دکتر فیروز نادری , مدیر پروژه مریخ در ناسا

دکتر فیروز نادری , مدیر پروژه مریخ در ناسا

مطمئنأ هر ایرانی نام "دکتر فیروز نادری" را شنیده ، شخصی که یکی از بزرگترین اشخاص نام آور مقیم خارج از کشور که در زمینه علوم فضایی و ناسا یک شخص بسیار معروف و شناخته شده برای دنیا میباشد ، مدیریت وی در پروژه مریخ و موفقیت وی در هدایت این پروژه ماه ها جزو مهمترین اخبار شبکه های خبری جهان بود ....شخصی که بالاترین نشان ناسا را دریافت میکند و موثرترین فرد سال ایالات متحده معرفی میشود. شخصی ایرانی که بزرگتر از وی در دنیای علوم نداریم.
دکتر فیروز نادری در سال 1325 در شهر شیراز به دنیا آمد ، تحصیلات ابتدایی خود را در شیراز و دوره متوسطه را در دبیرستان اندیشه تهران به اتمام رساند سپس در سال 1964 به آمریکا رفت و پس از تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق ،در سال 1976 تحصیلات دکترای خود را در رشته مهندسی الکترونیک به پایان رساند.
 
فیروز نادری پس از اتمام تحصیلات خود در سال 1976 به وطن باز می گردد و فعالیت خود را در مرکز سنجش از دور ایران در تهران آغاز می کند و پس از دو الی سه سال فعالیت در ایران به دلیل نبود امکانات مورد نیازش برای بسط تحقیقات و پژوهش هایش کشور را به مقصد آمریکا ترک می کند و در سال 1979، یعنی حدود 29 سال پیش فعالیت خود را در ناسا آغاز می کند.
 
او در این مدت مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره های مخابراتی متحرک ، رادارهای سنجش از دور اقیانوسی ، رصد خانه های تحقیقاتی اختر فیزیک و اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی بر عهده داشت.
 
نادری علاوه بر اینکه مدیریت طرح سرمنشاء را برای جستجوی سیارات فراخورشیدی بر عهده داشت ، مدیریت آزمونهای علمی پروازهای فضایی را که وظیفه اصلی اش رصد و بررسی بادهای زمین از جو بود را نیز بر عهده داشت.

اوج موفقیت دکتر نادری در مدیریت پروژه مریخ و هدایت مریخ نوردهای روح و فرصت بود ، پروژه ای که اگر دکتر نادری نبود شاید تا سال ها و حتی ده ها سال آینده نیز ناسا موفق به اتمام آن نمیشد.
 
 نادری از سال ۱۹۹۶ مدیر برنامه منشاء حیات ناسا بود. وی در سال ۱۹۷۶ به "جی پی ال" پیوست و به عنوان مدیر آزمایشات پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق سنج ناسا به کار پرداخت. علاوه بر اینها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در "جی پی ال" نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود.
 
در سال 2000 میلادی دانشمندان بزرگ ناسا پس از دو بار ناکامی در هدایت و مدیریت پروژه اکتشافی مریخ ، و تحمل زیان های میلیارد دلاری تصمیم میگیرند که این پروژه نا موفق را متوقف کنند اما راه کار ها و جدیت دکتر نادری باعث میشود که ناسا مدیریت این پروژه را به دکتر نادری واگذار کند و مجدد میلیون ها دلار هزینه کند .دکتر نادری با قبول این سمت باید تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه ریزی کند.
 
دکتر نادری و دیگر دانشمندان ناسا پس از چند سال تلاش و آماده کردن مریخ نوردهای جدید ، تصمیم به عملی کردن پروژه اشان یعنی نشاندن وهدایت مریخ نوردهای روح و فرصت بر روی کره مریخ میکنند.
 
