نزاع در لندن: فوتبال و مسئله کرد و ترک

نزاع در لندن: فوتبال و مسئله کرد و ترک

فضای پیروزمندانه جوانان ترک بیکباره با صدای برخورد شیشه های نوشابه به خودروها دگرگون شد
صدای بوق خودروها همراه با رقص پرچمهای ترکیه که از شیشه ماشینها سر بر آورده بودند شادی ترکها را به خاطر غلبه بر کرواتها و صعود به دور نیمه نهایی جام ملتهای اروپا، به رخ عابران محله هرینگی در شمال لندن می کشید.

ترکیه پس از یک بازی نفس گیر فاتح میدان شده بود، آن هم در مسابقه ای که واپسین دقایقش می رفت تا به جنگ مغلوبه ای برای این تیم بدل شود و اگر نبود گل دقیقه ۱۲۰ سمیح شن ترک و بعد بداقبالی بازیکنان کروات در زدن ضربات پنالتی، قطعاً به شکست ترکها می انجامید.

همین پیروزی غیرمنتظره، انگار سرمستی جوانان ترک را چندین برابر کرده بود، این را می شد از طنین فریادهای "ترکیه، ترکیه" آنها حس کرد.

دختران و پسران ترکیه ای مقیم لندن، سوار بر خودرو و بوق زنان با چهره هایی که غرور در آنها نمایان بود به اطرافیان در خیابان لبخند می زدند و به یکدیگر تبریک می گفتند اما این فضای پیروزمندانه بیکباره با صدای برخورد شیشه های نوشابه به خودروها دگرگون شد.

چندین دختر جوان در حالی که زیر لب به ترکی ناسزا می گفتند با خشم سنگ و بطریهای شیشه ای را به سان کوکتل مولوتوف بسوی هر خودرویی که پرچم ترکیه بر آن نصب شده بود، پرتاب می کردند.

برخی از عابران بی خبر از همه جا متحیرانه این صحنه را می نگریستند و بعضی سعی می کردند با دویدن و دور شدن از محل، خود را از گزند این وضعیت نجات دهند.

در نگاه اول به نظر می رسید آنچه رخ می دهد درگیری معمولی است بین چند گروه جوان که لابد بر سر مسئله ای نه چندان مهم با هم دست به گریبان شده اند ولی زمزمه شعارهایی که آرام آرام از اطراف خیابان به گوش می رسید و اندکی بعد به فریادهای دسته جمعی تبدیل شد، اصل ماجرا را آشکار ساخت: نزاع میان جوانان ترک و کرد اهل ترکیه در گرفته بود.

در یک آن خیابان گرین لینز چهره میدان نبرد به خود گرفت و همه جا پر شد از شیشه های شکسته، جوانان خشمگین کرد با حمله به خودروها، پرچمهای ترکیه را از دست سرنشینان می ربودند و تلاش می کردند آنها را پاره کنند.

 
 همه می دانند که ساکنان این محله را بیشتر کردهای ترکیه تشکیل داده اند، بعضی از ترکها هم با علم به این موضوع هنگام عبور ازاینجا با دست علامت حزب حرکت ملی ترکیه را نشان دادند، حزبی که کردها را همواره شهروند درجه دوم این کشور به شمار آورده است
 
سردار، جوان کرد ساکن هرینگی

در مقابل، در حالی که برخی برای گریز از آسیب دیدن خودروهایشان فرار را بر قرار ترجیح می دادند گروهی از جوانهای ترک نیز با توقف در میانه خیابان و دست به یقه شدن با مهاجمان سعی می کردند پرچم کشورشان را نجات دهند.

وقتی علت این اتفاق را از سردار که چند دقیقه قبل چندین مشت و لگد را نثار یکی از خودروها کرده بود، پرسیدم، گفت:" آنها به ما توهین کردند، ما هم حقشان را کف دستشان می گذاریم".

وی که کرد اهل دیاربکر ترکیه است و سه سال قبل به لندن آمده دلیل خشم خود و دوستانش را این گونه توضیح می دهد: "همه می دانند که ساکنان این محله را بیشتر کردهای ترکیه تشکیل داده اند، بعضی از ترکها هم با علم به این موضوع هنگام عبور ازاینجا با دست علامت حزب حرکت ملی ترکیه را نشان دادند، حزبی که کردها را همواره شهروند درجه دوم این کشور به شمار آورده است".

نشانه ای که سردار از آن سخن به میان آورد "گرگ خاکستری" است و نماد پان ترکیستها و ناسیونالیستهای ترکیه، یعنی کسانی که با پایبدی سفت و سخت به اصول آتاتورک همه ساکنان ترکیه را فارغ از زبان و قومیتشان ترک محسوب می کنند و تاکنون میل چندانی به شناسایی دیگر قومیتهای کشورشان نداشته اند، نگرشی که ریشه بسیاری ازکشمکشها میان دولت ترکیه و کردهای این کشور را می توان در آن جستجو کرد.

در واقع آنچه محله هرینگی لندن پس از پیروزی تیم فوتبال ترکیه بر تیم کروآسی شاهدش بود، آثار همین معضل چندین و چند ساله جمهوری ترکیه است که به نظر می رسد آنهایی که از این کشور مهاجرت کرده اند نیز از آن رهایی نیافته و آن را با خود به دنیایی خارج از سرزمین کردها و ترکها هم حمل کرده اند.

با اینکه در سالهای اخیر دولت ترکیه به سردمداری حزب عدالت و توسعه تلاش کرده در راستای استانداردهای اتحادیه اروپا اصلاحاتی برای شناسایی حقوق اقلیتهای قومی و مذهبی، بویژه کردها انجام دهد، بسیاری همچون مراد و سردار، دو جوان کرد ساکن هرینگی این تغییرات را سطحی و صوری می دانند.

مراد که در همین محله به شغل آرایشگری مشغول است می گوید: "تا زمانی که طرز تفکر ترکها این باشد هیچ وقت مشکلات بین ما حل نخواهد شد، حالا چه به ما حق محدودی برای چاپ کتاب یا چند ساعت پخش برنامه تلویزیونی به کردی بدهند یا نه".

او با تمسخربه یک پرچم کوچک ترکیه که وسط خیابان افتاده و جوانان ترک هم بناچار با خودروهایشان از روی آن رد می شوند اشاره می کند و می افزاید: "خودشان باعث تحقیر خودشان می شوند."

 
 مراد با تمسخربه یک پرچم کوچک ترکیه که وسط خیابان افتاده و جوانان ترک هم بناچار با خودروهایشان از روی آن رد می شوند اشاره می کند و می گوید: خودشان باعث تحقیر خودشان می شوند
 

جالب آنکه مراد، سردار و دیگر جوانهای کردی که در حال ناسزا گفتن و حمله به خودروها هستند همگی بین خودشان به زبان ترکی سخن می گویند و کمتر در میانه جملاتشان چند کلمه کردی به گوش می رسد.

همین ناخودآگاه ذهن را درگیر سؤالی کلیشه ای می کند: آنها چه تعریفی از خود دارند؟ ترک یا کرد؟

سردار بدون مکث می گوید :"من کرد هستم اما ترکم!"

و بعد سعی می کند این جمله را این طور توضیح دهد: "من کرد هستم اما اهل جمهوری ترکیه پس به نوعی ترک هم محسوب می شوم، اگر به کردی حرف نمی زنم به این خاطر است که هیچ وقت به این زبان درس نخوانده ام".

او در پاسخ به اینکه اگر خود را شهروند جمهوری ترکیه می داند چرا از پیروزی تیم این کشور خوشحال نیست با خنده ای که لحظه ای حس سردرگمی را تداعی می کند می افزاید که بسیاری مثل او در شناسایی هویتشان دچار اختلالند و به آسانی نمی توانند آن را توضیح دهند چراکه از طرفی خود را متعلق به ترکیه می دانند و از طرف دیگر به واسطه فشارها و تبعیضهایی که دیده اند از این حس تعلق لذت نمی برند.

جدال میانه روی و افراطی گری

هنگامی که با مراد و دوستانش به صحبت مشغول بودم صدای شعارها هر لحظه بیشتر و بیشتر می شد: "زنده باد آپو، زنده باد آپو".

آپو لقب عبدالله اوج آلان رهبر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است که از سال ۱۹۹۸ درزندان ایمرالی ترکیه به سر می برد، حزبی که با ادعای استقلال طلبی شکل گرفت و با وجود تغییر مشیهای اندکی در جهت ادامه مبازرات سیاسی به جای نبرد مسلحانه، بار دیگر سلاح بر دوش گرفته و با درگیریهای مکررش با ارتش ترکیه دررسانه های جهان خبرساز شده است.

