بررسی تغییرات جدید در باشگاه پرسپولیس

بررسی تغییرات جدید در باشگاه پرسپولیس

کمتر کسی فکر می کرد کاشانی بعد از قهرمانی پرسپولیس از مقام خود کناره بگیرد
طرفداران میلیونی پرسپولیس به تغییر کردن مربی و مدیران تیم محبوبشان عادت دارند.

در سال های اخیر به دفعات این باشگاه بین مدیران مختلف دست به دست شده، اما هیچ کس انتظار نداشت حبیب کاشانی تنها پس از یک سال مدیر عاملی پرسپولیس و قهرمانی این تیم در هفتمین دوره لیگ برتر شغل خود را از دست بدهد و داریوش مصطفوی، رئیس و دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال جانشین او شود. این تغییرات خیلی سریع در پرسپولیس رخ داد تا عمر مدیریت حبیب کاشانی مثل مدیران سابق این باشگاه، محمدحسن انصاری فرد، حجت الله خطیب و اکبرغمخوار کوتاه مدت باشد و به دو سال هم نکشد.

استعفای غیرمنتظره

پس از قهرمانی پرسپولیس بعضی روزنامه ها از وجود پاره ای اختلافات بین مدیر عامل پرسپولیس و محمد علی آبادی، رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس مجمع باشگاه پرسپولیس خبر دادند و سی ام خردادماه ۱۳۸۷حبیب کاشانی پس از برگزاری جشن قهرمانی پرسپولیس که با حضور مسئولان سازمان تربیت بدنی، باشگاه پرسپولیس و خانواده های بازیکنان برگزار شد در گفتگوی تلفنی با برنامه تلویزیونی نود، جدایی خود از پرسپولیس را حتمی دانست.

آقای کاشانی درباره دلیل کناره گیری اش از پرسپولیس توضیح داد: "ما یک خواسته هایی از آقای علی آبادی داشتیم که ایشان موافق نبودند و به من گفتند که شرایط ادامه کار در پرسپولیس بدین صورت است و اگر با این شرایط نمی توانی کار کنی به صورت کتبی استعفا بده که من هم استعفا دادم و امشب در جریان جشن پرسپولیس آقای علی آبادی گفتند که استعفای مرا پذیرفته اند".

این گفته های حبیب کاشانی با واکنش سازمان تربیت بدنی همراه شد و محمدرضا آخوندی، سخنگوی این سازمان عنوان کرد که آقای علی آبادی هیچ اصراری به استعفا دادن کاشانی نداشته و مدیر عامل پرسپولیس خودش از سمتش کناره گیری کرده و مسئولان سازمان علاقه داشتند کاشانی به کار خود ادامه دهد. آقای علی آبادی هم در این رابطه گفت: "حداقل ۴۵ دقیقه از ایشان درخواست کردم از استعفای خود صرف نظر کند اما بنا بر دلایلی این درخواست را نپذیرفت."

با این حال حبیب کاشانی در مصاحبه سوم تیرماه خود با خبرگزاری های فارس و ایسنا یک بار دیگر تاکید کرد که رئیس سازمان تربیت بدنی از او خواسته بود که کناره گیری کند. در همین رابطه گزارش هایی در روزنامه ها چاپ شد مبنی براین که تغییرات اخیر در باشگاه پرسپولیس با مسائل سیاسی در ارتباط است و به همین علت کاشانی که یکی از اعضای شورای شهر است شغل خود را از دست داده است. اما خود کاشانی این گزارشها را رد کرد و گفت: "بر خلاف این اظهارات، من سیاسی نیستم و رفتن من به پرسپولیس، سیاسی نبود. من یک معلم هستم."

مصطفوی وارد می شود

داریوش مصطفوی چند دوره رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران بوده است

خیلی زودتر از آن چه تصور می شد سازمان تربیت بدنی مدیر عامل پرسپولیس را معرفی کرد. یکشنبه دوم تیرماه، سه روز بعد از کناره گیری حبیب کاشانی از مدیریت باشگاه پرسپولیس سازمان تربیت بدنی اعلام کرد که داریوش مصطفوی مدیر عامل جدید این باشگاه خواهد بود. همچنین محمد علی آبادی رئیس مجمع باشگاه پرسپولیس محمدحسین نژاد فلاح، محمد جعفر فرخزادی، داریوش مصطفوی و محمد آخوندی را به عنوان اعضای هیات مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس منصوب کرد. دو روز بعد هم حسین هدایتی، مدیر عامل باشگاه استیل آذین به عنوان پنجمین عضو هیات مدیره منصوب شد تا اعضای هیات مدیره تکمیل شوند.

بدین ترتیب حبیب کاشانی، حسن بیادی و علی سعیدلو از هیات مدیره قرمزها کنار رفتند. مصطفوی نیز بلافاصله حسین زاده ضرابی را به عنوان مدیر روابط عمومی و بین الملل پرسپولیس منصوب کرد.

داریوش مصطفوی بین سال های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ ریاست فدراسیون فوتبال را برعهده داشت و در سوابق او چندین مرتبه دبیرکلی فدرسیون دیده می شود که آخرین مرتبه آن به سال ۸۵ باز می گردد. او در دوران بازی خود در هر دو تیم استقلال و پرسپولیس بازی کرده است.