این پروژه البته چندان هم راحت نبود چرا که امکان نابودی " ماشین های مریخ نورد روح و فرصت " در حین پرواز به سوی مریخ و همچنین فرود آن وجود داشت (بیاد دارم در این مقطع تمام تلویزیون های خبری دنیا با اضطراب و نگرانی زمان فرود این مریخ نشین را دنبال میکردند چرا که ممکن بود با اشتباهاتی که رخ دهد و یا اتفاقات پیش بینی نشده این مریخ نورد ها با کوه ها برخورد و یا در گودال های بسیار عمیقی که در مریخ هستند فرود آید و یا اتفاقات زیاد دیگر ، که یعنی شکست این پروژه اما با نشستن این مریخ نشین تمام شبکه های خبری سریع این خبر را پوشش دادند ، در عکس زیر هم خوشحالی بزرگترین دانشمندان ناسا را میتوانید در این لحظه ببینید.)

شخص سمت چپ با پیراهن قرمز ، رئیس کل ناسا میباشد

نادری در توصیف موفقیت پروژه اش میگوید :  دو شبی که ما به وسیله ی روح و فرصت بر روی مریخ فرود آمدیم و نیز زمانی که از آشیانه ی خود خارج شدند، به عنوان یکی از بهترین لحظات زندگی ام برای همیشه در ذهنم باقی است. مریخ نورد روح و فرصت تا کنون تحولی در اکتشافات مریخ به وجود آورده اند. شاید تجربه ی ناسا در ماموریت رهیاب مریخ باعث شد تا عمر روح و فرصت را 90 روز تخمین بزند ولی پس از اتمام 90 روز اخلالی در مریخ نوردها حس نمی شد و ناسا 5 ماه دیگر ماموریت آنها را تمدید کرد و اخیرا نیز بازهم ماموریت آنها 7 ماه تمدید شد.

دکتر نادری در این پروژه از همکاری 4 دانشمند بزرگ ایرانی دیگر هم سود میبرده که یکی از آنها دکتر بهزاد رئوفی بوده .
 
وی پس از موفقیت در مدیریت این پروژه ترفیع درجه میگیرد و هم اکنون معاون آزمایشگاه پیشرانش جت ، مدیر ارشد برنامه های راهبردی "جی پی ال" ناسا و مدیر پژوهش های کل منظونه شمسی میباشد. وی در همین سال ( 2004 ) موفق به دریافت بالاترین نشان ناسا و موثرترین فرد سال آمریکا شناخته میشود.

دکتر نادری اعتقاد دارد که حیات به کره زمین محدود نمی شود و اعتقاد به حیات در خارج از منظومه شمسی دارد . وی میگوید : من مطمئن هستم که حیات به کره زمین محدود نمیشود و در داخل منظومه شمسی احتمال حیات در مریخ و یکی از اقمار مشتری به نام اروپا زیاد است . وی میگوید : اکتشافات ما نشان میدهد که در زمان حال یا باستان در کره مریخ آب مایع وجود دارد و یا داشته و همین اکتشافات احتمال وجود حیات را زیاد میکند.
 
دکتر نادری میگوید : البته در منظومه شمسی حیات بصورت کره زمین نیست بلکه اگر حیاتی باشد بصورت تک سلولی یا چند سلولی خواهد بود.
 
مدیریت نادری در ماموریت های مریخ در حالی با موفقیت فراوان و غیر قابل تصور روبرو بوده است که ناسا و شوروی سابق از 40 سال پیش می خواستند به مریخ بروند. اما بیش از دو سوم ماموریت ها به دلیل دشواریهای بسِار زیاد آن با شکست مواجه شده بود و در سال 2001 او و تیم تحت مدیریتش موفق شدند "مدار گرد " اودیسه را به مدار مریخ بفرستند و مریخ نورد روح را در سطح مریخ فرود بیاورند و مریخ نورد دو قلوی آن به نام فرصت  هم پنجم بهمن ماه سال 2004 در مریخ بر زمین نشست و حالا زمینی ها می توانند هر دو سال یکبار به مریخ بروند و در سال 2015 نمونه هایی از این سیاره را به زمین بیاورند.
 
نادری معتقد هست که تا سال 2030 سفر به مریخ امکان پذیر نخواهد بود اما معتقد هست که تا سال 2015 میتواند انسان در ماه زندگی کند.
 