با وجود اینکه نظرسنجیهای اخیر در مناطق کردنشین ترکیه از کم شدن میزان حمایت جوانهای کرد از پ ک ک حکایت می کند، گویی در غربت، گروهی از نوجوانان و جوانان کرد با ولع بیشتری سعی در پشتیبانی از آن دارند.

 سردار در پاسخ به اینکه اگر خود را شهروند جمهوری ترکیه می داند چرا از پیروزی تیم این کشور خوشحال نیست با خنده ای که لحظه ای حس سردرگمی را تداعی می کند می افزاید که بسیاری مثل او در شناسایی هویتشان دچار اختلالند و به آسانی نمی توانند آن را توضیح دهند چراکه از طرفی خود را متعلق به ترکیه می دانند و از طرف دیگر به واسطه فشارها و تبعیضهایی که دیده اند از این حس تعلق لذت نمی برند
 

فریاد "استقلال، استقلال" آنها با تلاش چند جوان کرد برای آتش زدن پرچم ترکیه به اوج می رسد و وقتی پلیس جهت دستگیری یکی از ایشان که با سنگ شیشه خودرویی را در هم شکسته وارد عمل می شود همگی همچون زنجیره هایی به هم پیوسته با همان شعارها سعی می کنند راه مأموران را سد کرده، دوست خودرا فراری دهند.

ولی در این میان وقتی در هیاهوی پلیس و جوانان، چند پسر آتش زدن پرچم ترکیه را از سر می گیرند دختری سراسیمه بسوی ایشان می آید و می گوید: "دوستان این راهش نیست خواهش می کنم این کار را نکنید فقط با شعارها صدایتان را به گوش دیگران برسانید".

و دختری دیگر سعی می کند از پرتاب سنگ و بطری بسوی خودروها جلوگیری کند، او خود را سروناز معرفی می کند و با ابراز تأسف از وقایعی که در جریان است می گوید: "همین رفتارها باعث می شود ما به حقوق قانونی خودمان نرسیم، تندروی همواره سد راه ما شده است".

او که گویا از فعالان دفتر حمایت از حقوق کردهای ترکیه در لندن است با تأکید بر اینکه دوستان ترک زیادی حتی در همان سازمان دارد می افزاید: "اگر دو طرف بتوانند افراد تندرو میان خود را کنترل کنند هیچ وقت وضع به این حال در نمی آید اما افسوس که تلاشهای میانه روها و افراد منطقی همیشه با چند حرکت دست و جمله های ابلهانه و پاسخهای خشمگین به آنها نقش بر آب می شود".

این جمله را یکی از جوانان ترک که اهل استانبول است و با نگاهی نگران این صحنه ها را به نظاره ایستاده هم باحرکت سر تأیید می کند و به نشانه تأسف سرش را تکان می دهد.

با گذشتن پاسی از شب و متفرق شدن جوانان کرد خیابان اندکی رنگ آسودگی به خود می گیرد، حالا دیگر صدای بوق خودروهای ترکها هم تنها از کوچه ها و خیابانهای خلوت بالاتر به گوش می رسد، مغازه دارها که همچنان در شوک صحنه هایی اند که دیده اند به سر کارشان بر می گردند و پلیسها به بررسی آسیبهایی مشغول شده اند که به خودروهای پارک شده در کنار خیابان وارد شده است.

مراد در حالی که به دوستانش توصیه می کند که دیگر به خانه یا دکانشان برگردند شانه بالا می اندازد و می گوید: "این مسابقه هرگز برنده ای نخواهد داشت، دیدید هیچ کس پیروز نشده است".

شاید این جمله مراد را بتوان از جنبه ای دیگر نیز نگریست، هرچند تیم فوتبال ترکیه سالهاست به عنوان تیمی اروپایی تعریف می شود و ترکها می توانند طعم غلبه بر کشوری در این قاره را بچشند، این کشور همچنان پشت در اتحادیه اروپا یه انتظار نشسته تا شاید روزی این در به رویش گشوده شود و رؤیای عضویت در این اتحادیه تحقق یابد.

اما ترکیه برای رسیدن به این آرزو باید موانع بسیاری را پشت سر بگذارد که یکی از آنها شناسایی حقوق اقلیتهای قومی و مذهبی و حل مسئله کردهاست.

این موضوع در پرونده ترکیه در اتحادیه اروپا چنان مهم جلوه می کند که به اعتقاد برخی سران اتحادیه، راه ترکیه بسوی اروپایی شدن از دیاربکر می گذرد.

آیا ترکیه روزی در این میدان هم پیروز خواهد شد؟

acid_pro - اتریش - وین
اینجا رو ندیدید چکار میکردند! تمام شهرو رو سرشون گذاشته بودند.به هر حال نون اراده بالاشون رو خوردند و حقشون بود.دمشون گرم و نوش جانشون.
شنبه 1 تیر 1387

farhad_uk - انگلیس - لندن
من هرینگی زندگی میکنم همه چیزو با چشم دیدم هرینگی همش ترکن ولی خییییلی دعوای بدی بود نمیدونستم چرا ولی حالا فهمیدم
یکشنبه 2 تیر 1387

persia_64 - ایران - طهران
افراط و تفریط در هر کاری نتیجه خوبی نداره
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
اصولا اون پرچم متعفن باید پاره می شد و دست کردها درد نکنه خیلی ازشون خوشم اومد.حقشونو از جماعت قورتا(ترکا) خیلی خوب می گیرن .حالا بشنوید افسانه ننه قورت این گاه قورت رو(ترک) :
در جنگی سهمگین همه سربازان ترک کشته شدند، به جز یکی که دستها و پاهای خود را از دست داده بود. شباهنگام که خون همه دشت را پوشانده بود و نقش ماه و ستاره‌ای بر این دریای خون افتاده بود، ماده گرگی به کشتگان نزدیک شد و سرباز نیمه جان را یافت. ماده گرگ سرباز را با خود به لانه اش برد و به تیمار او پرداخت و با او جفت شد (ننه قورت)و نسل ترکان امروزی از آن سربازو آن ماده گرگ است. نشان هلال ماه و ستاره بر زمینه سرخ (پرچم ترکیه)نیز یادآور دشت غرقه درخون و تصویر ماه و ستاره بر روی آن است
(به به به به)
یکشنبه 2 تیر 1387

mehraeen - ایران - تهران
تنها علت بازی خوب ترکها اینستکه اینها انگیزه بسیار بسیار بالایی در بازیهای اروپایی و جهانی دارند . این انگیزه بسیار زیاد باعث شده است که اندازه 3 تا بازیکن بجنگند و بدوند و حریف را شدیدا در پرس بگذارند . حال این انگیزه از کجا ریشه میگیرد . به نظر من این انگیزه از عقده اروپایی نشدن ریشه میگیرد تا به طریقی خود را نشان دهند . ترکیه اگر از ابتدا یک کشور اروپایی بود هرگز با این مایه فوتبال خود به این پیروزیها چه در گذشته و چه حالا نمی رسبدند . تنها شاخصه فوتبال ترکیه تعصب و دوندگی است . که ریشه آن همان انگیزه بسیار بالا جهت نشان دادن خود است . فوتبال برای ترکیه میدان جنگ با اروپاییها برای نشان دادن خود و لیاقت خود است و اگر غیر از این بود ترکیه فوتبالش در حد آسیا بود .
یکشنبه 2 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
تا چندین سال پیش ترکان ترکیه وجود هیچ قومی در ترکیه رو بجز ترکها قبول نداشتند و و حتی به کردها میگفتند((ترکان کوهستانی))بعد از جنگ جهانی و تجزیه امپراتوری عثمانی یا به قول خود ترکها عثمانلی ترکها که متوجه شدند آبشان با مسیحی ها در یک جوب نمیرود یونانی ها و بلغارهای مسیحی رو از کشور اخراج کردند . حدود یک میلیون ارمنی را هم که شورش کرده بودند قتل عام کردند...و حزب جوانان ترک بدون توجه به حضور کردها در کشور نام ترکیه را بر عثمانی قدیم گذاشت....در آذربایجان نیز وضعیت تالشیها و کردها و لزگی ها بهتر از کردهای ترکیه نیست...و ناگفته نماند دولت ایران نیز زبان هیچ قومی در ایران را به رسمیت نشناخته و در واقع همان حرف دولت ترکیه را که کردها را ترک مینامد در مورد سایر اقوام ایران دنبال کرده به طوری که حتی ترکهای آذربایجان را فارسهای ترک شده مینامد و برای این ادعا البته مستدلاتی هم میاورد که صحت و سغم آن بر کسی معلوم نیست و در ایران هیچ کس حق تحصیل به زبان مادری خویش جز فارسها ندارد و این باعث عقب ماندگی مردم مناطق غیر فارس زبان میشود که این عقب ماندگی تحصیلی خود عقب ماندگی اقتصادی و رفاهی را به دنبال دارد و نیز باعث آسمیله گشتن مردم آن نواحی و از بین رفتن فرهنگ و زبان ان مردم میشود..که اگر مسولین به این امر توجه نکنند بی شک پیامدهای وخیمی برای مردم و کشور ایران و هر دو طرف تخاصم خواهد داشت.....بعد از جنگ جهانی در اروپا که عمدتا بر سر همین تفاوتهای قومی بود به طوری که با همین بهانه آلمان به مناطق آلمانی نشین لهستان و چک حمله کرد با بر جای گذاشتن قریب به 100 میلیون کشته و ویرانی اکنون اروپاییان بهاین نکته پی بردند که باید این تفاوتها و تضادها را کنار گذاشت و هرچه بیشتر در هم تنیده شد چون دشمنی فقط باعث عقب ماندگی و خسارت میشود..
کتلت جان...افسانه ی قورقود رو میدونستم اما واقعا نمیدونستم پرچم ترکیه چرا اون شکلیه خیلی جالب بود...
یکشنبه 2 تیر 1387

