متن کامل نامه سرگشاده هاشمی رفسنجانی به آیت‌الله خامنه‌ای

نامه سرگشاده هاشمی رفسنجانی به آیت‌الله خامنه‌ای

آقای هاشمی تلویحا از سکوت آیت الله خامنه ای در برابر انتقادهای آقای احمدی نژاد انتقاد کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان ایران، در اعتراض به آنچه "اظهارات عاری از حقیقت و غیرمسئولانه" محمود احمدی نژاد در جریان مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی خوانده، نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران نوشته، و تلویحا از سکوت آقای خامنه ای در این ماجرا گلایه کرده است.

آقای رفسنجانی در این نامه که روز سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۸۸، ۹ ژوئن ۲۰۰۹، نوشته است آن مناظره و مقدمه چینی های قبل و حوادث بعد از آن، "خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهک های ضدانقلاب در سال های اول بعد از انقلاب" را برای او زنده کرده است.

آقای رفسنجانی این اقدامات را "برای تحت الشعاع قرار دادن گزارش های مستند و مکرر دیوان محاسبات در خصوص مفقودالاثر بودن یک میلیارد دلار و ارتکاب چند هزار تخلف در اجرای بودجه ها" دانسته است.

آقای رفسنجانی در نامه خود به رهبر ایران، نقطه قابل توجه در این تهمت ها را این دیده است که "غیرمستقیم، مقام ولایت در زمان رهبری امام راحل و جناب عالی که هادی دولت ها بوده اید و با اظهارات صریح، مدیریت ها را مورد تایید و تحسین قرار داده اید، نشانه گرفته است."

آقای رفسنجانی که سابقه چند سال ریاست مجلس در دهه اول جمهوری اسلامی را نیز دارد، به ماجراهای ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران، اشاره کرده و نوشته است: "بعد از جریان شوم ۱۴ اسفندماه ۱۳۵۹ با ارشاد امام و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، شهید مظلوم دکتر بهشتی و جناب‌عالی و این جانب که در شعارهای مردمی به عنوان "سه یاور خمینی" شناخته شده بودیم، با همراهی نیروهای انقلابی و بخصوص نمایندگان متعهد مجلس اول و حزب جمهوری اسلامی توانستیم در جهت زدودن غبارهای ابهامات و سم‌پاشی‌ها اقدامات مؤثری انجام دهیم و امام راحل درد آشنا با تشکیل گروه حقیقت‌یاب و داور، بخشی از حقایق را آشکار ‌کردند."

روز ۱۴ اسفند ۱۳۵۹، سخنرانی آقای بنی صدر، رئیس جمهور وقت، در دانشگاه تهران با شعارهایی متقابل مخالفان و حامیان او به خشونت کشیده شد. خشونت هایی که در نهایت به عزل آقای بنی صدر از مقام ریاست جمهوری در اول تیر ۱۳۶۰ و فرار او از ایران منجر شد.

البته آقای رفسنجانی تاکید کرده است که قصد ندارد دولت موجود را "مثل دولت بنی صدر" معرفی کند و یا "سرنوشتی شبیه آن دولت را برای این دولت" بخواهد، اما گفته است که "باید مانع گرفتار شدن کشور به سرنوشت آن روزگار شد".

آقای رفسنجانی گفت در مراسم بزرگداشت سالگرد آیت الله خمینی، یک روز پس از مناظره محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی، به آقای احمدی نژاد گفته است که در اظهارات او "خلاف گویی های فراوانی وجود داشته و ادعای کذب تماس تلفنی من با یکی از سران عرب و ادعای کارگردانی مبارزات انتخاباتی رقبا و اتهامات ناروا به جمعی از بزرگان نظام، از جمله جناب آقای ناطق نوری و فرزندان من و بدتر از همه زیر سوال بردن اقدامات امام راحل را یادآوری و پیشنهاد کردم با صراحت اتهام های نادرست را پس بگیرد که نیازی به اقدامات قانونی افراد و خانواده هایی که ناجوانمردانه و مظلومانه هدف تیرهای ناسزاگویی قرار گرفته اند، نباشد."

آقای رفسنجانی همچنین گفته است که از صدا و سیما هم خواسته فرصتی در اختیار طرف های ذیحق قرار گیرد که از خود دفاع کنند. البته آقای رفسنجانی تاکید کرده که در پایان دوره ریاست جمهوری اش طبق اصل ۱۴۲ قانون اساسی، ثروت او و خانواده اش محاسبه شده و رسما "پاکی و منزه بودن رئیس جمهور و خانواده او" اعلام شده است.

آقای رفسنجانی در ادامه از سکوت رهبر اعلام تاسف کرده و نوشته است: "مع‌الاسف، این دو پیشنهاد خیرخواهانه عملاً پذیرفته نشده و رهبر معظم هم صلاح را در سکوت‌شان دیدند و بی‌شک جامعه و بخصوص نسل جوان نیازمند اطلاع از حقیقت است."

آقای رفسنجانی در ادامه نامه به آیت الله خامنه ای نوشته با وجود آن که ادامه وضع موجود را به صلاح کشور و نظام نمی داند، رسما اعلام کرده است که قصد شرکت در انتخابات و حمایت از نامزد خاصی را ندارد.

آقای رفسنجانی همچنین گفته است از پنج سال پیش در مقابل آنچه دور جدید تهمت ها و هجمه ها خوانده، "دندان روی جگر دارد" و از این باب مورد انتقاد دوستان و بستگانش هم هست.

هاشمی رفسنجانی: به آقای احمدی نژاد گفتم که در اظهارات او خلاف گویی های فراوانی وجود داشته... و پیشنهاد کردم با صراحت اتهام های نادرست را پس بگیرد

آقای رفسنجانی بعد از انتخابات دوره پیشین ریاست جمهوری که منجر به شکست او از محمود احمدی نژاد شد، نامه ای منتشر کرد و شکست خود را متأثر از تخلفات گسترده و سازمان یافته در انتخابات و تخریب چهره خود با استفاده از بودجه دولتی و اموال عمومی دانست.