مذاکره با افشین قطبی

تغییرات مدیریتی پرسپولیس موجب شد که معادلات تعیین سرمربی این تیم هم عوض شود. قبل از آمدن مصطفوی و اعضای جدید هیات مدیره از حمید استیلی به عنوان جانشین افشین قطبی نام برده می شد و مذاکرات حبیب کاشانی با حمید استیلی به نحوی بود که اگر کاشانی مدیر عامل باقی می ماند، حکم سرمربی گری پرسپولیس برای استیلی صادر می شد. اما مدیران جدید پرسپولیس با این انتخاب کاشانی موافق نبودند و حمید استیلی از کادر مربیان پرسپولیس کنار رفت.

محمد جعفر فرخزادی، سخنگوی جدید هیات مدیره پرسپولیس درباره دلیل جدایی استیلی به ایسنا توضیح داد: "علی رغم احترام کامل به استیلی و تمام پیشکسوتان به دنبال جذب یک مربی خارجی بودیم و نتوانستیم از وجود او استفاده کنیم."

در واقع داریوش مصطفوی به دنبال این بود که یک سرمربی خارجی برای پرسپولیس بیاورد و از آنجا که استیلی قصد داشت تنها در سمت سرمربیگری در پرسپولیس فعالیت کند از این تیم جدا شد. از همان روزی که مصطفوی کار خود را در پرسپولیس شروع کرد نام های مختلفی به عنوان سرمربیان جدید این تیم در روزنامه ها مطرح شدند که اصلی ترین آن تومیسلاو ایویچ، سرمربی اسبق تیم ملی ایران بود. اما خبرگزاری فارس در این باره گزارش داد: "داریوش مصطفوی که مسئولیت اصلی مذاکره با این مربی کروات را بر عهده دارد اعلام کرده که ایویچ خواسته پرسپولیس را نپذیرفته است و بنابراین حضورش در این تیم منتفی است."

احمدرضا عابدزاده و افشین پیروانی، کاپیتان های سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران هستند که به تیم مربیگری پرسپولیس وارد شده اند

در همین رابطه فرخزادی چهارشنبه پنجم تیرماه اعلام کرد که این باشگاه در حال مذاکره با افشین قطبی و چند مربی دیگر است. او گفت: "قطبی همانند سایر گزینه‌های مورد نظر باشگاه است. او نیز یک گزینه است. اما در حال حاضر هیچ چیز در مورد بازگشت قطبی به پرسپولیس قطعی نیست. قطبی گزینه اول و آخر ما نیست. در کنار این گزینه با مربیان دیگری از کشورهای صاحب سبک فوتبال مانند برزیل و فرانسه و برخی دیگر کشورها نیز در حال گفتگو هستیم." او تاکید کرد سرمربی جدید پرسپولیس روز شنبه هشتم تیر ماه معرفی خواهد شد.

البته سایر اعضای کادر فنی پرسپولیس مشخص شدند و افشین پیروانی، احمدرضا عابدزاده و پرویز کماسی به عنوان مربی، مربی دروازه بان ها و بدنساز تیم از مصطفوی حکم گرفتند و مقرر شد که تمرینات این تیم از روز شنبه هشتم تیرماه زیر نظر این مربیان و بدون حضور سرمربی شروع شود.

خبرگزاری مهر هم دراین باره گزارش داد اعضای هیات مدیره پرسپولیس به دنبال بازگرداندن افشین قطبی هستند. در این میان روزنامه های ورزشی از مذاکرات داریوش مصطفوی با مربیان دیگری مثل مصطفی دنیزلی، بیژن ذوالفقارنسب و مجید جلالی هم نوشتند.

طبیعتا کادر بازیکنان پرسپولیس نیز نسبت به سال گذشته تغییراتی خواهد کرد. قرارداد اکثر بازیکنان این تیم به پایان رسیده و در این میان پژمان نوری و مسعود زارعی اولین نفراتی بودند که قراردادهایشان را تمدید کردند. در آن سو فرزاد آشوبی، هافبک پرسپولیس حاضر به تمدید قراردادش نشد و به مس کرمان پیوست. روزنامه خبرورزشی نوشته است که بازیکنانی چون محمد نصرتی، حسن رودباریان، حسین کعبی، حسین بادامکی و عباس آقایی هنوز با داریوش مصطفوی به توافق نرسیده اند و احتمال جدایی شان وجود دارد.

باید به خریدهای جدید قرمزها هم اشاره کرد. علیرضا محمد (مدافع راه آهن)، محمد منصوری (هافبک ابومسلم) و علیرضا عباسفرد (مهاجم صبا باتری) در اولین روزهای فعالیت مصطفوی با پرسپولیس قرارداد بستند. خبرگزاری فارس احتمال پیوستن عمادرضا و ابراهیم توره، مهاجمان سپاهان و پیکان به پرسپولیس را هم زیاد دانست.

به هرحال طرفداران پرسپولیس به این تغییرات عادت کرده اند. در هفت سال اخیر هرگز پرسپولیس در دو سال پیاپی یک مربی نداشته و عمر مدیران این تیم هم کمتر از دو سال بوده است. آیا مصطفوی می تواند این طلسم را بشکند؟

esfahan_20 - ایران - اصفهان
پرسپولیس تیم مردمیست چرا این حکومت رهاش نمیکنه .میترسه حکومت
جمعه 7 تیر 1387

hadi_ghl - ایران - tehran
هر تیمی که در ایران قهرماتن می شه سال بعد در خطر سقوط به لیگ یک قرار می گیرد ( مدیریت ناب ، تفکر ناب)
شنبه 8 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.