Nima 1 - سوئیس - زوریخ
kotlet - ایران - تهران
واقعا که درست گفتی. یک خوی وحشی گری در وجود مردم این کشور (ترکیه ) هست که هیچ جور نمی شه با اینها کنار اومد.
جالب اینجاست که خودشونه می خوان یک جوری به اروپا و اروپائیها نسبت بدن. ولی نمی دونند که اروپائیها اصلا قبولشون ندارن.
یکشنبه 2 تیر 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
انهائی که در ترکیه بوده اند.یا محل گذر انها به کشور دیکری بوده اند.خبر دارند که پلیس و دولت ترکیه دستش به خون جوانهای ایرانی الوده است.مردم ترکیه ادم فروش هستند .
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iroony - ایران - تهران
در اینکه هرکس باید به زبان خودش اشنایی داشته باشه شکی نیست و حرف منطقی ای است اما مطمئن باش اینایی که اینجا جلو منو تو زبونم زبونم می کنن حتی اگر تو دستشون کتاب ترکی هم بچپونی بفرستی سر کلاس ترکی بگی برو یاد بگیر همون کاری رو می کنن که الان من و تو می کنیم.
در ضمن دوست عزیز ترک یعنی ترکمن و قبچاق ایغور و یاکوت غیره که چه فرهنگی و چه قدی و چه هیکلی و چه قیافه ای ترکن نه کسی که فقط زیونش به اونا ربط داره بعدش اونا ترکیبی از ایغور و قبچاقو عرب و مغول و خزر وکرد و فارس و ارمنی و هزارتا مثل اینا هستن . اون موقع که فارس جماعت اونجا بود گذشته.
اما اینا طبق سنت اجدادی دست از ترک تازی تو گذشته اون سرزمین بر نمی دارن. و صحت این حرف ها هم برای همه خارج از مثلث تبریز-انکارا-باکو معلوم و همینطور که می دونی ادعا دارن 7000 سال اونجان(البته هر روز یه چیزی می گن) حالا ببین کدوم حرف صحت داره.
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iNima 1 - سوئیس - زوریخ
دوست عزیز برای چسبوندن خودشون یکی از نظریه هایی که می دن ترک بودن بلژیکیا است که البته خود من در بدر دنبال اسم این نظریه پردازشون هستم
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iroony - ایران - تهران i
ز عشــق آذر آبــادگـانــم آن آتـش
نهان ز سینه و در هر نفس شرر ریز است
چسان نسوزم و آتش به خشک و تر نزنم
که در قلمرو زرتشت حـرف چنگیز است
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iroony - ایران - تهران
در ضمن با دلیل و ادرس بگو کی سایر اقوام ایران رو فارس نامیده؟
یکشنبه 2 تیر 1387

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز
من هم مثل همه ملت تورک از این برد خیلی خوشحال شدم و احساس غرور کردم. تیم ملی تورکیه هم باعث سربلندی ملت های مسلمان در پیش ملتهای غرب شد و هم باعث غرور ملل تورک!
بکوریه چشم همه کسانی که اصلا شانسی براش قائل نبودند و بردش رو دور از انتظار و معجزه می دونستند!.
تورکیه برد واسه این که تو ذات تورک ها شکست جایی نداره وتا جایی که می تونند واسه پیروزی می جنگند تو هر نوع مبارزهای.
نویسنده این مقاله چرا هیچ حرفی از این مسایل مشابه در داخل کشور خودش بمیان نمی اره نکنه به ضررشه یا میترسه!!
من هم همین احساسی که مراد کرد نسبت به کشورش داره دارم ولی من هیچ وقت نمیگم فارسم !
تورکم و اهل آذربایجانم! همین!
kotlet - ایران – تهران
از اسمت معلومه که چقدر از فرهنگ و اصالت بویی بردی جواب دادن بتو فقط وقت تلف کردن ولی بازم جای شکرش باقیه که حتی واسه این چرت و پرتات مجبور میشی تاریخ و فرهنگ تورکها رو مطالعه کنی!!!
سنبل آی الدوز(ماه ستاره) مال کل تورکهای جهای نه فقط مال تورکیه!
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز
اول از همه اینکه من این اسمرو دوست دارم و اصلا به توی ترک چه(به قول خدوتون سننه)
دوما من این بالا ادعا نکردم اون فقط واسه ترکیه است(دقت کنی نوشتم جماعت قورت (ترک) حالا بیا حرف بذار تو دهن من.
سوما تو یکی ترو خدا ادا و اطفار مطالعه و دانشمندی(که کار همیشگیت) در نیار چون یادم میاد اخرین بار فکر می کردی اسم اون دریا خزره پس اسمای ترکی توی ایران قدمتی چندین هزار ساله داره.!!!(فکر کنم منظورت 7000 سال بوده)
در ضمن یادم میاد اخرین بار که تو بخش بابک خرمدین و پان ترکیسم جوابتو فرستادم یکیش هم نیومد.(با تشکر فراوان از سایت)
اینو هم تو گوشت فرو کن قورت جماعت (ترک) جماعت هیچ ربطی به ایران(البته به غیر از کثافت کاری توش)نداره و بهتره پیش همون ننه قورتش باشه.
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران

YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز
در ضمن این مردمی که تو ذاتشون شکست جای نداره(البته به گفته خودشون) همون مردم گهرمان پرورن؟(بازم به قول خودشون)
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز
در ضمن چه قدر خوبه این مطلب درباره ایران هم بود چون اون موقع می دونی اگر می خواستیم با عدالت حرف بزنیم و بحث بر سر عدالت باشد، بایست نام آذربایجان غربی را به کردستان تبدیل کرد.(اون موقع دیگه احساسی نمی شی و از این احساسا بهت دست نمی ده)اما مثل همیشه کردها خیلی خوب می تونن از شما قورتا(ترکا) حقشونو بگیرن و می گیرن
یکشنبه 2 تیر 1387

پرواز - بلژیک - بروکسل
در اروپا اینها اخر بیکلاسی وعقب موندگی هستند.ترکها هیچ وقت در اروپا نتونستند نرمال زندگی کنند. سرقت. قتل ناموسی.مزاحمت برای دیگران .پخش مواد مخدر.فرار از مالیات وکارهای خلاف تخصص اینهاست.سالهاست اینجان ولی فقط ترکی حرف میزنند .بزرگترین هنرشان داشتن مغازه دونرکبابی است که اون هم یا کثیفه یا محل فروش مواد هر روز دراخبار محلی از گندکاریهای اینها میگن.اینها هیچ وقت لیاقت ورود به اتحادیه اروپا را ندارندونخواهند داشت .این حرف خود اروپایهاست.
یکشنبه 2 تیر 1387

iran zamen - نروژ - روگنان
YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز.همان بهتر که ترک باشی تا فارس و گرد و بلوچ غیره همان بهتر که به ترکیه ات افتخار کنی.که از نژاد .....هستی
یکشنبه 2 تیر 1387

nimaaa - امریکا - اوهایو
kotlet - ایران - تهران شما لطف کن در مورد ترک و کرد چرت و پرت نگو. معلوماتت منو کشته پانفارسیسم در پیتی
یکشنبه 2 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
nimaaa - امریکا - اوهایو
گرگعلی خشمگین
چی شد گرگعلی رفتیم سر عدالت و اعصابت ریخت بهم؟خوب قورت دانشمند تو که می دونی بگو. رفتی اونور به خیالت ادم شدی. (هنوز قورتی بیش نیستی)
یکشنبه 2 تیر 1387

