تهدید ۱۴ گروگان بازمانده؛ قصد ایران برای اعزام هیات به پاکستان

تهدید 14 گروگان بازمانده؛ قصد ایران برای اعزام هیات به پاکستان

جندالله می گوید اگر درخواست هایش برآورده نشود 14 گروگان دیگر را نیز خواهد کشت
سه روز پس از اعلام خبر اعدام دو سرباز ایرانی توسط گروه جندالله، دولت ایران نسبت به صحت این خبر ابراز تردید کرده و می گوید "قرار است" هیاتی را برای پیگیری موضوع به پاکستان اعزام کند.

همزمان گروه شورشی جندالله که در استان سیستان و بلوچستان ایران فعالیت می کند خواستار آزادی 200 نفر از اعضای این گروه توسط دولت ایران شده و می گوید در غیراین صورت باقی گروگان های ایرانی را خواهد کشت.

این گروه روز 13 ژوئن شانزده سرباز و افسر ایرانی را در سراوان در نزدیکی مرز پاکستان ربود و ظاهرا به پاکستان برد.

جندالله یک هفته بعد ویدئویی را برای شبکه تلویزیونی العربیه مستقر در دوبی ارسال کرد تا نشان دهد دو تن از گروگان ها را به قتل رسانده است. العربیه صحنه قتل را نشان نداد اما وجود چنین صحنه ای در ویدئو را تایید کرد.

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اکنون می گوید "قرار است هیاتی در این رابطه به پاکستان اعزام شود و مقامات پاکستانی هم اعلام کرده اند همکاری های همه جانبه ای را در این زمینه داشته باشند."

اما آقای حسینی نگفت این هیات چه زمانی اعزام خواهد شد.

ایران می گوید به اصل ماجرا شک دارد و تاکنون مرگ این دو سرباز را تایید نکرده است. آقای حسینی گفت: "اخبار موثقی درباره شهادت آن دو مامور دریافت نکرده ایم."

یک سخنگوی دیگر دولت ایران - غلامحسین الهام - نیز روز شنبه در مورد صحت این گزارش ها ابراز تردید کرده و گفته بود: "احتمال دارد که این ادعاها یک مانور روانی باشد نه چیز دیگری. در نتیجه ما نمی توانیم تبلیغات و ترفندهای روانی آنها را تایید کنیم."

با این حال به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای حسینی به خاطر پخش تصاویر گروگان ها به شبکه العربیه اعتراض کرد: "آنچه شبکه العربیه نشان داد برخلاف تعهدات اخلاقی و حرفه ای این شبکه صورت گرفت."

از سوی دیگر گروه جندالله دلایل اعدام دو سرباز ایرانی را اعلام کرده است.

عبدالرئوف، سخنگوی این گروه، به تلویزیون العربیه در دوبی گفت: "شش نفر از آنها افسر و بقیه سرباز هستند. ما بیانیه ای صادر کردیم که در آن ضرب الاجلی دو هفته ای برای دولت ایران جهت آزادی 200 سیاستمدار سنی، بلوچ هایی که در زندان های ایران هستند، تعیین کردیم."

وی گفت که با این حال "دولت ایران دو مرد جوان سنی را دو روز پس از آن عملیات (گروگان گیری) کشت" و این گروه به تلافی آن دو سرباز ایرانی را به قتل رسانده است.

علی رضا البراهووی و محمد یونس دو نفری هستند که سخنگوی جندالله ادعا کرد ایران اعدام کرده است.

عبدالرئوف تهدید کرد که اگر ایران 200 عضو گروه جندالله را از زندان ها آزاد نکند، باقی گروگان ها نیز کشته خواهند شد. با این حال وی که روز 20 ژوئن با العربیه مصاحبه می کرد، ضرب الاجلی تازه ای تعیین نکرد.

توافق قبلی ایران با جندالله

غلامحسین الهام سخنگوی دولت ایران روز شنبه آمریکا را به حمایت از گروه سنی جندالله متهم کرد اما اتهام قبلی ایران دایر بر ارتباط این گروه با القاعده را تکرار نکرد.

