اتحادیه‌ی اروپا دیگر به دیپلمات‌های ایران روادید نمی‌دهد

اتحادیه‌ی اروپا دیگر به دیپلمات‌های ایران روادید نمی‌دهد

رادیو دویچه وله آلمان : اتحادیه‌ی اروپا صدور روادید برای دیپلمات‌ها و وابستگان دولت ایران را متوقف کرد. آنان دیگر از هیچ یک از ۲۷ کشور اتحادیه‌ی اروپا روادید دریافت نخواهند کرد.

به گزارش روزنامه «فایننشیل تایمز آلمان»، دیپلمات‌های بلندپایه‌ی اتحادیه‌ی اروپا توافق کردند که «مدت زمان بررسی درخواست روادید از سوی دیپلمات‌ها و دارندگان گذرنامه‌های دولتی ایران» را طولانی کنند. این مساله در نامه‌ی دولت سوئد، رییس ادواری شورای اتحادیه‌ی اروپا، به ۲۷ کشور عضو اعلام شده است. مطابق آن، «این کشورها دیگر تا اطلاع بعدی مجاز نیستند، درباره‌ی درخواست روادید تصمیم بگیرند».

 

بر این پایه، دیپلمات‌ها و وابستگان دولت ایران، تا اطلاع بعدی روادید تازه‌ای دریافت نخواهند کرد و روادید‌های کهنه‌ی آنان نیز دیگر تمدید نمی‌شود. اگر چه درخواست روادید دیپلمات‌های ایرانی از سوی کشورهای اتحادیه‌ی اروپا رد نمی‌شود، ولی روادیدی هم برای آنان صادر نمی‌شود.

 

این اقدام اتحادیه‌ی اروپا، از اعتراض‌های این اتحادیه علیه بازداشت کارمند سفارت بریتانیا در تهران فراتر می‌رود. اتحادیه‌ی اروپا روز جمعه (۳ ژوییه) تصمیم گرفت، همه‌ی سفیران ایران را احضار کند. افزون بر آن،  یک هیئت نمایندگی اتحادیه‌ی اروپا در ایران ماموریت یافت، رسما به مقامات جمهوری اسلامی اعتراض دیپلماتیک کند. هر دو اقدام با این هدف صورت گرفت که بر اعتراض اتحادیه‌ی اروپا تاکید بیشتری شود.

 

تفاوت ممنوعیت صدور روادید و توقف اداری آن

 

توقف اداری صدور روادید برای دیپلمات‌ها، با ندادن رسمی روادید به وابستگان دولت ایران متفاوت است. مورد دوم، دشوارتر از بررسی نکردن درخواست روادید است. البته اتحادیه‌ی اروپا مشغول بررسی اقدام دوم نیز هست.

 

به گفته‌ی محافل دیپلماتیک، کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، این هفته به بررسی ممنوعیت رسمی صدور روادید خواهند پرداخت. این ممنوعیت شامل کسانی خواهد شد که با احتمال تقلب انتخاباتی، خشونت علیه تظاهرکنندگان، یا ارعاب پرسنل سفارتخانه‌ها در ایران در ارتباط قرار دارند.

 

هنوز معلوم نیست چنین مجازاتی اعمال شود. در نامه‌ی ریاست ادواری شورای اتحادیه‌ی اروپا، در این زمینه چیزی گفته نشده است. در آن نامه فقط آمده است: «اتحادیه‌ی اروپا آماده است به شماری اقدامات دست بزند تا برای مقامات ایران سنگینی وضعی را که ایجاد کرده‌اند مورد تاکید قرار دهد».

 

Mahnaz30 - سوئیس - ‌‌برن
با گزنامه های ایرانی فقط به ادم توهین میشه شکر خدا من احتیاجی به گزنامه ایرانی ندارم.
نابود باد رژیم دیکتاتوری زنده باد ایرانیان ازادی خواه
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

garfild - ایران - تهران
دستشان درد نکند این کار رو باید زودتر می کردند
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

rabi3 - ایران - تهران
افرین
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
حالا این بی مخ {نیم رخ} می یاد میگه روادید میخوان بدن یا ندن هیچ فرقی به حال ما نداره٬ مانفت داریم و اروپائیها به ما احتیاج دارن .
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

Kaweh - آلمان - فرانکفورت
اگر اروپا این کار را بکند یعنی اگه بخواد میتونه بکنه در سرعت تضعیف رژیم منفور جمهوری اسلامی نقش بزرگی را بازی کرده و مردم هم ممنونش میشوند
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

badram - ایران - تهران
ما اسلام راقبول داریم ولی حکومت اسلامی و استبداد مذهبی هرگز...
حرف برای گفتن زیاد است ولی حالا دیگر وقت عمل است. همه با هم بپاخیزیم.
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

black chador - امریکا - ولدن
زنده باد اتحادیه اروپا
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

