بازگشت دوباره آریانی‌ها

بازگشت دوباره آریانی‌ها

در دفتر ترانه شرقی با علی پهلوان و نینف امیرخاص تنظیم‌کننده گروه آریان گفتگویی دو ساعته انجام دادیم که به گوشه‌ای از آن می‌پردازیم.

چهار سال وقفه

پهلوان: حدود چهار سال از گروه آریان خبری نبود، طی این مدت اتفاقات زیادی رخ داد که باعث شد بچه‌ها نسبت به کار کردن دلسرد و انگیزه‌شان نسبت به کار کمتر شود اما برگزاری کنسرت در تهران آن هم در ورزشگاه 12 هزار نفری انقلاب انگیزه‌ای شد که آنها دوباره دور هم جمع شوند. اما آن شب ابر و باد و طوفان دست به دست هم دادند تا کنسرت برگزار نشود و ما شرمنده هواداران شویم و این اتفاق عجیب و نادر برای گروه آریان شوک بزرگی بود و خسارت فراوانی به گروه وارد و باعث تضعیف روحیه بچه‌ها شد، اما عشق به مردم باعث شد تا دوباره برگردیم.

ماجرای عجیب آلبوم سوم

نینف: با وجود این‌که آهنگ‌های گروه آریان همیشه در بین مردم محبوب بوده اما عده‌ای انتقاد می‌‌کردند که ما در پخش فنی کار ضعیف هستیم و تنها به بازاری بودن آلبوم توجه می‌کنیم، این حرف‌ها باعث شد که تصمیم بگیریم اشکالاتمان را در آلبوم سوم رفع کنیم اما ظاهرا ما این بار از آن طرف پشت‌بام افتادیم چرا که به بعد فنی کار بیش از اندازه توجه کردیم و از سلیقه مخاطبمان دور ماندیم، همین مسئله باعث شد تا آلبوم در داخل کشور چندان مورد توجه قرار نگیرد.

تور آریان در سراسر دنیا...

پهلوان: گفتم که آلبوم سوم ما در داخل با استقبال مواجه نشد اما به دلیل ارزش موسیقیایی و کم‌نقص بودن آلبوم به لحاظ فنی این کار در خارج از ایران به شدت مورد توجه قرار گرفت. در این سال‌ها ما تقریبا در اکثر کشورهای دنیا اجرا داشتیم تا از این جهت رکورددار شویم. خوشبختانه در تمامی کنسرت‌هایی که برگزار کردیم سالن مملو از جمعیت بود. مردم در سراسر دنیا به آریان لطف زیادی داشتند.

نیاز به شوک

نینف: ما برای بازگشت و ساختن آلبوم چهارم احتیاج به یک شوک داشتیم، چیزی که بتواند بار دیگر اسم آریان را بر سر زبان‌ها بیندازد. از سال‌ها قبل در نظر داشتیم که بتوانیم با یک خواننده صاحب‌نام خارجی اجرای مشترکی داشته باشیم و چه کسی بهتر از کریس دی‌برگ... اما چرا کریس‌دی‌برگ؟ به این خاطر که کل دنیا او را به عنوان خواننده صلح می‌شناسند، کسی که دائم از عشق و محبت و تنفر از جنگ می‌خواند، از طرفی او درکشور ما از محبوبیت چشمگیری برخوردار بود و به لحاظ اخلاقی، فرد موجهی محسوب می‌شد.

پاسخ مثبت

پهلوان: پیشنهاد همخوانی با کریس دی‌برگ را با محسن رجب‌پور، تهیه‌کننده و مدیر برنامه‌های آریان در میان گذاشتیم و او هم از این موضوع استقبال کرد، ما هم لیست بلند بالایی از فعالیت‌های گروه آریان، افتخاراتش و تعداد کنسرت‌ها و طرفدارانمان برای او فرستادیم و او در کمتر از یک هفته به ما پاسخ مثبت داد.

پاسخ به انتقادات

نینف: عده‌ای به آریان خرده گرفتند که ما از اسم کریس دی‌برگ استفاده کردیم تا آلبوممان به فروش رود در حالی که این حرف غیرمنصفانه است و اصلا درست نیست. شما به جلد آلبوممان نگاه کنید، ما حتی از عکس کریس دی‌برگ هم استفاده نکردیم و تنها به نگارش نام او آن هم در ابعاد کوچک اکتفا کردیم. از طرفی قطعاتی از آلبوم جدید ما که این روزها در میان مردم همه‌گیر شده است، قاصدک است نه آن قطعه‌ای که با کریس دی‌برگ خواندیم.

تغییر سلیقه مخاطب

پهلوان: در این چهار سالی که ما نبودیم سلیقه مخاطب به شدت تغییر کرد. اکثر مردم به موسیقی زیرزمینی به ویژه رپ روی آوردند البته در بین این کارها قطعات خوب هم شنیده می‌شود اما برخی از آنها واقعا خجالت‌آور است. آن چیزی که وجود داشت این بود که تولید این گونه موسیقی به شدت افزایش پیدا کرده بود و مردم هم خواسته یا ناخواسته آن را گوش می‌دادند.

