برق شهروندان تهرانی چهار ساعت قطع می شود

برق شهروندان تهرانی چهار ساعت قطع می شود

سد کارون
آب ذخیره پشت اکثر سدها برای تولید برق آبی کافی نیست
وزارت نیروی ایران جدول خاموشی های برق در تهران را منتشر کرده که بر اساس آن، برق شهروندان تهرانی از اول تیر در طول شبانه روز چهار ساعت قطع خواهد شد.

بر اساس جدول منتشر شده تهران به یازده منطقه تقسیم شده و برق این مناطق در دو نوبت دو ساعته قطع خواهد شد.

جدول خاموشی های برق در دیگر نقاط ایران هنوز منتشر نشده اما بر اساس گزارش ها، برق مناطق دیگر ایران نیز به همین میزان قطع خواهد شد.

وزارت نیرو، خشکسالی و کاهش شدید آب پشت سدها را علت کاهش تولید برق عنوان کرده که باعث شده تا تولید نیروگاه های برق-آبی به شدت کاسته شود.

ظرفیت نیروگاه هایی که با نیروی آب کار می کنند (برق آبی) ایران، حدود شش هزار و پانصد مگاوات است که ده درصد تولید برق ایران را تامین می کنند اما به دلیل کمبود آب، ظرفیت تولید این نیروگاه ها به کمتر از نصف کاهش یافته است.

ظرفیت نیروگاه های تولید برق ایران حدود 49 هزار مگاوات است اما بر اساس گزارش ها در حال حاضر تولید برق کمتر از 34 هزار مگاوات است.

برخی کارشناسان، تحریم های اقتصادی، سرمایه گذاری ناکافی، کمبود قطعات یدکی و عدم بهره برداری و نگهداری درست از نیروگاه های موجود را علت اصلی کاهش تولید برق در ایران می دانند.

کمبود برق در ایران در بیست سال گذشته کم سابقه است. بعد از جنگ هشت ساله با عراق در سال های 1368 و 1369 به دلیل آسیب دیدن بسیاری از نیروگاه ها در جنگ، دولت وقت خاموشی های برنامه ریزی شده را در دستور کار قرار داده بود.

بعد از آن برای تامین برق مصرفی، ساخت نیروگاه های گازی با وجود انتقاداتی در زمینه غیر اقتصادی بودن این نیروگاه ها، در دستور کار قرار گرفت که در فاصله دو سه سال، خاموشی های به حداقل رسید.

تشویق به صرفه جویی

ایران برای مقابله با کمبود برق، ساعت کار ادارات دولتی در برخی استانها را تغییر داده و از مردم خواسته است تا در مصرف برق صرفه جویی کنند.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران، به طور مداوم با پخش برنامه هایی از مردم دعوت می کند که در مصرف برق صرفه جویی کنند.

در عین حال وزارت نیرو اعلام کرده که با کشورهای ارمنستان، ترکمنستان، آذربایجان برای وارد کردن بیشتر از ششصد مگاوات برق توافق کرده است. بر اساس گزارش ها دویست مگاوات از ارمنستان، دویست و سی مگاوات از ترکمنستان و دویست مگاوات برق از آذربایجان وارد می شود.

پرویز فتاح، وزیر نیروی ایران، میزان کمبود برق را در روز دوهزار و پانصد مگاوات و در شب یک هزار و پانصد مگاوات برآورد کرده است.

وزارت نیروی پیش بینی کرده خاموشی ها دستکم تا شهریور ماه آینده ادامه پیدا کند و وضعیت به حالت عادی برگردد اما برخی کارشناسان می گویند که اگر وضعیت گرمای هوا به همین شکل ادامه پیدا کند، ظرفیت تولید برق افزایش نیابد، بعید به نظر می رسد که در پایان تابستان، کمبود برق به کلی برطرف شود.

