کالیفرنیا
دقیقا مثل نسل کشی ارامنه در سال 1915
شنبه 20 تیر 1388

aidin1978 - ایران - تبریز
Kurdistani - فنلاند - هلسینکی محترم
شما مثل اینکه جنایات ارمنی ها تو قره باغ رو یادتون رفته جنایاتی که من خیلی از فیلمهاش ودیدم جنایتی که بچه رو از شکم مادر حامله اش بیرون آوردن و به همراه مادرش تکه تکه کردن تو همون جنایات که جمهوری اسلامی تجهیزات به ارمنی ها می داد تا مسلمانان آذربایجانی رو قتل عام کنند. زیاد دور نیست همین 18 سال پیش.
شنبه 20 تیر 1388

pars iran - ایران - مشهد
شما ها دیگه خفه شید که از اسیا تا اروپا رو به لجن کشیدید .
تاریخ خون بار ترکها رو در همه جا میشه دید.
عقب افتاده هایی که اسم هرچی مسلمونه در اروپا به گند کشیدن حالا ادم شدن اول یه نگاه به خودتان بندازید بعد حرف بزنید.
همین اردوغان کثیف کشتار جوانان ایرانی رو به احمدی نژاد تبریک گفته .
شنبه 20 تیر 1388

Shenel ghermezi - هلند - اترخت
جالبه که ترکیه از اولین دولتهایی بود که به احمقی نژاد تبریک گفت. حالا مثلا میخوان بگن ما هم به تجاوز به حقوق بشر اعتراض می‌کنیم. ترکیه لطفا خفه.
حق با اروپا هست که داخل آدم حسابتون نمیکنند و مثل س.. افتادید به التماس که جز اروپا بشوید.
شنبه 20 تیر 1388

openmind - آمریکا - لوس آنجلس
ایدین-1978
شما اول برو تاریخ بخون بعد از میان اون ادمهای کوته فکر بیرون بیا بعد نظر بده .ارامنه همیشه خدمت ردند به ما و ما خیلی از چیزها رو از اونها داریم . بعد هم از این ترکهای مغول صفت که هر کاری کردند وجنایتی که به همه کردند دفاع نکن .اونها به همه حمله کردند. حتی تا اروپا هم رسیدند و هنوز هم دارن ادامه میدهند. اون فیلمی هم که تو دیدی. دقیقا کارهای که خودشون با ارامنه کردند . کتابهای تاریخ نویسهایی به غیر ترکها رو بخون.
یکشنبه 21 تیر 1388