ostajloo - ایران - نهرخلج
بسوزید ای دشمنان ملت بزرگ تورک. فرهنگتان از نوشته هایتان معلوم است. استاجلو
دوشنبه 3 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
YaShaR_RT - ایران - آذربایجان - تبریز ...اتفاقا حرف درستی زدی شما خودتو فارس نمیدونی چون اون چیزی که شما به عنوان شوینیست فارس ازش نام میبری در ایران نیستحتی کردها ی ما خودشون کرد و حتی لرهای ما از اقوام اصیل فارسی هستند خودشونو لر مینامند اما در جمهوری فاشیستی ترکیه اعمال شوینیستی آتا تورک و حزب ترکهای جوان کاری کرده که حتی کردها زبان خودشونم بلد نباشند و جوری از ترکیه نفرت داشته باشند که وقتی ترکی رو در حاله خوشحالی ببینن بهش حمله کنند...در واقع شمایی که از ایران بدتون میاد نه به خاطره فارس گرایی نه به خاطره شوینیست است چون مشخصا شما خود طرفداره حزب پان ترک و شوینیست میباشید و فقط علت این رفتار دور از عقل شما ریشه در نژاد پرستی افراطی شما دارد....خود من نیمی ترک هستم اما شما در هیچ موردی هم وطن خودم حساب نمیکنم.....و انقدر بدبخت نشده ام که بگذارم ترکی از استانبول امده بر من حکومت کند یا ایرانی که اجدادم برایش خون داده اند را ول کرده به تیم ملی ترکهای سنی مفتخر شوم...
جناب کتلت.....اتفاقا برایم جال هست که ترکان در تمامی مناصب حکومتی ایران حضور دارند و بعد از اسلام میشود گفت ایران حکومتی غیر ترک به خود ندیده و فراوانی ترکها در سرتاسر ترکها از استان فارس گرفته تا شمال خراسان تا استان مرکزی تهران و حتی کرمان نشان از این دارد که ترکها ریشه در ایران دارند و مانند کردهای ترکیه نیستند که حتی وجودشان را انکار کرده باشد شوینیست ترک....اما باز من متوجه نمیشوم این رفتار ترکه برای چیست...من هم با شما موافقم که درد اینان زبان ترکی نیست چون زبان ترکی را با فحش به فارس و ایران چه کار....آیا تا کنون کردها به فارسها توهینی کرده اند؟؟؟یا اقوام دیگر به زبان فارسی من که تا الان نشنیده ام توهینی کرده باشند.....
دوشنبه 3 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
یک مطلبم فوتبالی....ترکیه بیشتر شانس آورد ا به این مرحله رسیده تا انکه واقعا خوب بازی کرده باشد در همین بازی با کرواسی 80٪ حمله متعلق به کرواسی بود و ترکیه فقط دفاع میکرد...البته جناب یاشار حرفهای شما بیشتر به جک شبیه میباشد و ارزشی ندارد...شما خواستار جدایی از ایران هستید؟؟؟مطمپن باشید اول باید از پس ترکهای ایرانی بر بیاید بعد تازه نوبت فارسها میرسد...من هم آتا دیلی هم آنا دیلی رو دوست دارم هر دوشم بلدم و متعقدم ترکی باید رسمی بشود چون رسمی نشدن زبان ترکی در وافع انکار 30٪ از جمعیت ایران است اما راهم با امثال شما جداست...
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iroony - ایران - تهران
دوست عزیز بزار طوله های پان قورتیست هارت و پورتشونو بکنن.
اصولا این اقایون با تمام بنی بشر مشکل دارن . امروز با ما مشکل دارن فردا با ارمنی ها پس فردا با کردها حالا روزهای بعد می خوان خر و یقه کی رو بچسبن من نمی دونم.و مطمعن باش اینا همون 30 درصد هم نیستن. (امار دهی اینا تمومی نداره) در ضمن زبان ترکی یک زبان اقلیت در ایران است . بنابر این حرفای اینا رو از یه گوش بگیر از اون یکی بده بیرون.
اماری رو هم که اینا هر روز به من و تو می دن رو کسی تحریف می کنه به نام رضا براهنی برو این لینک جواب تحریفاشونو دادن.
دوشنبه 3 تیر 1387

paniz2689 - کانادا - تورنتو
iroony - ایران - تهران
باهت موافقم . منم نصفم ترک ولی ایرانی هستم دارم تو ایران به دنیا اومدم . اینجا هم با ایرانیها رفت و آمد میکنم . فرهنگ ایرانی و دوست دارم . پس من ایرانیم . بعدم نمیشه تو کشوری که 10و 15 تا زبان مختلف همشو تدیس کنن ! تو همین کانادا از همه جای دنیا اومدن فکر میکنی دارن به همه زبونها دروس و تدریس میکنن ! فقط به زبان انگلیسی و فرانسه دروس و دارن . به زبون ترکی تدریس نمیکنن . بعدم واقعا دولت ترکیه پدر کردها رو دراورده . اینجا کردی و میشناختم که پناهنده شده بود . میگفت هر از کاهی سربازهای ترک میریختن و به دخترهای باکره مون تجاوز میکردن از طرفی خود کردها اون دخترهایی که بهشون تجاوز شده بود و طرد میکردن . سر این بنده خدا این بلا اومده بود و راهی جز در رفتن نداشت .
دوشنبه 3 تیر 1387

isildorff - ایران - تبریز
کتلت از تهران
از بوی متعفن حرف زدی .......من نمی دانم امثال تو چه فکری می کنید که به خودتان جسارت میدهید به ما توهین کنید.مگه توی توی ب.... میتونی دو کلمه ترکی صحبت کنی که حالا به لهجه ما میخندی ؟چه چیزی به تو انقدر اعتماد به نفس میده که از بالا به بقیه نگاه میکنی؟ما ترکها در همه زمینه ها از شما فارسها بقدری جلوتر هستیم که نیازی به ثابت کردنش نیست.ما ملت قهرمان تورکیم.انقدر غرور کازب جلوی چشم امثال تورو گرفته که با انکه صدها سال از ما در تمام زمینه های علمی اقتصادی و ((فرهنگی)) عقبید به مسخر کردن ما ودیگر اقوام ادامه میدهید.
دوشنبه 3 تیر 1387

syros - iran - tabriz
سلام،من تبریز زندگی میکنم،تنها فوتبالی که تا آخر دیدم ترکیه و کرواسی بود،اینجا هم همون تبعیضها هستش،تبعیض ترک و فارس.وقتی من نمیتونم به زبان مادریم بخونم و بنویسم ، تیم مورد علاقه من ترکیه خواهد بود.هیچوقت از بردهای تیم ملی ایران خوشحال نشدم.وقتی ترکیه برد به تمام دوستانم ایمیل و مسیج فرستادم و تبریک گفتم.زنده باد آزادی...زنده باد ترک...زنده باد کرد...مرگبر ج.ا.ا. ...مرگبر پژاک و پ ک ک .
دوشنبه 3 تیر 1387

isildorff - ایران - تبریز
کتلت از تهران
بوی متعفنی که ازش حرف زدی برخاسته از نژادپرستی شماست کمی به دوروبرت نگاه کن می فهمی.شما فارسها انقدردرتمام زمینه های علمی اقتصادی و((فرهنگی)) از ماتورکها عقبید که من نیازی به ثابت کردنش نمی بینم.انقدر غرورکاذب جلوی چشمان امثال توروگرفته که به خودت جسارت میدهی که به ماتوهین کنی.من نمیدانم چه چیز انقدربه تواعتمادبه نفس میدهد که از بالا به بقیه نگاه میکنی.مگه تومیتونی دوکلمه تورکی حرف بزنی که داری به فارسی حرف زدن تورکهامیخندی؟فکر میکنی زبان شماچقدراهمیت داره که همه باید اونوبابهترین لهجه اش صحبت کنن؟
امیدوارم مسولان سایت همون طورکه نظرات نژادپرستانه تو و امثال تورو درج میکنند نظر من را هم درج کنند.
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
isildorff - ایران - تبریز
وای وای چی شده قورتعلی؟ناراحت شدی؟
من می دونم که گله گرگا که شماها باشین خیلی پیشرفتست و الان دست همه رو از پشت بسته چون شما الان تو فضا سیر می کنید ما رو زمین . و بقدری پیشرفت کردین که الان دارین تو المان کاسه توالت می شورین(فکر کنم نیاز به اثبات این نباشه). و این جوری یک شبه ره صد ساله رو رفتین.(من که به شخصه از پیشرفتتون خیلی خوشحال شدم).در ضمن از بالا به هیچ کس به جز گرگعلیها (پان قورتا) نگاه نمی کنم .
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
syros - iran - tabriz
تبعیض ترک و فارس که خیلی اشکار (از مهرعلیزاده که شب می خوابه و صبح می شنوه استاندار خراسان و خامنه ای که تهران و ایران تو دستش تا...........)
کسی هم مجبورت نکرده ایرانی باشی دوستانت در ترکستانهای دور و بر ایران برای رقص گرگی منتظر نشستن.
isildorff - ایران - تبریز
از من به تو نصیحت و وصیت :بیا کم اغراق و گنده گویی کن .در ضمن فکر کنم یکی از نشونه های پیشرفت ترکا تو علم و دانش اینجور چیزا وضع الان ایران باشه.
دوشنبه 3 تیر 1387

garadagh - سویدن - مالمو
وحشی ترین مردم دنیا مردمی هستند که تحمل پیروزی وموفقیت مردم دیگر را ندارند.
میگن اگه پیاده به سواره نخنده دق میکنه.
دوشنبه 3 تیر 1387

