مجسمه سازی در ۳۳۰۰ سال پیش در ایران - ویدیو

مجسمه سازی در 3300 سال پیش در ایران

sosol - ایران - نیشابور
حیف این تمدن واسه ما ملت ترسوی عرب پرست
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

nasim_nana - فرانسه - استرازبورگ
هر وقت به لوور می رم واین هم اثار هنری ایران رو که انگشت شمار نیست میبینم کلی حرصم در میادکه کشورم چی بوده وبه کجا رسیده ولی چه افسوس که ایران قدریکی از این اثارها راهم ندونست نمنش قبر کورش کبیر که ای کاش شدنی بوداونم مثل بقیه اثار کشورمون الان در لوور بود که خیلی بهتراز حال بود حداقل همه دنیا می تونستن از قبر کوروش کبیردیدن کند ولی چه افسوس که الان هر روز یک بلا سرقبر کوروش در میارند یک روز قبر سوراخ میکند روز دیگه میخ فرو میکنند وبعید نیست تا چندی بعد کلن قبر رو نابود کنند
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

bizet - ایران - شیراز
تا کی توی باد گذشته بخوابیم. تاکید بر افتخارات گدشته وقتی با ارزشه که الان هم حرفی واسه گفتن داشته باشیم و الا تاکید بر این مساله دقیقا مثل مسکن برای یه زخم کهنه است که باعث میشه ما از خود زخم غافل بشیم تا اینکه ما رو از پا بندازه.
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

tamara .s - انگلیس - لندن
پاینده باد ایران
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

فردوسی پاریس - فرا نسه - پاریس
پاینده باد ایران نابود با خرافات و بیسوادی ملاهای اشغالگر
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

tanhaye tanha - انگلستان - لندن
خدایااااااا....چقدر ما بدبختیم که هرچی داریم یاتو لوور پاریس یا موزه بریتانیا.
اونوقت مجبوریم واسه همایش کوروش منشورش رو از فرانسوی ها قرض کنیم.واقعا که.....
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

raef_romantic - ترکیه - استانبول
tanhaye tanha - انگلستان - لندن
دوست عزیز همان بهتر تو فرانسه است اونا قدرشو بیشتر میدوند اگر در یران بود یا به فلسطین اهدامیشد یا هم زیر سد سیوند میرفت..
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ایران چه بود چه شد ابر قدرتی که تبدیل به یک کشور جهان سومی خرافاتی ننگ بر اعراب تازی و تازی صفتان//مقصود عرب عربستان است که هنوز هم وحشی هستند.
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

syrus - ایران - شیراز
bizet - ایران - شیراز
دوست گرامی برای پیشرفت نیاز به اعتماد به نفس داریم. آگاهی از گذشته با شکوه به ما این اعتماد به نفس را می دهد که تلاش کنیم تا دوباره از برترین کشورهای جهان باشیم چرا که در گذشته بوده ایم.
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

gggfff - ایران - ایران
nasim_nana - فرانسه - استرازبورگ
tanhaye tanha - انگلستان - لندن
عزیزان وقتی رهبر اخوندا از پرسپلیس به عنوانه نماد ظلمه شاهان یاد میکنه و ریس جمهورش در کنفرانس حقوقه بشر بدونه اشاره به منشوره حقوقه بشره کوروش فقط از مردم فلسطین دفاع میکنه باید خدا رو شکر کنیم که از این موزه ها مردم کشورهایه جهان با فرهنگمون که همانا بر پایه عدالت و انسان دوستیه اشنا میشن
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

shangol - آلمان - هامبورگ
خوشا ایران و وضع بی مثالش خداوندا نگه دار از زوالش
ببخشید اگر جاییشو اشتباه نوشتم.برای وطن عزیزم متاسفم
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
bizet - ایران - شیراز
دوست عزیز بلی انسان باید رو به فراسو داشته باشد اما!!!!!
ملایان با حکومت جهل و جنون از اغاز ورود منحوسش سعی در این داشته که گذشته ی قبل از اسلام را به لجن بکشد تا بتواند این فکر را حقنه کند که این اعراب جاهل و قاتل بوده اند که به ایران مدنیت و تمدن اورده و در این راستا پور پیرار را ترغیب کرد که خط سیاهی بر افتخارات گذشته بکشد و این تفکر را اشاعه دهد که مثلا کورش جانی بوده.. دشمنان چون هرودت و گزنوفن یونانی از کشوری که با ایران در جنگ بوده کورش را ستوده و در جهان امروز نیز همه ی جهان به افتخارات ایرانیان واقف هستند البته افرادی که اهل مطالعه هستند پس در ضمن اینکه نکات مثبت گذشته بازگو می شود باید که از اوضاع نا بسامان و دهشتناک کنونی نیز گفت!!!!!
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
البته هخامنشیان بیش از هزار سال با ورود اسلام فاصله دارند معذالک آنها نیز ضعف خودشان را داشتند وگرنه هیچ سلسله یا تمدنی بدون اینکه اشکالی در کارش باشد منقرض نمیشود.
ورود اسلام مقارن با ساسانیان است که آنها هم نقاط ضعفی داشتند که یک ابرقدرت بدین شکل در مقابل کشوری تازه و تعداد اندک بازنده شد.
کشور ایران بدلیل موقعیت جغرافی خاص خود همواره مورد تاخت و تاز بوده است معذالک دوران بعداز حمله عرب یکی از شکوفاترین دوران تمدن ایران بوده است حتی بهتر از دوران هخامنشی . مثلا ما در دوران هخامنشی معماری ایرانی نداشته ایم و سبک معماری تخت جمشید یونانی میباشد اما در دوران اسلامی معماری اصیل و گنبد و کاشیکاری بسیار زیبا داریم همینطور خطاطی و شعر و بسیاری هنرهای دیگر. من فکر میکنم که ما بایستی واقعیات را بیابیم وگرنه به این عرصه می افتیم که همه تقصیر ها را به گردن دیگران بیاندازیم و خود را تبریه کنیم و تا ابدالدهر در تنبلی و غر زدن به دیگران در جا بزنیم و بمانیم!
چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
اگر این تز شما درست باشد یعنی یک قوم وحشی قاتل و دزد که در خیمه زندگی میکردند و تنها هنرشان ساختمان 4 گوش ... کعبه بود معماری و هنر به ایران اوردند؟؟؟؟؟؟؟ مگر اصلا اعراب وحشی هنری داشتند جز ادمکشی و سرقت و شهوترانی که بخواهند به دیگران بدهند ایوان مدائن با معماری شرقی چه انرا هم از یونان تقلید کردیم؟؟؟؟؟؟ملتی چون ایرانیان مسلمان///خود زن در هیچ کجای جهان نیست.. ساختمان تخت جمشید تنها ساختمان دوران باستان است که کارگرانی از سرتاسر جهان با پرداخت حقوق ساختند و فقط متاسفم.که با هزار انگ به دوران قبل از اسلام می خواهید حمله ی اعراب را توجیه کنید که ما هیچ بودیم و انها به ایران شکوفائی دادند !!///جاده ی ابریشم بطول 2400 کیلومتر از زمان داریوش و کانال اولیه ی سوئز ساخته ایرانیان است اگراعراب کوچکترین هنری داشتند که عربستان امروز باید مهد هنر و تمدن می بود.
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