openmind - آمریکا - آمریکا
اشور
برو تاریخ بخون اقا اون نقشه ها واقعیت دارد
یکشنبه 21 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
LARA_87 - امریکا - کالیفرنیا
من تاریخ کشورهای دیگر را نمیدانم ولی تاریخ ارامنه در ایران را خوب میدونم که پر از خیانت - جنایت و نژادپرستی بوده - جنایتی که این قوم وحشی بعد از اینکه از ترکیه رانده شدند و مردم نجیب شهر ارومیه و نواحی اطراف اونها رو پناه دادن انجام دادن باید عبرتی باشه برای همیشه برای ما - در زمان تصرف تبریز توسط روسها این خیانت پیشه ها همیشه کنار روسها بودند چون به دلیل نزدیکی مذهبی و نژادی خودشونو جزء اونها میدونستند در ضمن اینکه در تمام جنگهای ایران و روس نقش ستون پنجم دشمن رو داشتند هیچ وقت فراموش نخواهد شد . و در همین زمان هم اقلیت ارمنی در اروپا مدعی این هست که اولین سد دنیای متمدن در مقابل بر بر ها است!!! و باز در حال حاضر حدود بیست درصد کشور همسایه خودشون رو اشغال کردند اشغالگری که هیچ کشوری در دنیا آن را قبول نکرده و به رسمیت نشناخته. اگر دفاع از خود در برابر دشمن نسل کشی است پس خیلی شانس آوردند که ارتش عثمانی با ورود به خاک ایران دولت خود خوانده ارمنستان جنوبی به مرکزیت ارومیه رو متواری داد و الا در سالهای بعد بایستی مدعی نسل کشی بوسیله ایرانی ها هم میشدند . و فکر میکنم در آینده هم با بیرون راندن ارامنه از قره باغ مدعی نسل کشی در اونجا هم خواهند بود.
یکشنبه 21 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
openmind - آمریکا - آمریکا
خیلی خوشحالم کردی که جواب دادی چون خیلی از ایرانی ها باور نمیکنند که شما در توهم ارمنستان بزرگ نقشه های من درآوردی چاپ کرده و نسبت به کل منطقه ادعای ارضی دارید. ولی باید عرض کنم که یه کم دیر به فکر کشور گشایی افتادین ! چون دیگه دوران این جور کارها سپری شده . این آرزوها رو باید حداقل دویست سال پیش پیگیری میکردید . الان شما عقب مونده ها با این رویا هاتون دردسری هستید برای کل منطقه. اگه قرار باشه هر کشوری به دلیل اینکه در گذشته مرزش تا کجا بوده مدعی دیگران بشه که ما ایرانی ها باید مدعی کل ارمنستان و تمام کشور های آسیای میانه باشیم و یا ترکیه باید مدعی کل عراق و سوریه و عربستان و ... باشه چون تا همین حدود صد سال قبل اینها جزء کشور عثمانی بودند . من متاسفانه میدونم که یک بچه ارمنی با چه تعصباتی بزرگ میشه ولی امیدوارم یک روز بتونید خودتونو از این عذاب و احساس تحقیر خود خواسته نجات بدین.
بعد از صد سال از یک واقعه تاریخی (جنگ جهانی اول) اسم یک کودک رو انتقام (ورژ) گذاشتن و اونو با القاء تعصبات شدید بزرگ کردن جز اینکه باعث عذاب و خودتون و دیگران بشه نتیجه دیگری نخواهد داشت.
یکشنبه 21 تیر 1388

آرسام - ایران - تهران
باز به غیرت ترکها ایرانیان که در دفاع از مسلملنلن زبان زد عام و خاص هستند در برابر کشتار مسامانان چین خفه خون گرفتند
یکشنبه 21 تیر 1388

OMID-IRAN - ایران - تهران
pars iran - ایران - مشهد
با عرض پوزش از کلیه آزادمردان خراسانی-آقای به اصطلاح PARS IRAN شما امثال شماها که اینقدر ادعا دارید اول خودتان را از مظهر عرب بودن (حرم امام ر... ) پاک کنید سپس ادعای ایرانی بودن کنید.شما ها شاید به ظاهر بسیجی نباشید اما مشخصه اصلی آنها را که متعصبانه و بدون فکر و عقل عمل کردن است را دارید .
امروز هدف آزادی سرزمینی است که فارسها - ترکها-کردها-لرهاو....در آن زندگی میکنند و خواست همه آنها یک چیز است : آزادی و زندگی در کنار یکدیگر با صلح و آرامش. مطمئنا تا تفکرات نژادپرستانه از بین نروند جهان روی صلح و آرامش بر روی خود نخواهد دید.
ضمنا امرو
یکشنبه 21 تیر 1388

Ario - ایران - اهواز
ashoor - ایران - تهران
چرا با کلمات بازی میکنی؟؟مدعی نسل کشی ایرانی ها هم می شدند چه صیغه ایه؟؟؟عکس هاو نوشتارهای مستند(یکی از آنها نوشتار تقی زاده نویسنده شهیر ایرانی که از آن منطقه میگذشت) در این باره وجود داره.یک نکته رو بدون.با مغلطه و عوامفریبی شاید حقیقت کمرنگ بشه ولی از بین نمیره.در ضمن ترکیه جز کشورهاییکه پیروزی احمدی نژاد رو تبریک گفته.خسته نباشید.
یکشنبه 21 تیر 1388

Ario - ایران - اهواز
اصلاح میکنم جمال زاده(تقی زاده به اشتباه نوشته شد)
آرسام - ایران - تهران
در این واقعه ترکیه از هم نژادان خودش دفاع کرد.با دید بازتری به مسائل نگاه کن.من این حرکت ترکیه رو قابل قبول میدونم و ازش دفاع میکنم.همونطور که من ایرانی از ارمنی ها(همنژادانم)در برابر ظلمهای بسیاری که بهشون کردند دفاع میکنم.
یکشنبه 21 تیر 1388