در پی این اعتراض، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی قوه قضائیه را مأمور شناسایی افرادی کرد که دست به تخریب آقای هاشمی زده اند و مسئولان قضائی نیز در آن زمان از بازداشت افرادی در ارتباط با این اتهام خبر دادند، اما بعدا اخبار دیگری در این باب منتشر نشد.

آقای رفسنجانی در نامه اخیر خود خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته است: "اگر نظام نخواهد یا نتواند با پدیده‌های زشت و گناه‌آلودی مثل تهمت ها، دروغ‌ها و خلاف‌گوییهای مطرح شده در آن مناظره برخورد کند و اگر مسئولان اجرای قانون نخواهند و یا نتوانند به تخلّف‌های صریح خلاف قانون در اعلان افراد به عنوان فاسد که فقط بعد از اثبات تخلف در دادگاه قابل اعلان است، رسیدگی کنند و اگر فردی در موقعیت ریاست جمهوری بدون مراعات ‌شان منصب مقدسش خود را مجاز به ارتکاب چنین گناهان کبیره و اخلاق‌شکن علی رغم سوگند به مراعات شرع و قانون بداند، چگونه می‌توانیم خود را از پیروان نظام مقدس اسلامی بدانیم؟"

آقای رفسنجانی در پایان نامه خود خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته است: "اکنون که امام راحل (ره) آن پیر فرزانه و حلال مشکلات و ملجاء همه و یار صبور و دیرینه هر دوی ما آیت‌الله شهید مظلوم دکتر بهشتی و بسیاری از همسنگران قدیم که یا به فیض عظمای شهادت رسیدند و یا به دیار باقی شتافتند در بین ما حضور ندارند، شما مانده‌اید و من و معدودی از یاران و همفکران قدیم. از جناب‌عالی با توجه به مقام و مسئولیت و شخصیتتان انتظار است برای حل این مشکل و برای رفع فتنه‌های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هرگونه که صلاح می‌دانید اقدام موثری بنمایید و مانع شعله‌ورتر شدن این آتش در جریان انتخابات و پس از آن شوید."

متن کامل نامه هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه‌ای

بسم الله الرحمن الرحیم

مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای زیده عزه

متاسفانه اظهارات عاری از حقیقت و غیرمسئولانه‌ آقای احمدی نژاد در جریان مناظره با مهندس موسوی و مقدمه چینی های قبل و حوادث بعد از آن، خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهک های ضد انقلاب در سال های اول بعد از پیروزی انقلاب و نیز تهمت زدن ها در انتخابات ۸۴ و انتخابات مجلس ششم و لجن پراکنی های باند پالیزدار که در دادگاه محکوم شده را به نمایش گذاشت و از آن جا که بخشی از این اظهارات قبلا در رسانه های دولتی و آتش تهیه آن در سخنرانی مشهد مقدس مطرح شده، ادعای این‌که مطالب او تحت تاثیر فضای مناظره گفته شده و فاقد برنامه ریزی قبلی است، پذیرفتنی نیست و گویا برای تحت الشعاع قرار دادن گزارش های مستند و مکرر دیوان محاسبات درخصوص مفقودالاثر بودن یک میلیارد دلار و ارتکاب چند هزار تخلف در اجرای بودجه ها می باشد و شاید هم رقیب اصلی خود را افتخارات ربع قرن انقلاب اسلامی می داند.

ده ها میلیون نفر در داخل و خارج ناظر دروغ پردازی ها و خلاف‌گویی هایی بودند که بر خلاف شرع و قانون و اخلاق و انصاف، افتخارات نظام اسلامی مان را نشانه گرفته بود.

زیر سوال بردن تصمیمات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و تلاش های امام راحل و مردم مسلمان و متعهد و روحانیت عظیم‌القدر که در نیم قرن گذشته با مجاهدت های خویش توانستند بنای باشکوه نظام اسلامی را ایجاد و مستقر و بالنده کنند، از این بدتر نمی‌شد. دوران مشعشعی که خود شما پشت سر امام (ره) در قامت مجاهد پیشتاز، رییس‌جمهور و نهایتا رهبری نظام نقش و مسوولیت های ممتازی به عهده داشته اید.

نقطه قابل توجه در این تهمت ها این است که غیر مستقیم، مقام ولایت در زمان رهبری امام راحل و جناب عالی که هادی دولت ها بوده اید و با اظهارات صریح، مدیریت ها را مورد تایید و تحسین قرار داده اید، نشانه گرفته است.

بعد از جریان شوم ۱۴ اسفندماه ۱۳۵۹ با ارشاد امام و بنیان گذار جمهوری اسلامی، شهید مظلوم دکتر بهشتی و جناب عالی و این جانب که در شعارهای مردمی به عنوان «سه یاور خمینی» شناخته شده بودیم، با همراهی نیروهای انقلابی و به خصوص نمایندگان متعهد مجلس اول و حزب جمهوری اسلامی توانستیم در جهت زدودن غبارهای ابهامات و سمپاشی ها اقدامات موثری انجام دهیم و امام راحل دردآشنا با تشکیل گروه حقیقت یاب و داور، بخشی از حقایق را آشکار کردند. نتایج آن، آگاهی بیشتر مردم و رسوایی فتنه گران و در نهایت نجات کشور از خطری بود که دشمنان استکباری و ضدانقلاب طراحی کرده بودند.

البته این جانب قصد ندارم که دولت موجود را مثل دولت بنی صدر معرفی کنم و یا سرنوشتی شبیه آن دولت را برای این دولت بخواهم، بلکه مقصود این است که باید مانع گرفتار شدن کشور در سرنوشت آن روزگار شد.

این جانب برای پرهیز از آلوده شدن فضای سیاسی کشور در آستانه ی انتخابات به تشنجات بیشتر، از عکس العمل فوری که مورد انتظار ملت است، خودداری کردم.

در مراسم بزرگداشت سالگرد امام (ره) به آقای احمدی نژاد گفتم که در اظهارات او خلاف گویی های فراوانی وجود داشته و ادعای کذب تماس تلفنی من با یکی از سران عرب و ادعای کارگردانی مبارزات انتخاباتی رقبا و اتهامات ناروا به جمعی از بزرگان نظام، از جمله جناب آقای ناطق نوری و فرزندان من و بدتر از همه زیر سوال بردن اقدامات امام راحل را یادآوری و پیشنهاد کردم با صراحت، اتهام های نادرست را پس بگیرد که نیازی به اقدامات قانونی افراد و خانواده هایی که ناجوانمردانه و مظلومانه هدف تیرهای ناسزاگویی قرار گرفته اند، نباشد.