syrus - ایران - شیراز
saeed1 - کانادا - تورونتو
عزیز من چرا به خودت زحمت می دی. یک جمله بنویس: تجاوز اعراب به ایران کار درستی بود و موجب پیشرفت ایران شد. بله جانم.
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
بحث من اینست که برهم کنش این دو فرهنگ و مثبت نگری نیاکان ما و استفاده از عناصر عربی (من جمله زبان عرب که از زبان فارسی کهن بسیار تکامل یافته تر بود!) باعث ایجاد تمدنی شد که بمراتب از تمدنهای قبلی بالاتر بود.
من نگفتم ایرانیان هیچ بودند!! اعراب هم آنطور که شما فکر میکنید وحشی نبودند!
syrus - ایران - شیراز
دوست عزیز. هیچ تجاوزی موجب پیشرفت نمیشود منتها نیاکان ما از این موقعیت استفاده کردند و نیامدند زانوی غم بغل بگیرند و بدیگران دشنام بدهند!
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
واسه 1 دقیقه مسلمونا و بی خداها دعواتونرو سر ایران بزارین کنار/ تمدن اسلامی که ابر قدرت علمی و صنعتی دنیا زمان خودش بود اونم برای چندین قرن و صد البته به رهبری کامل ایرانیان که در تاریخ اون زمان بی انصافانه نادیده گرفته شده انکار نا پذیر است / چه من بهم بر بخوره چه نخوره این یه واقعیته وارد جزیات نمیشم که خیلی پرو پیمونه/در ضمن ایران شناسان به شواهدی دست یافتن که نشون میده که ایرانیان با اعراب در اشغال ایران همکاری داشتند که این خودش یه دنیا حرف و بحث در پی داره ما که اون موقع نبودیم اطلاعات تاریخی که باستانشناسن از ایران باستان در اختیار دارن حتی یک درصد هزار تاریخ ایران هم نیست من و شما جای خود داریم.
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
saeed1 - کانادا - تورونتو
farhad1124 - امارات - دبی

شما از معماری عربی قبل از اسلام چه چیزی می دونید؟!

یک نمونه خانه گلین کوچک از خانه های عربی باستان قبل از اسلام با مناره هایی کوتاه از 2400 سال قبل در موزه استانبول هست که به هیچ عنوان در معماری ایرانی قبل از ورود اسلام وجود نداشته. مناره یعنی معماری عربی باستان!!!
معماری اسلامی وجود ندارد تنها کاشی کاریهایی که در ان خط و ایه عربی نوشته شده هنر مسلمانان است. شکل گنبدی مساجد در معماری رومی و هنر کاشیکاری در روم باستان موجود هست. تشریف ببرید کاخهای امپراطوران روم هم عصر هخامنشیان را ببینید تا بدانید که معماری رومی و معماران و هنرمندان ایران و روم و مناره های عربی باستان توسط اعراب مسلمان کپی شده و به اسم اسلام تمام شده!
نوشتن چند تا ایه بر در و دیوار اینقدر افتخار داره؟! اسلام چه ربطی به معماری باستان ملل مختلف داره؟ چقدر دروغ می نویسید؟! عربی باستان بدون اسلام صاحب مناره بوده و با روم و ایران تبادلاتی داشته. این اسلام جز کپی تورات و برده داری و چند همسری قانونی و جهاد چه به مردم عرب و ایران و سایر ملل شکست خورده داد؟ خیلی بیسوادید!!
اسلام بیشترین خیانت را به ایرانیان کرد!! چند تا خط و ایه که معماری و تمدن نشد!!
خجالت هم نمی کشید!
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

syrus - ایران - شیراز
saeed1 - کانادا - تورونتو
یک کلمه به من پاسخ بده: تجاوز اعراب به ایران کار درستی بود یا نه؟
اگر اعراب دانشمندان ایران را نکشته بودند و کتابهای ایران را نابود نکرده بودند آیا ایرانیان نمی توانستند پیشرفت کنند؟
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
ارتمیس و سیروس عزیز

کعبه به روایت برخی توسط ارتش پارسیان در لشکر کشی به مصر ساخته شد و به واقعیت نزدیکه. معماری کعبه با معماری عربی باستان فرق داره. نمونه اش مدل خانه عربیست که در کشفیات باستان شناسی بدست امده و متعلق به 2400 سال پیش هست. اما کعبه یک بنای ساده ست که شباهت بسیاری به کعبه زرتشت در ایران دارد. در واقع معماری این دو کعبه معماری دوره هخامنشیان است. برخی مورخان معتقدند که 24 کعبه دیگر هم در عربستان وجود داشته اما کعبه مکه توسط همه قبایل زیارت میشده و بیش از 300 خدا و الوهیت را در خود جای می داده. حتی در نزدیکی هر کعبه حوضی بوده که در کعبه زرتشت در ایران هم هست.
اعراب از هم پیمانان وفادار و متعهد هخامنشیان بودند به نقل از هرودوت!
حالا این مسلمانان هر روز ادعایی در سر می پرورانند که اسلام برکت داشت!!
قبل از اسلام اعراب پادشاهان زن داشتند و ازادی ادیان را محترم می شمردند. کجا رفت ان ازادی؟ کجا رفت هنر و معماری زیبای عربی باستان که جز یک مناره کپی شده دراز چیزی از ان خانه های زیبا نمانده؟ اسلام چه به سر معماری عربی باستان اورد؟ چه اتفاقی افتاد؟! همان اتفاقی که برای ایرانیان و معماری انها افتاد!
عربی باستان سقوط کرد ایران هم سقوط کرد! چون امثال یاران پیامبر و خمینی و غیره امثال ابوحکیم و ابو لولو را سلاخی کردند!