ایران قبلا بارها آمریکا و بریتانیا را به تلاش برای بی ثبات کردن ایران از طریق گروه های شورشی همچون جندالله متهم کرده است.

با این حال محمد علی حسینی در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوال مشخص خبرنگاری دایر بر اینکه آیا جندالله "از سوی کشور، منطقه یا به صورت فرامنطقه ای حمایت می شود" از متهم کردن آمریکا خودداری کرد.

وی تنها گفت: "به هر حال گروه ها و اشرار معمولا توسط برخی مورد حمایت قرار می گیرند که اهداف آنها را تامین کند."

عبدالمالک ریگی دست به عملیات خشنی علیه دولت ایران زده است

ایران قبلا برای آزادی سربازانی که توسط جندالله گروگان گرفته شده اند با این گروه به توافق رسیده است.

این گروه در دسامبر 2005 نه سرباز ایرانی را در همین منطقه از استان سیستان و بلوچستان ربود که یک تن آنها را به قتل رساند و هفت نفر دیگر را چند هفته بعد در روز 30 ژانویه 2006 آزاد کرد. از سرنوشت سرباز نهم که در آن زمان ظاهرا هنوز گروگان بود گزارشی منتشر نشد.

ایران در آن زمان گفت که با آدمربایان "به توافق رسیده است" اما بعدا دادن هرگونه باج و امتیاز دیگری را رد کرد. جندالله در ازای آزادی آنها خواستار رهایی 16 عضو خود از زندان های ایران شده بود.

مقام های جمهوری اسلامی درگذشته ابراز تردید کرده اند که اگر گروگان ها به بلوچستان پاکستان منتقل شدند امیدی به آزادی آنها وجود داشته باشد.

علی جنتی معاون وزارت کشور در ژانویه 2006 در حین ماجرای گروگانگیری 9 سرباز ایرانی گفته بود: "دولت پاکستان اصولا بر منطقه بلوچستان خودش حاکمیت ندارد، بنابراین امیدی برای حل این مساله از طریق کانال های دولتی نداریم."

وزیر خارجه ایران شش ماه پس از آن گفت پاکستان قول داده است گروه جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی را منهدم کند. قولی که پاکستان تا حدودی به آن عمل کرده است.

اسلام آباد همین هفته پیش برادر عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله، را تحویل ایران داد.

جندالله هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران عنوان می کند اما ایران این گروه را تروریستی می دانند. تاکنون ده ها نظامی، مقام دولتی و غیرنظامی در عملیات خشونت بار این گروه کشته شده اند.

Eteraaz - ایران - تهران
نمیدونم گناه ما ایرانی ها چیه که دور تا دور کشورمون یه سری کشورهای بی صاحب و عقب مونده هستند که حتی عرضه تامین امنیت مردم کشور خودشون رو هم ندارن و ما باید مدام از این مسئله ضربه بخوریم . کشوری مثل پاکستان که حتی رئیس جمهور نظامیش هم امنیت نداره و چند بار هدف ترور قرار گرفته . افغانستان که وضعیتش مشخصه ، عراق هم که اونجوریه . یکی میگفت ای کاش ما این همه نفت و گاز رو نداشتیم ولی "ایران" تو یه جای دیگه بود و انقدر انسانهای عقب مونده دورو برش نبودن و ما راحت زندگی میکردیم و انقدر جنگ اعصاب نداشتیم .
نمیدونم گناه ما ایرانی ها چی بود که باید گرفتار یه مشت انسان عقده ای و عقب افتاده می شدیم !!
دوشنبه 3 تیر 1387

