ویمبلدون؛ نصف امید صربها برباد رفت

ویمبلدون؛ نصف امید صربها برباد رفت

آنا ایوانوویچ
امروز واقعا دلم برای رفیق صربم، مارکو، سوخت. او خبرنگار بخش صرب بی بی سی است که که در بوش هاوس در یک ساختمان کار می‌کنیم و اغلب او را در قسمت سیگاریها، که متأسفانه دو سالی است به پیاده‌روی خیابان منتقل شده، می‌بینم و هر سال هم در ویمبلدون با هم همکاریم.

مارکو با اینکه زیاد احساسات ناسیونالیستی افراطی ندارد، بالاخره صرب است و تا حدی غیرتی. او خیلی روی فوتبال تعصب دارد اما این تابستان که تب فوتبال همه اروپا را گرفته، صربها که در دور مقدماتی جام ملتهای اروپا حذف شدند، سهمی ندارند و فقط تماشاچی هستند. در مقابل تمام امیدشان به تنیس بود که هم در قسمت مردان و هم در قسمت زنان امید قهرمانی داشتند.

در چند سال گذشته تنیس در صربستان پیشرفت زیادی کرده. در حال حاضر نفر اول و سوم رده بندی جهانی زنان اهل صربستانند، آنا ایوانوویچ و یلنا یانکوویچ. ایوانوویچ همین دو هفته پیش قهرمان جام آزاد فرانسه و قهرمان جهان شد و به همین علت بخت اول قهرمانی ویمبلدون در قسمت زنان به شمار می‌رود.

در قسمت مردان هم نوواک جوکوویچ نفر سوم رده‌بندی جهانی صرب است. او که امسال قهرمان جام آزاد استرالیا شد، بعد از راجر فدرر و رافائل نادال امید اصلی قهرمانی به شمار می‌رفت و همه کارشناسان و علاقمندان تنیس ابراز خوشحالی می‌کردند که امسال رقابت تنها بین دو نفر نیست و بازیکن سومی هم وجود دارد که با فدرر و نادال رقابت کند.

دلهره در دو زمین

اما امروز نزدیک بود تمام امید مارکو و دیگر صربها نقش برآب شود که البته نصفش شد. همزمان در دو زمین مرکزی و شماره یک جوکوویچ و ایوانوویچ در حال شکست خوردن بودند و آنجا بود که مارکو را دیدم که خون خونش را می‌خورد.

ایوانوویچ قهرمان زنان جهان در برابر ناتالی دشی بازیکن ۲۹ ساله فرانسوی و نفر شصت و نهم جهان تا یک قدمی شکست رفت

ایوانوویچ قهرمان زنان جهان در برابر ناتالی دشی بازیکن ۲۹ ساله فرانسوی و نفر شصت و نهم جهان تا یک قدمی شکست رفت اما پس از ۳ ساعت و ۲۴ دقیقه که برای تنیس زنان زمان بسیار زیاد و غیرعادی است، پس از ۳ اشتباه پیاپی دشی توانست با دشواری پیروز شود و فعلا در جدول مسابقات باقی بماند اما اگر در دورهای بعدی در برابر حریفان قدرتمندتر اینجوری بازی بکند، به زودی غزل خداحافظی را خواهد خواند. ولی در هرصورت امروز را شانس آورد.

نوواک جوکوویچ این شانس را نداشت. حریف او مارات سفین بازیکن محبوب روس بود که به ویژه در میان جنس لطیف طرفداران زیادی دارد. سفین در گذشته یک بار در جام آزاد استرالیا و یک بار هم در جام آزاد آمریکا قهرمان شده اما چون خیلی عشقی است و گاهی اوقات خوشگذرانی و عیش و نوش را به تنیس ترجیح می‌دهد، مقام او در رده بندی جهانی مثل الاکلنگ بالا و پائین می‌رود. او که مدتی نفراول و قهرمان جهان بود، اکنون در ۲۸ سالگی نفر پنجاه و ششم است.

با این همه سفین در برابر جوکوویچ مثل قهرمان جهان بازی کرد و در میان تشویق چندهزار نفری که در زمین مرکزی نشسته بودند نفر سوم جهان را در ۳ ست شکست داد و امید اصلی صربها را برباد داد چون آنها بیشتر روی جوکوویچ در قسمت مردان حساب می‌کردند تا روی ایوانوویچ در قسمت زنان. بیچاره مارکو.

ناراحتی ندارد

من با تمام علاقه‌ای که به مارکو دارم و با اینکه مثل او خوشحال شدم که ایوانوویچ حذف نشد، از شکست جوکوویچ ناراحت نشدم، به دو دلیل:

نوواک جوکوویچ در برابر سفین شانس ایوانوویچ را نداشت

اول اینکه این جوان صرب چون امسال در استرالیا پیروز شده بود، فکر می‌کرد که دیگر قهرمان جهان است. او با اینکه در نیمه نهائی فرانسه و یک هفته بعد در فینال جام آرتوا در کوئینز کلاب لندن از نادال شکست خورد، هنوز قبول نمی‌کرد که یک چیزی کم دارد. او مرتبا به همه یادآوری می‌کرد که با پیروزی در استرالیا صاحب یک جام گرن‌اسلم شده و فکر نمی‌کرد که فدرر دوازده بار از این جامها برده ازجمله ۵ بار پیاپی در ویمبلدون و نادال هم ۴ بار پشت سر هم در جام آزاد فرانسه قهرمان شده است. حالا با این شکست در دور دوم ویمبلدون شاید جوکوویچ به خودش بیاید و کمی فروتنی یاد بگیرد.

دلیل دوم من که بسیار مهم‌تر است اینکه بعد از مسابقات فرانسه در پیاده روی سیگاریها با دختر خانمی از بخش صرب بی بی سی صحبت می‌کردم. وقتی فهمید به ویمبلدون می‌آیم با غرور خاصی گفت امسال هردو قهرمانی زنها و مردها در ویمبلدون مال صربها است. من در باره زنها اعتراضی نکردم چون مطمئن نبودم اما با او ۲۰ پاوند شرط بستم که جوکوویچ حتی به فینال هم نخواهد رسید.

البته راستش را بگویم من فکر می‌کردم که جوکوویچ تا نیمه نهائی بالا می‌آید و درآنجا به فدرر یا نادال می‌بازد، چون آن موقع هنوز بازیها قرعه‌کشی نشده بود که بدانم به کدام یک از آنها می‌افتد. فکر نمی‌کردم که به این زودی ببازد و دنبال کارش برود. اما فرق نمی‌کند، بیست پاوند را عشق است. البته اگر دستم به آن خانم برسد.

در پایان این را هم یادآوری کنم که ارغوان رضائی بازیکن ایرانی فرانسوی که دیروز از دور مسابقات انفرادی حذف شد امروز در کنار همبازی ژاپنی‌اش در دور اول مسابقات دوبل پیروز شد و به دور دوم رفت. باشد که این دخترخانم که ما ایرانیها به او می ‌نازیم، پرچم فرانسه را در ویمبلدون افراشته نگاه دارد. الهی آمین.

sara6527 - ایران - داراب
زنده باد راجر فدرر
پنج‌شنبه 6 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.