بزرگ‌ترین افتخار نادری دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا " مدال خدمت برجسته " و انتخاب وی به عنوان موثرترین فرد سال در ایالات متحده است.

دکتر فیروز نادری قرار بود که در ایران حضور به هم رساند اما مشکلات کاری وی باعث شد که سفر خود به ایران را به تعویق بیندازد ، متن دکتر فیروز نادری و پوزش وی از تأخیر در ورود به ایران این چنین است :
 
پس از 28 سال، با شور و اشتیاقی فراوان در آستانه سفری به کشورم قرار داشتم تا نه تنها با خانواده ام و شهر و کشورم دیدار کنم بلکه بتوانم با جوانان کشورم و سازمانهای علمی پیشرو در تهران و شیراز به گفتگو بنشینم.

در این مدت واکنشها و لطف مردمی که به نوعی مخاطبان سفر من به شمار می رفتند و به ویژه دانش جویان ، اساتید دانشگاه، و اصحاب رسانه مرا در بر گرفت .
 
با وجود این زندگی همواره آنگونه که ما می خواهیم به پیش نمی رود. رخ دادن اتفاقی که در حوزه مسولیتی من قرار داشت ( و در باره یکی از کاوشگرهای عازم سیاره مریخ بود) ، مرا ناچار به حضور مستقیم در لس انجلس و در نتیجه لغو سفرم به ایران  کرد.
 
من مایلم در این فرصت از جمعی که وقت با ارزششان را صرف برنامه ریزی و هماهنگی این سفر کردند تشکر و قدردانی کنم به ویژه از پرفسور وفایی ار دانشگاه صنعتی شریف، پرفسور مدرس از دانشگاه تهران و پرفسور ریاضی و پرفسور براتی از دانشگاه شیراز. همچنین مایلم سپاسگزاری خود را ازگروهی از روزنامه نگاران علمی بسیار خوب کشور ابراز کنم .

امیدوارم به زودی همه شما را ملاقات کنم
همه شما با محبتی که نسبت به من روا داشتید در قلب من جای دارید.

با بهترین آرزوها
فیروز نادری
لس آنجلس
چهارشنبه ۱۵فوریه

امیدواریم که ورود دکتر فیروز نادری ، باشکوه و در خور حضور برترین شخص ایرانی در جهان باشد ....
 
به امید اینکه روزی تعداد دانشمندان و افتخار آفرینان ایران بیشتر و بیشتر شود .
 
در این متن سعی شده بود که مطالب به زبان ساده بیان شود و همچنین جامع و روشن باشد.
 
نوشته شده توسط : میثم ، شیراز ، 15 و 16 بهمن 1386

برگرفته از گروه اینترنتی مارشال مدرن
 

persia_64 - ایران - طهران
زنده باد ایرانی های افتخار آفرین
دوشنبه 3 تیر 1387

bidad - آمریکا - آتلانتا
ایشان در پاسخ به سئوال یک نفر که پرسیده بود آیا فضانوردان هم خدا را قبول دارند یا نه ؛ پاسخ بسیار زیبایی دادند که نشان دهنده تدین و اعتقاد راسخ خودشان بود.
چنین مردانی همیشه جاوید خواهند بود و باعث افتخار
نمیدانم اگر در خارج از وطن ما چنین افرادی را نداشتیم (خدا را شکر تعدادشان هم کم نیست)و آنوقت با افتضاح کاریهای این احمدی...
ایرانیها را چه جوری تصور میکردن!!؟
دوشنبه 3 تیر 1387