بدرود
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

شاهسون - ایران - ساوه
ایران قبل از ورود مهاجمان آریایی دارای تمدنی عالی و با شکوه و متعلق به اقوام ترک تبار بود که با ورود آریایی ها از سیبری همه چیز نابود و به نفع آریایی ها مصادره شد
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
shad - فرانسه - نیس
اینکه ایده گنبد یا کاشیکاری از روم آمده باشد ممکن است. اما توجه بفرمایید که تمامی هنرها از نظر ایده اولیه یک سرچشمه دارند. ولی
تکامل دادن آنها و ایجاد هنر بومی خیلی مهم است. حرف شما مثل این
است که کسی بگوید ایران هنر سینما ندارد چون غربی ها 100 سال قبل
آنرا داشته اند!! همان طراحی شکل و رنگ و نقوش بکار رفته کاشی ها بنحوی که اختصاصی آن دوره و آن کشور بشود یک هنر محسوب میشود.
وانگهی معماری یکی از هنرها و صناعات دوران طلایی بوده است. خیلی چیزهای دیگر را میشود مثال زد مثل شعر و ادب - طب -کیمیاگری(رازی)-ریاضیات-نجوم(کارهای بی نظیر عمرخیام در حل چند جمله ایها و تقویم ایرانی) و ....
قصد بنده مواجهه با کسانی است که بدون اینکه کار مفیدی انجام بدهند دایم مشکلات را بر گردن اشخاصی میاندازند که هزاران سال قبل میزیسته اند و اتفاقات تاریخی را همه و همه ناگزیر بوده اند مقصر میدانند.
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
saeed1 - کانادا - تورونتو
یعنی جنابعالی عمربن خطاب رو در حمله به ایران و غارت و دزدی و قتل عام مقصر نمی دونید؟ محمد رو در سرکوب اعراب مخالف مقصر نمی دونید؟! سربازان کنیز دار اسلام کجا وقت معماری و پرداختن به هنر پیدا می کردند؟! پس غارتگران و اشغالگران مسلمان ححاز لابد به جای حمله به اروپا و افریقا بنایی می کردند؟!!!
تا کی قصد دارید واقعیتها را پنهان کنید؟
اسلام به تمدن نصفه نیمه عربی باستان هم رحم نکرد!!! تا قبل از اسلام اعراب از هم پیمانان وفادار و متعهد ایران بودند! چه شد که اعراب به فکر حمله به ایران افتادند؟!
جهاد و دزدی در راه اسلام!!
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
saeed1 - کانادا - تورونتو
لطفا این مسئله را تکرار نکنید حکومتهای بعد از اسلام حتی یک هزارم شکوه هخامنشی و اشکا نیان و ساسانیان نبوده متاسفانه تمدن مصر و ایران و شامات بوسیله ی این وحشیها نابود شد 38000 لوحه اززمان کورش که هنوز ترجمه نشده می تواند اسراری را فاش کند ولی سنگ نبشته های تخت جمشید باقیست اسلام چون مخالف علم هنر و شادی است هر جا رفت جز نکبت نیافرید اثار شگفت انگیز مصر نابود شد کتابخانه ی سلطنتی ساسانیان و کتابخانه ی اسکندریه با 200000 جلد کتاب سوزانده شد من فکر می کنم چون شما بنوعی اسلامی هستیدنمی توانید حقیقت را بپذیرید.
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
shad فرانسه - نیس
دوست عزیز
چیزی که ما امروز از ایران باستان میدونیم به گفته متخصصیت بسیار ناچیزه بخشهای بزرگی از تاریخ ایران در تاریکیست یکی از دلایلش هم اینه که در مقایسه با تاریخ بزرگ کشورمون آثار بجا مانده از گذشته(که دراثبات نظریه های تاریخی نقش محوری رو دارن) ما بسیار ناچیزه چون ایران ما بیش از هزار جنگ خانمان سوز را از سر گذرانده و در طول تاریخ 7 بار هم اشغال شده و اشغال گران هم انچنان کردند که همه میدانیم برای مثال ابرشهر نیشابور وقتی پس از مقاومت شدید مردمش به تصرف مغولها در اومد به دستور داماد چنگیز انچنان ویران شد که بتوان روی آن کشاورزی کرد مثل هزارن شهر آباد ایرانی دیگه که در تاریخ تعریفشون هست و امروز اثرشون رو نیست.ما از تمدن ایران همون قدری میدونیم که انگلیسیا و فرانسویا 40 سال پیش برامون پیدا کردن و شما خیلی راحت بر اساس نظریه خودتون معماری که تا امروز باستانشناسان به اون معماری باستانی ایرانی میگن رو معماری عربی می نامید معماری عربی باستانی(تازه اگه وجود خارجی داشته باشه) در حدی نبود که معماری باشکوه ایرانی رو با آن مهندسی بی نظیر تحت تاثیر بزاره ایوان مدائن رو که نمیتونی انکار کنی///و اما در مورد اسلام وتمدن اسلامی بر اساس مطالعات یک شرق شناس اروپایی(که الان متاسفانه اسمشو حضور ذهن ندارم) اگرفرهنگ ایرانی رو از تمدن اسلامی جدا کنیم از تمدن اسلامی هیچ چیزباقی نمیمونه برای مثال دانشمندان ایرانی برای زبان عربی گرامر نوشتن تمام سرزمینهایی که اعراب تصرف کرده بودند و به نام فتوحات اسلام شناخته میشود توسط ایرانیان و به شیوه کاملا ایرانی اداره میشد فقط و فقط زبان اداری عربی بود و دیگر هیچ.ایرانیان بنیاد تمدنی که اسلامی نامیده میشه رو بنا گذاشتن (کتابخانه های بیت الحکمه بغداد با000/000/4 جلد کتاب کتابخانه رصد خانه مراغه با 000/400 جلد کتابخانه ری 000/300 جلد کتاب کتابخانه کوردوبا با000/300 جلد کتابخانه طرابلس با000/000/3 جلد کتابخانه قاهره با 000/000/1 جلد کتاب{نقل از کتاب تمدن اسلامی گوستاو لوبون فرانسوی ص 558} و دانشمندانی مثل ابونصر فارابی - امام محمد غزالی -خواجه نصیر الدین طوسی - ملاصدرای شیرازی- شاذان نیشابوری-فخرالدین رازی -محمد خوارزمی - ابولوفای بوزجانی - غیاث الدین کاشانی و هزاران دانشمند دیگه (که همه ایرانی بودن و مسلمان ومعنی خردو خردگرایی رو بهتر بلد بودن)در رشته های اخلاق-عرفان- فلسفه-منطق- فیزیک-ریاضی-نجوم-زیست شناسی-پزشکی و داروسازی- دلیلی بر این ادعاست /منابع: تاریخ تمدن اسلام اثر جرجی زیدان مسیحی-تمدن اسلامی گوستاو لوبون فرانسوی (که در بالا اشاره شد)-تاریخ فلسفه اسلامی هانری کربن- تاریخ و تمدن ویل دورانت - میراث اسلام ژوزف ماک کاپ و هزاران کتاب دیگر به نوشته اروپایی ها (نویسندههای اروپایی رو نوشتم چون بعضی از دوستان بیشتر قبولشون دار(/// منهم ایرانیم و ایران رو عاشقانه دوست دارم ولی تاریخرو هر جاشرو دوست نداریم نمیتونیم پاره کنیم بریزیم دور ما اگه مولا نا داریم آقا محمد خان غاجار هم دارم/// حرف آخر شما خیلی راحت بمن گفتی بیسواد قضاوت در اینباره رو به وجدانهای بیدار میسپارم .... یا حق
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
شاهسون - ایران - ساوه
اگر آریایی ها به گفته شما همه چیز رو نابود وبه نفع خودشون مصادره کردن بر این اساس میشه بگی این قوم نابودگر چطوری پرچم فرهنگ و تمدون رو به رقمه بارها نابودی دوباره به اهتزاز در اورده یه نگاهی به تاریخچه اقوام ترک اسیای میانه بنداز میبینی که همواره بیابانگرد بودن گل سر سبدشون هم مغولها هستن .
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
شاهسون - ایران - ساوه
درد ایران یکی دو تا نیست اسلامیون 1 طرف .پان تورکها هم از یکسو
بی سواد پان تورک؟؟؟
1... اذرابادگان نه ترک بود نه زبانش ترکی زبان این قسمت..پهلوی .. بود که در بعضی دهات هنوز باقیست . اگر اعراب تازی زبان فارسی را به عربی امیختند . حمله ی مغول و چنگیزخان نیز زبان ترکی را در نقاط مختلف ایران نهادینه کرد در ایران قبل از امدن اریائیها تنها قوم گیل در شمال بودند و چند قوم کوچک. اریائیها تعدادی به سوی هندوستان رفتند و در ایران دو قوم ماد/کردها// و پارسها که از تلفیق این دو قوم ایران ساخته شد.. بهر حال اذربایجان سرزمین شجاعان و مردان بزرگی چون بابک ستارخان و باقرخان از این قسمت بوده اند که 100٪ ایرانی بوده اند حال اگر وطنت مغولستان است راه باز جاده دراز.
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
farhad1124 - امارات - دبی

این حرف شماست فرهاد خان:
((تمدن اسلامی که ابر قدرت علمی و صنعتی دنیا زمان خودش بود اونم برای چندین قرن و صد البته به رهبری کامل ایرانیان که در تاریخ اون زمان بی انصافانه نادیده گرفته شده انکار نا پذیر است / چه من بهم بر بخوره چه نخوره این یه واقعیته وارد جزیات نمیشم))

پاسخ بنده به مسلمانانی بود که مثل شما فکر می کنند!
بنده معماری و تمدن ایران و یونان و روم و مصر را می شناسم موزه ها و بناهای زیادی دیدم. تمدن ایران بزرگتر و باشکوهتر از ان است که تصورش را بکنید مقایسه تمدن ایران و اسلام مقایسه خورشید به کرم شب تابه! مدنیت بیشتر از 5000 سال قبل از ایران شروع شد نه با تازش مسلمانان عرب به ایران!