از صداوسیما هم خواسته شد که فرصتی در اختیار طرف های ذیحق بر اساس مقررات سازمان قرار دهد که از خود دفاع نمایند. گرچه در گذشته به بخشی از این اتهامات پاسخ داده شده و رییس قوه قضاییه وقت جناب آقای یزدی در پایان کار ریاست جمهوری اینجانب، در عمل به اصل ۱۴۲ قانون اساسی رسما اعلام پاکی و منزه بودن خانواده رییس جمهور و حتی کم شدن دارایی ها در دوران مسوولیت را نمودند، ولی تکرار اتهام تکرار جواب را می طلبد.

مع الاسف، این دو پیشنهاد خیرخواهانه عملا پذیرفته نشده و رهبر معظم هم صلاح را در سکوت شان دیدند و بی شک جامعه و به خصوص نسل جوان نیازمند اطلاع از حقیقت است. حقیقتی که با اعتبار نظام و همدلی ملت ارتباط جدی دارد و اگر محدود به حق چند نفر بود؛ اقدام به نوشتن چنین نامه ای نمی کردم.

معتقدم جناب عالی به خوبی می دانید که اینجانب و بسیاری از بزرگان تاثیرگذار انقلاب و حتی خود جناب عالی از دوران مبارزه و سال های اول انقلاب و در تعدادی از مقاطع مورد تهاجم افراد لاابالی و ضد انقلاب بوده ایم و همیشه صبورانه تهمت ها و اهانت ها را پشت سر گذاشته ایم و در دور جدید تهمت ها و هجمه ها هم از حدود پنج سال پیش تاکنون دندان روی جگر دارم و به خاطر خداوند و مصالح انقلاب و کشور اندوه خویش را مکتوم می دارم و از این جهت هم مورد گلایه بسیاری از دلسوزان اسلام و انقلاب و بستگانم قرار می گیرم و مهم این است که این بار این تهمت ها توسط رییس جمهور و در رسانه ملی مطرح شده است. البته در موقع مناسب انحرافات و حق کشی های ناگفته انتخابات و اعمال دولت نهم در اختیار مردم و تاریخ قرار خواهد گرفت، تاریخ گواه است که اکثریت مردم متعهد و انقلابی مان کمتر تحت تاثیر خلاف گویی ها قرار می گیرند و دلیل آن آراء افتخارآمیز مردم به اینجانب در آخرین انتخابات مجلس خبرگان رهبری است و نیز خوب می دانید که در جریان انتخابات جاری، تاکنون به خاطر مسوولیت های رسمی ام در رسانه ها مطلبی به نفع یا ضرر افراد و جریان های درگیر در انتخابات نگفته ام و در موارد ضروری به کلیاتی مبتنی بر حضور حداکثری مردم در پای صندوق ها و سلامت انتخابات اکتفا کرده ام و رسما گفته ام برنامه شرکت در انتخابات ندارم.

چهار نامزد موجود برای آمدن به صحنه با اطلاع از نظر و سیاست اینجانب از من نظر نخواسته اند و بعد از نامزدی هم از اینجانب درخواست حمایت نکرده اند و اگر هم در جلساتی به هم رسیده باشیم، چیزی جز همان کلیات فوق الذکر را از من نشنیده اند و اگر حزب یا گروهی در مورد جهت گیری در انتخابات نظر خواسته اند، گفته ام بر اساس آیین نامه خود عمل کنند و حقیقتا آن ها با تصمیم خودشان و همکارانشان در صحنه اند و عمل می کنند و انصافا تهمت دست نشانده بودن آنان ستم و بی حرمتی غیرقابل توجیه است.
به جاست که به این حقیقت هم توجه شود که احتمالا عوامل دولت از نظر این جانب مطلعند که من ادامه ی وضع موجود را به صلاح نظام و کشور نمی دانم و خود جناب عالی هم از این نظر من مطلعید و دلایل آن را هم می دانید. ولی این نظر را رسانه ای نکرده ام و خود عوامل دولت در این مورد بزرگ نمایی کرده اند که هدف بزرگ نمایی در آن مناظره روشن شد.

با این همه بر فرض این که این جانب صبورانه به مشی گذشته ادامه دهم، بی شک بخشی از مردم و احزاب و جریان ها این وضع را بیش از این برنمی تابند و آتش فشان هایی که از درون سینه های سوزان تغذیه می شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدان ها، خیابان ها و دانشگاه ها مشاهده می کنیم.

اگر نظام نخواهد یا نتواند با پدیده های زشت و گناه آلودی مثل تهمت، دروغ ها و خلاف گویی های مطرح شده در آن مناظره برخورد کند و اگر مسوولان اجرای قانون نخواهند و یا نتوانند به تخلف های صریح خلاف قانون در اعلان افراد به عنوان فاسد که فقط بعد از اثبات تخلف در دادگاه قابل اعلان است، رسیدگی کنند و اگر فردی در موقعیت ریاست جمهوری بدون مراعات شأن و منصب مقدسش خود را مجاز به ارتکاب چنین گناهان کبیره و اخلاق شکن علی رغم سوگند به مراعات شرع و قانون بداند، چگونه می توانیم خود را از پیروان نظام مقدس اسلامی بدانیم؟

رهبری معظم انقلاب؛
اکنون که امام راحل (ره) آن پیر فرزانه و حلال مشکلات و ملجاء همه و یار صبور و دیرینه ی هر دوی ما آیت الله شهید مظلوم دکتر بهشتی و بسیاری از همسنگران قدیم که یا به فیض عظمای شهادت رسیدند و یا به دیار باقی شتافتند، در بین ما حضور ندارند، شما مانده اید و من و معدودی از یاران و همفکران قدیم، از جناب عالی با توجه به مقام و مسوولیت و شخصیت تان انتظار است برای حل این مشکل و برای رفع فتنه های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هرگونه که صلاح می دانید اقدام موثری بنمایید و مانع شعله ورتر شدن این آتش در جریان انتخابات و پس از آن شوید.