Adamkoki - ایران - تهران - هفت چنار
دکتر فیروز نادری تنها یکی از بزرگان ایرانی است و مثل او چه در دنیا و چه در خود ایران زیاد است همچون پروفسور لطفی زاده استاد دانشگاه آمریکا وپدر منطق فوزی - پروفسور مجید سمیعی رئیس جراحان مغز جهان در آلمان -
قاسم اسرار عضو هیئت مدیره ایستگاه فضایی ناسا- پروفسور علی جوان و
انوشه انصاری و..... فقط افسوس که چرا کشورما بخاطر نداشتن امکانات موردنیاز این دانشمندان از وجودشان بی بهره است. کشورما بعداز 2500 سال ظلم 2500 سال نظام سلطنتی 2500سال اختلاف طبقاتی 2500سال تن پروری در 22 بهمن 1357 بافریاد مرگ برشاه به انقلاب رسیدند. به امید آنکه دیگر درخیابان ها معتاد نبینیم به امید آنکه دیگر سرچهارراه گدا نبینیم واختلاف طبقاتی ازبین بره و تورم نداشته باشیم بیکار نداشته باشیم ولی اینطور نشد. هشت سال جنگ ...اعراب عراقی به جان وناموس ومال ما تجاوز کردند وجوانانی که باید درکارخانه ها وپالایشگاه ها وتاسیسات صنعتی مشغول به کار بشن به جبهه های جنگ رفتند وذره ذره پرپر شدند
جوانانی که فقط برای ایران ومردم ایران برای امام خمینی وبرای جمهوری اسلامی جنگیدند وشهید شدند .بسیاری از ایرانیان از کشور خارج شدند و
وسرمایه شان رابه کشورهایی همچون امارات بردند.سال های بعداز جنگ نیز صرف بازسازی وجبران شدو حالاکه به خود آمدیم می بینیم که 20سال از کشورهای اروپایی عقب هستیم. ایرانی هرکجا باشد چه روشن فکرباشد چه بسیجی چه آخوند باشد چه مسیحی این کشور مال اوست .این کشور مال همه ی ماست. ما باید به جای فحش دادن به آخوندها و بدبینی نسبت به مسولین نظام یک صدا ویک دل باشیم همانکاری که اروپایی ها کردند. ما باید امیدوار باشیم ورییس جمهوری را انتخاب کنیم که شایسته ملت وکشور عزیزم جمهوری اسلامی ایران باشد
دوشنبه 3 تیر 1387

kingboys - ایران - تهران
پاینده باد ایران و ایرانی..........
دوشنبه 3 تیر 1387

omidvar - ایران - تهران
bidad - آمریکا - آتلانتا

ای کاش جوابی که دکتر نادری به آن شخص سوال کننده داده بود را هم عنوان نموده و حسن توجه خود را تکیمل می کردید.
دوشنبه 3 تیر 1387

Mr.Persian - هندوستان - بنگلور
جالبه که تمامی ایرانیان موفق بعد از انقلاب و در طول این سی سال از ایران مهاجرت کردند و رفتند نه در اون 2500 سال...!!!
اگر شرایطی هرچند کم هم به مدد اشخاصی مثل پروفسور حسابی در ایران و به اسم ایرانی وجود داشت و داره بعد از انقلاب نه تنها ایجاد نشد بلکه خیلی از این دستاوردها از بین رفت...
از ماست که بر ماست... اگر هستیم به اعتبار همون 2500 سال هستیم و شرممان از این سی سال است.
درود به تمام مردان و زنان بزرگ و افتخار افرین ایرانی در سرتاسر جهان
دوشنبه 3 تیر 1387

skywalker - ایران - تهران
خدایا سرنوشت ایرانیان را از دست احمقی نژاد ها و اربابان آنها رهایی بده و به نیکان خردمند بسپار .

همگی بگید آمین
دوشنبه 3 تیر 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
زندباد همه آدمهای خوب و مخصوصا این دانشمند عزیز ایرانی که موجب افتخار ملی هم میباشد.آفرین بر تو فرزند ایران زمین.
دوشنبه 3 تیر 1387

