اتحادیه اروپا تشدید تحریم ایران را بررسی می کند

اتحادیه اروپا تشدید تحریم ایران را بررسی می کند

تحریم بانک ملی ایران در دستور کار اجلاس وزیران اتحادیه اروپا قرار دارد
کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد تحریم های جدید علیه ایران تصمیم گیری می کنند و یک مقام ایرانی دوباره تاکید کرده که این کشور پس از بررسی بسته پیشنهادی 1+5 به آن پاسخ می دهد.

روز دوشنبه، 23 ژوئن (3 تیر)، وزیران خارجه بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ تشکیل جلسه می دهند و وضع یک رشته تحریم های جدید برای وادار کردن ایران به قبول قطعنامه های شورای امنیت در مورد برنامه های هسته ای این کشور در دستور کار این جلسه قرار دارد.

به گفته برخی دیپلمات ها، انتظار می رود اجلاس روز دوشنبه محدودیت هایی علیه فعالیت بانک ملی ایران را تصویب کند که در نتیجه آن، ممکن است دارایی های این بانک در اروپا مسدود شود.

بسته پیشنهادی کشورهای گروه 1+5 - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه به اضافه آلمان - روز 14 ژوئن توسط خاویر سولانا، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست های مشترک خارجی و امنیتی، در تهران تحویل مقامات ایرانی شد.

این بسته پیشنهادی شامل مجموعه ای از مشوق ها و امتیازات سیاسی، اقتصادی و فنی در برابر اقدام ایران در کنار گذاشتن برخی از برنامه های هسته این کشور به خصوص غنی سازی اورانیوم بوده است.

حسینی بر ادامه همکاری ایران با آژانس بین المللی تاکید نهاده است

از قول یک مقام اتحادیه اروپا نقل شده که نمایندگان کشورهای عضو در جلسه خود در هفته گذشته در اصول در مورد تحریم بانک ملی به توافق رسیدند و انتظار می رود اجلاس وزیران خارجه این طرح را رسما تصویب کند.

آمریکا و اتحادیه اروپا بانک ملی، بزرگترین بانک ایران را متهم کرده اند که تسهیلات بانکی در اختیار برنامه های موشکی و هسته ای جمهوری اسلامی قرار می دهد و سال گذشته ایالات متحده این بانک ملی را مشمول تحریم قرار داد.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا اخیرا بر سر وضع تحریم های جدیدی علیه ایران برای وادار کردن این کشور به کنار گذاشتن برنامه هسته ای و "قطع حمایت از تروریسم" به توافق رسیدند.

بررسی بسته پیشنهادی

در حالیکه آقای سولانا پیشنهادهای گروه 1+5 را سخاوتمندانه توصیف و در مورد دریافت پاسخ سریع ایران به آن ابراز امیدواری کرده است، مقامات جمهوری اسلامی پاسخ خود را به بعد از بررسی این پیشنهادها موکول ساخته اند.

روز دوشنبه، محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در مورد زمان پاسخ جمهوری اسلامی به این پیشنهادها گفت که "زمانی که بررسی های ایران در مورد بسته پیشنهادی 1+5 پایان یابد، پاسخ ایران به این بسته اعلام خواهد شد."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه اظهارات متکی به اشتباه گزارش شده است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که خبر آمادگی ایران برای مذاکره پیرامون بسته پیشنهادی 1+5 "به درستی منعکس نشده است."

هفته گذشته به نقل از منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی به اوگاندا سفر کرده بود، گزارش شد که جمهوری اسلامی آماده مذاکره پیرامون بسته پیشنهادی است و از گروه 1+5 خواست تا متقابلا"بسته پیشنهادی ایران" را بررسی کنند.

ایران در ماه گذشته اعلام کرد پیشنهادهایی را برای حل بحران های جهانی تهیه کرده و در اختیار برخی کشورها و سازمان های بین المللی قرار داده است.

آقای حسینی گفت که در گزارش آمادگی ایران برای مذاکره در مورد بسته پیشنهادی اشتباهی صورت گرفته و منظور ایران در واقع، ابراز آمادگی برای مذاکره پیرامون محورهای مشترک هر دو بسته پیشنهادی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه اظهارات روز گذشته سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته ای ایران را یادآور شد و گفت که سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا بسته پیشنهادی ایران را مطالعه کرده و با کلیات آن موافق است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای حسینی در نشست خبری روز دوشنبه گفت که با وجود فشارهایی که بر ایران وارد می شود، این کشور به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد و از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای خارج نخواهد شد.

وی اظهار داشت که یکی از اهداف کسانی که ایران را تحت فشار قرار می دهند، خارج شدن این کشور از ان پی تی است و افزود آنها در دستیابی به این هدف موفق نمی شوند.

iran zamen - نروژ - روگنان
با اینکه مردم زیر فشار بیشتری می روند.شاید با این فشارها مردم بلند بشوند و توی دهان این حکومت بزنند.
دوشنبه 3 تیر 1387

n1002 - کانادا - تورنتو
مطمئنن تحریم ه بیشتر میشه و برای مسولان نظام هم خیالی نیست و فقط مردم ضرر میکنن و البته این مردم فکر نمیکنم جیکشون هم در بیاد ..... چرا؟
چون بزرگترین مشکل مردم ایران اینه که با هم متحد نیستن .
دوشنبه 3 تیر 1387

shazdeh57 - المان - دوسلدورف
بچه هایی که تو اروپا هستید دود این تحریمها تو چشم ما میره.
بنزین و مواد غذایی پوشاک خلاصه همه چیز وگرانتر میشه .
خلاصه اروپا با این کارش مردم خودش را تحریم میکنه. نه رژیم ایران را.
سه‌شنبه 4 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.