آویه ر - استرالیا - سیدنی
Eteraaz - ایران - تهران
کشورهای دیگه هم همین حرف ها رو راجع به ایران می زنند. ارسال نیروهای شورشی و تروریست و صلاح و مواد منفجره از ایران به عراق رو که فراموش نکردی که؟
حکومت ایران الان از عوامل اصلی نا امنی در بیشتر کشورهای خاورمیانه ست.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

l34n0 - کانادا - تورنتو
این وحشیهای جواد بی سر و پا چی میخوان دیگه...
بیچاره این سربازها .دلم به حال پدر مادرشون می سوزه چه حالی دارن خدا می دونه !! خدا کنه زودتر ازاد بشن...
سه‌شنبه 4 تیر 1387

l34n0 - کانادا - تورنتو
بزک نمیر بهار میاد احمقی نژاد با Eteraaz میان کمکتون
تا اینا بجنبند این سربازای بدبخت و کشتند...
یه روز یه مغز میفته دنباله Eteraaz میگه :
بگو منو کم داری ...بگو...
سه‌شنبه 4 تیر 1387

omidezendegy - ایران - مشهد
من توی ارتش،تیپ 71 پیاده مکانیزه مستقل ایلام توی یک پادگان چهار پنج هزار نفری وقتی اونی که نمیشناختم می شنیدم روی مین های خنثی نشده کشته شد یا از یک مریضی توی پادگان از دست رفت جگر من و همه ی دوستانم میسوخت از این درد........
درک کنید برادر این سربازی که این وحشیها میکشن چی میکشه ، پدر این سرباز که حتی جنازه رو هم نمی بینه چی میکشه.........تو ای سرباز و فرزند بهتر جدا از بستر و آغوش مادر.......... یک سرباز چشم انتظار زیاد داره ..........این کار کیه؟ ریشه اش کجاست؟ پیغمبر خدا کجا رفتی؟ یادگاریات سنی و شیعه فقط و فقط بخاطر تعصبات دارن میکشن سربازای وطنمو؟ جواب بده چرا ساکتی؟؟؟؟؟؟؟ یا من باورهام غلطه یا تو ………بگو دیگه ، یک خراش کوچیک رو دست آدمها رو باید جواب بدی، طرفدارات سر سرباز وطنمو میبرن فیلمشو میگیرن میفرستن،داد بزنم ازت جواب بخوام که طرفدارات تیک تیکه ام میکنن پس توی همین بغض خفه ای که دارم اعتراضمو فریاد میزنم عرب چه به عجم، من این دین رو نخوام کجا باید برم؟ با هر توجیهی با هر استدلالی من دیگه این روزها رو نمیخوام ،،،خیلی دردناکه، همه ی ما وقتی به درک این درد برسیم طاقت این زندگی رو نداریم.....................تو ای سرباز و فرزند بهتر جدا از بستر و آغوش مادر................:::: از خودم متنفر میشم که چرا عرضه ی هیچکاری رو ندارم چرا نمی تونم وقتی برادرهام اینجوری به خاطر این چیزها کشته میشن کاری کنم .................. شده از خون تو جبهه رنگین.......... من طاقت ندارم.... یک سرباز مگه نوزده سالش بیشتره؟ ..........
مرگ بر ،،،، درود بر آزادی و طرفداران آزادگی،،،،،، مرگ بر فاشیست
سه‌شنبه 4 تیر 1387

arash_1932 - ایران - مشهد
بزنید به سرو...ن هم تاببینیم از اخر چی ازتوش در میاد.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

zartosht's girl - هند - بنگلور
اگه کشورهای اطراف عقب مونده هستن ما هم کالکشن خوبی ازشون تو ایران داریم.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

Eteraaz - ایران - تهران
آویه ر - استرالیا - سیدنی
دوست عزیز ! این چیزهای که من گفتم کاملا روشن و واضح هست و واقعیت داره ، ولی اون چیزهایی که شما میگی آیا اثبات شده ؟ چرا آمریکائیها این همه ایران رو متهم میکنن ولی حتی یک سند رو نمیکنن ؟ رو هوا که نمیشه حرف زد ، آمریکائیها که عراق رو غرق کردن ، پس چرا تا حالا حتی یک مدرک هم درباره حرفهایی که میزنن ارائه ندادن ؟ نکنه این حرفشون هم مثل گرفتن بن لادن و یا سلاحهای اتمی صدام هست که اولیشو که اصلا نگرفتن و دومیش هم دروغ از آب در اومد . نظرت چیه ؟
سه‌شنبه 4 تیر 1387