I was born to be free - کانادا - تورنتو
Adamkoki - ایران - تهران - هفت چنار
توی ا.... بدون که ما در خارج از ایران فقط به تاریخمون میتونیم افتخار کیم.و هرموقع که صحبت از این 30 سال میشه سرافکنه سعی میکنیم حرف رو عوض کنیم. چون بعد از انقلاب بود که همه شروع کردند به خارج رفتن. و حالا امثال شما عرب پرستان اخون دوست میخواهید به تاریخ پرشکوه ما توهین کنید؟ جوانهای پر افتخار همونهایی هستند که توی لسانجلس و نیویورک به خاطر فیلم 300 تظاهرات میکنند نه امثال توی اح.....
دوشنبه 3 تیر 1387

ghazaal - سوئد - گوتنبرگ
آ یا ایشان سایت یا ایمیل دارند یا خیر؟
دوشنبه 3 تیر 1387

bidad - آمریکا - آتلانتا
omidvar - ایران - تهران
دوست عزیز متاسفانه متن کامل پاسخ ایشان را یادم نیست ولی بطور خلاصه برایتان مینویسم.
دکتر فیروز نادری گفتند: وقتیکه فضانوردان به فضا میروند و در آنجا با دریای بیکران شگفت انگیز روبرو میشوند و با چشمان خود این منظره را میبیند متوجه میشوند که قدرت زیادی پشت این ماجرا هست و این چیزی نیست که بشود با دست ساخت و پی به قدرت خدا میبرند.
اگر خوب توضیح ندادم ببخشید. شاید اگر شما هم تجسم کنید منظور را بهتر بفهمید.
واقعا چقدر خوب میشد اگر اعتقادات هر کس فقط در قلبش باشد.
Adamkoki - ایران - تهران - هفت چنار
دوباره نزدیک انتخابات شد و شماها شروع کردید به حرفهای زیبا و فریبنده زدن!!
حتما هم نظر شما اینست که به قالیباف رای بدیم!!؟
یاد شعار تو انقلاب افتادم ؛ما میگم خر نمیخوایم پالون خر عوض میشه!
البته با عذرخواهی از خرهای زحمتکش و باربر چون اینها بیشتر به گرگ میبرند تا خر
دوشنبه 3 تیر 1387

Eteraaz - ایران - تهران
باز ما یه خبر جالب شنیدیم و نظرات احساسی و بدون فکر بعضی ها شروع شد !
آقای فیروز نادری اگه تونست به اینجا برسه ، مطمئن باشین نه مثل خیلی ها فقط به اون 2500 سال تاریخمون نازید و نه خودش رو بیخود با نظام فعلی ایران درگیر کرد . ایشون سعی کرد در یک فضای توام با آرامش (یعنی در خارج از کشور) با تلاش و کشیدن سختی به آرزوهاش برسه که رسید . رسیدن به این مرحله از علم ، جز با جون کندن و تلاش بی نهایت امکان نداره . ایشون مطمئنن خودش رو درگیر چیزهای پیش پا افتاده ای که خیلی از ماها گرفتارش هستیم نکرد و نه مدام به تاریخ کشورش نازید و نه خودش رو درگیر مسائل بی اهمیت روز کرد .
علاقه ایشون به سفر به ایران نشون میده که با هیچ کس مشکلی ندارند و خودشون رو در هیچکدام از دسته بندی هایی که دوستان در بالا انجام دادن قرار نمیدن و اصلا به این مسائل اهمیتی نمیدن .
حالا هی بیاین همدیگرو محکوم کنید !
دوشنبه 3 تیر 1387

Kaweh - آلمان - نورنبرگ
Eteraaz - ایران - تهران توکه لالایی بلدی چرا خوابت نمیاد مهمتر از آخوندها و احمدی کوتوله زیادند فقط چشم بینا میخواد . ای ایران .. دور از تو اندیشه بدان پاینده مانی و جاودان . همه ایرانیان اصیل و روشنفکر به نادری و امثال او میبالند . ولی به آخوندها فقط کوته فکران میبالند . ننگ بر جهل و نادانی . زنده باد ایرانی آزاده و روشنفکر
سه‌شنبه 4 تیر 1387

eshghe_shiraz - انگلیس - لندن
ای ولا همشهری هر چند که همه جای ایران سرای من است پاینده ایران و ایرانی مرگ بر اخوند من پسر برادر دکتر رو می شناسم خیلی خانواده با شخصیتی هستند خونشون پشت ارگ کریمخان زند بود که به پشت زندان معروف هست مرگ بر اخوند
سه‌شنبه 4 تیر 1387

