چرا خلیج فارس؟

چرا خلیج فارس؟

فارس بودن این خلیج مهم است؟

به نظر شما چه اهمیتی دارد؟ حالا بگوییم خلیج فارس یا خلیج عربی... اصلا بهتر نیست که بگوییم "خلیج" بدون هیچ پسوند و پیشوندی؟ این جوری دیگه اصلا دعوامون نمیشه... یا مثل آن دوست عزیز که پیشنهاد داده بود بگوییم "خلیج اسلامی"....بهتر نیست؟ دعوای عرب و عجم را هم برای همیشه حل می کنیم؟
اصلا یک سوال جدیدتر چرا می گوییم خلیج فارس و نمی گوییم خلیج ایرانی؟

اول سوال آخر:
چرا می گوییم خلیج فارس و نمی گوییم خلیج ایرانی؟

ما ایرانی ها از زمان آریایی ها به خودمان می گفتیم ایرانی اما یونانی ها از همان زمانهای قدیم به ما می گفتند پارس. و چون کتابهای یونانی در دنیا رواج یافت، دیگر نقاط هم به ما گفتند پارس و نام این پهنه آبی هم به خلیج فارس شهرت یافت. به عنوان مثال وقتی در کتب انگلیسی زبان به نامهایی چون Persian carpet و یا Persian civilization بر می خورید آنها را باید به فرش ایرانی و تمدن ایرانی ترجمه کنید و نه فرش پارسی و یا تمدن فارسی! پس معنای خلیج فارس این نیست که این پهنه آبی فقط مخصوص فارسهاست. اینجا مخصوص همه ایرانی هاست.
به همین علت است که در شعر عصار می خوانیم:

وطن یعنی سرای ترک تا پارس
وطن یعنی خلیج تا ابد فارس

البته این امر تازگی ندارد مثلا ما به دولتی که در جزیره ای در غرب فرانسه شکل گرفته می گوییم انگلستان. در حالی که اشتباه است و باید به آن پادشاهی متحد United Kingdom بگوییم. چرا که این جزیره از چند بخش مانند انگلند، اسکاتلند و ولز تشکیل شده که انگلستان تنها به بخش انگلند آن اشاره دارد! اما دیگر این گونه مشهور شده و لذا منظور از انگلستان تمام این جزیره است و نه فقط بخش انگلند آن.
بنابراین به خوبی مشخص است که نزاع موجود تنها یک نزاع بر سر اسم نیست که با تغییر آن به غائله خاتمه دهیم.

اکنون سوال اول:
چرا بر فارس بودن خلیج اصرار داریم؟

برای این اصرار می توانیم دلایل تاریخی و سیاسی اقامه کنیم.
دلایل تاریخی خلیج فارس را در مقاله های متعددی دیده و خوانده اید. بیش از دو هزار سال است که به این پهنه آبی می گویند خلیج فارس. برای مطالعه این دلایل تاریخی می توانید به مقالات زیر مراجعه نمایید:
نگارخانه خلیج فارس و یا فارس برای همیشه. راستی چرا باید این نام دو هزار ساله را به کناری بنهیم؟
اما دلایل سیاسی
برای آنکه بدانیم چرا این نام اهمیت دارد باید با فضای روابط بین الملل آشنا شویم و چند مقدمه را بدانیم:

1- در روابط بین الملل جزییات بسیار اهمیت دارند. دیپلماتها و سیاستمداران در بسیاری مواقع حرفها و مواضع خود را با تغییر جزییات به اطلاع کشور مقابل می رسانند. لذا یکی از وظایف سفرا و دیپلماتها رصد کردن جزییات بعضا ریزی است که به چشم ما نمی آید. مثلا ممکن است برخی تصور کنند که سفر روسای جمهور به دیگر کشورها مانند زمانی است که ما به مهمانی اقوام خود می رویم، در حالی که بر سر جزییات یک سفر یا دیدار دیپلماتیک ساعتها بحث و گفتگو میان مقامات تشریفات کشورها رخ می دهد.