GARADAGH - سویدن - مالمو
kotlet - ایران - تهران
لقمه رو ...اینقدر بزرگ نگیر جر می خوری.
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
GARADAGH - سویدن - مالمو .اصولا اینجانب ج.. می دم(با ازمایش مجانی)
دوشنبه 3 تیر 1387

turkmen - ترکیه - ترکیه
مشکل اینجاست که کسانی که از عقده و حسادت پر شدن چشم دیدن پیروزی فوتبال ترکیه را ندارن و هزاران دلیل نوشتند : حتی از سنی بودن ترکیه ناراحت شدن... واقعیت اینه که ترکیه برنده شد حالا برین بالا بیاین پائین. چندین سال پیش که ایران تو جام جهانی بود همین ترکهای ترکیه (همینهای که نوشتین وحشی و...) تو خیابان ها ریختن و شادی میکردند که همسایه ما ایران (کشور مسلمان) برنده شد... . اون وقت شما ها دیدن این پیروزی را ندارید؟ واقعا متاسفم که ما ایرانی ها (از هر دین و زبان که باشیم) افتادیم به جون هم! زبان همدیگر را مسخره میکنیم! سطح فکرها داره همینطور سقوط میکنه!
من بعنوان یک ترکمن سنی مذهب افتخار میکنم که از 250 میلیون ترک زبان میباشم! افتخار میکنم که ایرانی هستم! ایران متعلق به فارس ها نیست! ایران متعلق به همه قوم ها با مذهب های سنی و شیعه و زرتشت و مسیحی و ..... میباشد. پس بجای اینکه زیر پای همدیگر را بکنیم - پشت به پشت هم بدهیم و وضعیت کشور مان را ازهر لحاظ تقویت کنیم.
kotlet - ایران - تهران :
مسخره کردن زبان هموطنت نشاندهنده شعور و سطح فکر والای شماست!! این را مطمئن باش هر قشری برای مسخره کردن حتما چند تا چیز پیدا میشه! ولی با این مسخره بازی ها چی دستتون میاد؟
دوشنبه 3 تیر 1387

parvin ariya - ایران - اصفهان
این خبر را بزرگ کردند . تورکها همه را میتوانند در هرجای دنیا دروکنند .تاچهد رسد به چند تا...
دوشنبه 3 تیر 1387

parvin ariya - ایران - اصفهان
این خبر را بزرگ کردند . تورکها همه را میتوانند در هرجای دنیا دروکنند .تاچهد رسد به چند تا...
دوشنبه 3 تیر 1387

syros - ایران - ایران
کتلت یادت باشه دو سال قبل به شونیسم فارس چه جواب دندان شکنی دادیم ، آماده ایم تا چندین باره نیز جوابی محکم تر بدهیم.خون آزادی در رگهای ملت ترک جریان دارد و خواهد داشت.فقط خواستم به مضخرفاتت جواب بدم.هر چی بنویسی واسم اندازه یک کتلت ... شده ارزش نداری...
دوشنبه 3 تیر 1387

iranppp - آلمان - دوسلدورف
ترکمن عزیز-کتلت -ایرانی -و دیگر دوستان خصوصا دوست جو گرفته آذربایجانی.اگر قسمتی شد و سفری به اروپا آمدید خواهید دید برای مثال شدت تنفر هلندی ها و بلژیکی ها و لهستانی ها از آلمانی ها----نروژیها از سوئدیها کمتر از تنفر کردها از ترکها و ما از عربها نیست.با این تفاوت که اینها با سعی در حل وفصل اختلافاتشان به دنبال تشکیل اتحادیه اروپا -پول-وزبان و...مشترکن.چرا که فقط با اتحاد و در کنار هم بودن شانس موفقیت وپیشرفت بیشتری هست.عجیب که ما و بقیه هموطنان به جای اتحاد یا برای همدیگر جوک درست می کنیم(که البته مسئولین محترم سایت در گسترش فرهنگ جوکسازی!!! بر علیه اقوام ایرانی نقش تاریخی خود را ایفا میکنند و هر از گاهی با ثبت اینگونه لطیفه ها-البته فقط برای لبخند-چشمهایمان را گریان و نفسهایمان را به آه مبدل میکنند!!!)یا با جدا ساختن خود از ایران وایرانی سعی میکنیم خودمان را مثلا به ترکیه (سابقا) عثمانی بچسبانیم که شاید منفور ترین ملیت اروپا هستن و وحشیگریشون ( مثلا کشتار ارامنه و یونانیها)و بی فرهنگیشون(مثلا عدم قدرت تطبیق دهیشون وپائین بودن میزان تحصیلاتشون در دیگر کشورهای اروپائی)زبانزد خاص و عام هستن.
دوشنبه 3 تیر 1387

nimaaa - امریکا - اوهایو
kotlet - ایران - تهران تو چه اره.... ت...قزاق. وقتی من تو ایران شهروند درجه صد هم حساب نمیشم خوب معلومه که میام به امریکا خدمت میکنم.فارسا... زدن به ایران.
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
syros - ایران - ایران
با یه نمنه سوسک شدید شعار هارای هارای من قورتم سر دادید
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
nimaaa - امریکا - اوهایو
چرت نگو دارم شهروندای درجه صد رو می بینم که از خراسان تا تبریز رو درو کردن(با اون خامنه ای)
حتما فرار مغزها کردی که داری به امریکا خدمت می کنی .چرا امریکا؟
بیا برو ترکیه به برادرانت قورتت خدمت کن
بیا کم اغراق و ز. ز. کن خوبه تو ایرانیم میبینیم. چه خبره
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
turkmen - ترکیه - ترکیه
دوست عزیز شما ادم منطقی ای هستی و اینجانب با ترکمن ها هیچگونه مشکلی ندارم بهشون افتخار هم می کنیم. مخلسشون هم هستیم هیچ وقت هم ادعا نکردم ایران سرزمین فقط فارسها است برای همه است با سنی ها هم مشکلی ندارم و نداریم
اما این گنده دماغای اذربایجان (مخصوصا این تبریزیا) یه جا فکر می کنن از دماغ فیل افتادن یه جا دیگه مثل بچه سه ساله مظلوم نمایی می کنن کشور دستشون چرت و پرتاشون گوش همه رو کر کرده(همینطور که می بینید بعد از مالکیت ایران یه دفعه به قول خودشون شدن شهروند درجه هزار و مجبورن فرار مغزها بکنن به امریکا و اینجا من باید بهشون بگم اخی بمیرم براتون)
هرچی از پان ترکای اینور و اونور می شنون مثل طوطی تکرار می کنن
منظور من هم فقط این اذریای گنده دماغ.
اما قضیه وقتی جالب می شه که من به ترکیه فحش می دم به این لاشخواریی که تو اذربایجان لم دادن بر می خوره.
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
turkmen - ترکیه - ترکیه
در ضمن دوست عزیز من اصلا سر فوتبال حرفی با این جماعت نزدم
دوشنبه 3 تیر 1387

syros - ایران - تبریز
خدارو شکر نشدم فارس---تا که کنم پارس
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iranppp - آلمان - دوسلدورف
دوست عزیز طرف داره مظلوم نمایی می کنه مثل یه بچه سه ساله.
شمال و جنوب و شرق و غرب ایرانم تو دستش.
گندم زده تو ایران طلب ننه و باباش رو هم از من داره.
عیبی نداره همش تقصیر این تلویزیونو و این جور چیزا است دیگه هی برای اینا لقب ساختن(مثلا :شیر زن اذری .دلیر مرد اله نمی دونم چی چی وله و ...همین چیزا که مدام برای اینا می شنویم و همه جا با خودشون یدک می کشن می برن ) همین نابغه ها نصف ایران دادن به باد و ریدن توش الن دارن می اندازنم گردن بقیه.
من به ترکیه فحش می دم به این دلاوران گهرمان زاده قورت باز بر می خوره؟
قضیه برای کسایی با این همه ادعا خیلی جالب نه؟


دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران

syros - ایران - ایران
مطمئن هستم اگه برات بگم شوونیست یعنی چی می گی به به چه چیز خوبی منم میخام

دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
parvin ariya - ایران - اصفهان
چه خبر ؟یه مدت نبودی؟مشغول رقص با قورتها بودی؟

دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iranppp - آلمان - دوسلدورف
در ضمن دوست عزیز دقت کن لاشخورا توی خاک ایران مفت مفت خودشونو و طوله هاشون میخورن از ملت ترک هم حرف می زنن(اونم کجا بین ملت ایران!!!!!!!!!!!!!!!!!)
دوشنبه 3 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
syros - ایران - ایران
می گم چرا اون موقع می گفتین مرگ بر ارمنی؟ اخه به اونا چه
دوشنبه 3 تیر 1387

nimaaa - امریکا - اوهایو
kotlet - ایران - تهران کتلتت رو بساب غذایی هست.این یه بچه 12 ساله هست که تازه اقساطی پی سی خریده.خودشم میخاد اینجا شونیسم فارس جا بزنه.امریکا نشد به ترکیه هم خدمت میکنم باعث افتخاره.
دوشنبه 3 تیر 1387

eshghe_shiraz - انگلیس - لندن
من خودم شیرازیم ولی ترکهای ایران خیلی ادمهای خوبی هستند و این را بدانید که تبریزیها خیلی به ایران خدمت کردند و مطمعن هستم که رهایی از دست اخوند فقط با همت ترکها ممکن هست ترکها بدونند که امیدمان به شماست
سه‌شنبه 4 تیر 1387

mehraeen - ایران - تهران
nimaaa - امریکا - اوهایو
ایرانی هرگز پان نبوده اند . و به محافظه کاری در تاریخ معروفند . بر عکس ترکهای اصیل ( نه آذری ها ) شدیدا به پان و هوچی گری و بزرگنمایی و مظلوم نمایی در اوج خونریزی و کشتار و ... معروف بوده اند . در عین اینکه تا 400 الی 500 سال پیش یک دانشمند و نوشته علمی و بطور کلی ادبیات مکتوب نداشته اند که از ابتدایی ترین تصول تمدن هست باز هم ادعای تمدن 7000 ساله می کنند و هوچی بازیشان گوش عالم را کر کرده است . به همین دلیل است که منطق هیچ حالیشون نمی شود و تنها منطقشان تعصب و تعصب که اولین نشانه حماقت است .
سه‌شنبه 4 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
وای وای پی سی (قربون لهجه انگلیست برم)
با با بزرگ تو اصلا می دونی شوونیست چی که اینجا داری مثل طوطی تکرارش می کنی؟
مطمعنم اگه برات تعریف کنم تو یک می گی عجب چیز خوشمزه ای. خوردنی؟

سه‌شنبه 4 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
syros - ایران - تبریز
می گم با این کامنتت اوج نادونی و بی استعدادی گله قورتا رو نشون دادی
ترو خدا برین یه خورده اون مختون به کار بندازین دو تا فحش جدید بسازید و بدبد دارید فحشهای بقیه رو که بهتون می دن می دزدید ؟پسر گلم عربای عراق به ترکا می گن الترک کلبی (ترک ....من است) (..........)
میری به جای ترکش می زاری فارس؟ افرین به استعداد درخشان ترکییت.
امشب می شینم براتون دو سه تا می سازم تا فحشای بقیه رو ندزدید
سه‌شنبه 4 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
kotlet - ایران - تهران ...این تند روی ها بی فایده است من یه دو مایهی اصلا نمی اومدم این سایت اونوقت یادم بود یه پاکزاد بود و یک یاشار (که همش زیره سره اونه)ویک استاجلو...اما الان با این تند روی های شما و این واقعا چرت و پرت گویی و توهین به ترکها باعث شدی خیلی از کسانی که اصلا در این بحثها نبودند رو تحریک کنی و از فارسها یه چهره ی منفی بسازی.....اینکه یاشار یه نژاد پرست و احمق هست درش شکی نیست اما تو باعث شدی بقیه نیز کورکورانه حرفهای احمقانه اونو تکرار کنند و در واقع کسی که خودش داشت حمله میکرد(یاشار و استاجلو)حالا شدند قهرمانان دفاع از هویت ترکی در حالی که ایشان فقط در سدد تخریب بودند نه دفاع....

turkmen - ترکیه - ترکیه ....من هم طرفداره ترکیه هستم حتی یک دوست از استانبول هم دارم به نام اورهان....اگرم یک جا گفتم ترکهای سنی مذهب به این علت بود که سنی مذهبان(شنیده ام)که شیعه ها را مشرک میدانند یعنی یک درجه از کافر هم پایین تر....در مورد شما هم واقعا انسانی منطقی هستی این صحبتها از کسی مثل این اقای کتلت یا یاشار که افراطی و کورند را توجه ای نکنید نه همه فارسها مثل ایشانند نه همه ترکه مثل یاشار...در مورد اینکه مردم ترکیه برای ایران خوشحالی کردند ....دمشون گرم خیلی جالب بود برام....انشالا که ترکیه پیروز میشه....
parvin ariya - ایران - اصفهان....شما ترک نیستید واقعا؟؟؟؟از منی که نصفم ترکه هم بیشتر داغی...

syros - ایران - ایران....چرا به فارسها توهین میکنی؟؟حتی این کتلت هم فقط وقتی توهین میکنه میگه پان ترکان مگر شما پان ترکی؟؟؟لطفا فقط جواب توهین خودش رو بدهید...یه مطلب دیگه هم اینکه....تظاهرات سال 85 به نظرم اصلا منطقی نبود...

isildorff - ایران - تبریز ..... باهات موافقم...اما اینکه ترکها از فارسها جلوترند و این صحبتها به نظرم جالب نیست که به قومی توهین شود...ببینید پدر من ترک اراک هستند که در زبانشان به نام ترکی خلج شناخته میشود اما از خود تبریز کسانی بهشان توهین میکنند که شما ترک ناخالصید و حتی شیدم که بهشان میگفتند ترک حرومی.....منهم نمیدانم تبریزی ها در خود چه میبینند که اجازه توهین حتی به هم زبانهایشان رو هم میدهند چون ترکی خلج بسیار قدیمی تر از ترکی آذربایجانی هست و قدمت 3000 هزار ساله دارد و حتی ترکان اراک قبل از آریایی ها در آن مناطق ساکن بودند...

nimaaa - امریکا - اوهایو ....شما که از کشور فرار کرده ای به هرجا دوست داری خدمت کن به هر حال شما مزد بگیر اجنبی هستی جاش زیاد مهم نیست....حالا بفرمایید به ترکیه خدمت کنید...کلا شما جزو مردم بی اهمیتی برای ایران...خبر از بافت دولتی ایران نداری اکثرا ترک هستند تو تهران اگر فارسی بلد نباشی واقعا مشکلی نداری چون نصف ترکند....بازار تهران کامل ترک هستند بانک شهرداری سپاه همه و همه اکتریت با ترکان است...چطور بیشتر مقامات کشور شهروند درجه 100 هستند ...والله من بیلمیرم....

iranppp - آلمان - دوسلدورف ...باهات موافقم اما تو ایرانم مثله اروپا مثله اینکه باید یه چند میلیونی کشته بدیم تا به درک اروپاییان برسیم...

garadagh - سویدن - مالمو ...مردم ایران از برد ترکیه خوشحال میشوند مشکل اینجاست که پان ترکان وطنی این برد را بر سر بقیه میکوبند و از ان استفاده میکنند...راستی...قره داغا هارا؟؟...

paniz2689 - کانادا - تورنتو ....اتفاقا خودتان دارید اشاره میکنید فرانسوی و انگلیسی در کانادا تدریس میشود یعنی دو زبانی که ساکنانش تقریبا از 200 تا 300 سال پیش در کانادا زندگی میکردند و بقیه مهاجرین تازه امده و اقلیتی کوچک هستند که برای انها نیز مردسه به زبان خودشان وجود دارد و حتی یک برنامه دیدم که مدرسه ای به زبان سرخپوستان یک ناحیه کوچک....آیا حق ترکها . کردها و بقیه اقوام غیر فارس که همراه فارسها هزاران سال در ایران زندگی کردند و ایران متعلق به ایشان است زبانشان حداقل در محدوده ی جغرافیایی خودشان تدریس شود؟؟؟مگر ترکها از جایی دیگر امده اند؟...یکی مثل من برای چه باید زبان ترکی را ضعیف بداند اما فارسیش قوی باشد؟؟تازه همین قدر ترکی هم به سختی و به همت خودم یاد گرفتم...مگر اجداد ترک من ایرانی نبودند؟؟چرا زبانشان در کشوره خودشان نباید مهم باشد که ترکان عثمانی برایمان دایه مهربان تر از مادر شوند؟..
سه‌شنبه 4 تیر 1387