پری دریائی - ایران - تهران
اصلا ایرادی نداره عوضش همگی دسته جمعی راهی بهشت می شویم و با حوریان بهشتی همنشین می شویم (البته آقایون فقط در بهشت هم چیزی عاید خانمها نمیشه) حالا به نظر شما برق و آب و پول و زندگی مناسب و خوشبختی در این دنیا مهمه با بهشت و حوریاش؟؟؟؟؟
یکشنبه 2 تیر 1387

artiman - ایران - تهران
با این مدیریت عالی و حساب شده حیف نیست که مردم دنیا از این نوع حکومت الهی امام زمانی محروم بشن.حیف به جون خود امام زمان.عجب استقلالی ثمر این انقلاب نصیبمون شدبرقم وارد کردیم معنیه خودکفایی رو هم فهمیدیم.
یکشنبه 2 تیر 1387

mahtab999 - کانادا - تورنتو
گل بود به سبزه نیز اراسته شد......
یکشنبه 2 تیر 1387

shekamo - نورو/ - اوسلو
بابا اینا چی می گن؟ ایران 1 کشور ثروتمنده این چرندیات چیه بار مردم میکنن؟تا کی میخوان مردم را خر کنن
یکشنبه 2 تیر 1387

mohamadfar - ایران - تهران
یکی به من بگه تو کشورهای دیگر دنیا هم چنین شرایطی هست ؟
و اینکه چرت بت داشتن این همه ذخایر باید از این مشکلات داشته باشیم ؟
یکشنبه 2 تیر 1387

so sosol - پاکستان - اسلام آباد
وا من که فکر میکردم فقط تو پاکستان برق میره.
یکشنبه 2 تیر 1387

Mr.Persian - هندوستان - بنگلور
اینجا هم که من هستم برق میره شاید در روز 10 دقیقه یا ماکسیمم هفته ای 2 ساعت با توجه به اینکه عمده برق اینجا به روش دیزلی وبا ژنراتورهای سوختی تولید میشه نه از طریق توربینهای آبی...
من فکر میکردم مشکل بی برقی ایران فقط مال همون زمان جنگ بود که میدیدم و اینهارو مسخره میکردم اما حالا وضع اونجا که اونجوری بوده و بدتر هم میشه...
این یعنی فلج شدن کامل پایتخت و یک کشور - 4 ساعت بی برقی ؟!؟!
مگه نگفته نیروگاه های آبی فقط 10 درصد برق ایران رو تقبل میکنن خوب پس چرا از منابع اون 90 درصد استفاده نمیکنند ؟
واقعن جا داره از این مدیریت جهانی مدیران و سردمداران ایران تشکر و قدردانی کرد... فکرش رو بکن این مدیریت جهانی باعث قطع برق 4 ساعته (البته به مناسبت تولد و وفات تک تک امامان و امام زاده ها به نظر شیعه و سنی) در کل دنیا بشه... ( الان در بعضی کشورها برق فقط برای تولد ادیسون و به مدت 1 دقیقه قطع میشه)...!؟!؟
از ماست که بر ماست
یکشنبه 2 تیر 1387

rmeshksar - کانادا - تورنتو
حالا جالب اینه که دولت نکبت به خاطر اینکه زمان نماز جابجا نشه میخواست تغییر ساعت هم نده که البته نهایتا با فشارها پس از دو سال که این کار رو نکرده بودند امسال این کار رو کردند وگرنه عوض 4 ساعت هر روز 5 ساعت برق قطع میشد. این است نتیجه حکومت نخبگان ...!!!!
دوشنبه 3 تیر 1387

ocean bird - ایران - ایران
این فقط مختص به تهران نیست استان های دیگه هم تقریبا همین وضعیت را داره. قسمت گریه دار یا نمیدونم شاید هم خنده دار قضیه اینجاست که ایران با این بی برقی داره به کشورهای همسایه برق صادرررررررر میکنه. اینها پستی و بی شرفی و رذالت و کثافت و ( و هر چه صفت بد براشون بگیم کمه) را به نهایتش رسوندند.
دوشنبه 3 تیر 1387

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خمینی قول داده بود که پول آب و برق نباید داد!!و همه چیز مجانی است!!!وقتیکه قطع باشه خوب دیگه پول هم نمیدید دیگه.
دوشنبه 3 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.