شاهسون - ایران - ساوه
esfahan_20 - ایران - اصفهان pars iran - ایران - مشهد
نژاد پرستی مثل کرم توی جانتان افتاده
bluestar - ایران - تهران
بسیجی لباس شخصی ذات تو خراب است و هیچ وقت درست نمی شود ..
Kurdistani - فنلاند - هلسینکی
این صحبتهای شما تاریخ مصرفش تمام شده کردها الان در ترکیه تلویزیون مستقل دارند آموزش کردی هم آزاد است حزب مستقل هم دارند در ضمن ادبیات بسیار بدی داری معنای این حرفت چیست -ترک ها یکی از نژاد پرستترین اقوام در این کره‌ خاکی می باشند- اگر ترکها نژاد پرست بودن این همه کرد در شهر ما ساوه کار نمی کردند سعی کن نژاد پرست نباسی چون اگر همه مثل تو باشند یا لااقل فنلاندی ها مثل تو نژادپرست باشند باید برگردی به سراغ گله گوسفندانت در کوههای اورامان یا اطراف شاهو
یکشنبه 21 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
openmind - آمریکا – آمریکا
من واقعا به ایرانی بودن تو شک کردم به تو میگن یه وطن فروش واقعی، چقدر آدم آ... هستی که خاک وطنتت رو نثار ارمنی ها میکنی (البته احتمالا خودت هم ارمنی هستی) و ضمنا در هر کجای دنیا که حقوق انسانها نادیده گرفته بشه باید اعتراض کرد و این ربطی به ترک و کرد و عرب و ... نداره.
یکشنبه 21 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
Ario - ایران - اهواز
هر وقت به این نتیجه رسیدی که با هویت واقعی خودت بعنوان یک ارمنی وارد بحث بشی حاضرم با کمال احترام تو بحث کنم. ولی تا زمانی که بخواهی خودتو ایرانی جابزنی با من حوصله بحث با یک عروسک خیمه شب بازی رو ندارم.
یکشنبه 21 تیر 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
در حال حاضر فقط باید به فکر ازادی اسرا بود. اینکه تو چین چه اتفاقی میافته الان اولویت نیست. به جای فرع بچسپیدبه اصل که ازادی بچه های در بنده.تو رو جون هر کی که دوس دارین از اختلاف دوری کنید.باید به دنبال راه چاره بود.
یکشنبه 21 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
esfahan_20 - ایران – اصفهان
از دو حالت خارج نیست که این حرف رو زده ای، یا اینکه احساساتی شده ای که در این صورت توصیه می کنم یه کم فکر کنی چونکه این وسط چند تا انسان مرده اند می دونی که یعنی چه؟؟؟ که متاسفانه مورد مشابهش رو ما خودمون ماه گذشته دیدیم و اما حالت دوم اینکه از ته دلت گفته ای که در اونصورت برات خیلی متاسفم که هنوز بویی از انسانیت نبرده ای.
یکشنبه 21 تیر 1388

OMID-IRAN - ایران - تهران
Ario - ایران - اهواز
هموطن عزیز فکر کنم یک چیزی رو بد متوجه شدی و اون اینکه ارمنی یک نژاد است نه دین- به عبارتی ارمنیها نژادی غیر آریایی هستند که دینشان مسیحی است همانطور که اقوام آشوری نیز دیبشان مسیحی است و ظاهرا دشمنی دیرینه ای بین آنان و ارمنیها وجود دارد-.بهتر بود اول اطلاعات درستی راجع به موضوع کسب میکردی و بعد اظهار نظر میکردی-
ولی عده ای از ارمنیهای هم همانند سایر اقوام ساکن ایران هموطن ما هستند و انسانهای نجیب و شریف زیادی دارند.
در ضمن اگر ناسیونالیست افراطی باشی قاعدتا بایستی احمدی نژاد رو که یک آریایی است به یک انسان آزاده از یک قوم دیگر مثلا نلسون ماندلا از نژاد سیاه ارجح بدونی.آیا واقعا میتونی احمدی نژاد رو به ماندلا ترجیح بدی؟؟
یکشنبه 21 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
pars iran - ایران – مشهد
آقای پارس: بقیه اسمت رو نمی گم چونکه ایرانی بودن لیاقت می خواهد، یه نیگاه عمیقی به خودت و تاریخ کشورت بکن اون موقع متوجه می شی که واسه خودت داری اراجیف می بافی. توهین کردن تو فرهنگ ما ایرانی ها وجود نداره آقا پارسه.
یکشنبه 21 تیر 1388

