کره شمالی برج رآکتور اتمی را منفجر کرد

کره شمالی برج رآکتور اتمی را منفجر کرد

کره شمالی به نشانه اجرای توافقنامه پکن برج رآکتور یونگبیان را منفجر کرد
کره شمالی به نشانه کنار گذاشتن برنامه های مخفیانه اتمی خود برج خنک کننده یک رآکتور اتمی این کشور را منفجر کرده است.

تخریب برج خنک کننده رآکتور اتمی یونگ بیون روز جمعه، 27 ژوئن (7 تیر)، و با حضور گروهی از خبرنگاران خارجی صورت گرفت و هدف از آن نشان دادن تعهد دولت کره شمالی به اجرای کامل توافقنامه خاتمه فعالیت این کشور برای دستیابی به تسلیحات اتمی بوده است.

در اجرای توافق به دست آمده در مذاکرات شش جانبه پکن، کره شمالی در ماه ژوئیه سال گذشته رآکتور یونگ بیون را تعطیل کرد و روز پنجشنبه نیز گزارش تفصیلی سوابق فعالیت های اتمی خود را تحویل مقامات چین داد.

در پی تسلیم این گزارش، ایالات متحده اعلام کرد که آماده است براساس توافق به دست آمده در مذاکرات پکن، برخی از تحریم های اقتصادی علیه کره شمالی را لغو و این کشور را از فهرست سیاه دولت های حامی تروریسم حذف کند.

در عین حال، مقامات آمریکایی گفته اند که اقدام برای حذف نام کره شمالی از این فهرست تا چهل و پنج روز دیگر آغاز نمی شود و شرط آن نیز تایید صحت گزارش دولت کره شمالی است.

منابع دیپلماتیک گفته اند که کارشناسان کشورهای شرکت کننده در مذاکرات پکن مطالعه این گزارش شصت صفحه ای را آغاز کرده اند.

این گزارش با یک تاخیر شش ماهه ارائه شده و انتظار می رود حاوی جزئیات فعالیت های کره شمالی در زمینه تولید پلوتونیوم قابل کاربرد در ساخت بمب اتمی نیز باشد.

در عین حال، تحلیلگران گفته اند که بعید است این گزارش در مورد برنامه احتمالی غنی سازی اورانیوم یا ادعای برخی منابع غربی در مورد شرکت کره شمالی در ساخت تاسیسات اتمی در سوریه جزئیاتی را ارائه داده باشد.

مذاکرات پکن

در سال 1994، کره شمالی موافقت کرد تا در برابر کنار گذاشتن برنامه های اتمی نظامی خود، کمک های اقتصادی و فنی از آمریکا دریافت کند اما در سال 2003، ایالات متحده اعلام کرد که کره شمالی این توافق را نادیده گرفته و به فعالیت های غیرقانونی اتمی دست زده است.

کره شمالی پیشتر به کارشناسان خارجی اجازه بازدید از یونگبیان را داده بود

ایالات متحده در سال های اخیر کره شمالی را هدف تحریم های گسترده اقتصادی و فنی قرار داده و در سال 2006، موفق شد حمایت شورای امنیت را برای وضع پاره ای تحریم های بین المللی در واکنش به آزمایش اتمی کره شمالی کسب کند.

سیاست سختگیرانه ایالات متحده نسبت به کره شمالی شامل تعلیق توافقنامه سال 1994 دو کشور و توقف ارسال کمک آمریکا به این کشور، به خصوص نفت، بوده است

با قطع کمک های آمریکا، دولت کره شمالی در سال 2003 از پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی خارج شد و با اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام داشت که به دلیل کمبود برق، در نظر دارد به ایجاد نیروگاه های اتمی مبادرت ورزد.

در تابستان همان سال، دور اول مذاکرات شش جانبه پکن با شرکت کره شمالی، آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و چین با هدف یافتن راه حلی برای بحران هسته ای کره شمالی آغاز شد و این مذاکرات، با وقفه های مکرر، تا کنون ادامه داشته است.

در سال 2006، کره شمالی اعلام کرد که به منظور دفاع از خود، برنامه تولید اسلحه هسته ای را به اجرا گذاشته و یک بمب اتمی را نیز آزمایش کرده است، و این اقدام محکومیت و تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور را در پی آورد.

کره شمالی در اعتراض به واکنش بین المللی، برای مدتی از شرکت در مذاکرات پکن خودداری ورزید اما این گفتگوها دوباره از سر گرفته شد و در سال گذشته به امضای توافقنامه ای انجامید که طبق آن، کره شمالی پذیرفت که در برابر دریافت کمک های اقتصادی و فنی به خصوص از سوی ایالات متحده، به برنامه های مخفیانه اتمی خود خاتمه دهد.

توافقنامه اجلاس پکن با انتقاداتی نیز مواجه شده و از جمله بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، آن را شرم آور و "فروپاشی نهایی سیاست خارجی جورج بوش" توصیف کرده است.

در مقابل روسیه پیشنهاد کرده است که دور بعدی مذاکرات پکن برای حل و فصل مسایل باقیمانده، احتمالا همراه با پافشاری کره شمالی بر انعقاد قرارداد امنیتی با آمریکا، هر چه زودتر آغاز شود.

Afshin London - انگلستان - لندن
دمشون گرم، از کمونیستها انتظار نمیرفت عاقلانه عمل کنند، در واقع هم کشورى که قصد جنگ نداره احتیاجى هم به سلاح اتمى نداره.
جمعه 7 تیر 1387

mahkame - اتریش - وین
کاشکی رژیم اخوندی هم عاقل بشه قبل از اینکه ایران هم مثل کره شمالی بشه.
شنبه 8 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.