لذا در فرصت باقی مانده ضروری به نظر می رسد خواسته ی حق حضرت عالی و مردم درخصوص انجام انتخاباتی سالم و پرابهت و حداکثری تحقق یابد. کاری که می تواند عامل نجات کشور از خطر و باعث تحکیم وحدت ملی و اعتماد عمومی باشد و فتنه گران نتوانند با حدس و گمان نص پیامتان در مشهد و در مرقد امام راحل را با هوس خود تحریف کنند و با نادیده گرفتن قانون، بنزین بر آتش افروخته بریزند.

سرچشمه شاید گرفتن به بیل /چو پر شد نشاید گرفتن به پیل

دوست، همراه، و هم سنگر دیروز، امروز و فردایتان
اکبر هاشمی رفسنجانی

(این نامه تاریخ ندارد، اما روز سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ - ۹ ژوئن ۲۰۰۹ منتشر شده است)

sosol - ایران - نیشابور
دوست، همراه، و هم سنگر دیروز، امروز و فردایتان..... ..................... چه تفسیر جالبی دارد این حرف و شاید چه تهدیدی
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

Harold - ایران - تهران
منظورش چیه «هرگونه که صلاح می دانید اقدام موثری بنمایید»؟!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

ali1348 - ایران - تهران
این را دنیا میداند که رفسنجانی دزد است. من تاکنون اصلا رای ندادم اما این بار به احمدی رای میدهم.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
من میگم این محمود شپش اومده تا حکومت ملایان را سرنگون کنه شما باور نمیکنید!!!!!!
انشاا... ریشه این حکومت را خود حکومتی ها از داخل بخشکونند٬محمود شپش خدا قوت.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

rezanl - هلند - امستردام
اخ چقدر این گره کور در نظام بی ولایت من رو خوشحال میکنه. کلا و به معنای واقعی خر تو خر شده است.
در ضمن احساس خوش من از این ماجرا و داستانهای بعدی اون واسه من مثلا احساس دیدن فیلم Terminator Salvation هست.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

mah1 - ایران - تهران
دزد چه پرور هم هست! ببخشید شما دزدیتو کن!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

dara20 - امریکا - واشنگتن
خفه شو کوسه کثافت دزد. همه ملاها و مزدورانشان باید خفه شوند. مرگتان باد که زندگیتان ننگین است و نام ایران و ایرانی را به لجن کشیدید. نسل جوان فریب خورده ما اگر هوشیار و آگاه باشند براحتی قادر به درک دوز و کلک های این جرثومه های فساد خواهند شد که چطور از کسیه آنها برای رسیدن به اهداف شوم حکومتیشان مایه می گذارند.
جوانان عزیز خودتان را آلت دست مزدوران و سران فاسد و منفور این حکومت ضد بشری کثیف اسلامی نکنید. این حکومت و سران مفسدش اصلاح ناپذیرند.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
مامردم باید بگوئیم شارلاتان ها دیگردروغ های شماراباورنداریم وعمل میخواهیم.اول نابودی رهبری وشورای مصلحت نظاموشورای خبرگان.ازادی حجاب ودراخر نابودی همه نظام جنایتکاروادمخوارمستقردرایران.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

sal_xcool - کانادا - ونکوور
ali1348 - ایران - تهران
یعنی واقعا نمی بینی محمود داره از اب گلالود ماهی می گیره؟ خودشوه پرچم داره مبارزه با فساد اقتصادی وانمود کرده. 1میلیارد دلار چی شد؟ الان تورم 25 درصد است یا 15 درصد؟ هاله نور را تکذیب کرده در حالی که فیلمش همه جا پخش شده. من تو را نمیدانم ولی من به یک ادم دروغگو هیچ وخت رای نمی دم.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

sosol - ایران - نیشابور
اگر احمدی نژاد دوباره با رای مردم برگرده که از قرارمعلوم متاسفانه همینطور میشه به خدا هر چه بیشتر گرونی و بدبختی بیاد اگه یکی یکی مردم جلوی چشمم از گرسنگی مردند یا اعدام شدند یا خوار و ذلیل تر از همیشه شدند من خوشحال میشم و کیف میکنم ودیگه از ایرانی بودنم جز تاسف از داشتن هموطنانی که تو سری خوردن براشون از نون شب واجبتره و از قلاده داشتن لذت میبرند برام نمیمونه......زنده باد میر حسین
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

linda-amsterdam - هلند - امستردام
متا سفانه مردم شدیدا جو گیر شدند. و میر حسین موسوی خامنه ای را فرشته نجات میبینند. ولی یادمون نره که ایشون برادر سید علی هست. اون خفقان های اون موقع را یادمون نره. حداقل یکی پیدا شده که جرات سوال کردن داره. من که به احمدی نژاد احسنت میگم.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

shenel ghermezi - هلند - اترخت
فیلم جدید در سینماهای ایران: دعوای زرگری. تهیه کننده و کارگردان علی‌ یک دست. بازیگران: میمون و کوسه و سیاه لشکران.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

piki82 - ایتالیا - تورین
ali1348 - ایران - تهران
خلایق هرچه لایق !!(:‌ لیاقت امثال شما همین احمدی نژاد هست !! دزدی که همشون
میکنن....اما باز زمان هاشمی وضعیت خیلی بهتر بود...دزدی کردن هم مهارت میخواد!!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

kamyabi - کانادا - تورونتو
گر حکم شود که مست گیرند......... در شهر هر آنکه هست گیرند.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