طاطا - ایران - ایران
ازطرفی امیدوارم که این حرکت ها ادامه داشته باشه ازطرفی نگرانم که رژیم کثیف ایر ان برای بقای خودش امتیازهای بزرگ و باجهای کلانی به کشورهای تحریم کننده بده.فقط باید امیدوار باشیم و دچار یاس نشیم . شنیدم مردم ایران خرید گوشیهای نوکیارو تحریم کردن این حرکت ها حرکت های خوبیه. درضمن خواهش میکنم به هرکی میتونین اطلاع رسانی کنین که هرشب راس ساعت 9 شب یا هروقت که علی چلاق خواست سخنرانی کنه یا هنگام پخش برنامه های اعتراف گیری لوازم برقی خود را روشن کنین
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
ای جاااان. خدا کند خبر راست باشد. :-) من حاضرم برای هر کاری خودم بلند بشم برم ایران ولی مجبور نشم رخ زیبای این سرداران اسلام را در برن ملاقات کنم :-)
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

puneindia - هندوستان - دهلی نو
دمشون گرم
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
هر چی که آقای خاتمی درست کرد این میمون اومد خراب کرد رفتتتتتتتت. هیچ چیزی که برامون باقی نموند، سیاست خارجی مون هم به باد رفت.
به قول ناصر الدین شاه، همه چیزمان به همه چیزمان می آید!!!!
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

baran shomal - نروژ - اسلو
درود بر اتحادیه اروپا
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
Mahnaz30 - سوئیس - ‌‌برن
حالم ازت به هم خورد. بدبخت عقده‌ای !
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

OzveMardom - فرانسه - پاریس
حرکت جالبیه ولی‌ این دولتی‌ها هر کدوم چند تا پاسپورت دارن مخصوصاً اونایی که برای معاملات‌هایی‌ که نباید معلوم بشه از کجا صورت گرفته به خارج سفر میکنند. فکر می‌کنم در نهایت این ما مردمیم که همش باید تاوان پس بدیم. با این کار روادید‌های عادی هم طولانی تر میشه چون سفارت خونه‌ها تأمل بیشتری میکنند که ببینن دارن به دولتی‌ها ویزا میدن یا نه. ولی‌ به هر حال موافقم با این کار. باید به این رژیم غیر مردمی سخت گرفت.
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

fanta - فرانسه - استراسبورگ
garfild - ایران - تهران
rabi3 - ایران - تهران
طاطا - ایران - ایران
آفرین واقعی بر شما جوانان ایرانی و همشهریان عزیز. درود بر شما. همیشه از این‌که سعادت نداشتم در این لحظات سخت، تلخ و گاهی شیرین نزد شما عزیزان باشم بسیار غبطه می‌خورم. ولی به داشتن هموطنان شجاعی مثل شما افتخار می‌کنم. ما ایرانی‌های برون مرزی امروز به خاطر شجاعت و فداکاری‌های شما می‌تونیم سرمونو بالا بگیریم و راه بریم. اعتبار ما در این‌جا شما خواهران و برادران شجاع ما هستید. دست همه شما را می‌بوسم.
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
این خبر بسیار مسرور کنندهایست چون اکثر اقایون دیپلوماتها در حومه های شهرهای بزرگ اروپا خانه های مجلل دارند و اکثر ملاقاتهای انها با سازمانهای اطلاعاتی کشورها در ان خانه ها صورت میگیرد.
این بدین معناست که ارتباط این اقایون با موساد و سی ای ا دچار وقفه خواهد شد .
پنج‌شنبه 18 تیر 1388

lionking - انگلیس - لندن
طبق اخرین اخبار رسیده بدلیل عدم صدور ویزا از سوی کشورهای اروپائی برای سران جمهوری اسلامی اقای سارکوزی گفت که احمدی نژاد و منوچهر متکی اجازه دارند که از بندر کاله برای شرکت در مجالس اروپائی از طریق قاچاق استفاده کنند البته در صورتی که اثر انگشت کشور دیگری را نداشته باشند.
جمعه 19 تیر 1388

man_me - افریقای جنوبی - کیپ تاون
به این میگن یک حرکت منطقی.ایول.فقط احساس میکنم این دیکتاتور بیدی نیست که با این بادا بلرزه.البته تا کی می تونه ادامه بده؟کم کم همه میشن مخالفش!!تاحالا با سفر به اروپا دورو بریاش رو خر می کرد.حالا میخواد چه غلطی بکنه؟؟؟دیکتاتور منظور سید یلی یه دست بود.
جمعه 19 تیر 1388