Ario - ایران - اهواز

ashoor - ایران - تهران
تو از پشت مانیتور چه جور تشخیص دادی که من ارمنی ام؟؟؟بابا کرامت داری...اما من خاکپای همه ارمنیهای عزیز هم هستم.توهم درد بدیه و تا مریض خودش نخواد درمان نمیشه.من فقط میتونم برات آرزوی شفای عاجل کنم.فقط این رو بدون به عنوان یک آریایی اصیل دروغ گفتن تو ذاتم نیست.مطمئن باش اگه ارمنی بودم عنوان میکردم و نه از تو و نه از هیچ کس دیگه باکی نداشتم.
OMID-IRAN - ایران - تهران
ارمنی ها از نژاد آریایی هستند.مثل گرجی ها و روسها و تالشها و اینها اقوامی بودند که قبل از حمله ترکها به قفقاز در این منطقه ساکن بودند.آسوریها از نژاد سامی و مسیحی بوده اند.
درس تاریخ به من نده دوست عزیز من همه تاریخ رو از برم.
ناسیونالیست افراطی نیستم.این یک موضوع رایج در تمام دنیا هست.کشوری به عنوان کشور مادر وجود دارد و بعضی کشورهای کوچکتر مانند اقماری به دور این کشور مادر هستند.زمانی این نقش را انگلستان برای کشورهایی مثل آمریکا و استرالیا و کانادا بازی میکرد.الان آمریکا این نقش را بازی میکند و هر 4 کشور فرهنگ آنگلوساکسون دارند.این وضعیت برای آلمان و اتریش نیز وجود دارد.همینطور روسیه و اقمارش.حالا کجای حرف من نژادپرستیه؟؟ترکیه هم به حق داره این کار رو انجام میده و من ستایش میکنم این حرکت رو.از هم نژادهای چینی خودش دفاع میکنه و حق هم داره.ما هم باید از هم نژادهای آریایی خودمون در مواقع ضروری دفاع کنیم.
یکشنبه 21 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
ایرونی - ایران - تهران
یک نتیجه که من در این چند روز التهابات و درگیری های سیاسی ایران گرفتم این بود که تمام ایرانی ها از هر گوشه این کشور که باشند در زمان مخاطره مثل یک تن واحد عمل میکنند و این خیلی جالب و مهمه. توی همین سایت هم این مسئله کاملا مشهود بود .  
یکشنبه 21 تیر 1388

parvin ariya - ایران - اصفهان
Ario - ایران - اهواز: مانده نشی. کی تا حالا لرها نژادپرست شدن و ما خبر نداشتیم! تو صف اریائیها قرار نگیر که جای تو نیست!
یکشنبه 21 تیر 1388

ali1348 - ایران - تهران
https://www.youtube.com/watch?v=gcvFDCGboLE
یکشنبه 21 تیر 1388