ghafas - ترکیه - طرابوزان
ghafas - ترکیه - طرابوزان
حتما شنیدید که رفسنجانی به خامنه ای نامه نوشت .کاش من هم میتونستم نامه ای را به خامنه ای بفرستم و از او بپرسم (که البته پرسش از اون خواب و خیال است )
1ـاگر رفسنجانی دزد بود چرا اینهمه پست بهش دادی؟چرا اینهمه ازش دفاع کردی؟نگو نمیدونستم خودت گفتی من از همه بیشتر از وضع مملکت خبردارم (تو کرمانشاه)
2ـاگر رفسنجانی دزد نبود چرا ازش دفاع نکردی کثافت؟مگه از احمدی نژاد دفاع نکردی؟تو مراسم مرگ خمینی به موسوی تاختی اما راجع به خزعبلات احمقی نژاد هیچ ... نخوردی با اینکه دوران موسوی دوران خود تو بود عقل ناقص من میگه نفرتت از رفسنجانی این بازی را طراحی کرد تا حتی اگه مردی هم اون نتونه هیچ جایگاهی داشته باشه تو دنبال فرصتی بودی تا اکبر شاه را بشکنی و بعد خفه خون بگیری بدان که نفرت مردم از تو روز به روز بیشتر میشه حیوون
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

mhb_289 - ایران - مشهد
این آدم اگه عرضه داشت توی این چهار سال برخورد می کرد نه اینکه برای تبلیغ انتخاباتی مطرح کنه به فرض اینکه راست گفته باشه این چه ربطی به مدیریت او در امور کشور داره یعنی چون اینو فهمیده دیگه می تونه کشور را اداره کنه! اگه اینطوریه حالا که همه مردم فهمیدن پس همه باید رییس جمهور شوند بهتر است بجای این کارها برود اداره کشور را یاد بگیرد واینطوری فاتحه کشور را نخواند
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

roya_2000 - انگلیس - لیدز
رسماجانی جون تمام دنیا میدونه که تو و خانواده مفسد و دزدت و این جمهوری اسلامیه جانی و خونخوارتون چه انسانهای پست و بی شرفی هستید و این خیمه شب بازی انتصاباتتون رو کسی باور نخواهد کرد.خر همان خر است فقط پالونش عوض شده برای گول زدن انسانهای ساده و زود باور.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

محسن1358 - المان - کلن
احمدی نژاد کذاب دزدی های برخی اشخاص را افشا کرد دزدی های این افراد برای ملت ایران از قبل ثابت شده بود و نیازی به افشاگری محمود کذاب نبود و ملت قهرمان ایران دزدی های هاشمی، ناطق، صفائی را کاملا تائید میکنند اما همین ملت کاملا میدانند که خامنه ای، جنتی، یزدی، قرائتی، خزئلی، احمدی نژاد و باجناقهایش و اقوامش( احمدی، زریبافان، مشائی، محرابیان، مددی،نبوی، پروین و داوود احمدی نژاد، خورشیدی ها، شبیری، صمصامی،احمدی مقدم، شبیری، قندفروش،ناظمی اردکانی، ،محصولی، هاشمی ثمره علی آبادی ، خواهرزاده هایش، بذرپاش و صدها نفر از اقوام نالایقش ) واعظ طبسی، مکارم، مشکینی معدوم، اردبیلی، مجتبی خامنه ای مصباح یزدی، مظاهری، ضرغامی، لاریجانی ها، متکی، پرورش، باهنر، ابوطالبی و صدها نفر از نمایندگان و روحانیون هم دزد هستند جرا محمود کذاب فراموش کرده بود نام این افراد را هم افشا نماید؟ کافی بود ایشان دو خط برای دیوان عدالت مینوشتند!!!!!!!!!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

lvlarkez - لبنان - بیروت
عجب دماغی داره اقای رهبر!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

tohfe natanz - ایران - نطنز
سیروس جان نمیخواهی لینک بدی ما رو سرویس کردی از بس که لینک دادی
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

masoud_shastchy - ایران - تهران
جالب بید
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

rezanl - هلند - امستردام
linda-amsterdam - هلند - امستردام

https://www.youtube.com/watch?v=Cu59oURofNw
موفق باشی
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

ali51reza - سوئد - وستروس
چه جالب رفسنجانی هم انتصابات را تحریم کرد
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

waxy - امریکا - سیاتل
چه نامه عجیبی به رفیقش نوشته اونم سرگشاده !!!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

babakan - کانادا - اتاوا
این نامه نشان از بحران در راس نطام میباشدو چه بسا شمشیرها از رو بسته شده باشد.
این نامه چند موضوع را روشن مینمایید
1)جریان 14 اسفند 59 یادآور مقابله وقدرتنمایی هاشمی برای همه نظام بود وحالا بعد از 29 سال از آن زمان شاید لازم بود که یادآوری شودا ز قدرت و نفوذ هاشمی برای بعضی ها که تا مسایل را آسان نگیرند!!!!!!!!!!!!
2)هوشدار به احمدی نژاد برای پس گرفتن حرفش نشان از که ((شتر دیدی ...ندیدی))میباشد که من میتوانم حرفای تورو ندیده بگیرم!!!!!!!!
3)((رهبر معظم هم صلاح را در سکوت شان دیدند))نشان از تهدید مقام رهبری به عدم واکنش او به اتفاقات جاری مملکت میباشد
4)یادآوری ماندن من وتو در این جا به این معنی میباشد که من شمارو به رهبری رساندم وبقیه که نیستند و فرزندان آنها هم به دنبال موسوی میباشند!!!!!!!!!
5)گفتن این که من نشانه های فتنه را میبینم ودود آتش دیده میشود مجددا"تهدید آشکارا به جایگاه هبری میباشد و یادآوری یکی از مسیولیتهای خود(رییس مجلس خبرگان رهبری)تاکیید بیشتر به آن میباشد.
در پایان میتوان گفت که این قضیه بو دار است ومیبایست منتظر اتفاقات زیادی در آینده ای نه چندان دور
باشیم.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