فاتح - ایران - تهران
من نمی دونم چرا خیلی ها از هر خبری میخوان بهره برداری سیاسی کنن . خدا رحمت کنه شهید چمران رو که با داشتن بهترین پایه علمی و موقعیت در آمریکا وقتی درک کرد که به او در جای دیگر بیشتر نیازست به تمام موقعیتهای مادی اونجا پشت پا زد و مثل یک بسیجی بی ادعا وارد عرصه مجاهدت گردید و خون پاکش را دراین راه فدا کرد و نامش جاودانه گردید .
سه‌شنبه 4 تیر 1387

Adamkoki - ایران - تهران - هفت چنار
I was born to be free - کانادا - تورنتو
کاش ما ایرانی ها می تونستیم یک نظر بدیم واتحاد داشته باشیم اگر اروپا پیشرفت کرد بخاطر اتحاد بود ولی در ایران طور دیگری است. هموطن عزیزم کجای فرهنگ 2500ساله ما این است که این چنین به دیگران توهین کنیم وبجای نظردادن به توهین کردن به پردازیم. شاید باورت نشه ولی در مورد فیلم 300 در ایران پیروجوان ناراحت بودند خود من تنها کاری که ازم براومد این بود که به سایت های مربوط به این فیلم رفتم و مخالفت خودم رو به زبان انگلیسی اعلام کردم.
Eteraaz - ایران - تهران
کاملا بانوشته شما موافقم این که فیروز نادری به جایی رسید فقط با تلاش وکوشش خودش بود وکاری هم به هیچ چیز نداشت. اون چیزی که من نوشتم در مورد فیروز نادری نبود بلکه نظر کلی من در مورد عدم پیشرفت کشور ما برای پذیرش این دانشمندان بودسه‌شنبه 4 تیر 1387

mah1 - ایران - تهران
Eteraaz خوبه جوابه خودتو دادی (ایشون سعی کرد در یک فضای توام با آرامش (یعنی در خارج از کشور)) چیزی که ایران نیست از بس که همه اقایون فاسدو دزدن.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

city center - امریکا - کالیفرنیا
من شنیدم که جناب پروفسور نادری ترک قشقایی هستند.

به هر حال هر جایی که باشن ایرانی هستن و مایه ی افتخار ما هستن. خدا همه ی این دانشمندان رو واسه آبرو داری ایران وایرانی نگه داره.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

گوران - ایران - تهران
ایرانی یعنی افتخار ایرانی هرجا که باشد نشانه عشق ومعرفت
سه‌شنبه 4 تیر 1387

shahrzadeGheseGo - انگلستان - لندن
چه جوریه که ایرانیهای قبل انقلابی بهتر از بعد انقلابیها در خارج از کشور هستند؟؟؟؟
سه‌شنبه 4 تیر 1387

bardia25 - ایرلند - دوبلین
هر چقدر امثال فیروز خان واسه کشور افتخار میافرنه اما صد افسوس که امثال Eteraaz - ایران - تهران واربابان کور دلش حیثیت ایران وایرانی رو از بین بردن جالب اینه حالا که افتخار افریده از طرف Eteraaz - ایران - تهران وطن فروش و دربه در خونده نمیشه و تشویق هم میشه خوب که نگفت در زیره سایه الطاف رهبری اینجا رسیده مرگ بر دورویانه دستمال به دسته حزب باد
سه‌شنبه 4 تیر 1387

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
Adamkoki - ایران - تهران - هفت چنار
باز نظر کودکانه..هر کس برای میهن جان باخت. درود بر او و زنده نامش. و هر کس که برای امامت و جمهوری اسلامی جان باخت به درک... اعمال کثیف ملا ما را فراری داد و جنایت اسلامی انها
کمی مطالعه کن..... و درود بر دانشمندان از هر کشوری بخصوص ایران.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

