کاشانی قربانی اختلاف با سازمان تربیت بدنی

کاشانی قربانی اختلاف با سازمان تربیت بدنی

در روزهایی که رئیس سازمان تربیت بدنی استعفای حبیب کاشانی از مدیریت پرسپولیس را کذب می دانست و سخنگوی سازمان تربیت بدنی هم به همه اطمینان داده بود «علی آبادی اصلاً با استعفای کاشانی موافقت نمی کند» و علی سعیدلو رئیس هیات مدیره پرسپولیس وعده داده بود «کسی غیر از کاشانی پرسپولیس را مدیریت نمی کند» با استعفای حبیب کاشانی موافقت شد. این اتفاق عجیبی در فوتبال ایران نیست. یک سال پیش هم در روزهایی که محمدحسن انصاری فرد مدیر سابق پرسپولیس به خاطر اختلاف با سازمان تربیت بدنی از مدیریت تیم استعفا داده بود، نه تنها رئیس سازمان تربیت بدنی که حتی سخنگوی سازمان هم موضوع را تکذیب کرده بودند ولی بالاخره با استعفای انصاری فرد موافقت شد. آن روزها بحث بر سر تعویض کادر مدیریتی پرسپولیس و حضور مدیران آبادگرانی در هیات مدیره تیم بود. آن روزها با وجود اینکه حبیب کاشانی در شورای شهر در جریان انتخاب شهردار تهران به جای اینکه به علی آبادی رای بدهد، قالیباف را انتخاب کرده بود، به خاطر سفارش محمود احمدی نژاد از سوی علی آبادی برای مدیریت تیم انتخاب شد. ماجرایی که باعث موضع گیری سازمان تربیت بدنی در تمام روزهای فصل گذشته نسبت به باشگاه پرسپولیس بود. تیم مدیریتی پرسپولیس که نفرات اصلی آن از اعضای شورای شهر بودند، به خاطر اختلاف بین شورای شهر و دولت احمدی نژاد روز به روز کمتر از حمایت سازمان تربیت بدنی برخوردار شد تا اینکه بالاخره در روز جشن قهرمانی پرسپولیس کاشانی از مدیریت تیم کنار گذاشته شد. اگر سال گذشته کنار گذاشتن محمدحسن انصاری فرد با ناکامی تیم در رسیدن به قهرمانی لیگ برتر توجیه پذیر بود، این مرتبه برکناری غیرمحترمانه و غیررسمی کاشانی اصلاً قابل توجیه نیست. او در پایان سالی که تیم به قهرمانی مسابقات لیگ برتر رسیده بود از مدیریت تیم استعفا داده شد. اگر به دنبال علت استعفای اجباری کاشانی می گردید باید شما را ارجاع بدهیم به تماشای «نود» که پنجشنبه شب پخش شد. همان طور که انصاری فرد هم پس از استعفای اجباری خودش ترجیح داده بود در «نود» از علت استعفای خودش حرف بزند. انصاری فرد در تماس تلفنی با نود از حقایق تلخ آن روزهای فوتبال ایران پرده برداشت که سازمان تربیت بدنی با فشار آوردن روی مدیران پرسپولیس به دنبال حضور مدیران هم سو با خودشان در تیم است. حالا پس از گذشت یک سال از این اتفاقات باز هم تاریخ برای تیم سرخپوش تهرانی تکرار شد و حبیب کاشانی از کار کنار گذاشته شد. در نامه استعفای کاشانی که از سوی سازمان تربیت بدنی روی سایت های خبری گذاشته شده «فراهم نبودن شرایط برای ادامه کار و عدم امکانات» علت اصلی استعفای کاشانی اعلام شده اما اگر پنجشنبه گذشته «نود» را تماشا می کردید، یک ماجرای عجیب را از زبان کاشانی می شنیدید؛ «در ملاقات اعضای هیات مدیره با آقای علی آبادی ایشان فرمودند در دو سال گذشته چهار میلیارد تومان به تیم کمک کردند ولی در این مدت غیراز 675 میلیون تومانی که در طول فصل به ما پرداخت شد، چهارصد میلیون تومان هم پس از قهرمانی در لیگ برتر به ما دادند که سرجمع می شود یک میلیارد و صد میلیون تومان. پس از اینکه من به حرف های علی آبادی اعتراض کردم ایشان پس از پایان نشست به سراغ من آمد و گفت اگر نمی توانی با این شرایط کنار بیایی، استعفا بده. من هم استعفا دادم تا به همه بفهمانم دیگر نمی توانستم با آن شرایط کنار بیایم.»