ایران همیشه سبز - ایران - تهران
دوستان در زمان آتش سوزی کسی به دنبال دلیل و شخص خاطی نمیکًردد ابتدا اتش را باید خاموش کرد و از پیشرفت ان جلوکیری کرد!!!کسانی که طرفدار تحریم هستند ابتدا خودشون را در دود اتش خفه خواهند کرد بعد هم ما را !ایران که اروپا نیست که بنشینیم در خانه و تحریم کنیم!اکًر بنشینید در خانه احمدی نژاد رییس جمهور خواهد شد و مجبورید ۴ ساله دیکًه بشینید خونه و این دفعه ازون دفعه ها نیست!شاخص فلاکت حاج محسن رضایی که بسیار انسان محترم و مطلعی است به هفت اسمان سر خواهد کشید!!!
اکًر دوستانی دارید که قصد رای ندادن دارند انها را اکًاه کنید بلاخره ما در این مملکت باید زندکی کنیم و باید جوابکًو باشیم .
کسانی که میکًویند رای ما تاثیری ندارد اشتباه میکنند اکًر تعداد رای بالا برود با تقلب هم کاری پیش نمیکًیرند!!!
به همسایه ها و دوستان خود اطلاع بدین این پولها و سیب زمینیها یی که احمدی نژاد میدهد متعلق به خودشان است بکًیرند ولی رای خود را به مرد صداقت و پاکی و راست کًویی اقای موسوی بدهند!!!
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

حمیدفرزانه - کویت - کویت
واقعاً رفسنجانی در این قضایا و نیز در موارد مشابه سال های گذشته مظلوم واقع شد.از رهبری که داعیه اسلامی بودن را دارد توقع این بود که از این یار دیرین امام دفاع نماید ولی ظاهراً رهبری می خواهد هر که را سر راه خود می بیند و توان مقابله با او را ندارد به طریقی از سر راه کنار بزند.چرا که سابقه مبارزاتی رفسنجانی و نزدیکی وی به امام خمینی بسیار بیشتر از خامنه ای بوده است.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

engamd - ایران - شیراز
من فکر کنم تمامی این به اصطلاح شجاعت های احمدی به خاطر رای بیشتره.من نمیدونم تو این چهار سال چرا نگفت.در ضمن همه می دونن رفسنجانی دزده.در ضمن احمدی هاشمیو ننداخته پشت میله های زندان.جوگیر نشین لطفا...
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

odin - بلژیک - انتورپن
اقایون، دوستان، نظر دهندگان محترم در این وضعیت برای رسیدن به یک راه منطقی فقط باید به این سوال جواب بدن که در شرایطی که نظامیها و کثیفترین قشر جامعه یعنی مداحان و لباس شخصیهای وزارت اطلاعات برای بقدرت رسیدن و صاحب ثروتهای ملی ما شدن حتا نردبانی را که از ان بالا رفتن امروز دارن میشکنن و به همه دوستان خودشون خیانت میکنن، ایا شما ها تضمینی در این میبینید فردا بعد از اینکه جناح رفسنجانی را قلع و قمع کردن سر وقت مردم نرن؟ مگر در این 4 سال گذشته نشان ندادن که نصفه شب چطور میرفتن در خانه مردم و نقاب پوشها چه رفتاری با جوانها میکنند؟ البته بنظر من نباید گناهان امثال رفسنجانی را برای همیشه بخشید ولی در راه شکست دادن نظامیها و وزارت اطلاعات هر متحدی را باید غنیمت شمرد و از قدرتش استفاده کرد بدون اینکه باو اجازه داده شود بعد از شکست اطلاعاتی ها دوباره بر مسند قدرت تکیه زنند. امروز اکثریت جامعه در تضاد با نظامیها و بدست اوردن ازادیهای حتا کوچک حاضره که امثال رفسنجانی را بپذیره اما به دیوانه ها و شیفتگان قدرت که در عرض این 4 سال کثیفترین اخلاقیات را در جامعه حاکم کردن نه بگه. بنده هم مثل اکثریت شما دلم از هر چی اخوند و دروغگوی دینی است خونه ولی فکر میکنم خرد عمومی میخواد نظامیهایی که در راه دزدی از قتل عام ملت هم ترسی ندارن را بهر طریقی که شده باید پس زد.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

pouriya - ایران - رودسر
"آیت اله های ملیونر"
کلب نیکوف (Paul Klebnikov) نویسنده کتاب معروف "آیت اله های ملیونر" است که در 9 جولای 2004 به طرز ناجوانمردانه ای در بیرون دفتر روزنامه محل کارش در مسکو ترور و کشته شد...
این تنها خلاصه بخش کمی از تحقیقات اوست:
در حالی که بیش از 9 درصد نفت دنیا و 15 در صد گاز طبیعی جهان در ایران قرار دارد ایران باید کشوری ثروتمند باشد اما درآمد سرانه هفت درصد کمتر از مقدار آن قبل از انقلاب می باشد. حجم سرمایه های منتقل شده از ایران به دبی و مناطق امن اقتصادی در حدود سه بیلیون دلار در سال است

رفسنجانی ها
پس از انقلاب ایران یک برادر رفسنجانی صنایع مس را در دست گرفت، دیگری کنترل تلویزیون را، برادر زن وی استاندار کرمان شد و پسر عمو ( یا پسردایی یا پسرخاله ، لغت کازین در انگلیسی ) صادرات چهارصد میلیون دلاری پسته را قبضه کردپسر و خواهرزاده ( یا برادرزاده ؛ لغت نفیو در انگلیسی ) او در وزارت نفت پستهای کلیدی دارند، پسر دیگر او مترو را دراختیار دارد که تا زمان تهیه گزارش حدود هفتصد میلیون دلار برای آن هزینه شده است. این خانواده از طریق شرکت ها و بنیاد های مختلف عمل کرده و باور بر این است که یکی از بزرگترین شرکت های نفتی ایران ، کارخانه ساخت اتومبیل دوو و یکی از بهترین خطوط هوایی خصوصی ایران را در دست دارند (علیرغم اینکه خود آنها منکر تصاحب این ثروت ها هستند.)کوچکترین پسر رفسنجانی یاسر، صاحب باغی سی هکتاری در منطقه فوق مدرن لواسان در همسایگی تهران است که هر هکتار زمین در آن منطقه در حدود چهارمیلیون دلار معامله میشود یاسر از کجا این پول را آورده است ؟ او یک تاجر تحصیل کرده بلژیک است و اداره کننده شرکتی است که در زمینه غذای کودک ، آب معدنی وماشین آلات صنعتی فعالیت داردساده ترین راه پولدار شدن به قول سعید لیلاز که اکنون با یکی از شرکتهای اتومبیل سازی همکاری می کند در سالهای اولیه انقلاب داشتن رابط های لازم به منظور گرفتن مجوز واردات و تبدیل دلار صدو هفتادو پنج تومان به هشتصد تومان بود. تخمین اوگویای زیانی معادل سه تا پنج بیلیون دلار در سال به اقتصاد ایران حاصل از این نوع کلاهبرداری قانونی در آن مدت است.

