دکتر مریم میرزاخانی استاد جوان ایرانی، یکی از۱۰ مغز برتر آمریکا

دکتر مریم میرزاخانی استاد جوان ایرانی، یکی از10 مغز برتر آمریکا

میرزاخانی از جمله بازماندگان سانحه غم‌بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه سال 76 است.

دکتر مریم میرزاخانی، استادیار جوان دانشگاه«پرینستون»، به عنوان یکی از 10 مغز برتر آمریکای شمالی معرفی شد و به او لقب سد شکن دادند.  مریم میرزاخانی در سال های ۷۳ و ۷۴  ( سال سوم و چهارم دبیرستان) از مدرسه‌ی فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت .  سال بعد یعنی ۱۹۹۵ در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبه ی ۱ طلای جهانی را به دست آورد.  مریم در دانشگاه شریف در رشته‌ی ریاضی ادامه تحصیل داد.

میرزاخانی با دریافت بورسیه از طرف دانشگاه هاروارد به آنجا رفت و تحصیلاتش را در آنجا ادامه داد.  مریم میرزاخانی که تحصیلات کارشناسی‌ارشد و دکتری را در دانشگاه هاروارد پشت سرگذاشت، به همراه 9 محقق برجسته دیگر چندی پیش در چهارمین نشست10 برلیان، نشریه Popular Science در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت.  به نوشته USA TODAY ، این فهرست 10 نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولا از چشم عموم پنهان مانده‌اند.  این فهرست بر اساس پیشنهاد‌های ارائه شده از سوی سازمان‌های گوناگون، روسای دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمی برگزیده شده‌اند. این محققان برجسته جوان در حوزه‌های گوناگونی از گرافیک رایانه‌یی تا ریاضیات و علوم رباتیک، افق‌های تازه‌ای در مرزهای جهان اطراف ما گشوده‌اند که مریم میرزاخانی ریاضیدان 29 ساله ایرانی یکی از آنهاست.  میرزاخانی در سال 1999 میلادی موفق به پیدا کردن راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی شد که بسیاری را به دام انداخته بود:  محاسبه حجم‌های فضایی منحنی هندسی.  ریاضیدانان مدت‌های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بوده‌اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت: محاسبه عمق حلقه‌های ترسیم شده بر روی سطوح هذلولی.
میرزاخانی در تلاش است تا معمای ابعاد گوناگون فرم‌های غیر طبیعی هندسی را حل کند.  در صورتی که جهان از قاعده هندسه هذلولی تبعیت کند، ابتکار وی به تعریف شکل و حجم دقیق جهان کمک خواهد کرد.  در واقع مشکل این است که برخی از این اشکال هذلولی هم‌چون doughnuts و یا amoebas دارای ظاهری بسیار نافرم هستند که محاسبه حجم آنها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل کرده است. اما میرزاخانی با یافتن راهی جدید در واقع دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری ازحلقه‌ها بر روی سطح این گونه اشکال پیچیده به محاسبه حجم آنها پرداخت.  جیمز کارلسون از انستیتو ریاضیات کلی (Clay Mathematics Institute) می‌گوید: میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی است.  وی می‌تواند به سرعت از یک مثال ساده به دلیل کاملی از یک نظریه ژرف و عمیق برسد.  مریم میرزاخانی از دانش‌آموزان نخبه المپیادی کشور است که در سال 74 در المپیاد جهانی ریاضی علاوه بر دریافت مدال طلا با کسب بالاترین امتیاز به عنوان نفر اول جهان شناخته شده‌است.  میرزاخانی دانش‌آموز نخبه ریاضی، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد و از جمله بازماندگان سانحه غم‌بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه 76 است.  در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی - برنده دو مدال طلای المپیادجهانی - علیرضا سایه‌بان و علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه تهران که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند.

mahyarta - ایران - تهران
آفرین بر این ایرانی!
سه‌شنبه 4 تیر 1387

محسن قوز فیش - نروژ - نروژ
تمام این مسابقات و المپیادهای که برگزار می شود هدفی جز شکار کردن مغزهای دیگر کشور ها نیست. وگرنه هیچ وقت یک کشور دلش برای کشور دیگر نسوخته.
در ضمن جا دارد که به تمامی بچه های ایران زمین با استعداد افرین گفت.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

persia_64 - ایران - طهران
زنده باد
سه‌شنبه 4 تیر 1387

reza_manchester - بریتانیا - منچستر
سانحه عمدی که وزارت اطلاعات در ان دست داشت.یاد علیرضا هم کلاسی عزیزم در دبیرستان فردوسی بندر انزلی گرامی.در ضمن برای موفقیت هر چه بیشتر مریم عزیز دعا میکنم.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ensan - ایران - تهران
افرین بر افتخار جامعه ایران.زنده باد خود و خاندانت.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ali-vienna - اتریش - وین
مطمئن هستم که این مریم خانم نمیدونه با کدوم پا وارد توالت بشه.
پس این چه سوادی شد؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
بره سوادش را بگذاره در کوزه آبش را بخوره!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 4 تیر 1387

Lion King - تانزانیا - اروشا
هر وقت چنین خبرهایی میخونم با افتخارو صدای بلند میگم که ایرانیم
زنده باد مریم و مریم ها
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ocean bird - ایران - ایران
کاش همشون پیش از اینکه اون حادثه عمدی پیش می اومد از این ایران ویران شده برده می شدند.
محسن قوز فیش - نروژ - نروژ
بشین لطفا اینقدر اظهار نظر نفرما. نه که مسوولین این مملکت برای مغزهای غیر حوزوی خیلی ارزش قاپلند. ج ا مردم را فقط در جامه حماقت می پسندد. افرادی مثل شما خیلی به مذاق این حکومت خوش میایید. وقتی شخصی به نام رهبر مملکت علنا از معضل روشنفکری!!!!!!!!! رنج می برد و معتقد است که این معضل در این مملکت هنوز حل نشده ، دیگه خودتون تا آخر خط برید.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

jimbo - ایران - ناکجااباد
ali-vienna - اتریش - وین
منظورت از این نظر بی ربطی که دادی چیه؟؟ بهش حسودیت میشه انگار بد جور
پنج‌شنبه 6 تیر 1387

blahblahblah - فرانسه - استراسبورگ
دوست عزیزم ocean bird - ایران - ایران
تحت هیچ شرایطی شایسته نیست واژه "ویران" یا واژگان مشابه رو کنار نام میهن عزیزمون قرار بدی. ایران همیشه و تحت هر شرایطی برای همه ایرانیان همونقدر عزیز و مقدسه که مادر برای بچه‌اش. باور کن این آخوندای پلید از شنیدن چنین لفاظی‌هایی بسیار خرسند می‌شن. دستگاه اطلاعاتی نظام از خوندن مطالب سایت‌های مهمی مثل همین ایرانیان انگلستان، به منظور مطالعه افکار عمومی و تعیین سیاسیت‌های آتی پلیدشون غافل نیستند. جای نوابغی مثل مریم در ایران بسی خالی است. نیازی به گفتن نیست که ایران امروز بیش از هر زمان دیگه‌ای به فرزندان دلیر و شایسته خودش نیاز دارد. زنده باد ایران و ایرانی. مرده باد دشمنان ایران زمین.
جمعه 7 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.