به این ترتیب می بینید که در روابط بین الملل تمام جزییات مهم است. دیپلماتها با تغییرهای عملی در جزییات با هم حرف می زنند. نوع و سطح روابط دو کشور را از نوع دیدارها و این گونه جزییات می توان حدس زد. اکنون که به اهمیت جزییات پی بردیم می فهمیم که موضع گیری در روابط بین الملل ساده نیست. وقتی نمی توان از جزییات گذشت چگونه می توان به تغییر نامی با قدمت بیش از دو هزار سال بی تفاوت بود؟2- بسیاری از اقدامات در روابط بین الملل برای آزمایش و تست طرف مقابل صورت می پذیرد. علاوه بر این روابط بین الملل مانند زندگی شخصی نیست که وقتی به خواسته آن دولت تن دادید آن دولت از شما تشکر کند و برود سراغ کار خودش! بلکه بلافاصله خواسته بعدی را مطرح می کند. بنابراین شما تنها زمانی باید به خواسته یک دولت تن دهید که مطمئن باشید ادامه مقاومت به ضرر شما تمام می شود. مثلا اگر ما در برابر تغییر نام خلیج فارس کوتاه آمدیم، بلافاصله مساله جزایر سه گانه و ادعای امارات برای تصاحب آنها جدی تر می شود و اگر در این مورد کوتاه آمدیم ادعاهای بعدی مطرح می شود.
برخی رسانه های قطری ادعایی را مطرح کرده اند که تمام جزایر خلیج فارس به اعراب تعلق دارد و ایران آنها را تصرف کرده است! در حالی که اساساً تاریخ برعکس آن را نشان می دهد. کافی است نگاهی به نقشه های تاریخی بیندازیم تا ببینیم که اساسا همین قطر و امارات و... نیز بخشی از قلمرو ایران بوده اند. به عنوان مثال به نقشه ایران در زمان ساسانیان دقت کنید:

بنابراین به خوبی مشخص است که نزاع موجود تنها یک نزاع بر سر اسم نیست که با تغییر آن به اصطلاح به غائله خاتمه دهیم.

3- بسیاری از جزییات و دعواهایی که در نظام بین الملل مشاهده می شوند، اگرچه ظاهری ساده دارند اما نشانگر درونی متلاطم و نزاع های ساختاری هستند. به قول شاعر: رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون.
اختلاف ما و کشورهای عربی بر سر نام این پهنه آبی نیست بلکه اختلاف بسیار ریشه ای و چند بعدی است. برای دانستن منشا این اختلاف به مقاله زیر مراجعه نمایید:
اختلاف ما و اعراب، چرا؟

حمید نساج

اسناد فارس بودن خلیج

نقشه‌ای اروپایی از قرن ۱۶ میلادی؛ نام «خلیج فارس» به لاتین Sinus Persicus در سمت راست پایین نقشه دیده می‌شود.

 

نقشه‌ای اروپایی از سال ۱۷۱۹ میلادی که نام «خلیج فارس» را نشان می‌دهد.

 

نقشه بریتانیایی چاپ ۱۸۰۸ میلادی که نام «خلیج فارس» را نشان می‌دهد.

 

نقشه‌ای که توسط استخری جغرافیدان ایرانی در قرن ۹ میلادی در کتاب الاقالیم رسم شده است، و در آن نام «دریای فارس» (بحر فارس) برای خلیج فارس بکار رفته است.

 

نقشه‌ای فرانسوی از سال ۱۵۴۰ میلادی که نام «خلیج فارس» را نشان می‌دهد.

 

نقشه‌ای اروپایی از سال ۱۵۳۱ میلادی که نام لاتین «خلیج فارس» را نشان می‌دهد.

 

نقشه‌ای که سباستین مونستر در سال ۱۵۸۸ میلادی رسم کرده، و نام «خلیج فارس» را نشان می‌دهد.

 

sinus pericus (خلیج فارس) در نقشه مفصل دریانوردی خلیج فارس
ترسیم جان تورنتون ( حدود 1652-1701 میلادی )
تاریخ ترسیم نقشه 1699 میلادی

 

persicus sinus (خلیج فارس) در نقشه منطقه هرمز ormus regnum
تهیه شده توسط پترتوس برتیوس ( 1569-1629 میلادی)
تاریخ ترسیم: 1610 میلادی

 