فقط خواستم به شما گفته باشم که عربی باستان که شامل یمن امروزی هم می شده (حتما در مورد ملکه سبا یا صبا شنیده اید) صاحب یک نوع معماری بوده که با معماری با شکوه قبل از اسلام در ایران تفاوت داشته. کعبه تنها یک نوع ساده از معماری پیچیده ایرانی در دوره هخامنشیست . من نگفتم که معماری عربی با شکوه تر از معماری ایران بوده. اما در نوع خودش و از نظر من زیباست.
البته اگر واقعا نمونه موجود در موزه باستان شناسی مدل خانه عربی(در یمن پیدا شده) باستان بوده باشد! چون حتی شکلی که در ان نمونه به سر مناره شبیه است و از بام بالاتر نمی رود و در دیوار خانه است با معماری مساجد و مناره های بعد از ورود اسلام به ایران هم اختلاف دارد! ادعای اعراب و مسلمانان این است که مناره ها و مساجد معماری اسلامی و عربیست. توضیح من خطاب به سعید هم بود. من مخالف این ادعا هستم. چون معماری گنبدی در کاخ ادریان امپراطور روم ساخته شده قبل از ظهور محمد و اسلام وجود دارد. هنر کاشی هم در ایران و هم در یونان و روم بوده. حتی معماری مساجد به نوع خانه عربی در موزه استانبول هم شببه نیست! فقط مناره باقی مانده که مشخص نیست چطور مسلمانان و اعراب انرا به اسلام ربط می دهند چون مناره دراز حتی می تواند کپی از کلیساها و معماری روم شرقی باشد.
هر سرزمینی صاحب هنر و معماری و فرهنگ خاص خودش بوده کار مردم ان سرزمین ربطی به اسلام ندارد.
همانطور که ارتمیس گفت اسلام مخالف هر نوع هنر تصویری و مجسمه سازی بوده و هست به همین دلیل در معماری ایکونها از رونق افتاد و ایه های قرانی بر دیوار نقش بست. که باز هم تلاش مردم ان دیار و عشق انها به زنده نگاهداشتن هنرشان را نشان می دهد.

اعراب با اسلام محمدی تاختند و نابود کردند. مردمان ان سرزمین ساختند و کار کردند تا سران و خلفای اسلام در حرمسراهایشان مفت بخورند و سر تقسیم اموال مال باختگان به روی هم خنجر بکشند.
در مورد تمدن ایران با هم هم عقیده ایم اما فراموش نکنیم که تبادلات فرهنگی وسیاسی و هنری و اقتصادی بین ایران و روم و یونان و مصر و سایر تمدنهای شناخته شده و فراموش شده وجود داشته که همین امر باعث غنی تر شدن تمدنهای باستان شده.
ممنون از توجه شما.
جمعه 25 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
farhad1124 - امارات - دبی

نکته ای را اضافه می کنم:
هر نوع کاوش باستان شناسی در عربستان ممنوع هست. صحبت کردن از عربستان قبل از اسلام در عربستان تابو ست. به همین دلیل در تمام کتابهای راویان تاریخ اسلام سعی شده جامعه قبل از اسلام را جاهلی و ننگین توصیف کنند تا برای اسلام اعتبار بخرند.
همانطور که اسلام و مسلمانان سعی در تحقیر گذشته باشکوه ایران دارند و می خواهند با دروغ و تحریف تاریخ ایران به اسلام حقانیت و مشروعیت بدهند.

من تاریخ و هنر باستان را دوست دارم. اما اسلام رو متعلق به ایران نمیدونم.
حتی خود اعراب هم تسلیم محمد و سپاهیانش شدند. و کسانی که برای دزدی در راه اسلام می تاختند و می کشتند به عرب و غیر عرب رحم نکردند.
به همین دلیل من اسلام رو به پای همه اعراب نمی گذارم. و دوست ندارم اسلام روبه همه اعراب 1400 سال پیش عمومیت بدهم.

در مورد هنر اعراب در عربی باستان قبل از اسلام:

در صنعت استخراج و تصفیه و استعمال فلزات از معادن عربی باستان مهارت زیادی داشتند. تجارت انها شامل تولیدات اهن و قلع و عطریات و سنگهای گرانبها از جمله یاقوت سرخ بود. ضرب سکه و ساخت و تولید مجسمه های برنزی و صنعت زرگری و نقره با کیفیت قابل ملاحظه.
تصویری که تاربخ اسلام از فرهنگ قبل از اسلام در عربی باستان و سایر کشورهای اشغال شده می دهد تصویری غلط و دروغه!!
اسلام مایه بدبختی سرزمینهایی شد که به ان راه یافت! هر وقت ایرانیان هویت و تمدن واقعی خودشان را شناختند نیازی به اسلام نخواهند داشت.
جمعه 25 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
shad - فرانسه - نیس
(یعنی جنابعالی عمربن خطاب رو در حمله به ایران و غارت و دزدی و قتل عام مقصر نمی دونید؟ محمد رو در سرکوب اعراب مخالف مقصر نمی دونید؟!)
ببینید بنده از قضاوت در مورد اشخاص خودداری میکنم به دیگران هم همین توصیه را میکنم. اما قضاوت در مورد اعمال آنها را بایستی مطابق شرایطی که در آن بوده اند انجام داد. خوب کورش هم ارتش داشته سلیمان و داود هم همینطور و میدانیم که تشکیل ارتش از یرای محاربه و قتال است! به عبارت بهتر اگر کورش به زبان ادله و برهان میتوانست بخت النصر را راضی کند
که ایشان ظالم است و ایشان کلید بابل را به کورش میداد صد البته که بهتر بود! و شما مسلم بدانید که در حمله ارتش ایران به بابل و ایلام و... آدمهای بیگناه هم کشته شده اند ! حتی امروز که ما در قرن 21 هستیم خشونت و زور هنوز جای خودش را بعنوان عاملی که خیلی از اختلافات را حل میکند دارد.

(سربازان کنیز دار اسلام کجا وقت معماری و پرداختن به هنر پیدا می کردند؟!پس غارتگران و اشغالگران مسلمان ححاز لابد به جای حمله به اروپا و افریقا بنایی می کردند؟!!!)
ببینید من نگفتم که سربازان هنرمند بودند. من گفتم که بر هم کنش این دو فرهنگ سامی و ایرانی یک فرهنگ ممتازی بوجود آورد !
اساسا شروع این بحث از آنجا بود که عده ای اسلام را مقصر اوضاع اسفبار ایران میدانند و من گفتم که با همین اسلام ما قرنها تمدن ممتاز داشته ایم !