openmind - آمریکا - آمریکا
اشور
برات متاسفم .انسان باید واقع بین باشه. من اگه ارمنی بودم می گفتم به قول اریو انگار علم غیب داری . باید کمی مطالعه کنی. ارامنه هم با نصب نقشه کشورشون قصد ندارن اون اراضی را پس بگیرن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مثل ما ایرانیها که به داریوش افتخار میکنیم اونها هم برای گذشته خودشون ارزش قائل هستند. تا انسانهایی مثل تو باشند که فکر میکنیم فقط ما یه چیزی حالیمونه بقیه هیچ ... وضع دنیا از این بهتر نمیشه. روزنامه نگارشونو که 2 سال پیش تو ترکیه کشتند چی؟ مراسم تشیع جنازه اش برای یک روزنامه نگار بی سابقه بود. ترکیه 90 سال به مردم خودش دروغ گفته والان سخته بگه بابا ما بودیم غلط کردیم. چرا اورهان پاموک نویسنده اهل ترکیه که جایزه نوبل برد توی کشور خودش تحت فشار هست که برای چی مساله قتل عام را مطرح کرده.و و و و و ........ شما مطالعه کنید . من دارم از تاریخ و مستندات حرف میزنم. برو و این اخرین کامنتی که برات میذارم . تا وقتی که مطالعه نکردی با تو حرفی ندارم برات واقعا متاسفففففففم.
یکشنبه 21 تیر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ترکیه اگر صداقت دارد ابتدا جنایات وحشتناک نسبت به ارامنه را بپذیرد و طلب بخشش بعد به سراغ چین برود البته روی سخنم با سیاسیون ترکیه است نه مردم عادی قسمت کثیری از ملت ترکیه سکولار و دشمنی خاصی با کسی ندارند تعدادی هم نژاد پرست که در ایران هم هست در هر فرقه و گروهی متاسفانه انقلاب منحوس اسلام ننگین در ایران در ترکیه هم اثر گذاشته و تعداد خل و چلهای اسلامی در انجا هم رو به تزاید.
در ضمن در ایران به اندازه ی کافی دشمن هست پای ارامنه ی ایران را به این باند بازیهای اسلامی نکشانید. چون هیچکس از انان ازاری ندیده تمام کسانیکه می کشند شکنجه می کنند تجاوز وترور همه اسلامی و متاسفانه نام ایرانی بر خود گذاشته و تخم و ترکه ی همان اعراب خونخوار وحشی و شهوتران 1400 سال پیش هستند.
دوشنبه 22 تیر 1388

Ario - ایران - اهواز
openmind - آمریکا - آمریکا
دوست عزیز عده ای هستند که چشم به حقایق بستند.نمیدونم اگر یک لحظه خودشون رو جای اون ارمنی هایی که مجبور به مهاجرت بودند و در حین مهاجرت سلاخی میشدند میگذاشتند راضی می شدند چنین حرفهایی بزنند یا نه.انصاف هم خوب چیزیه.همینطور وجدان.آلمانها داغ ننگ بر پیشانیشان است و سعی میکنند این ننگ رو پاک کنند ولی دولت ترکیه انگار نه نگار نسل کشی شده.واقعا خوب کاری میکنند پشت درهای اروپا نگهشون میدارن.عضو اتحادیه شدن لیاقت می خواد.
دوشنبه 22 تیر 1388

