گزارش درگیری های روز ۱۸ تیر در تهران

گزارش درگیری های روز ۱۸ تیر در تهران

با وجود تلاش نیروهای امنیتی برای ممانعت از برگزاری تجمع معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در سالگرد حادثه ۱۸ تیر، تجمع هایی در میدان انقلاب، خیابان انقلاب، خیابان کارگر، بلوار کشاورز، خیابان فلسطین و برخی نقاط دیگر تهران برگزار شده و اخباری درباره شلیک گاز اشک آور به سمت معترضان و تیراندازی هوایی توسط مأموران دولتی منتشر شده است.

این اعتراض ها چهار هفته پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی صورت گرفته است که مقامات سیاسی و انتظامی این کشور هشدار داده بودند با هر تجمعی "به شدت" برخورد خواهند کرد.

گزارش ها از تهران حاکی است که تجمع معترضان در مواردی به درگیری با نیروهای امنیتی انجامیده و به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس در بعضی مناطق مجبور شده است برای متفرق کردن جمعیت به تیراندازی هوایی اقدام کند.

بر اساس اخبار دریافتی نقاط مختلفی از شهر تهران، از جمله خیابان کارگر و نزدیکی میدان انقلاب، صحنه وقوع تجمع های اعتراضی بوده و خبرگزاری رویترز، درگیری های پیش آمده را شدیدترین درگیری ها از زمان توقف اعتراض‌های عمومی در تهران توصیف کرده است.

خبرگزاری فرانسه از شکسته شدن شیشه های یک بانک دولتی در جریان اعتراض ها خبر داد و نوشت مأموران انتظامی پلاک بعضی اتومبیل ها را که رانندگانشان بوق می زدند ضبط می کرده اند.

به گفته یک شاهد عینی، غرب میدان انقلاب تهران و کوچه های خیابان جمالزاده و خیابان آزادی محل تجمع تعداد زیادی از معترضان بود که برای حرکت به سمت میدان انقلاب تلاش می کردند.

اما به گفته این منبع هجوم افراد معترض به سمت میدان انقلاب با پرتاب گاز اشک آور از سوی نیروهای امنیتی مواجه شد و آنها پس از تجمع دوباره به کوچه های اطراف رانده شدند.

گزارش شده که عده ای از معترضان توسط نیروهای انتظامی دستگیر شده اند، اما هنوز تعداد دقیق دستگیر شدگان مشخص نیست.

دلیل تجمع در غرب میدان انقلاب، حضور گسترده و تلاش نیروهای امنیتی برای در اختیار گرفتن کنترل مناطق شرقی این میدان بود که دانشگاه تهران در آنجا قرار دارد.

گزارش هایی مبنی بر قطع خدمات تلفن همراه در برخی مناطق تهران نیز مخابره شده است.

یکی از تصاویری که از طریق سایت یوتیوب منتشر شده، معترضان را در بلوار کشاورز، مقابل ساختمان وزارت کشاورزی نشان می دهد که شمار زیاد آنها باعث توقف ترافیک به سمت خیابان کارگر شده است.

معترضان در این ویدئو از ممانعت نیروهای امنیتی از حرکت تظاهرکنندگان به سمت میدان انقلاب سخن می گویند.

رویترز همچنین به نقل از یک شاهد عینی دیگر از گردهم آیی "گروهی از اصلاح طلبان" مقابل دفتر سازمان ملل متحد در شمال تهران خبر داد.

آخرین بار، تهران حدود یازده روز قبل و در مراسمی که به مناسبت سالروز حادثه بمبگذاری هفتم تیر برگزار شد، صحنه برگزاری تجمعی از معترضان به نتیجه انتخابات بود.

با فرا رسیدن شب، از شدت اعتراض های خیابانی کاسته شده و شعار "الله اکبر" از بام خانه های تهران شنیده می شود.

ممانعت از تجمع مقابل دانشگاه تهران

عکسی منتشر شده از حرکت معترضان به سمت دانشگاه تهران

منابع مختلف بعد از ظهر روز پنجشنبه نهم ژوئیه از حرکت گروهی از معترضان به سمت دانشگاه تهران خبر دادند که شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر داده بودند.

شبکه سی ان ان شمار معترضان در اطراف میدان انقلاب را بین دو تا سه هزار نفر برآورد کرد.

خبرگزارش آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشته که این اعتراض ها در شرایطی انجام شد که شمار زیادی از مأموران انتظامی در کنار لباس شخصی ها و اعضای بسیج در چهار راه های مختلف خیابان انقلاب در مرکز تهران مستقر شده بودند.

این خبرگزاری عنوان کرده است که تظاهر کنندگان که ماسک های سبز به صورت داشتند مقابل در اصلی دانشگاه تهران متوقف شدند و شروع به شعار دادن کردند که با واکنش پلیس مواجه شدند.

یک شاهد عینی دیگر از حمله نیروهای امنیتی به حاضران در خیابان کارگر خبر داد و علاوه بر تایید ضرب و شتم معترضان و عابران از سوی این نیروها، گفت که برخی از افراد که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند دستگیر شدند.