(تا کی قصد دارید واقعیتها را پنهان کنید؟)
بنده هیچ بدنبال پنهان کاری نیستم و اتفاقا دنبال کشف حقایق هستم و از جنابعالی و دوستان دیگر هم که خیلی مطالب آموزنده مینویسید متشکرم
به هیچ جا هم وابسته نیستم عقاید خودم را هم دارم .
(اسلام به تمدن نصفه نیمه عربی باستان هم رحم نکرد!!!)
خوب این جای بحث فراوان دارد چون من فکر میکنم که اسلام باعث جهش فرهنگی عرب حجاز شد . البته نمیگویم که عرب حجاز قبل از اسلام هیچ فرهنگ نداشت!
(تا قبل از اسلام اعراب از هم پیمانان وفادار و متعهد ایران بودند! چه شد که اعراب به فکر حمله به ایران افتادند؟!)
من فکر میکنم که زوال ایران و افول قدرت و فرهنگ آن (که این دو خیلی به هم مربوط هستند با یک تاخیر زمانی )‌ و جهش فرهنگی اعراب بواسطه اسلام مهم ترین دلیل این حمله بود!
جهاد و دزدی در راه اسلام!!
جمعه 25 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ببینید من نمیدانم که شما چه اصراری دارید که هخامنشیان را در مقابل اسلام قرار بدهید!
این دو تمدن از نظر زمانی 1000 سال فاصله دارند و از نظر مکانی هم منشا آنها از هم فاصله دارد
ضمنا از دوران هخامنشی اطلاعات چندانی در دست نیست و همانطور که فرهاد هم اشاره کرد خارجیان بودند که در اواخر دوره رضاشاه دست به حفاری در تخت جمشید زدند و آثار محدودی را بیرون آوردند. تا قبل از آن ما فکر میکردیم آنجا کاخ جمشید بوده است! معذالک حتی اگر تمدن هخامنشی هزار برابر دوره اسلام بوده باشد ( که بنده هم افتخار میکنم اگر اینطور بوده باشد) وقتی از بین رفته ( توسط یونانیان نه مسلمانان) و از نظر زمان و مکان هم بعید بوده دیگر نمیتوان آنرا مورد این بحث قرار داد.

من فکر میکنم ما بایستی ساسانیان را مورد موشکافی قرار دهیم و از روی نتیجه (یعنی شکست آنها از مسلمانان) به حقایق برسیم که دلیل این شکست چه و چه بوده ( چون واقف به این اصل هستیم که هیچ چیز در هستی بی دلیل نمیتواند باشد) و از آن دانش و عبرت بگیریم برای توسعه مملکت!
جمعه 25 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
ادامه:
علاوه بر صادرات فلزات و سنگهای گرانبها کالاهای دیگری نیز توسط اعراب ساکن در حنوب عربی باستان صادر و تجارت می شد:

عطرها ـ کندرـ روغن بلسان ـ دارو ها و زعفران برای رنگ امیزی پارچه ها و تولیدات دام و کشاورزی!
(هنر مصر و خاور میانه (باستان) انتشارات بورداس)

هنر و معماری و صادرات ایران باستان بقدری طولانی ست که نمی توانم همه را یکجا بنویسم.

1400 سال برای اعتبار اسلام به همه دروغ گفتند !! کدام کشور با حکومت اسلامی امروز در ردیف کشورهای صادر کننده و تولید کننده است؟! عربستان امروز به جز نفت و پول کعبه چه درامد دیگری دارد؟!
تا زمانی که اسلام در کشورهای اشغال شده توسط سرداران اسلام ریشه عمیقی نگرفته بود هنوز علوم و هنر در خاور میانه نفس ضعیفی می کشید بعد از چند قرن و ریشه دار شدن اسلام حیات فکری و علمی به پایان رسید و اگر غرب نبود امروز همه مسلمانان در عقب ماندگی و سیه روزی کامل به سر می بردند که البته هنوز هم می برند.
با چند تا ایه قران با خط کوفی و شامی بر در و دیوار مساجد و مناره تمدن بوجود نمی اید!
جمعه 25 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
saeed1 - کانادا - تورونتو
متاسفانه شما تاریخ ایران باستان را دقیق نمی دانید. کوروش به راحتی وارد بابل شد نه با قتل عام مردم. شاه بابل هم به روایت تاریخ زندانی شد!

علت حمله اعراب به سرکردگی عمر و علی چیزی جز خیانت و پیمان شکنی اعراب با ایرانیان نبود. البته به طمع مال و اموال. تنها جهشی که با اسلام صورت گرفت تطمیع اعراب مسلمان بود برای غنائم و کنیز گیری در راه اسلام!!

هنر ساسانیان هم نشانگر فرهنگ انها بود که اسلام در مقابل ان فرهنگ جلوه ای ندارد. البته زیاد در مورد ساسانیان دروغ نوشته اند و انها رو نالایق معرفی کردند!
فرهنگ یک ملت را با هنر انان می شناسند. هنر اسلام جز برده داری و جنگ و چند همسری چیست؟
جمعه 25 اردیبهشت 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
علت شکست ساسانیان از اعراب ادمخوار....جوان بودن یزدگرد 3.... وجود 4 کاست اجتماعی در اواخر دوره ی ساسانیان. و توفان شن در جنگ قادسیه.. و خیانت تعدادی ایرانی مثل سال 1357.... ولی با وجود همه ی این شرایط ایران به اسانی اسلام ننگین را نپذیرفت تنها قسمت طبرستان 250 سال در برابر این وحشیها مفاومت کرد ولی بهر حال ننگ بر اسلام و فرهنگش.... اگر غیرت ایرانی در روح ما بود این اشغالها 30 سال نمی ماندند فیلم اعدام در ایران پرس نیوز را ببینید تا درک کنید وحوش اسلامی چه بسر ایران اوردند.
جمعه 25 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
shad - فرانسه - نیس
اون چیزیکه از پست قبلی من در مورد تمدن اسلامی کپی پیست کردی دوباره تاکید میکنم حرف و نظر من نیست من بتو رفرنس نویسنده اروپایی غیر مسلمان دادم پذیرفتن یا نپذیرفتنش با شماست دیگه لزومی نمیبینم دویاره بخام در جواب شما از تمدن اسلامی مطلب قطار کنم در هر صورت شما نخواهید پذیرفت چون شما لبریز از کینه و تنفر هستید . موفق باشید .
جمعه 25 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
farhad1124
حرف شما :
(اگرفرهنگ ایرانی رو از تمدن اسلامی جدا کنیم از تمدن اسلامی هیچ چیزباقی نمیمونه )

من هم همین رو گفتم!! تمدن اسلامی وجود ندارد! تمدن ایرانی نه اسلامی.
کینه و تنفر ی هم نیست واقعیته!
جمعه 25 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
اگر تمدن اسلامی به قول مسلمانان پویا و خلاق بود الان عربستان سعودی مادر اسلام باید کشور پیشرفته و متمدنی بود!!
جمعه 25 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
shad - فرانسه - نیس
(من هم همین رو گفتم!! تمدن اسلامی وجود ندارد! تمدن ایرانی نه اسلامی.)
دقیقا همینطور است . ریشه های اسلام به تمدن ایرانی برمیگردد! به همین دلیل هم کشور ما نماد اسلام در دنیا شده!
شنبه 26 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
shad - فرانسه - نیس
در مورد اشغال بابل بنده یک مثال زدم برای توضیح اینکه بعض اوقات استفاده از زور لازم میشود. حالا شما یجای بابل ایلام یا آشور را در نظر بگیرید و یا هر مثال دیگر اصلا بیایید در دنیای امروزی و ارتش آمریکا را در نظر بگیرید و.... بنده هیچ ادعایی ندارم مبنی بر اینکه تاریخ را خوب میدانم.
شنبه 26 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
saeed1 - کانادا - تورونتو

ریشه های اسلام جای دیگریست. تمدنی که به اسلام معروف شده توسط اعراب به ایرانیان یا ملل دیگر اهدا نشد!
در مورد ریشه های اسلام کافیست جغرافی سیاسی و اقتصادی جزیره العرب یا عربی قبل از اسلام یا باستان رو مطالعه کنید.