صوره بحر فارس ( نقشه دریای فارس )
از ابواسحق ابراهیم الفارسی استخری ( قبل از 318-346 ه.ق / 930-957 م )
نقل از نسخه خطی ( 726 ه.ق ) المسالک و الممالک به خط ابن ساوجی، موزه ملی ایران

kurdish_warrior - ایران - سنندج
از اینکه خلیج فارس خلیج ایرانیه شکی نیست . اصلا در این مورد نباید وارد بحث شد. ولی خودمونیم شما هام فقط در این موارد استثتا به ما ها روی میارید چرا این همه ظلم ستم به ما کردها میشه ولی شما ها ساکتید؟؟؟
شنبه 23 خرداد 1388

persianshadow1 - انگلستان - برایتون
kurdish_warrior - ایران - سنندج
برادر کرد مگه به فارسها یا اقوام دیگه ظلم نمیشه؟ درضمن ایران مخلوطی از همه اقوام است من خودم نصف فارس نصف بختیاری هستم و به هر دو افخار میکنم.
شنبه 23 خرداد 1388

LARA_87 - امریکا - کالیفرنیا
خلیج تا ابد فارس
شنبه 23 خرداد 1388

mah1 - ایران - تهران
دستتون درد نکنه ولی اگه میخوایین کشورهایه عربه خلیج فارس رو روشن کنید شدیددددددان دلتون خوشه!!!!!
شنبه 23 خرداد 1388

hasrat-takey - انگلیس - برلیستول
kurdish_warrior - ایران - سنندج
دوست عزیز در کجا ی ایران ظلمی نیست که در کردستان نباشه. اما این رو میدونم که اگر کشور بیگانه ای به خاک عزیز ایران چه کردستان باشه چه جای دگه وطن باشه مثل زمان جنگ ایران و عراق از تمام شهر ها برای دفاع از وطن خواهند امد اما مشکل شهر ها رو باید دولت حل کنه که نمدونم این برادران عرب از کجا پیدا شدن که فعلا دولت مشغول رسیدگی به مشکل اونهاست.
شنبه 23 خرداد 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
چاخان نکن بابا . کلمه ( ایران ) یه واژه مدرنه و ایران هزاران سال سرزمین پارس بوده و خلیج هم خلیج پارسی نامیده شده چون جنوب سرزمین پارسی بوده . مثل اقیانوس هند که جنوب هندوستانه . حالا عربها میگن که اون سرزمین پارسی اسمش عوض شده پس دیگه پارسی .جود نداره که خلیج به اسم پارس باشه ما هم میگیم عرب کیلو چند؟

البته مخلص عربهای ایران که حسابشون جداست
شنبه 23 خرداد 1388

delmorde - سوپد - یوتوبوری
kurdish_warrior - ایران - سنندج
با سلام به هموطن عزیز کردم من خود نیمی ترکمن ونمی فارس هستم اما همیشه ایرانیم در حالی که به ترکمها بارها ظلم شده و میشود به کی در این نظامهای دیکتاتوری ایران ستم نشده همه ما زیر ستمیم در همین رژیم اخوندی ببینید در حالی که خیلی از همین اخوندها خود از اقوام مختلف هستند اما به همه قومها ستم میکنند می دزدند حیف میل میکنند میکشند. برای تداوم حکومتشان به صغیرو کبیر رحم نمیکنند. ما باید بدانیم قبل از هرچه ایرانی هستیم دست در دست هم داده این حکومت دیکتاتوری سرنگون و یک حکومت دموکرات که همه اقوام حقوقشان رعایت شود برقرار کنیم. تفرقه را باید کنار گذاریم.کرد بلوچ لر ترکمن ترک و ... همه یکی شویم خواستن توانستن است. و یکدست را می شکنند هر قومی بخواهد به تنهای مبارزه کند نتیجه ای بجز کشتار بی حاصل ندارد. و یا پای بیگانه وسط می اید و تبانی با حکومت مرکزی و گل الود کردن اب و ماهی گرفتن بیگانان از ان .
شنبه 23 خرداد 1388