این شاهد عینی همچنین از مسدود شدن کلیه خیابان های منتهی به میدان انقلاب از سوی نیروهای انتظامی خبر داد.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داد که نیروهای لباس شخصی سوار بر موتورسیکلت در اطراف دانشگاه تهران مشغول گشت زنی بوده اند.

آسوشیتدپرس از تجمع صدها تظاهر کننده در میدان ولی‌عصر تهران خبر داده است که با وجود شلیک گاز اشک آور از سوی نیروهای انتظامی، دوباره جمع شدند.

خبرگزاری فرانسه که پیش از آغاز ناآرامی ها فضای منطقه اطراف میدان انقلاب را پر تنش و متاثر از حضور نیروهای ضدشورش توصیف کرده بود، مدتی بعد از شلیک گاز اشک آور به سمت معترضان و تلاش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان خبر داد.

خبرگزاری رویترز هم از زبان یک شاهد عینی از شعار دادن تجمع کنندگان در حمایت از میرحسین موسوی خبر داده است.

رویترز به نقل از دیگر شاهدان عینی اعلام کرد نیروهای امنیتی در بعضی میادین دیگر شهر تهران هم حضوری گسترده داشته اند.

این تجمع در شرایطی رخ داد که اسماعیل احمدی مقدم، رئیس نیروی انتظامی ایران یک روز قبل اعلام کرد درخواستی برای برگزاری تجمع یادبود حوادث ۱۸ تیر ۱۳۷۸ دریافت نشده و هشدار داد پلیس با هرگونه تجمع به شدت برخورد خواهد کرد.

۱۰ سال پیش در روز هجدهم تیر سال ۱۳۷۸ و در پی اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی روزنامه اصلاح طلب "سلام"، نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران حمله کردند که به پنج روز ناآرامی منجر شد.

rezab - امارات - دبی
امروز بسیجیها جلوی سفارت المان مجوز تجمع اعتراض برای شهید حجاب گرفته اند با حضورمان تجمع را به جنبش سبز تبدیل کنیم. کاری کنیم ازراهپیمایی 22 بهمن هم بترسند .الان باید دنبال ایام الله ها بگردیم
جمعه 19 تیر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
جوانهای مبارزه گر ایرانی.با بودن شما.این رژیم رفتنی است.
جمعه 19 تیر 1388

ashkan1 - ایران - تهران
باید به سمت مراکز دولتی باشه به قصد براندازی
جمعه 19 تیر 1388

farnazflora - مالزی - کوالالامپور
دیروز رفته بودم یکی از این مراکز خرید دیدم یک عده ایرانی جمع شدن در مورد گرفتن پناهندگی از کشورهای دیگه صحبت میکنن و میگفتن الان که ایران شلوغه بهترین موقعیت برای گرفتن پناهندگیه. با خودم فکر کردم یک عده مردم توی ایران از جونشون دارن مایه میذارن بعد یک عده دیگه مثل لاشخور منتظر سواستفاده از این وضعیت هستن.
جمعه 19 تیر 1388

bluestar - ایران - تهران
farnazflora - مالزی - کوالالامپور
متاسفانه همیشه همینطور بوده. عده ای هزینه می پردازند و عده ای فرصت طلب هم بهره برداری می کنند. ما باید به هدف خودمان فکر کنیم
جمعه 19 تیر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز

farnazflora - مالزی - کوالالامپور
دیروز رفته بودم یکی از این مراکز خرید دیدم یک عده ایرانی جمع شدن در مورد گرفتن پناهندگی از کشورهای دیگه صحبت میکنن و میگفتن الان که ایران شلوغه بهترین موقعیت برای گرفتن پناهندگیه. با خودم فکر کردم یک عده مردم توی ایران از جونشون دارن مایه میذارن بعد یک عده دیگه مثل لاشخور منتظر سواستفاده از این وضعیت هستن.
-------------------------------------
اینها نون رو به نرخ روز میخورند. همونهایی که دونسته و یا ندونسته خدمت به این حکومت تازی و تازی پرست کردند
همه اینها در آینده شناسایی و به دادگاههای مردمی سپرده خاهند شد.
جمعه 19 تیر 1388

سوین - ایران - تهران بزرگ
باید تاریخ تکرار بشه . کاش می شد تجمعاتی برای چهلم ندا و یا سایر شهیدا ترتیب داد . نباید بزاریم این اتیشی رو که روشن شده خاموش کنن.
جمعه 19 تیر 1388

mehraeen - ایراتن - تهران
اگر میشد این ناآرامی ها تا بازگشاییهای دانشگاهها ادامه پیدا کند خیلی عالی خواهد شد.
شنبه 20 تیر 1388

آناهید - ایران - تهران
با نظر rezab کاملا" موافقم باید از هر فرصتی برای تجمع استفاده کرد، لطفا" با هم باشیم و نترسیم برای ایجاد هر تحولی باید هزینه آن را پرداخت پس دست از کوشش و تلاش برندارم ما همه باهم هستیم.
شنبه 20 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.