حجاز(منطقه صحرایی) بخشی در مرکز عربی باستان بود که مردم ان چادر نشین بودند و صاحب هنر و معماری نبودند. حرفه انان پرورش شتر و راهزنی و غارت تاجران و حمله به اعراب جنوب عربی باستان بود که صنعتگر و تاجر و از هم پیمانان ایران بودند. ریشه اسلام در زندگی بادیه نشینی مردم حجاز بود. کسانی هم که به ایران حمله کردند اقوام سامی و اعراب جنوب عربی باستان نبودند. سربازان عربی که به ایران حمله کردند بازماندگان قومی بودند که توسط رومی ها در شمال عربی باستان قرار داده شدند تا مسیر تجارت را کنترل کنند. شمال عربی باستان مستعمره رومیها بود. به همین علت حجازیها که قبیله ای زندگی می کردند با اعراب جنوب عربی باستان که مسیر تجارت با ایران را کنترل می کردند و مورد حمایت ایران بودند دشمنی داشتند. چون صنعت و تجارت و معادن عربی در دست اعراب یکجا نشین جنوب عربی بود که تمدن شهرنشینی شکوفایی داشتند(قوم سبا و غیره).
علت دشمنی اعراب حجاز با ایران حمایت ایران از اعراب صنعتگر جنوب و شکوفایی اقتصادی جنوب عربی تا عمان و خلیج فارس بود که منافع ایران را هم تحت تاثیر قرار می داد.
علت دیگر دشمنی بعد از اسلام اعراب حجاز با اعراب جنوب این بود که بسیاری از اعراب جنوب یهودی و نصرانی بودند و سایر ادیان را پذیرفته بودند و از مخالفان دین جدید اسلام به حساب می امدند.

مردم حجاز به رومیها متمایل بودند و خود را وامدار انها می دانستند. پس ریشه های اسلام در جغرافیای اقتصادی و سیاسی و فرهنگی حجاز و شمال و حنوب عربی بود نه در ایران.
اعراب حجاز و خصوصا بادیه نشین های حجاز هنر وفرهنگ والایی نداشتند کارشان راهزنی بود که البته این افراد در زیر لوای اسلام برای دزدی به ایران حمله کردند و صاحب تمدنی نبودند که به خاور میانه عرضه کنند این مردم خاور میانه بودند که هنر و علم خود را با شرایط بعد از ورود اسلام وفق دادند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ عربی باستان می توانید به دائره المعارف رجوع کنید.
ممنون
شنبه 26 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
shad - فرانسه - نیس
بر گرفته از پستی که به من جواب داده بودید:
((خیلی بیسوادید!!اسلام بیشترین خیانت را به ایرانیان کرد!! چند تا خط و ایه که معماری و تمدن نشد!!خجالت هم نمی کشید!))مهم نیست اینجا خیلیا عادت دارن به هم بگن بیسواد و... ازت ممنونم که بدترشرو نگفتی/// یادمون باشه که در بوجود آوردن تمدن اسلامی به رهبری ایران ایرانیان تنها نبودند در لیست دانشمندان و اندیشمندان مسلمان آن زمان اسامی کسان زیادی که غیر ایرانی بودند مثل مصری سوری و خیلی از ملتها و نژادهایی که تا آن زمان هرگز مستقل نبودند به چشم میخوره چون در اسلام علم آموزی هزاران بار از عبادت بالا تر است///اضافه میکنم اسلامرو ایرانیان شناختند پذیرفتن ایرانیزش کردند و اونرو به هندوستان خاور دور اروپای شرقی شاخ آفریقا و شمال آفریقا بردند((در فتح مصر و اندولس سربازان ایرانی بدنه اصلی سپاه مسلمانان را تشکیل میدادند - دلیل خیلی از جنگهای مسلمانان این بود که از طرف همسایگان مورد تهدید و حمله قرار میگرفتند که شما در پاسخ به یکی از دوستان اونرو هنر اسلام تعبیر کردید)) پس اسلام به این عظمت و پیرو نتیجه تلاش ایرانیان است و امروز ما ایرانیان که همواره در طول تاریخ یکتاپرست بوده ایم به راحتی در رد یا دفاع از یکتا پرستی از هیچ توهینی و اهانتی به هم دریغ نمیکنیم /// راستی گفته بودی(( چند تا خط و ایه که معماری و تمدن نشد )) اولا خط و آیه و معماری ربطی به تمدن نداره به هنر مربوطه که در نهایت هنر بعلاوه چندین مبحث دیگه تمدنرو تشکیل میدن دوما هنر اسلامی در معماری و هنر خوشنویسی تجلی پیدا میکند . پیروز باشید
شنبه 26 اردیبهشت 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
shad - فرانسه - نیس
تا آنجا که بنده میدانم ریشه های اسلام به دین یهود برمیگردد که آنهم خود به تمدن های برتر روزگار خود یعنی بابل و مصر و ایران اتصال داشته است
شنبه 26 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
632-634 ابوبکر اولین خلیفه اسلام لشکر کشی به ایران و بیزانس را شروع کرد که شکست خورد.
در زمان خلافت عمر حملات ادامه پیدا کرد و فتوحات حاصل شد.
636 با شکست بیزانسی ها کنترل سوریه و فلسطین به دست اعراب افتاد. پس قبل از اینکه ایران شکست بخورد سوریه و فلسطین به دست اعراب مسلمان افتاده بود و اسلام کار خودش را کرده بود.
637 شکست ایران در قادسیه و فتح تیسفون و سپس بین النهرین.
640 مصر هم به دست اعراب افتاد.
644 با عثمان قبرس و جزایر یونان فتح شد.
656 تا 661 با علی و معاویه اسیای مرکزی و افریقای شمالی تسخیر شد.
705 تا 715 با ولید اول سمرقند و بخارا و سند اشغال شد.
711 فتح اسپانیا
732 شکست اعراب در فرانسه و سقوط پیشروی اسلام!
750 محو نقش اعراب در زندگی سیاسی تا جایی که خلفای عباسی برای حکومت داری به پارسیان تکیه کردند که پیشرفتهایی که در علوم مختلف در امپراطوری انجام شد به لطف ایرانیها بود نه خلفای عباسی که بعدها از ترس جانشان محافظ شخصی و گارد مخصوصی از ترکهای مملوک تدارک دیدند.
در این مورد علوم با فرهاد موافقم اما در مورد اسلام نظر متفاوتی دارم!
در قرن 10 میلادی جزیره العرب در بی نظمی و انزوا فرو رفت = افول تمدن عربی اسلامی!