گربه ای پرنده خواه - ایران - تهران
نظرات جالب بود شاید بعضیا از حرف من ناراحت بشن ولی تو این تاریخ 2500 ساله که همش جنگ و ویرانگری و کشتار بود و هر دزدی به شاهی می رسید و کودتا می کرد (اسمش رو گذاشتند تغییر سلسله) نمی دونم چه افتخاری هست؟ دوستانی که اینقدر به تاریخ 2500 ساله (آن هم در بعد سیاسی) اعتقاد دارند و آن را درخشان می دانند نگران نباشند که 30 سال تو 2500 سال صفره ولی بهتره امروزه را بی جهت از تاریخ جدا نکنند و بیخود نگویند در فلان زمان اوضاع بهتر بود که توهینی است به افرادی که کم تر از 30 سال دارند و هرچه باشد در اکثریت جمعیتی هستند. گذشته هم برخلاف نظر شما نه چنان تعریفی ندارد نه به آن صورت فرقی تنها فرقش اوضاع و مشکلات آن دوران است و الا روش ها و واکنش ها کم و بیش یکی است. هخامنشی ها اگر باشکوه و آزادی خواه و صلح طلب بودند به کوروش و داریوش ختم می شد و در آخر سلسله شان برادر برادر را برای قدرت می کشت. پارت ها نسبتا بهتر بودند به هرحال یونانیان را از کشور بیرون کردند و طولانی ترین سلسله تاریخ شدند. ساسانی ها چنان فاصله طبقاتی ای پدید آوردند که معلوم است لشکر ایران از اعراب شکست می خورد. بعد هم که 300 سال رسما زیر یوغ کامل اعراب بودیم 300 سال بعد هم تا آمدن مغول - متولی بعدی!- تابع خلیفه فاسد عباسی و در هجوم ترک ها و کشور ملوک الطوایفی بود. در این دوران تنها سلجوقیان - که به هرشکل از ترکان مهاجم بودند - توانستند امپراطوری را یکپارچه کنند تا اوضاع بهتر شود و کشور شکوفا ولی دیری نپایید که کشور به دست مغول ویران شد. صفویان هم که آمدند اگرچه توانستند کشور را باز یکپارچه کنند دایما در جنگ با عثمانی بودند و دیری نپایید که نفوذ بیگانه بالا گرفت و این دوران سیاه گذشت تا با قاجار عمق فاجعه و فلاکت بروز کرد. حالا کجای این تاریخ قابل افتخار است که جز داستان غم انگیزی نیست. شاید تنها بخش قابل افتخار تاریخ ادبیات و فرهنگ و هنر و برتری علمی کوتاه مدت باشد که متاسفانه شدیدا تاثیرپذیر از اوضاع سیاسی بود و در بعضی دوران ها که فضا آرام تر بود به شکوفایی می رسید. سعدی و حافظ هم اگر در اوج حمله مغول درخشیدند به این خاطر بود که حاکم شیراز با مغول در صلح بود اگرچه آشوب های آنجا هم کم نبود و از اشعار می توان فهمید. در این جا هم تبلور این تاریخ 2500 ساله حمله های پرخاشجویانه گروهی به گروه دیگر است به هر شکل این تاریخ است که در جامعه ریشه می دواند.
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

Mr.Persian - هندوستان - بنگلور
اگر منظور از بیان نام دکتر چمران (که راه خودش رو در جهاد اونم اول در لبنان و ایجاد حزب الله لبنان پیدا کرد) اینه که دکتر نادری هم باید بیاد و جهاد کنه واسه آخوندا یا مثلا یه قسمت از اکتشافاتش رو به نام حاج آقا فلانی ثبت کنه باید گفت که زهی خیال باطل...
جالبه این جیره خوران رژیم به همه موفقین خارج از کشور بد و بیراه میگن مگر اینکه وقتی یک امتیازی نصیب خودشون بکنه - اگر هم نکرد شروع میکنن به دو پهلو حرف زدن که آی طرف به جای رفتن به فضا میومد پولش رو میداد ما واسش میخوردیم و یا کاری نکرده که با اختراعش ما خودمون تو زیر زمین بمب اتمک میسازیم و ...
از ماست که بر ماست... اما روی اینها هم خیلی زیاده والله........
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.