تصمیم آریان

نینف: با همفکری دیگر بچه‌ها تصمیم گرفتیم در سبک کارمان تغییری به وجود آوریم و در حالی که ماهیت آریان را حفظ می‌کنیم به روز هم شویم. قدم اول این بود که در صدای گروه کُرمان تغییراتی ایجاد کنیم و لحن خواندن آنها را تغییر دهیم.

و یا در برخی از قطعات از همه بچه‌ها بخواهیم که بخوانند، موسیقی‌مان را پاپ‌تر کردیم و تنظیمات را هم فنی‌تر... در برخی قطعات هم از رپ به شکل بسیار ساده‌اش در حین دکلمه برخی از قطعات استفاده کردیم و تمام تلاشمان این بود کی «بی‌تو با تو» هم در بخش فنی و هم در بخش بازاری موفق باشد.

استقبال

پهلوان: شاید خودمان هم فکر نمی‌کردیم آلبوم در هفته‌های آغازین این چنین با استقبال مواجه شود اما خوشحالم مردم بعد از چهار سال هم به گرمی از ما استقبال کردند.

ماهیت گروه

نینف: ماهیت گروه آریان به گونه‌ای است که باید دائم برنامه زنده اجرا کند، حتی قطعاتی که ما انتخاب می‌کنیم براساس حال و هوای کنسرت‌هایمان است، خدا را شکر تا امروز هم گروه آریان چه قبل از شهرت و چه بعد از شهرت کنسرت‌هایی که برگزار کرد با استقبال بی‌شمار مردم مواجه شد که از این بابت واقعا خوشحالیم.

اختلاف آری، جدایی هرگز...

پهلوان: در تمام کارهای گروهی همیشه یک سری اختلاف‌ها به وجود می‌آید... آریان هم از این قاعده مستثنی نبود اما در طول این هشت، نه سال هیچ‌گاه اجازه ندادیم این تفرقه‌ها باعث جدایی اعضای گروه شود فقط در این چند سال دو نفر از اعضای گروه ما جدا شدند که آن هم بنا بر شرایط و خواست خودشان بود که هر جایی که هستند برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم.

تفاوت‌ها و تشابهات

پهلوان: اعضای گروه آریان در عین حال که تفاوت‌های زیادی با هم دارند به شدت هم شبیه هستند. مثلا من و پیام صالحی... من به شدت آدم محافظه‌کاری هستم ولی پیام حسابی اهل ریسک است، یک جاهایی که گروه احتیاج به ریسک دارد پیام کمک‌های زیادی می‌کند و جاهای دیگر من از بچه‌ها می‌خواهم که خیلی زیاده‌روی نکنند.

بزرگ‌ترین مشکل موسیقی پاپ

نینف: شاید بزرگ‌ترین مشکل موسیقی پاپ ما این باشد که در بین برخی از خوانندگانمان حسادت زیادی وجود دارد. همین حسادت باعث می‌شود که هر کدام از آنها فکر کنند بهترین هستند و هیچ‌کس فرد دیگری را قبول نداشته باشد... در هر حال فکر می‌کنم این مشکل را بتوان با یک مدیریت صحیح برطرف کرد.

تعصبی در کار نیست

نینف: ما آریانی‌ها تعصب خاصی راجع به این‌که تنها با اعضای گروه خودمان کار کنیم، نداریم. برای مثال وقتی دیدیم در میکس و مسترینگ مشکل داریم تصمیم گرفتیم از سیروان خسروی که یک غیرآریانی است استفاده کنیم.

5 روز در تهران

«کریس دی برگ» خواننده معروف ایرلندی است که به خاطر ترانه‌های ضدجنگ بسیار معروف است تا جایی که حتی بارها مورد تهدید قرار گرفته اما این خواننده ایرلندی با ترانه‌های زیبای خود به ویژه در دهه نود میلادی به اوج شهرت رسید...