syros - ایران - تبریز
: تمام اعضاء
جواب ابلهان خموشی است...خموش...
ما خواهان ایرانی آزاد ، متمدن، به دور از رژیم منفور آخوندی هستیم که همه ملت ها با حقوقی مساوی برخوردار باشند.و برای دستیابی به این ازادی به مبارزه ادامه خواهیم داد.حرف ما سر فارس و کرد و ترک نیست.حرف ما آزادی تمام ملت ایران زمین است چرا که اگر یک ملت به خواسته اش برسد راه برای ملل دیگر نیز هموار خواهد شد. حقوقی که ما می خواهیم فقط تدریس زبان ترکی(یا سایر زبانها در استانها دیگر) نیست.ما خواهان داشتن امکاناتی برابر با سایر استانهای صنعتی خود هستیم.و استفاده از منابعی داخلی خودمان به نفع خودمان هستیم نه بیگانگان.همانطور که مخالف سیاست ترکیه در قبال کردهای آن کشور هستیم ، مخالف سیاست ایران در قبال ترکها(خودمان) نیز هستیم.هدف از بحث در این قسمت اهانت به هیچ قوم مللتی نیست و هر کسی انجام دهد نشان از سطح شعور زیر صفر مطلق آن است.(اگر اهانتی صورت گرفت عذرخواهی می کنم) .
سه‌شنبه 4 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iroony - ایران - تهران
دوست عزیز که هر چی کاسه و کوزه است رو شکستی تو سر من. فکر کنم خود شما شاهد باشی که اولین باری که من با این اذریای گنده دماغ حرف زدم با شوخی و دوستی بود اما وقتی که طرف مغز خر گاز زده چاره دیگه ای به جز لگد و مشت زدن بهشون نیست . خود شما شاهد دروغا و لفاظیا و مظلوم نماییا و چرت و پرتا شون بودی.
همه اقتصاد ایران زیر دستشون مظلوم نمایی می کنن.کلی ادم تو حکومت دارن مضلوم نمایی می کنن. اکثر صنایع سنگین و ماشین سازی ایران تو اذربایجان بازم دارن مظلوم نمایی می کنن. (با این همه دارن از صنعتی نبودنشون حرف می زنن بمیرم براشون تازه اینجوری می شن شهروند درجه هزار و مجبور به فرار مغزها می شن )
اما از همه جالب تر اینه که از تاسیس ملت ترک اذربایجان(به قول خودشون)وسط ملت ایران حرف می زنن بدبختیاشون رو هم می اندازن گردن من فارس . (نقشه اذربایجان چاپ کردن شما دیدی؟نصف ایران توش)
اگه من به پرچم ترکیه فحش دادم چرا به اینا بر میخوره؟(ازمایش خوبی بود)
نگاه کن تنها کسی که اینجا چه نژادی و چه زبانی ترک ترکمن اما خودشو ایرانی می دونه اما این اقایون گنده دماغ اذری شروع به تاسیس ملت کردن اونم کجا؟ وسط ملت ایران اون موقع من فارس رو اشغالگر اذربایجان می دونن.
پس این که نشد. طرف خزعبلنامه بنویسه جواب نگیره؟(جواب خزعبل رو هم باید همونجور داد)
الان اون کرمانی که توش فارس محروم یا تیریز؟؟؟

سه‌شنبه 4 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
eshghe_shiraz - انگلیس - لندن
اینجوری بگو ترکای ایران منهای ترکای اذربیجان
چون اون کسایی که واسه اینا از اول داد زدن همینا بودن(مخصوصا تبریزیاشون)
در ضمن کار خودمونه
سه‌شنبه 4 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
syros - ایران - تبریز
می گم این پان قورتا به دفعه رنگ عوض می کنن و می شن وطن پرست
سه‌شنبه 4 تیر 1387

parvin ariya - ایران - اصفهان
kotlet - ایران - تهران // اخه عوضی تو کرمان را با تبریز مقایسه میکنی!!!
سه‌شنبه 4 تیر 1387

turkmen - ترکیه - ترکیه
iroony - ایران - تهران
خیلی جالبه اینو بنویسم که چندین نفر (شیعه ) به من گفتند که اگر یک شیعه مذهب -یک سنی را شیعه کند -مستقیم جاش بهشته! منم گفتم من کافرم که که همچین پیشنهادی میدی! (مشهد که بودیم اونجا چند نفر این نظر داشتند سنی ها مسلمان نیستند!) متاسفانه برخی افراد خیلی دید پائینی دارند. اما من بین ترکمن ها و ترکیه تا حالا نشنیدم که بگن شیعه کافره! اولین دفعه است که اینجا خوندم تعجب کردم . به نظر من از هر قوم و مذهبی باش اما انسانیت داشته باش.
تو ترکیه مذهبی بنام علوی وجود داره . جالبه که نماز نمی خوانند جای اون زن و مرد یک در میان -رقص مخصوص میکنند و همیشه عکس حضرت علی در محل عبادت (رقص) میگذارند. هیچ فردی هم کاری نداره اینا نماز می خونن نمی خونند!
kotlet - ایران - تهران :
موقعی که نوشته های شما را می خوانم احساس بدی بهم دست میده! میگم یعنی فارس ها اینقدر از غیر فارس ها بدشون میاد؟

iroony - ایران - تهران:
از فوتبال بگم دوست دارم فردا تیم ترکیه برنده بشود اما منطقی که فکر میکنیم تیم مقابل المان یک تیم حرفه ای و قوی میباشد. برای برنده شدن احتیاج به معجزه هست :)))
سه‌شنبه 4 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
mehraeen - ایران - تهران
دوست عزیز وقتی که به قول عارف .در قلمرو زرتشت حرف چنکیز پیش میاد , نتیجش می شه همین نوابغ با منطق یه زمان یکیشون تو این سایت که الان غیب شده ادعا می فرمودند که منشا ترکان از اذربایجان. چون ترکها 7000 سال در اذربایجان هستن و زرتشت ترک است.سه‌شنبه 4 تیر 1387

FARSsikan - ایران - تهران
اینها همه سرو ته یک کرباسند. دوست عزیز وقتی که به قول عارف .در قلمرو زرتشت حرف چنکیز پیش میاد , سال در اذربایجان هستن و
سه‌شنبه 4 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
روزنامه خبر ورزشی مورخ28 خرداد 87.....