تمام پیشرویها و فتوحات اعراب 100 سال طول کشید که 73 سال ان را فقط برای طی کردن ایران و اشغال ان جنگیدند!
این یعنی غیرت ایرانی که 73 سال را برای دفع دشمن و دین تحمیلی بی وقفه جنگید!
علت پیروزی اعراب بر ایران و روم شرقی :
زوال اقتدار امپراطوری ایران و بیزانس به دلیل جنگهای داخلی و عدم رضایت ملل سوریه و مصر و عراق نسبت به دولتهای ایران و یونان و روم.
ملل شکست خورده باز هم تا رهایی خود از اعراب و اسلام دست به شورش و مبارزه زدند برخی همچون بیزانس و ایران با شورش و مقاومت در طبرستان و استخر و غیره ننگ اشغال اعراب و اسلام را نپذیرفتند و برخی همانند اسپانیا بعد از 800 سال رها شدند!
اسلام حجاز و احکام بدوی ان با تمدن ایران هم تغییری نکرد و اگر هم دانشمندانی پدید امدند و کارهایی برای پیشرفت علم کردند ربطی به اسلام نداشت چون کتابهای مورد مطالعه انها علوم و فلسفه یونان و روم و ایران باستان بود نه قران حجاز!
حالا نمی فهمم که چه اصراری هست که تمدن ایران را به اسلام وصل کنند در حالیکه در تمام خاور میانه تمدنهای گوچک و بزرگی بود که اسلام را با فرهنگ خودشان اجرا کردند و وفق دادندک
ایران از قدیمی ترین و بزرگترین تمدنهای دنیاست اما تنها تمدن نیست !برخی نویسندگان عوام پسند همانند ویل دورانت و لوبون سعی کردند ایران را طور دیگری معرفی کنند که خوشبختانه مورخان معتبری هستند که این فرضیه های عوام پسند را لایق پاسخ دادن نمی دانند!
بدرود
شنبه 26 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
shad - فرانسه – نیس
----------از همه دوستان دعوت میکنم این پست رو بخونند باسپاس فرهاد----------
درود بر شما دوست عزیز بحث به جای بسیارحساسی رسیده واقعا از مصاحبت با شما لذت میبرم///ابتدا به دلایل جنگهایی بسیار اعراب و مسلمانان که به گسترش اسلام تعبیر می شود می پردازم بسیاری از این جنگها پس از فتح ایران (شکست مبهم ایرانیان از اعراب) با امپراطوری رم بود که از جانب مسلمانان احساس خطر میکردند و شامات و فلسطین و خیلی دیگر از سرزمینها غرب اسیا را مسلمانان از کنترل رومیان خارج کردند از این قبیل جنگها در تاریخ بسیار زیاد است مثل جنگهای طولانی امپراطوری ایران و رم که در بعضی مواقع بهانه از سوی ایران گسترش مذهب مقدس زرتشت و بهانه رومیان حمایت از مسیحیان ایران و ارمنستان و ترویج مسیحیت بود و یا لشکر کشیهای سلطان محمود غزنوی به هندوستان به بهانه گسترش اسلام و جنگ با کفار آن سرزمین و در واقع برای غارت هندوستان بود///اسلام در سرزمینی ظهور کرد که مردم آن سرزمین حرفی برای گفتن در هیچ زمینه ای نداشتند و ندارند اما اسلام حاوی دستورات و راهنمایی هایی بود که خود به نوبه خود باعث بوجود آمدن یک تمدن بزرگ شد و آن سفارش به{علم آموزی - آموختن برتر از عبادت- برابری و برادری} بود تا بدانجا که در دانشگاههای اسلامی در سرتاسر دنیای آن زمان به دانشجویان صرف نظر از ملیت دین و جایگاه اجتماعی کاغذ و قلم و مکانی برای اقامت بصورت کاملا مجانی داده میشد و دانشجویان ماهیانه یک سکه طلا دریافت میکردند که این به نوبه خود باعث پیشرفت و تو لید علم شد با آنکه در آزمان صنعت چاپ اختراع نشده بود تعداد کتابهای نوشته شده توسط مسلمانان در تمام زمینه ها علمی به میلیونها میرسید در پست قبلی به چند کتابخانه بزرگ مسلمانان اشاره کردم (چنین فرصتی برای فراگیری علم هرگز در امپراطوری ایران- رم و مصر برای عموم مهیا نبود و فاصله طبقاطی یکی از دلایل زوال این امپراطوریها شد)///و اما در مورد شورشهای ایرانیان بر علیه ظلم خلفای اموی و عباسی که به نام اسلام از هیچ ظلمی دریغ نمی کردند ( مصداق واقعی اون همین الان خودمونه هیچ میدونید چقدر آخوند تو زندانهای جمهوری اسلامی هست یا چقدر زندانی سیاسی مسلمان تو ایران هست؟) در زمان امویان هزاران تبعیظ بی شرمانه در حق ایرانیان روا میشد نتیجه شورش قهرمانانه ایرنیان آن شد که خاندان اموی از ایران تا مصر بجز کودکان شیر خوار همه از دم تیغ گذرانده شدند ایرانیان عباسیان را به قدرت رساندند آنها هم راه امویان راپیش گرفتند و ایرانیان دوباره شورش کردند واین بار برای استقلال ایران تا بدانجا که شما اشاره کردید برای محافظت از خود به غلامان ترک متوسل شدند/// و اما دلایل زوال تمدن اسلامی دلیل اول جنگهای صلیبی بود که 200 سال به طول انجامید و هر چند با پیروزی قاطع مسلمانان به پایان رسید اما بسیاری از منابع مادی و معنوی آنها را از بین برد( یکی از اسناد به جا مانده از آن زمان نامه یکی از سرداران مسیحی به پاپ است که اکنون در واتیکان موجود می باشد در آن نامه قتل عام مسلمانان را اینگونه توضیح داده است ... آنقدر از مسلمانان کشتیم که اسبهای ما تا سینه به خون آنها آغشته شدند...) دلیل دوم حمله و نابودی مغولها مخصوصا به شهرهای بزرگی که آن زمان بزرگتریت مرکز علم و فرهنگ تمدن اسلامی در زمان خود بودند(شهر بخارا: تمام شهر سوزانده شد کودکان و زنان کشته شدند و جوانان برای حمله به شهر بعدی سمرقند در جلوی سپاه بعنوان سپر قرار گرفتند- شهر باشکوه سمرقند: باخاک یکسان شد همه قتل عام شدند و جوانان برای کار اجباری برده شدند- خوارزم گل زیبای ماورا نهر:خانه به خانه آن سوزانده شد و به مدت 7 شبانه روز در آتش میسوخت همه مردم آن قتل عام شدند- شهر بلخ:با خاک یکسان شد مردم در دسته های تا 1000 تایی به صحرا رانده و همه از دم تیغ گذرانده شدند –مرو: 4 روز تخلیه آن به طول انجامید با خاک یکسان شد وبجز 400 نفر اهل حرفه و صنعت همه قتل عام شدند–ابر شهر نیشابور : با خاک چنان یکسان شد که روی آن بتوان کشاورزی کرد همچین بلاهای سر کابل- غزنین-سمنان-هرات-دامغان-آمل و اغلب شهر های دیگر سرزمینهای اسلامی آمد- وای بر ما که چه راحت چنین بلایی را به فراموشی سپردیم) ودلیل موفقیت مغولها با وجود مقاومت جانانه مدافعین این بود که مغولها در حمله به شمال چین و پیروزی در آنجا تعداد زیادی مهندس جنگ یا به گفته تاریخ (نفت انداز) با خود همراه داشتند که کار آنها آتش باری روی شهرهای مورد حمله بود بیشتر از این شما رو خسته نمیکنم/// در نهایت دوست عزیز تفکیک تمدن باشکوه ایرانی به دو مبحث تمدن ایران باستان و تمدن اسلامی تقسیم بندی نیست که من انجام داده باشم کار تاریخدان هاست در ضمن اسلام رو چرا مساوی با اعراب و عربستان میبینید هر جای مطالبم رو قبول نداری میتونم چندین منبع غیر مسلمان به شما معرفی کنم . موفق باشید
شنبه 26 اردیبهشت 1388

