بازی برای شناساندن پناهجویان سیاسی

بازی برای شناساندن پناهجویان سیاسی

این اولین بار نیست که سازمان ملل متحد برای ایجاد آگاهی درباره یک مسئله اجتماعی به ابزار بازی متوسط می شود
آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، در اقدامی قابل توجه برای آگاهی دادن به جوانان بریتانیایی، اقدام به ارائه یک بازی کامپیوتری اینترنتی کرده است که در آن بازی‌کن شرایط مشابه یک پناهجوی سیاسی را تجربه می کند.

در این بازی که "Against All Odds" نام دارد، باید برای فراهم شدن شرایط کسب پناهندگی با دولتهای سرکوبگر، مقام های دولتی که تمایلی به کمک کردن ندارد و همسایگانی که با بازی‌کن هیچگونه احساس همدردی نمی کنند، رو در رو شد.

هدف سازندگان این بازی این است که مورد توجه کودکان مدرسه ای قرار گیرد.

کسانی که به سایت اینترنتی این بازی وارد می شوند، بعنوان نمونه در محیط بازی و در هنگام برگزاری یک تجمع صلح آمیز، با ماموران خشن یک حکومت سرکوبگر روبرو می شوند.

با چنین دلایلی و بنا به داستان بازی، فرد مجبور می شود برای در امان ماندن از دستگیری و بازجویی از کشور خود فرار کند و در این راه تنها یک کوله پشتی کوچک را با خود ببرد.

وقتی این پناهجو پس از عبور از مرز به شهری غریبه وارد می شود که کسی را در آنجا نمی شناسد و زبان ساکنان را نیز نمی داند، باید جایی برای ماندن پیدا کند و راهی برای گذران زندگی.

یک سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفت هدف این بازی آگاهی دادن به کودکان و نوجوانان 10 تا 15 ساله است تا دریابند زندگی یک پناهجو چگونه است و با مشکلات پیش روی یک پناهجو آشنا شوند.

این بازی که برای چندین زبان اروپایی طراحی شده به سه قسمت تقسیم شده است؛ جنگ، کشور همسایه مرزی، و زندگی جدید.

همچنین در این بازی مجموعه ای از اطلاعات و حقایق، مقاله هایی درباره سرکوب در برخی کشورها و مصاحبه های تصویری با پناهجویان واقعی در اختیار بازی‌کن قرار می گیرد.

این اولین باری نیست که سازمان ملل متحد برای ایجاد آگاهی از بازی استفاده می کند.

نهاد برنامه جهانی غذا وابسته به این سازمان در سال 2005 بازی آموزشی "نیروی ضربت غذا" را منتشر کرد که در آن بازی‌کن باید در یک منطقه تحت تاثیر خشکسالی، غذا توزیع کند.

سازمانهای دیگر نیز در چنین برنامه هایی مشارکت داشته اند.

از جمله شبکه ام تی وی یو و بنیاد حقوق بشر شرکت تولید وسایل ورزشی ریباک در سال 2006 بازی "دارفور در حال مرگ است" را منتشر کردند که در آن شرایط یک اردوگاه پناهجویان غرب سودان، و ارعاب نیروهای جنجویت به شکل یک بازی به تصویر کشیده شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.