(( زنده باد ترک))
وقتی تا دقیقه 75 بازی چک و ترکیه یاران بروکنر با نتیجه 2 بر صفر از حریف پیش افتادند.حتی خوشبین ترین فوتبالدوست ترکیه ای هم تصور نمیکرد تیم ملی کشورش بتواند بازی را مساوی کند چه برسد که بخواهد در پایان مسابقه نتیجه 3 بر 2 روی بیلبورد ورزشگاه نقش ببندد اما بازیکنان ترکیه سوای مجهز بودن به آمادگی جسمانی و یک تاکتیک مناسب به بهترین شکل ممکن غیرت را معنا کردند و در 15 دقیقه سه بار دروازه ی پتر چک را باز کردند تا از غیر ممکن ممکن بسازند.
البته کلید سرنوشت بازی در دستان پتر چک بود که روی گل مساوی ترکها اشتباه فاحشی انجام داد و متعاقب ان دو دقیقه بعد گل سوم را خورد تا ترکها که باور نداشتند پیروز شوند تصور کنند قهرمان جام جهانی شده اند! چون آنها تا نیم ساعت پس از بازی به اتفاق هواداران خویش در ورزشگاه به جشن و شادی پرداختند و همزمان میلیونها فوتبالدوست ترکیه ای به خیابانهای این کشور ریختند و کارناوال شادی راه انداختند اما آنچه باید در پایان این مطلب نوشت غیرت و تعصب مثالزدنی بازیکنان ترک بود که حتی یک لحظه هم دست از تلاش نکشیدند و نا امید نشدند.در واقع این پیروزی درس بزرگی بود برای همه کسانی که از زندگی نا امید شده و تنها راه نجات را خودکشی میدانند!
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
turkmen - ترکیه - ترکیه ...دوست عزیز منهم دوستان سنی زیادی داشتم و البته نگفته نماند خود من حس میکنم سنی درست تر از شیعه هست(نظر شخصی)و البته من تنها خدا پرستم و به دور از ایدئولژی ها.....به پدر بزرگ من در یکی از مساجد کردستان گفته بودند شانس آوردی مهمانی وگرنه همینجا به خاطره اینکه شیعه هستی و در مسجد سنی ها نماز میخوانی سرت را میبریدیم یا مادربزرگم در سوریه میگفت محل وضو شیعه ها یک جای کثیف رو در نظر گرفته بودند و وقتی ما به طرف جای تمیز میرفتیم با تشر و هل دادن میگفتند شیعه...شیعه رح.....البته کسانی که به قول خود قران موقعی که ماه را به ایشان نشان میدهی یکسره نوک انگشتت را نگاه میکنند در همه جا هست...من به داشتن هم وطنی مثل شما افتخار میکنم که اینقدر عاقل منطقی و دور از احساسات هستید و لفاظی های کسی عقیده شما را تغییر نمیدهد...من حتی در میان شیعه ها شنیدم که کسی جز شیعه به بهشت نمیرود...خوب جواب من هم یک لبخند بود به قول گفتنی سکوت پر بهتر از فریاد توخالی است....اگر هم کسی به اصل اسلام نزدیک باشد آن اهل سنت هستند نه شیعه....شیعه با خرافات آمیخته شده...
در مورد فوتبال...من تیتر چند روزنامه ورزشی بعد از بازیهای ترکیه در ایران را برای شما مثال میزنم....روزنامه خبر ورزشی...چک ترکیه به جمهوری چک...ترکیه ساعت سویسی را از کارانداخت....زنده باد ترک....یاشا ترکیه یاشا....غیرت ترکی بر تکنیک کرواسی غلبه کرد....ترکیه افتخار مسلمین در عرصه فوتبال...و در کنار اینها تبریکاتی که در ستون حرفهای مردم برای ترکیه فرستاده میشود....مردم ایران ترکیه رو دوست دارند چه فارس چه ترک مردم ایران جمهوری آذربایجان رو دوست دارند چه ترک چه فارس....شما حرفهای کتلت رو بگذارید به حساب توهین های بی حد و حسابی که بعضی ترکها به فارسها میکنند اصلا توی فارسها چیزی به عنوان اینکه ما فارس هستیم وجود ندارد پان فارسسیم واقعا قصه است.....ترکیه امکان بردش خوب از نظره فوتبالی کم است اما من خوشحالم که داره روی یکی یکی اروپاییهای پر مدعا رو کم میکنه.....در مورد ترکمن ها هم.....پدر من یه زمانی کمک ترکمن ها میکرد در ترکمن صحرا و در اول انقلاب حالا بماند چطور...واقعا ظلم و سرکوب شدیدی شدند....در مورد مذه علوی..جالب بود نمیدانستم....در مورد حرف شیعه و بهشت...جالبه و خنده آور عجب ادمهایی پیدا میشوند...واقعا جای یک سری حرفها در مورد خرافات مذهب شیعه اینجا نیست که باز گو کنم...
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
kotlet - ایران - تهران .....یک بزرگی در موقع انقلاب کبیر فرانسه میگفت....پیرو افراطی از دشمن هم خطرناک تره!....ببینید من هم وقتی توهینهای ترکها رو میبینم ناراحت میشوم توهینهای فارسها رو هم میشنوم ناراحت میشوم....خیلی ها مثل من میانه رو هستند و باور کنید راهش این نیست که فحش بدهیم با فحش فقط دشمنان خودمون رو زیادتر میکنیم...من یادم هست زمانی رو که اصلا شما تو این بحثها نبودی یک دفعه یاشار اومد و گفت عرب افغانی زبان و انقدر تکرار کرد تا همه رو تحریک کرد....من چون هم ترکم هم فارس مواضع هر دورو در نظر میگیرم....از یک طرف خوب ترکه راست میگویند و از طرفی فارسها اما دیگه فحش و بد بیراهش چیه من نمیفهمم...اگر حقی هست که در دست قوم روبروست خوب ما باهم جنگ که نداریم منطقی صحبت میکنیم حق رو احیا میکنیم...اینکه لقب انواع حیوانات از گرگ و سگ رو به هم بدهیم جز لمپنیسم و هوچی گری چیزی نیست و راه به جایی نمیبرد....من اعتقاد دارم حق ملت ترک در دستان قوم فارس نیست چون حکومت ایران حکومتی مردمی نیست که حال مردم هم جوابش را بدهند و حکومتی فارس هم نیست چون فقط زبان فارسی رسمی است....و حکومتی ترک کامل هم نیست چون بسیاری از ترکها در ان حضور دارند....مشکله ما ملت ترک و فارس جدا از همان مشکل کارگری که 6 ماه حقوق نگرفته همان معلمی که سرافکنده به خرید میره همان پزشک و مهندس بیکار و همان دگر اندیشی که در زندان است نمیباشد همه ی ما به نحوی خواهان مطالبات حقوق خود هستیم...ترک زبانش را میخواهد فارس تاریخش را میخواهد کرد رفاه اقتصادی بلوچ و ترکمن آزادی مذهبی و زبان و اینکه به قوم فارس زبان را داده اند دلیلی بر این نیست که نور چشمی حکومت است چون باید یک زبان انتخاب میشده و فارسها از پراکندگی بیشتری نصبت به بقیه اقوام برخوردار بودند و در مرکز بیشتر بودند و حتی حکومتهای ترک ایران هم ترجیح میدادند اگر قرار است یک زبان رسمی باشد ان فارسی باشد چون از نظر وسعت سکونت فارسها در سرزمینهای بیشتری از ایران ساکن هستند و البته این کار اشتباه بود و عواقبش را الان داریم میبینیم...
در مورد اینم که گفتید نصف ایران تو نقشه ترکهاست شاید باور نشه اما کرمان هم ترک داره....اجداده پدری من خودشون از ترکهای استان مرکزی بودند که دقیقا مرکز ایران هست و جالب اون مناطقی که اجداد من از انجا امدند به عنوان جنوبی ترین نقطه آذربایجان جنوبی(از دید تجزیه طلبها)در نقشه آمده بود...و اتفاقا یک روستا در نزدیکی روستای ما هست به نام چهرقان که ممکن است همین دکتر چهرقانلی(به قول ترکها)از همان جا آمده باشد..
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
turkmen - ترکیه - ترکیه
والا از هیچ کس بدشون نمیاد منم ندیدم از ترکا بدشون بیاد اما اینجا یه سری می گن از من بدشون میاد خوب منم می گم ازشون بدم میاد.
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

iroony - ایران - تهران
turkmen - ترکیه - ترکیه ....فارسها به هیچ وجه از غیر فارس بدشون نمیاد اگرم میبینی یک نفر مثل آقای کتلت چیزی میگه چون حس میکنه بهش حمله شده و یه جورایی حس میکنه بهش دارند توهین میکنند وگرنه فارسها به بقیه چی کار دارند مگه زندگی چند روزه که بخواهد به دشمنی بگذره؟؟به قول بزرگی...زندگی کوتاهتر از ان است که به خصومت بگذرد و قلبها گرامی تر از انند که بشکنند...اینکه ما بخواهیم بر سر اینکه زرتشت کجایی بوده بحث کنیم کاری عبث خواهد بود...ما چه چیز زرتشت را خواهانیم؟؟پیکرش که از بین رفته...اندیشه هایش که جهان شمول است و مصادره شدنی نیست....دینش هم همینطور...جز ان است که میخواهیم افراد بزرگ را به نام خود مصادره کنیم تا پشت آن کمبودهای خود را پنهان کنیم؟؟البته وقتی آمریکا برای تفرقه قومی در ایران هزینه میکند باید منتظربازده اون هزینه هم باشیم.....

parvin ariya - ایران - اصفهان ......تبریز قطب دوم صنعتی بعد از تهران میباشد...والبته کرمان هم شهری صنعتی هست....تشابه تبریز و کرمان شماید زیاد درست نباشد اما به نظرت خرم آباد و تبریز با هم قابل مقاسه اند؟؟؟بالاترین نرخ بی کاری در طی چند سال گذشته مطعلق به خرم آباد بوده که فارس هم هستند همشان....از یک طرف به جز تبریز دیگر شهرهای ترک نشین ایران پیشرفتی قابل توجه نداشتند...و البته پیشرفت اصفهان شیراز و مشهد بیشتر به خاطر نقش تاریخی این شهرها در ایران است که از دیر باز رونق داشتند و هر کدام در دوران شاهان مختلف پایتخت بوده اند...شاید به این خاطر که در مرکز قرار داشتند و از گزند دشمنان دور بودند...
چهار‌شنبه 5 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
parvin ariya - ایران - اصفهان
اره نف... خانم دارم کرمانو با تبریز مقابسه می کنم .
ببینم تو این سایت دنبال شو... تر... می گردی؟از ت...ا هم ....هستی.
پنج‌شنبه 6 تیر 1387

kotlet - ایران - تهران
iroony - ایران - تهران
حرفهای شما کاملا منطقی اما این ایران بیچاره افتاده دست یه مشت .....(مثلا parvin ariya - ایران - اصفهانی )
و تنها یک راه در برابر اینها است و اون .... چوب .........
اصولا یک ضرب المثل ترکی هست که می گه:
اگه کسی جلوت ..... باید جلوش ......وگرنه فکر می کنه ........ نداری
(از اینکه این کامنت بی ادبی شد خیلی معذرت می خوام اما شایستشون)
پنج‌شنبه 6 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.