اعتراض نمایندگان مجلس به برخوردهای قوه قضائیه

اعتراض نمایندگان مجلس به برخوردهای قوه قضائیه

قوه قضائیه دو نماینده مجلس هشتم را در ارتباط با پرونده عباس پالیزدار احضار کرده است
212 نماینده مجلس هشتم طی نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از آنچه برخوردهای قوه قضائیه با برخی نمایندگان خوانده اند، خواهان دفاع از اقتدار مجلس شده اند.

قوه قضائیه طی روزهای گذشته دو نماینده مجلس هشتم را در ارتباط با پرونده عباس پالیزدار احضار کرده است.

همزمان با انتشار این نامه، محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفته است که احضار اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه قضائیه به عنوان متهم در معاونت جرم، روند رسیدگی به این پرونده را خدشه دار می کند.

حدود یک ماه پیش فیلمی از سخنرانی فردی به نام عباس پالیزدار در دانشگاه همدان در سایت های اینترنتی منتشر شد که در این سخنرانی تعدادی از روحانیان بلندپایه از جمله محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران، محمد یزدی، رئیس سابق قوه قضائیه، عباس واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی و علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس ایران به فساد اقتصادی گسترده متهم شدند.

بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت که بررسی پرونده عباس پالیزدار را برعهده دارد، طی نامه ای به هیات رئیسه مجلس از حسن کامران، رئیس هیات تحقیق و تفحص از قوه قضائیه و محمد دهقان، یکی از اعضای این هیات، به عنوان نمایندگانی یاد کرده که مواردی در پرونده آقای پالیزدار در ارتباط با آنها مطرح شده است و این دو باید در مورد این ادعاها پاسخگو باشند.

در نامه 212 نماینده مجلس به علی لاریجانی آورده شده است فردی که همکار یک عضو هیات تحقیق و تفحص {از قوه قضائیه} بود، در حفظ اسناد و اطلاعاتی نهایی نشده، تخلف می کند و دست به انتشار آنها می زند که این کار در خور تعقیب است و مجلس نیز از رسیدگی به این تخلف و یا "خیانت" حمایت می کند.

عباس پالیزدار در سخنرانی یاد شده، خود را دبیر هیات تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضائیه معرفی کرد و گفت این اطلاعات را از پرونده های قوه قضائیه به دست آورده است.

بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت در نامه خود به هیات رئیسه نوشته است که عباس پالیزدار به پیشنهاد محمد دهقان و تایید فاطمه آجرلو به دبیری هیات تحقیق و تفحص قوه قضائیه منصوب شده و خانم آجرلو او را جهت عقد قرارداد به حسن کامران معرفی کرده است.

نمایندگان مجلس در ادامه نامه خود با اشاره به نام بردن از روحانیون برجسته در سخنرانی آقای پالیزدار، به اهمیت و نقش روحانیت در تقویت مشروعیت دینی نظام اشاره کرده و گفته اند که همین امر زشتی سوء استفاده احتمالی را بیشتر می کند. 212 نماینده مجلس در نامه خود خواهان تعیین درستی یا نادرستی اطلاعات منتشر شده توسط آقای پالیزدار شده اند.

فاطمه آجرلو
از فاطمه آجرلو نیز در ارتباط با پرونده عباس پالیزدار بازجویی شده است

پس از انتشار سخنرانی، عباس پالیزدار بازداشت شد و سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری چندین نفر، از جمله چند مقام دولتی، در رابطه با پرونده او خبر داد. فاطمه آجرلو، نماینده مجلس نیز در این ارتباط احضار و به مدت یازده ساعت بازجویی شد.

نمایندگان مجلس به این بازجویی و احضار نمایندگان اعتراض کرده و در نامه خود خطاب به رئیس مجلس گفته اند که اصل 86 قانون اساسی که طبق آن نمایندگان در انجام وظایف خود از تعقیب مصون هستند، شکسته شده است.

212 نماینده مجلس همچنین از سعید مرتضوی، دادستان تهران انتقاد کرده و او را اهانت به نمایندگان متهم کرده اند.

علیرضا زاکانی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در مطلبی که روزنامه دولتی ایران آن را منتشر کرد، دادسرای تهران را به شدت مورد حمله و انتقاد قرارداد. آقای زاکانی در این نوشته اتهام هایی علیه قوه قضائیه در مورد پرونده تخلفات کنکور مطرح کرده بود. آقای مرتضوی در پاسخ که در همین روزنامه چاپ شد، بیان داشت که آقای زاکانی دارای نارسایی روحی و روانی است.

این نمایندگان قوه قضائیه را متهم کرده اند که درصدد تسویه حساب با نمایندگانی است که در تحقیق و تفحص از این قوه شرکت داشتند.

گزارش تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضائیه در آخرین روز کاری مجلس هفتم قرائت شد و حاوی انتقادات تندی از قوه قضائیه بود. قوه قضائیه شدیدا به این گزارش اعتراض کرد و آن را "طنز" خواند.

arash_1932 - ایران - مشهد
بگذارید گند بزنند شما هم بزنید پاچه همو نگیرید .اسلام اخوندی رو حفظ کنید.
پنج‌شنبه 6 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.