نگرانی از سقط فزاینده جنین دختر در هند

نگرانی از سقط فزاینده جنین دختر در هند

طبق گزارشی که نهاد خیریه Action Aid تهیه کرده است، زنان هندی برای جلوگیری از داشتن فرزند دختر، به طور فزاینده ای به سقط جنین دختر روی می آورند.

آماری که این نهاد خیریه که مرکزش در لندن است انتشار داده حاکی از این است که به دلیل اینکه والدین هندی داشتن نوزاد پسر را ترجیح می دهند شمار نوزادان دختر در مقایسه با نوزادان پسر، اکنون از هر زمان دیگری در هند کمتر است.

در سال 2001 نسبت پسرها به دخترها در هند در کل 1000 پسر در برابر 937 دختر بوده ولی در گزارش خاطر نشان شده که در مناطق شهری بالنسبه مرفه، نسبت دختران به پسران با سرعت بیشتری کاهش می یابد.

به طور مثال، تنها در یک منطقه در ایالت پنجاب هند، در طبقه های بالاتر اجتماع، در مقابل هر 1000 نوزاد پسر، تنها 300 نوزاد دختر دیده می شود.

به عقیده این نهاد افزایش استفاده از تکنولوژی سونوگرافی برای تشخیص جنسیت جنین که ممکن است نهایتا به سقط جنین دختر بیانجامد، در این روند نقش مهمی داشته است.

در برخی موارد هم در صورت بیمار شدن نوزاد دختر، از او مراقبت لازم را نمی کنند که به مرگ نوزاد منجر می شود.

Action Aid هشدار داده است که چنانچه این روند ادامه پیدا کند، هند یک آینده "غم انگیز" در پیش خواهد داشت.

نهاد مورد بحث برای تهیه گزارش درباره دخترانی که ناپدید می شوند از همکاری موسسه کانادایی "مرکز بین المللی مطالعات درباره توسعه" برخوردار شده است.

تهیه کنندگان گزارش می گویند در فرهنگی که عمدتا به دختران به عنوان یک مشکل و دردسر نگاه کرده می شود، زنان برای داشتن نوزاد پسر تحت فشار فزاینده ای قرار دارند.

لورا تورکت، مسئول حقوق زنان در نهاد Action Aid می گوید: " در دراز مدت باید عقاید اجتماعی و فرهنگی مردم تغییر پیدا کند. هند باید موانع اقتصادی و اجتماعی از جمله محدودیت ها در مورد حق مالکیت و سنت جهیزیه یا پرداخت پول قابل توجه توسط والدین دختر به خانواده داماد را از میان بردارد.

در همین رابطه مجله پزشکی بریتانیایی Lancet نوشته است که در طی 20 سال گذشته 10 میلیون جنین دختر را در هند سقط کرده اند.

persia_64 - ایران - طهران
احمق و کودن بودن که شاخ و دم نمیخواد
یکشنبه 2 تیر 1387

titan - ایران - ایران
بازم تقصیره اسلامه
یکشنبه 2 تیر 1387

parand - ایران - ایران
titan خیلی باحالی ... به شقیقه چه ربط داره
سه‌شنبه 4 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.