saintseraph - ایران - هگمتانه
ارتش اسرائیل بخاطر ربوده شدن دو سربازش بدست لبنانیها سی و سه شبانه روز لبنان را در هم کوبید فقط بخاطردو سرباز!!!!صرفنظر از نتیجه آن ببینید یک سرباز برایشان چقدر ارزش دارد چقدر مهمات و هزینه در این سی و سه روز مصرف شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟........
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ali-vienna - اتریش - وین
Eteraaz - ایران - تهران
فیلم مذاکره قمی با نماینده امریکا را دیدی یا همینطوری یه چیز میپرونی؟
خیلی قسمت هاش که محرمانه بود و رو نشد، اما قسمتی که رو شد را دیدی یا نه؟
سند پشت سند بود که روی میز مگذاشت، قمی دیگه نمیدونست چی بگه، فقط هر هر میخندید (به ریش من و تو میخواندید که امروز تو بیایی یه همچین حرفایی بزنی)
چرا اون موقع این آقا صداش در نیمد بگه دروغه؟؟؟؟؟؟
خدایا، شما دیگه کی هستید؟! از همه جا بی خبر
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
Eteraaz - ایران - تهران و انهائی که به تورکها توهین میکند. دوست دارید اذربایجان هم مثل کردستان و بلوچستان وگاها مثل اهواز نا امن بشود!!! ادمهای احمق همواره به دنبال دشمن تراشی هستند. ما همه انسان هستیم و باید به حق و حقوق همدیگر احترام بگذاریم
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
Eteraaz - ایران - تهران و انهائی که به تورکها توهین میکند. دوست دارید اذربایجان هم مثل کردستان و بلوچستان وگاها مثل اهواز نا امن بشود!!! ادمهای احمق همواره به دنبال دشمن تراشی هستند. ما همه انسان هستیم و باید به حق و حقوق همدیگر احترام بگذاریم
سه‌شنبه 4 تیر 1387

Eteraaz - ایران - تهران
ostajloo - ایران - نهرخلج
من به ترکها توهین کردم ؟
تو حالت خوبه ؟
پسر خوب قبل از حرف زدن یه خورده فکر کن قبلش .
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

آویه ر - استرالیا - سیدنی
ostajloo - ایران - نهرخلج
نگران آذربایجان نباش. اونجا هیچوقت ناامن نمیشه! درنهایت خیلی شلوغش کنند میریزن تو خیابون و شعار میدند: مرگ بر ضد ولایت ترک فقیه! و مرگ بر ضد پان ترک و یا مرگ بر آریایی!
قضیه بلوچستان و کردستان با آذربایجان از زمین تا آسمون فرق داره. اونها مذهب سنی دارند و آذری ها با حکومت خودمونی ترند! می فهمی که؟! بالاخره حکومت یه جوری از خجالت آذری های عزیز در میاد. شما نگران چی هستی؟ حکومت الانشم دست شما آذری هاست. جمهوری اسلامی رو شماها بناش کردید نه بلوچ ها و کردها! بنابراین صاحب اصلیش هم خود شمایید. از هر سه آخوند حداقل دوتاشون ترکن. نصف بسیج و سپاه و نیروهای حکومتی ترک هستند. یعنی در واقع جمهوری اسلامی رو شما ترک ها دارید می گردونید. اونوقت داری ترک ها رو با کرد و بلوچ که تو این مملکت بخاطر مذهب متفاوتشون از همه چیز محروم شدند مقایسه می کنی؟!
Eteraaz - ایران - تهران
جواب شما رو دوست عزیز علی از وین دادند. نمی دونم که با این همه مدرک که نشون شما داده میشه چطور روتون میشه باز هم بیاید اینجا و از این کامنت ها بذارید. قدری مطالعه بفرمایید و بعد بیایید کامنت بذارید.
این طرفداران جمهوری اسلامی اگر این آخوندها بهشون بگند که ما بهشت رو می تونیم به شماها بفروشیم چشم بسته باور می کنند و اموالشون رو در اختیار اونها قرار می دن.... یک ذره از خردی که خداوند به شما عطا نموده استفاده کنید و چشم بسته همه چیز رو باور نکنید.
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.