shad - فرانسه - نیس
من هم می دانم که اسلام ریشه در دین یهود و مسیح و غیره هم دارد. اما اسلام و قران تولید تفکر مردم حجاز و اعراب بادیه نشین بود. من هم می دانم که ایات مکی بمانند عهد جدید صحبت از برادری و برابری می کند اما ایات مدنی بر جهاد و کشتار نامسلمانان و برده داری بنا شده. ما قصد رقابت با هم را نداریم.
اما اطلاعات شما مسلمانان در مورد تاریخ و تمدن رومیها و یونانیها ناچیز است و گرنه صحبت از علم اموزی در دین اسلام نمی کردید. شما اصرار دارید ثابت کنید که اسلام در ایران همه کاره بوده و تا قبل از ان نه ایرانیها و نه رومیها و نه یونانیها از علم اموزی با اطلاع نبودند. کتابخانه ای که در یک شهر کوچک و بی نام و نشان رومی از 2000 سال قبل به دست امده و شامل چندین هزار کتابهای سوخته شده است نشان از توجه انان به علم و فلسفه را نشان می دهد . محققان در حال باز کردن کتابهای سوخته هستند و تعدادی از انها با اشعه عکس برداری شده اند و خوانده شده اند.
احادیث اسلامی تحصیل علم هم مانند سایر احادیث سالها بعد از فوت محمد نوشته شد. قران هم در زمان عثمان نوشته شد زمانی که اعراب صاحب ذخایر مادی و معنوی ایران و روم و مصر شده بودند.
شما حتی جنگهای صلیبی را هم وارونه معرفی می کنید. من باستان شناس نیستم اما تاریخ ملل جهان باستان را خوب می شناسم. بنده قبول دارم که بسیاری از مورخان برای کوتاه کردن توضیحات از تمدن اسلامی به جای تمدن مسلمانان هر کشور استفاده کردند اما امروز مورخان عرب با انتشار کتابهایی در اروپا عصر طلایی را به علوم اعراب نسبت میدهند. دیگر حتی سعی نمی کنند انرا( تمدن اسلامی) هم بنامند و این خیانت بزرگی به فرهنگ و تمدن سایر ملل است که در علوم ان عصر تبحر داشتند و باعث شکوفایی امپراطوری عربی اسلامی شدند که از هیچ شروع کرده بود.
جنگهای صلیبی هم با ازار و قتل عام زائران مسیحی توسط ترکها و اعراب شروع شد که مانع ورود مسیحیان به اورشلیم شدند. تنها 3 جنگ صلیبی اول که از قرن 11 میلادی تا 12 میلادی طول کشید ارمان مسیحی داشت. جنگهای صلیبی در قرن سیزدهم پایان یافت اما تا قرن 16 بخشی از بیزانس در برابر اسلام ترکها مقاومت کرد. در این جنگها سربازان اسلام چنان سبعیتی از خود بروز دادند که نظیر ندارد و توسط مورخان قرون وسطی ضبط شده: ادمها را زنده زنده به سیخ می کشیدند و کباب می کردند و شکمها را برای یافتن جواهر الات می دریدند.
تمام حرف من این بود و هست که اسلام حجاز چیزی برای عرضه نداشت بلکه حتی باعث شد که هنر های بسیاری چون مجسمه سازی و تصویر پردازی و موسیقی از دست برود و عالمان و دانشمندان را از هر نوع علم و هنری که مخالف احکام شریعت بود باز می داشت. خیام و رازی هر دو مخالف ادیان بودند و افکار رازی باعث مرگ او توسط اخوندهای اسلام شد.
اگر اسلام اینقدر به علم سفارش کرده بود مسلمانان راستین عربستان سعودی باید در برترین جایگاه علمی قرار داشتند!
شما فکر می کنید با اسلام اسلام کردن و ار تمدن ایران دم زدن لابد به تمدن ایران لطف کرده اید! خیر چون ایران همه ان چیزهایی را که شما فکر می کنید اسلام به او داده خود قبل از اسلام صاحب ان بوده که به زودی از تمدن ساسانیان هم در جای مناسب خواهم نوشت تا شبهات شما برطرف شود. تمدن ساسانیان از زبان باستان شناسان معتبر نه نویسندگان عامه پسند و خیالباف!

اگر اسلام خوب است مال خود مسلمانان نگهش دارند تا با احکام متمدن اسلامی سفری به فضا داشته باشند.
بدرود
یکشنبه 27 اردیبهشت 1388

farhad1124 - امارات - دبی
shad - فرانسه - نیس
درود
1- آیات مدنی در مورد شرایط جنگی است که کاملا واضح توضیح داده شده اما بعضی از دوستان یک یا دو آیه از آن آیات را بیرون میکشند و بدون توجه به آیات قبل و بعدش روی اون مانور منفی میکنند.
2- تمدن روم و یونان موضوع بحث منو شما نیست و در مورد سفارش به علم آموزی در اسلام دیگه نمیدونم چی بگم که شما قانع بشی و کسی منکر تمدن ایران -روم ویونان نبوده ونیست ولی این شما هستید که منکر تمدن اسلامی بوده و هستید .
3- حدیث و قرآن توسط ایرانیان به نظم در آمد یعنی گرد آوری شد دیگه لزومی نمیبینم معنی نظم وگرد آوری روبنویسم.
4-اقدام مورخان عرب به نسبت دادن تمدن بوجود آمده توسط مسلمانان غیر عرب به اعراب در مورد این قضیه اصلا نگران نیستم چون معتقدم تاریخ بی طرفانه باز نگاری خواهد شد.
5-و اما در مورد جنگهای صلیبی اگه به مورخان اروپایی اعتماد داری فراموش نکن که تاریخ ایران باستان رو همون مورخان اروپایی نوشتن که داستان راهزنان ترمیپولی تبدیل شد به قهرمانان تریپولی و فیلم 300 اما کتابهای تالیف شده جدید به این اذعان دارند که هر دو طرف مسلمان و صلیبیها دست به کشتارهای بزرگی بر علیه هم زدند.
6-تمام حرف منم اینه که بگم تنفر شما به اعراب اسلام رو هم در بر گرفته اگه عربستانیها دنبال علم نمیرن به اسلام چه ربطی داره سفارش اسلام به آموزش علم سر جاشه بین عملکرد مسلمانان و اسلام فرق بزرگی هست مثل این میمونه که عملکرد احمدی نژاد رو به ایرانی بودنش نسبت بدید.

وقتی جمهموری اسلامی وآل سعود خودشرو پرچم دار اسلام میدونن و صدام به خودش لغب صیف السلام میده جای تعجبی نداره تصویر ذهنی شما و خیلی دیگر از دوستان این باشه.
ولی دوست عزیز یادت باشه اگه ما ایرانیان در هر گوشه از دنیا روزی مرتکب خطایی شویم نسبت دادن آن اشتباه به ایران و ایرانی از سوی قضاوت کنندگان عین بی انصافیست.
موفق باشید
دوشنبه 28 اردیبهشت 1388

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