عسگراولادی ها
آنها از اصل از بازاریان یهودی بودند که چند نسل قبل مسلمان شدند. اسدالله عسگراولادی پسته ، زیره، خشکبار ،میگو و خاویار صادر کرده و در مقابل شکر و لوازم خانگی وارد می کند . بانکداران ایرانی ثروت او را حدود چهارصد میلیون دلار تخمین می زنند.عسگر اولادی از برادر بزرگ خود حبیب الله که در سالهای دهه هزارو نهصد وهشتاد وزیر بازرگانی و مسئول دادن مجوزهای جالب توجه مربوط به کالاهای خارجی بود کمک هایی دریافت نمود ( او همچنین در مجموعه مربوط به "مارک ریچ" که کالاهای ممنوعه آمریکایی را به ایران میرساند کار می کرد.

رفیق دوست
رفیق دوست راننده خمینی از فرودگاه مهرآباد تا مقصد وی پس از برگشتن از پاریس بود.. رفیق دوست در سال هزارو نهصدو هشتادونه کنترل بنیاد مستضعفان را در دست گرفت که دارای حدود چهارصد هزارنفر کارمند و سرمایه ای حدود ده بیلیون دلار است.رفیق دوست مالک بنیاد نور است که بلوکهای آپارتمان متعدد در اختیار داشته و سودی در حدود دویست میلیون دلار از طریق واردات دارو، شکرو لوازم ساختمانی بدست می آورد. او در هنگام لزوم به مقادیر مخفی پول دسترسی دارد و البته تعریف "هنگام لزوم" نامشخص است.

واعظ طبسی ها
بنیاد رضوی در اختیار اوست. این سازمان زمین های شهری متعدد در سرتا سر ایران، هتل ، کارخانه ، مزارع و معادن سنگ مختلف را در اختیار دارد. میزان دارائی آن تاکنون اعلام نشده است ولی کارشناسان اقتصادی مقدار پانزده بیلیون دلار را تخمین میزننداین سازمان مقادیر زیادی اهدایی جات از زائران مشهد چپاول می کند... اخیرا بانکهای سرمایه گذاری با همکاری سرمایه گذارانی از دبی و عربستان سعودی تاسیس کرده است و در تجارت های بزرگ خارجی نیز فعال بوده است.عنصر محرک این بنیاد پسر آیت الله طبسی، ناصر است. او مسئول ناحیه آزاد تجاری سرخس بود . قرار بود در این ناحیه فرودگاه و راه آهن ( بین ایران و ترکمنستان )، هتل ،شاهراههای متعدد و ساختمانهای اداری تاسیس شود. اما در سال دو هزارو یک ناصر طبسی از کار برکنار و دو ماه بعد به جرم اختلاص ازشرکتی در دبی به نام المکاسیب دستگیر شد اما چهار ماه قبل ازتاریخ انتشار این گزارش از اتهامات وارده تبرئه شد.
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

sarobe - بلژیک - بروکسل
من نمیدانم تاکی این بازی ها ادامه پیداخواهد کرد؟ خانه از پایبست ویران است و بار کج به مقصد نخواهد رسید . تا زمانی که صحبت از --ایران اسلامی-- است وضعیت همین خواهد بود و حتی بدتر هم خواهد شد. ندانیهم حد و حدودی باید داشته باشد. اگر این خط مشی حرفی برای گفتن داشت تا به حال کاری کرده بود . ایران باید ایران بدون پسوند باشد بدون محدودیت و سانسور. کشورداری هم چون همه کارهای دگر راه دارد و به وضوح اقایان حاظر در صحنه هیچکام راه انرا نمیداند و نه تحصیلات لازمه را دارند. متاسفم برای ایران و ایرانیانی که سی سال گذشت زمان هنوز کفایت نمیکند تا گمراه شعار های خالی این دزدان نشوند. خلایق هر چه لایق. بمانید اویزان اسلام و امام زمان تا زندگئ نکبتبار کوتاهتان به پایان برسد. ای کاش فقط کمی بصیرتداشتید و میدیدین چه با خود و خانواده و وطنتان میکردید. افسوس این همه نعمت . افسوس این خاک و برکت. نه خود خورد نه کس دهد گنده کند به عرب دهد. حد اقل اسم ایران را خراب نمیکردید. واغیرتا
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

ramtin300 - انگلیس - لندن
رای ما میر حسین موسوی
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

amirbidgoli - ایران - کاشان
رای ما احمدی نژاد
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

شاپرک - ایران - تبریز
ایشان ایندفعه چون اتهام مستقیم و مقابل میلیونها بیننده وارد شد(کاری که هیچ کس تاقبل از آن جرات انجامش را نداشت!) مجبور شده واکنشی نشان بدهد. بقول خودش چند سال تحمل کرده و دندان روی جگر دارد !!!
حالا هم با این دست پیش گرفتن و با یادآوری خاطرات اوایل انقلاب و امام بقول خودش این اقدامات را - برای تحت الشعاع قراردادن - مردم که اینبار علنی از چپاول اون و امثال اون مطلع شده اند انجام داده.
pouriya - ایران - رودسر
ممنون از اطلاعاتت. من اینطور دقیق نمی دونستم. لابد اطلاع داری تو دور و بر همون خطه چندتا از ویلاهای سر کوه مال همین افراده؟!! شاید تو شهرهای دیگه زیاد اطلاع نداشته باشند ولی محلی های اونجا که دیگه میدونن...!
حالا میخواد بگه که چی ؟ که من اوایل انقلاب فلان بودم و فلان کردم! زمانی که هنوز پس گردنش اینقدر کلفت نبود مثل اکثر مفت خورهای حالا!! زمانی که هنوز بخور بخورشو یاد نگرفته بود.....
موسوی هم یکی مثل ایناست میبینید که تو حرفهاش دایم اشاره به اون زمان داره. الان 30 سال سپری شده و این آقا میخواد جریان کشور رو طبق روال قدیم اداره کنه. نمیگم احمدی نژاد خوبه ها!! نه بقول آذریها :
هامی سی بیر بزین قیراقی دیلار!!!! یعنی همشون سرو ته یه کرباسن..
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