bluestar - ایران - تهران
شاهسون - ایران - ساوه
به جای تهمت زدن کمی فکر کن. چرا ارامنه تجزیه طلب نیستند و با وجود اینکه زبان و دین اقلیت دارند در کنار مردم ایران مسالمت آمیز زندگی میکنند ولی ترکها با وجود اینکه شیعه مذهب هستند به بهانه یک مطلب طنز تحرکات تجزیه طلبانه انجام میدهند؟
دوشنبه 22 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
ashoor - ایران - تهران
از منش این عزیزان معلومه که همگی یه جورایی تعصب نژادی دارن و بعضا مخالف دین مردم خودشون (اسلام) هستند و حمایت از ارمنی ها رو برا خودشون فخر می دونن و مثلا می خوان با کار خودشون از اسلام برائت کنن (ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو) خب درده این آقایون همینه مشکلشون در مرحله اول اسلامه بعد ترکیه! و جنایات دو دهه پیش مردم آذربایجان رو فراموش کردن و چسبیدن به قضایای 1915 که یه بازی سیاسی غربه و جایزه نوبل اورهان پاموک هم از این قبیله (حالا بگذریم که قضایای جنگ ارامنه و ترکها از کجا شروع شده) و اون چیزی که مشخصه غرب حمایت از ارمنی ها رو وظیفه خودشون می دونه حالا کشت و کشتارشون به کنار روحیه شون از اشغال قره باغ معلومه که چیه؟ انگاری مثلا ارامنه اصفهان هموطنای اصفهانی ما رو فراری دادن و ادعای استقلال می کنن واقعا مضحک و تعجب بر انگیزه.
مادر بزرگ من از کردهای دهات آذربایجانغربی بود و به چشم خودش کشتار اهالی آذربایجان رو دیده بود وقتی که دیده ها و شنیده هاش رو تعریف می کرد آدم دلش خون می شد حالا عزیزان اینور ایران و اونور دنیا نشستن تاریخ درس می دن. هنوز خیلی از اون وقایع نگذشته تاریخ اون زمون رو میشه از زبون مردم فهمید.
دوشنبه 22 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
ایرونی - ایران - تهران
یک قسمت مهم ماجرای ارمنستان جنوبی به مرکزیت ارومیه این بود که رهبر ارامنه و تمام اطرافیانش به وسیله کردهای ایران کشته شدند و مهمترین ضربه ای که باعث شد تشکیلاتشون یک مدت از هم بپاشه و الا در حال حرکت به طرف تبریز بودند تا به قول خودشون دارویژ رو هم به ارمنستان جنوبی ملحق کنند!
دوشنبه 22 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران
تو برو برا استبرا از قرآن آیه بیار که باید چند بار بکشی که مقبول بشه داداش.
اون حق مردم آذربایجان بود باید اعتراض می کردن و اگه قرار به تجزیه طلبی ارامنه ایران جای متمرکزی ندارند که ادعای تجزیه بکنن و الا از تو اجازه نمی خواستن ضمنا ارامنه به زبان خودشون میخونن و مینویسن ولی ترکها و کردها چی این حق رو دارن؟؟؟؟
دوشنبه 22 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
Ario - ایران - اهواز :
((ما هم باید از هم نژادهای آریایی خودمون در مواقع ضروری دفاع کنیم))
پس ارامنه هم نژادهای شما هستند ؟ !!! و اون کسی که در ارومیه بوسیله ارامنه قتل عام شد مشکل شما نیست ؟ و برای شما اینکه قسمت زیادی از کشور ایران بوسیله ارامنه به نام ارمنستان جنوبی از ایران جدا شده بود مهم نیست؟
البته هیچ مسئله ای در ایران برای تو ...مهم نیست . من در تمام این مدت که ایران و ایرانیها در التهاب و نگرانی میسوختند - چه قبل از انتخابات و چه بعدش حتی یک کامنت هم ازت ندیدم ولی تا اسم ارمنی میاد فوری اومدی که خودتو پاره کنی !!!
من از هر چی که بوی نژاد پرستی بده متنفرم و از تو هم به همین خاطر تنفر دارم . نگران کننده ترین مشکل ایران تفکرات آدمهای . ... ی مثل تو است . که باعث ازهم پاشی یکپارچگی جامعه ایران میشن. با تفکراتی تا این حد احمقانه که از یک ارمنی که هیچ شباهتی نه از نظر رنگ پوست نه از نظر رنگ چشم و .. همچنین نه فرهنگ و خلاصه هیچ و هیچ با تو رو ندارن دفاع میکنی چون بنظرت جزء هم نژادهای تو هستند. من فکر میکنم یکی از وظایف هر ایرانی اینه که تا جای ممکن سعی کنه ریشه امثال تو و تفکراتی به مانند تو رو از این کشور بکنه. چرا؟ چون مهمترین نگرانی در صورت هر گشایشی در وضعیت سیاسی کشور وجود امثال تو هستند که میتونن باعث فجایعی مثل یوگسلاوی سابق بشن .
من از ارامنه هم فقط و فقط به خاطر عقاید نژادی که بصورت باورنکردنی با اونها عجین شده بدم میاد متاسفانه در ایران مثل سایر اقوام با جامعه اختلاط نکرده اند و نمیکنند به همین خاطر کمتر کسی به عمق مسئله پی برده . شما تو تهران جایی پیدا نمیکنی که بگن محله کردها است و یا ترکها و یا سایر اقوام ایرانی ولی محله های ارامنه کاملا جدا و مشخص است . من دسترسی به ترجمه یک سری روزنامه های ارمنی چاپ ایران داشتم که یک بار هم سعی کردم وبلاقی زده اونها رو منتشر کنم متاسفانه وقت نشد ولی تلاش خواهم کرد که حتما این کار رو انجام بدم که همه انگشت حیرت به دهان بگیرند. که چطور نشستند و نقشه میکشند که مثلا بین ترکهای ایران و فارس ها گسیخته گی و جدال ایجاد کنند. حرفهایی که شاید بنظر خیلی بچه گانه بیاد ولی آدم در عمل وقتی شخصیت ساخته گی مثل آریو رو میبینه متوجه میشه که باید از خودش واکنش نشون بده و ساکت نباشه. چرا شخصیت ساخته گی ؟ چون باور کردن اینکه یک ایرانی همچین طرز فکری داشته باشه بنظر محال میآد.
دوشنبه 22 تیر 1388

ashoor - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
خانم آرتامیس فلسفه وجودی من و شما اینجا اینه که از زاویه دیدی که به موضوعات داریم دانسته ها رو به اشتراک بزاریم . و اگر از زاویه دید من خطری دیده شد که برای دیگران مستور است اطلاع رسانی کنم .
دوشنبه 22 تیر 1388