البته محمد آخوندی سخنگوی سازمان تربیت بدنی که پیش از این در ماجرای حضور صفایی فراهانی در نود بدون استدلال قابل توجهی از منافع سازمان دفاع کرده بود، این بار هم پس از تماس تلفنی کاشانی با «نود»، روی خط آمد و بدون اینکه دلیل خاصی را به زبان بیاورد تمام حرف های کاشانی را تکذیب کرد. به هر حال این مرتبه دیگر بحث بر سر مدیران اصولگرا و اصلاح طلب آنها نیست. حبیب کاشانی از مدیران معتمد دولت نهم به حساب می آید و بحث اختلاف او با علی آبادی بیش از اینکه به ضعف کاری او در پرسپولیس ارتباط داشته باشد، به سبک مدیریتی علی آبادی در سازمان تربیت بدنی برمی گردد. سبکی که در آن نه تنها مدیران استقلال و پرسپولیس باید از سوی رئیس سازمان تربیت بدنی تایید شوند که پس از ضعف فیروز کریمی روی نیمکت استقلال، رئیس سازمان دستور سرمربیگری امیر قلعه نویی در تیم را می دهد و حتی در پروسه انتخاب حمید استیلی برای سرمربیگری پرسپولیس حتی برای انتخاب دستیارهای او هم حساسیت به خرج می دهد. سبکی که در آن اگر مدیری به خواسته های علی آبادی تن بدهد، سرنوشتی شبیه به فتح الله زاده پیدا می کند که جایگاه مدیریتی اش در استقلال مقاوم تر می شود و اگر کسی از اجرای آنها سر باز بزند، سرنوشتی شبیه به کاشانی و انصاری فرد خواهد داشت و از کار برکنار می شوند.

علی آبادی در جشن قهرمانی پنجشنبه شب پرسپولیس وقتی به دام خبرنگاران افتاد تمام ابهامات را با حرف های کلی پاسخ داد. او در جواب اینکه «با کاشانی اختلاف داشتید؟» گفت؛ «این تیم متعلق به مردم است و ما از تمام توان خود برای موفقیت آن استفاده می کنیم.»

و در پاسخ به اینکه «بین استقلال و پرسپولیس تبعیض گذاشتید؟»، گفت؛ «در حد توان از دو تیم پشتیبانی کردیم.» و اصلاً اشاره یی نکرد به کمک دو میلیاردی به استقلال و حمایت 675 میلیون تومانی به پرسپولیس.

البته ارتباط خوب رئیس سازمان تربیت بدنی با مدیران استقلال تنها به چند ماه گذشته ختم می شود وگرنه چه کسی ماجرای اختلاف محمد حسین قریب با سازمان و روی کارآمدن مقداد نجف نژاد و البته پس از آن مدیریت فتح الله زاده در استقلال را فراموش کرده.

گویا سازمان تربیت بدنی در مدیریت کلان استقلال و پرسپولیس به دنبال رسیدن به رکوردهای جدید است. آنها در سه سال گذشته محمدحسین قریب، مقداد نجف نژاد، بهمنی و فتح الله زاده را برای استقلال انتخاب کردند و از آن سو هم در پرسپولیس از محمدحسن انصاری فرد به کاشانی رسیدند و الان به دنبال مجید فرخزادی هستند. انتخاب هفت مدیر در سه سال گذشته برای مدیریت دو تیم بزرگ تهرانی سیاست عجیبی است؛ سیاستی که در آن مدیران استقلال و پرسپولیس تنها یک سال در تیم دوام می آورند و پس از آن باید جای خود را به دیگری بدهند.

این به ضعف مدیریتی علی آبادی در سازمان تربیت بدنی برمی گردد.

حتی اگر او و تیم مدیریتی اش در سازمان تربیت بدنی با ارسال تکذیبیه های فراوان به مطبوعات به دنبال تکذیب این ماجرا باشند، اما اتفاقاتی که در سه سال گذشته افتاده بهترین سند برای ضعف مدیریتی آنها است.

king_irooni - ایران - سربندر
همه مشکلات زیر سر کیومرث هاشمی ...این موجود موذی و نوچه مخلص علی آبادی... کفاشیان هم یه عروسک خیمه شب بازیه.
شنبه 1 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.