Geelongcat - استرالیا - Sydney
افرین بر اتحادیه اروپا.
کاش امریکا هم همین کار را بکند.
دولت احمدی نژاد دولت منتخب ایران نیست.
جمعه 19 تیر 1388

Fereschteh - اتریش - وین
وای چقدر خندیدم. به چه بدبختی و زاری افتادن. حقتونه نامردای کثیف
جمعه 19 تیر 1388

mohsen- - انگلستان - لیدز
Mahnaz30 - سوئیس - ‌‌برن

تو خانوم عقده ای بدبخت ندید بدید هستیو بیچاره فامیلات
جمعه 19 تیر 1388

zendeh bad iran - انگلستان - منچستر
Mahnaz30 - سوئیس - ‌‌برن

تو حرف نمی زدی نمی شد عقده ای بدبخت
جمعه 19 تیر 1388

Avayeh Edalat - ایران - تهران
Mahnaz30 - سوئیس - ‌‌برن
از نوشته ات اینطور برداشت مى کنم که به ایرانى بودنت چندان علاقمند نیستى بادبادک!! لطفا وقتى سویسیها تو را مثل خودشون تحویلت گرفتن یادت نره که جاى دوست و دشمن رو هم بهشون نشون بدى چون این بى هویت بودنت نه اونوریت مى کنه و نه اینوریت، پا در هوایى عزیز! پر افتخار باد نام ایران و ایرانى. در ضمن شازده خانوم هموطنات که احتیاج به پاسپورت ایرانى دارند ازت تشکر میکنند. قصه کلاغ و کبک یادت نره
این حرکت اتحادیه اروپا بیشتر یک جواب دیپلماتیک به اخراج اتباع اروپایى توسط رژیم دیکتاتورى اسلامى میباشد و آغاز خوبى است ولى دولت ایران همه اینها را قبلا در نظر گرفته است، پس براى آنها عمل غیر قابل پیشبینى شده اى نبوده، جالب این است که ادامه این نوع حرکتها را از جانب اتحادیه اروپا دنبال کنیم.شاید با پیچ در پیچ کردن امور دیپلماتیک بتوانند از حاکمان خونخوار جمهورى ( ؟؟!! ) اسلامى امتیاز بگیرند
جمعه 19 تیر 1388

black chador - امریکا - ولدن
Geelongcat - استرالیا -

امریکا این کا را سی سال پیش کرد. متاسفانه چون سازمان ملل در امریکا هستبعضی وقتها باید به اشغالهایی مثل تقلبی نژاد و هو.گو گو باید ویزا بدیم.
جمعه 19 تیر 1388

پاینده ایران - ژاپن - اساکا
این نتیجه پایمردی مردم شجاع ایران و اعتراضات گسترده و افشاگری ایرانیهای خارج از کشوره.
به همه تبریک میگم.
جمعه 19 تیر 1388

mm1_dk - ایران - تهران
بچه های عزیز شماره دفتر خامنه ای 64412000 تهران با کد 021
زنگ بزنید درباره حاج آقا گلستانی سوال بپرسید اول از اون آقایی که جواب میده بپرسید اگه رهبر بخواد با خانم شما آره ... شما چیکار میکنید بعد درباره حاج آقا گلستانی بپرسید سعی بر بیچاره کردن افراد دفتر خامنه ای .نکات ایمنی از تلفن عمومی زنگ بزنید جاتون رو عوض کنید (از یه جا زنگ نزنید ) با فاصله چند روز یک بار زنگ بزنید
ممکن به شما دری وری بگن ولی اصلا ناراحت نشید افراد اونجا همه بی ادبن مثل باباشون (علی یک دست)
جمعه 19 تیر 1388

gole sorkh - -
دوستان عزیز از این خبر نباید خیلی خوشحال شد چون این اروپایی های مزور در خبر اینطور می گن اما در عمل به مردم بینوا که برای دیدن بستگانشون می خوان برن یا بیمار هستند و برای درمان نیاز دارن برن ویزا نمی دن باز می بینی که این اراذل حکومت خودشون و خانواده هاشون تند و تند می رن اون طرف.
--------------
کاربر گرامی
لطفا نام شهر و کشور محل زندگی خود را به فارسی بنویسید.
با تشکر
شنبه 20 تیر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.