Ario - ایران - اهواز
ashoor - ایران - تهران
تند نرو...
پس عمه من بود که داشت خودش رو جر میداد که ما ترکیم و آذری نیستیم و آذری نداریم و...؟؟؟من که از همون اول میگفتم آذری ها آریایی هستند.در ضمن آریایی بودن باعث نمیشه از نژادهای دیگه تنفر داشته باشیم.(درست بر خلاف تو که از همه اعم از فارسها و کردها و ارمنیها تنفر داری)مگه اینکه باهامون بد کنند.اینها را توضیح دادم تا روشن بشی و گرنه وقعی به امثال تو نمیذارم.در ضمن همونطور openmind گفت اونها قصد ندارند اراضی که تو نقشه اومده رو پس بگیرن بلکه براشون یه جور نماد.نکنه میخوای رویاهاشون رو هم ازشون بگیری؟؟
اگه تو خیلی بیل زنی برو مولانا رو از دست رفیقهای ترکت در بیار.نشستی اینجا گیر دادی به ارمنی های بدبخت که وکیل وصی ندارند از حقشون دفاع کنند؟؟ و حق رو ناحق میکنی.خسته نباشی!
دوشنبه 22 تیر 1388

ایرونی - ایران - تهران
Ario - ایران – اهواز
هموطن عزیز چند تا برات توصیه دارم؛
یکی اینکه پای عمت رو این وسطت باز نکن این یه مساله ملی نه فامیلی!!!!!!!!!!!!
دوم: ترکهای آذری خودشون که قبول ندارند آریایی هستند تو چه اصراری داری که اونا را آریایی معرفیشون کنی؟
سوم: لازم نیست که از یک ملت علنا ابراز تنفر کنی همین که حقشون را کتمان می کنی و تا حالا هیچگونه در مورد نسل کشی ارامنه در آذربایجان چیزی نمی گی یا اینکه پا را فراتر گذاشته و می خوای منکر بشی نشانه چیه؟
چهارم: چه لزومی داره که برادرای ارمنی مون نقشه ارمنستان بزرگ رو بالای سرشون بزنن. تو یه حرف مضحکی زده ای یعنی چه که میگی: "نکنه میخوای رویاهاشون رو هم ازشون بگیری؟؟" تا حالا آدم عاقلی رو دیده ای که نخواد رویاش رو به واقعیت برسونه اگه غیر اونه مسلما نشانه یک آتش زیر خاکستره (البته تا حالا من این نقشه رو به غیر اینترنت در جای دیگه ای ندیده ام، یعنی منکر بود و نبودش نمی شم)
پنجم: مولانا رو قرار نیست که ashoor - ایران – تهران از دست ترکها بگیره اگه مسئولین مملکت تو و من لیاقت داشتن این کار رو باید خیلی وقت پیش می کردن تا حالا شده یه مراسم مثل مراسم ترکها رو براش بگیرن؟ نه تنها مولانا بلکه ما همه بزرگان تاریخ و ادبیات خودمون رو فراموش کرده ایم و شما هنوز خوابی.
ششم: ارمنی ها خودشون آدمهای خیلی حسابی تر از تو رو دارن که تو یه تار موشون هم نمیشی. لازم نیست برا اون وصی بشی و ناحقشون رو حق کنی.
سه‌شنبه 23 تیر 1388

ترک ایران - ایران - تهران
به امید روزی که همه ایرانیها چه از نظر قومی اعم از: عرب، کرد، فارس، بلوچ، لر و ترک و چه از نظر مذهبی: یهودی، مسیحی، بهایی و مسلمان سنی بتونن با عنوان خودشون و با برخورداری از نهایت حق و حقوقشون در کنارهم زندگی کنن.
چهار‌شنبه 24 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.