چگونه تغذیه بهتری داشته باشیم؟

چگونه تغذیه بهتری داشته باشیم؟

طبیعت ممکن است شما را به سوی چاق شدن هدایت کند. اما شما می توانید آن را تحت کنترل درآورید. تحقیقات جدید نشان می دهد که شما چگونه با اعتدال غذا بخورید.

مواد خوارکی فیبر دار:
خوراکی های خام، بخصوص آنها که از نظر فیبر غنی هستند، می توانند نقش هورمون را در بدن شبیه سازی کنند و به شما این احساس را بدهند که سیر شده اید.

مسواک زدن دندانها:
بعد از خوردن یک بستنی، مسواک بزنید. با اینکار شما مقداری از طعم بستنی که در دهان مانده را از بین برده اید و می توانید در برابر خوردن شیرینی بیشتر مقاومت کنید.

ثابت قدم باشید!
حتماً صبحانه بخورید و وعده های غذایی تان را از قبل برنامه ریزی کرده و به آن پایبند باشید. داشتن یک برنامه منظم، سطح هورمونها را ثابت نگه می دارد و از میل ناگهانی شما برای غذا خوردن جلوگیری می کند.

با آرامش غذا بخورید.
مدت زمان معینی لازم است تا مغز تغییر حجم معده را متوجه شود. اگر آهسته غذا بخورید، به مغز کمک میکنید تا این تغییر را دریابد در نتیجه شما بیش از حد غذا نخواهید خورد.

کربوهیدرات ها
از مصرف کربوهیدرات ها خود داری کنید، آنها شما را گرسنه تر می کنند. طرز عملکرد آنها اینگونه است که وقتی شما مقداری کربوهیدرات مصرف می کنید، بدن بجای سوزاندن کربوهیدرات، انرژی اش را از طریق سوختن چربیها بدست می آورد. این زمانی اتفاق می افتد که کبد چربی ذخیره شده اش را تبدیل به مواد شیمیایی به نام کتون تبدیل می کند که برای سوخت بدن استفاده می شود.

رژیم غذایی خود را به آرامی دنبال کنید. زیرا عادت کردن به رژیم غذایی که عناصر مهمی از هرم تغذیه را محدود می کند، سخت خواهد بود.

کنترل وعده های غذایی:
در یک رژیم مناسب، هیچ چیز کاملاً ممنوع نمی شود. اما همه چیز باید با کنترل و اعتدال صرف شود.

طرز عملکرد:
وعده های غذایی کوچک تر، یعنی دریافت کالری کمتر، و در این صورت چربی کمتری ذخیره خواهد شد. در یک جدول اولویت بندی شده، یک وعده غذایی با ارزش، شامل همه نوع غذا اما با محدودیت و مصرف روزانه کمتر است. برای از دست دادن نیم کیلوگرم از وزن بدن در طول یک هفته، شما باید روزی 500 کالری کمتر مصرف کنید.

تا حد امکان گوشت نخورید، از خوردن چربیها و کربوهیدراتهای ساده مانند شکر و الکل نیز خودداری کنید.

طرز عملکرد:
با داشتن نه کالری در هر گرم، چربی دوبرابر از کربوهیدراتها و پروتئین چگال تر است. بنابراین فردی که تحت رژیم است، می تواند همان مقدار غذا را بخورد و وزن نیز کم کند، اما در صورتیکه از چربی کمتری استفاده کند. تمرکز رژیم بر کربوهیدرات های پیچیده مانند حبوبات و دانه های روغنی نیز به تثبیت قندخون کمک می کند و استفاده بیشتر از سبزیجات و فیبرها به احساس سیر شدن در شما کمک خواهد کرد.

sara6527 - ایران - داراب
جالب بود. مرسی
شنبه 1 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.