بابک - ایران - سبزوار
با خمه این تفاسیر احمدی را باید سرنگون کنیم
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

amirbidgoli - ایران - کاشان
رای من احمدی نژاد
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
این انتخاباتها همه دروغی هستند حتی اگر موسوی در بیاید. همش بازی است. جمهوری اسلامی یک سیستم ولایت فقیهی است. برایش فرقی نمی کند که یک مهرهء سوخته مثل احمدی نژاد را له کند و بد جلوه دهد تا موسوی با 30 میلیون رای رئیس جمهور شود و بعد از انتخابات خامنه ای بگوید:
1- دیدین ما تغلب نکردیم و موسوی در آمد!!
2- دیدید بیش از 30 میلیون ایرانی به جمهوری اسلامی "آری" گفتند!!
3- و در نهایت موسوی همان احمدی نژاد خواهد شد، اما این بار با ادبیاتی بهتر!
=======================
در بازی های جمهوری اسلامی شرکت نکنید:
1- برای امام های جمهوری اسلامی اسلام سینه نزنید!
2- در نماز جمعه های جمهوری سالامی شرکت نکنید!
3- در راهپیمایی های جمهوری اسلامی شرکت نکنید!
3- فیلمها و سریالهای جمهوری اسلامی را تماشا نکنید!
4-در انتخاباتهای جمهوری اسلامی شرکت نکنید!
5-در صندوق صدقات و خیرات جمهوری اسلامی پول نریزید!
6- پولتان را در امام زاده های جمهوری اسلامی نریزید!
7-در مراسم ماه محرم جمهوری اسلامی شرکت نکنید!
8- به ماموران جمهوری اسلامی رشوه ندهید!
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

yasamangoleziba - ایران - تهران
من هم تا حالا رای ندادم ولی حالا دیگه میدونم که باید به احمقی نزاد رای داد این تنها راه نجات از دست این اربابان زر و قدرته. تا از داخل کشور همه به جون هم بیفتند.
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

pouriya - ایران - رودسر
شاپرک - ایران - تبریز
قابلی نداشت یار گرامی. همانطور که اشاره کردی این سرمایه ها تنها بسان نوک کوه یخ بیرون از آبندکه بخش اصلی و بزرگش زیر آن است و از میزان واقعی آن اطلاعی در دست نیست.
چهار‌شنبه 20 خرداد 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
odin - بلژیک - انتورپن
دوست عزیز. من کاملا در مورد لزوم حمایت از اقای رفسنجانی در این شرایط موافقم. من 4 سال قبل رای ندادم چون اقای رفسنجانی از نظر من صالح نبود اگرچه او را از بقیه علما و اخوندها بهتر و باهوشتر و بازتر میدانستم. او نمونه یک فساد دولتی بوده و هست و اطرافیانش سودهای نامشروع زیادی ازطریق رانتهای مختلف به دست اورده اند. چند مورد انها شخصا برایم ثابت شده است. نقش او در ترورهای خارجی از جمله ماجرای میکونوس بارز هست. او بدون شک از پایه های نظام هست. هیچکس به نظر من در این ده سال به اندازه او از همه طرف مورد هجوم نبوده و هیچکس به اندازه او صبر و شکیبایی پیشه نکرده. علی رغم گذشته اش ٬ من بسیار خوشحالم که او وارد صحنه شد. او ادم قدرتمندی هست. رئیس مجلس خبرگان هست که قانونا میتواند رهبر را مورد بازخواست قرار دهد و یا حتی عزل کند. از طرفی رئیس شورای مصلحت نظام هست که به نوعی روی رئیس جمهور تاثیر میتواند داشته باشد. مردم ما الان در یک مبارزه هستند. در یک جناح رهبر و رئیس جمهور و سپاه و بسیج و شورای نگهبان و قوه قضائیه و دولت قرار دارد. در جناح دیگر مردم و جنبشهای دانشجویی و گروههای پراکنده ای در داخل و خارج نظام قرار دارند که تعدادشان خیلی بیشتر ولی نظم و قدرت خیلی کمتری دارند. هرکس که بتواند قدرت جناح مردمی را بیشتر کند باید مورد استقبال قرار گیرد و اقای رفسنجانی تا این لحظه قدرتمندترین کسی هست که وارد میدان شده. وجودش حداقل باعث تزلزل در جناح دیگر میشود.
من معتقدم باید واقع بین بود. من در هیچ کشوری سراغ ندارم که انقلاب ازادی و دمکراسی پایدار اورده باشد٬ همانطور که انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته این را بعد از سی سال برای ما بیاورد. . در سی سال گذشته اپوزیسیون بسیار ضعیف و ناهماهنگ بوده و هیچ جایگزین عملی نتوانسته ارائه دهد. تنها کسی که واقعا به فکر راهکار عملی و ایجاد گروه کارا بود اقای بختیار بود که با قتل ناجوانمردانه او٬ این تلاش متوقف شد . قویترین و منظمترین و هماهنگترین و بابرنامه ترین گروه مخالف جمهوری اسلامی که بیشترین ضربه را هم به جمهوری اسلامی زده ٬ مجاهدین خلق هستند که من جمهوری اسلامی را با همه ضعفها و اشکالات اساسیش به انها ترجیح میدهم.
90٪ مردم ما خواسته های مشترکی دارند اما در مورد بهترین راه رسیدن به انها با هم اختلاف نظر دارند.
پنج‌شنبه 21 خرداد 1388

شاهسون - ایران - ساوه
ali1348 - ایران - تهران
دوست عزیز رفسنجانی دزد است این درست ولی من با افکار شما آشنا هستم این را از کامنتهای مختلفتان متوجه شده ام ولی به صلاح است به موسوی یا هر کس به جز احمدی نژاد رای بدهیم لااقل فضای امنیتی و پلیسی کشور عوض شود احتمالا مقداری فضای سیاسی آزاد تر شود
پنج‌شنبه 21 خرداد 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.