زمانی که «محسن رجب‌پور»، مدیر شرکت ترانه شرقی چندی پیش اعلام کرده بود کریس دی برگ به تهران می‌آید خیلی‌ها این گفته را به شوخی گرفتند... اما زمانی که چهارمین آلبوم این گروه با نام «بی‌تو با تو» روانه بازار شد و همه دیدند که این گروه به همراه کریس دی برگ در لندن ترانه‌‌ای ضبط کردند، خیلی‌ها تعجب‌زده شدند و از طرفی به این موفقیت گروه آفرین فرستادند...آلبوم جدید آریان روانه بازار شده است که شامل یک سی‌دی صوتی و یک سی‌دی تصویری است، ترانه‌ اول، به همراه کریس دی‌برگ خوانده و تصویر‌برداری شده است. کلیپ دوم، یک موسیقی با مضمونی طنز است که تمام لوکیشن‌های آن در یک هواپیما مقابل دوربین رفته است اما یک کلیپ دیگر که نامش ناگفته‌هاست، 37 دقیقه است که به اتفاقات مهم و پشت صحنه برنامه‌های آریان در سال‌های اخیر می‌پردازد؛ از جمله اتفاقات جالب و دیدنی کنسرت‌های داخلی و خارج از کشور که بسیار دیدنی است، به خصوص کنسرتی که دو سال پیش قرار بود در مجموعه ورزشی انقلاب برگزار شود اما در همان دقایق اول برق رفت و رعد و برق شدید و باران تهران را فرا گرفت و در نتیجه تمامی دستگاه‌های صوتی سوخت و خسارت زیادی را به گروه وارد کرد...

در این کلیپ قیافه «محسن رجب‌پور»، مدیر گروه بسیار دیدنی است که دچار ضررهای فراوانی شد... این ناگفته‌ها، 37 دقیقه است و بیننده را مقابل صفحه جادویی میخکوب می‌کند، در قسمتی از این کلیپ می‌بینیم که گروه آریان در آلمان کنسرت دارند اما ساعاتی قبل از آغاز کنسرت خبر زلزله وحشتناک بم را می‌شوند و همین امر باعث می‌شود که گروه عواید فروش را به زلزله‌زدگان اختصاص بدهند... اعضای گروه از خاطرات خود در این 37 دقیقه صحبت می‌کنند و آنها را به یاد می‌آورند.

اما حکایت کریس دی‌برگ

کریس دی‌برگ اوایل خردادماه در تهران به مدت پنج روز حضور داشت، هدف از آمدن او به ایران، شرایط کنسرت در ایران بود که به احتمال زیاد در سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی پس از طی مراحل اداری برگزار می‌شود. وی از حضور در ایران خاطرات زیبایی دارد. علی پهلوان به ما می‌گوید: فکر همکاری با «برگ» طی یک هفته انجام شد. ابتدا طرح خود را با او در میان گذاشتیم، او پس از یک هفته به ما پاسخ مثبت داد و شعری و آهنگی را به ما پیشنهاد داد. ما هم روی آن یک شعر ایرانی سرودیم و قرار شد آن را با هم ضبط کنیم اما این ضبط در سکوت خبری انجام پذیرفت تا آلبوم به بازار بیاید.

او در سال 1948، سه سال پس از پایان جنگ دوم جهانی به دنیا آمد و در حال حاضر شصت ساله است.

در طی این سال‌ها، هر جا در گوشه‌ای از دنیا، جنگ و نزاع بود، برگ با استفاده از موسیقی ترانه‌هایی را خواند که خیلی سریع مردمی شد، وی هم‌اکنون در دوبلین ایرلند زندگی می‌کند او بارها برای مردمان مظلوم جهان، شعر سرود، ترانه خواند و شهرت خود را به همین خاطر به دست آورده است.

«رجب‌پور» می‌گوید: برگ به من گفت: از آنجا که تبلیغات رسانه‌ای غرب علیه ایران، زیاد است من بر این باور بودم که همه مردم ایران، اسلحه دارند، اما این باور اشتباه بود. او از زندگی مردم ایران لذت برد، از اینکه مردم بیشتر با خانواده در سطح شهر رفت و آمد می‌کردند و از اینکه خانواده‌ها را در رستوران‌ها و پارک‌ها می‌دید، بسیار متعجب می‌شد... زمانی که با او به پارک ملت رفتیم، مردم زیادی اطراف او جمع شدند و خیلی‌ها نام ترانه‌هایش را به او ‌گفتند که این مسئله باعث خوشحالی او شد.

رجب‌پور در ادامه می‌گوید: یک بار هم او را به رستوران سنتی بردیم. او را به دیدار مجموعه سعدآباد، جواهرات ملی و موزه آثار باستانی بردیم.

مدیر شرکت ترانه شرقی و گروه آریان در پایان می‌گوید: امیدواریم، هر چه زودتر مراحل برگزاری کنسرت آریان انجام بپذیرد تا به زودی شاهد این کنسرت در ایران باشیم.

علی پهلوان به ما گفت: وقتی کریس دی‌برگ متوجه شد که در ایران ترانه‌های او و شخصیت اجتماعی‌اش طرفداران زیادی دارد، بسیار خرسند شد... او ایرانیان را مردمان مهمان‌نواز و خونگرمی ‌دانست؛ زمانی که به همراه مدیر برنامه‌هایش قصد ترک ایران را داشت، گفت: پنج روز حضورم در ایران، از به یاد ماندنی‌ترین روزهای زندگی‌ام بود.
paniz2689 - کانادا - تورنتو
وای مرسی
خیلی خوب بود
تروخدا بیشتر ازشون خبر بزارین
دوشنبه 3 تیر 1387

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.