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
فکر بدی نیست که بگیم خلیج ایران چرا که امروزه جز معدودی باسواد در سطح بین الملل کسی نمیداند پرژیا یا پارس کجاست و ضمنا غیرفارسهای ایرانی شاید تا حدودی زیاد مثل فارسها مصرانه بر این مس.له متاکد نباشند. چرا که یک عرب ایرانی کشورش را دوست دارد اما وقتی ببیند یک فارس در مورد تبعیضاتی که بر ضدش اعمال میشود سکوت میکند او هم در مورد این مس.له زیاد از خود حساسیت نشان نمیدهد
شنبه 23 خرداد 1388

shenel ghermezi - هلند - اترخت
مرده شور اون خائن رو ببرند که رفت زیر کلمه خلیج... نشست و بعد هم با کمال بیشرمی در مناظره یک دلیل احمقانه آورد. خاک بر سر ما که این نماینده کشور ماست.
خلیج فارس، همیشه بوده،هست و تا ابد خلیج فارس خواهد بود .
شنبه 23 خرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
kurdish_warrior - ایران - سنندج
دوست عزیز. در اینکه به شما کردها خیلی ظلم میشه شکی درش نیست. اما یه سول از شما دارم:
به چکسی در این حکومت ظلم نمی شود؟ آذری زبانها؟ عرب زبانها؟ بختیاری ها؟ بلوچها؟ ترکمن ها و .......
برادر عزیز. جمهوری اسلامی نطفه اش با ظلم به ملت بسته شده است.
شنبه 23 خرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
خلیج همیشه فارس است. عربهای خلیج فارس بهتر است بدانند که فقط " عربهای خلیج فارس هستند"!
شنبه 23 خرداد 1388

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
اگه یه حکومت مقتدر داشتیم (که البته تازی پرست نبودند) این تازی های بی شرم و حیا و البته ملخ خور جرات نمیکردند حتا اعتراض کنن چون میدونن خودشونم زمانی جزو ایران بودند پس دیگه حرفی باقی نمیمونه
خـــــــــــلـــــــــــیـــــــــــج تا ابد پــــــــــــــــــــارس
شنبه 23 خرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
خیلی‌ از مسئولین سایت ممنون. بسیار مطلب خوبی‌ بود من خیلی‌ استفاده کردم و کپی نقشه‌ها را هم در کامپیوتر خواهم داشت.
شنبه 23 خرداد 1388

farhad1124 - امارات - دبی
kurdish_warrior - ایران - سنندج
هموطن عزیز کرد به کی ظلم نمیشه؟
شنبه 23 خرداد 1388

fall - ایران - تهران
چرا خلیج فارس ؟!
این عرب ها عجب رویی دارن به خدا . مثل اینکه ما از اونها بپرسیم چرا زبون عربی !؟

شنبه 23 خرداد 1388

xabrisham - ایران - اسلو
کردیش سنندج
نه که شما ظالم نیستین .شما هاکه ظالم تر از بقیه هستین .هنوز سر زن و بچه خودتون رو مبرین .برین بابا وحشی ها .شما ها که ادم نیستین که
شنبه 23 خرداد 1388

mazanirika - ایران - ساری
زیاد مهم نیست خلیج فارس یا ..ب مهم صلح و آرامش در منطقه است و اینکه با کشورهای برادر دوست باشیم
یکشنبه 24 خرداد 1388

fall - ایران - تهران
xabrisham - ایران - اسلو
ح....ن تویی که بی اینکه فکر کنی دهانتو باز کردی و داری از خودت سر و صدا در می یاری !برای چی داری توهین می کنی ؟ به اون و به هیچکسی هیچ ربطی نداره که تو و امثال تو از زندگی عقب موندین . لطفا حرف نزن که جوابتو می دم . فهمیدی یا به روش خودت و به زبون...ها باهات صحبت کنم که بفهمی ؟!
یکشنبه 24 خرداد 1388

shamiram - امریکا - گلندل
سالها پیش تو ایران یه برنامه پخش میکردن یادم نیست اسمش چی بود. توی اون برنامه با ایرانیهای خارج کشور مصاحبه میکردن یکبار یه خلبان نیرو ی هوایی ارتش شاهنشاهی میگفت وقتی در ارتفاع......پرواز میکردم از یکطرف دریای خزر را میدیدم از یک خلیج فارس را. اون موقع بهش حسودیم شد. و حالا با دیدن این عکس زیبا مغرور شدم. وفکر میکنم امکان نداره اسمی به غیر از فارس روی اون گذاشته بشه.خلیج فارس.......
دوشنبه 25 خرداد 1388

Broken - کویت - کویت
خلیج فارس یعنی وطن
یعنی شناسنامه ی من ... تو دهن پدر هر چی عرب ملخ خور بی شعور
حیوون صفت ادم نماست
اشغالا... حیف که بابام اینجا اعزام شده از بیمارستان پارسیان تهران
حیف و صد حیف
دوشنبه 25 خرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